kwin_effects - en to hi translation catalogue (48 entries)

en: Show Desktop Grid
hi: डेस्कटॉप ग्रिड दिखाएँ

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
hi: अक्षम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
hi: ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
hi: दायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
hi: नीचे

en: Bottom-Left
hi: निचला बायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
hi: बायाँ

en: Top-Left
hi: ऊपरी बांया

en: Center
hi: बीच में

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
hi: रूप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
hi: पेजर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
hi: मनपसंद

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
hi: प्राकृतिक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
hi: सक्रियकरण

en: Toggle Invert Effect
hi: इनवर्ट प्रभाव टॉगल करें

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
hi: पूर्वन्यस्त

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
hi: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
hi: चौड़ाईः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
hi: ऊंचाईः (&H)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
hi: मि.से.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
hi: पाठ

en: Clear All Mouse Marks
hi: सभी माउस चिह्न साफ करें

en: Clear Last Mouse Mark
hi: आखिरी माउस चिह्न साफ करें

en: Clear Mouse Marks
hi: माउस चिह्न साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
hi: रंग: (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
hi: शिफ्ट + मेटा कुंजी को दबाए रख कर तथा माउस को खिसकाकर आप ड्राइंग कर सकते हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
hi: खाका मोड:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
hi: मौज़ूदा विंडो के लिए लघुछवि टॉगल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
hi: अधिकतम चौड़ाई (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
hi: जगह: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
hi: अपारदर्शिता: (&O)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
hi: अल्पपारदर्शिता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
hi: कॉम्बोबाक्स पॉपअप:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
hi: अपारदर्शी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
hi: संवाद:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
hi: पारदर्शिता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
hi: मेन्यू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
hi: असक्रिय विंडो:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
hi: ड्रापडाउन मेन्यूः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
hi: पॉपअप मेन्यू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
hi: टॉर्न-ऑफ मेन्यू:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
hi: विस्तृत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
hi: जडता (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
hi: खीचें (&g)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
hi: डोलना (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
hi: कम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
hi: अधिक
