kwin_effects - en to hne translation catalogue (62 entries)

en: Show Desktop Grid
hne: डेस्कटाप ग्रिड देखाव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
hne: ऊपर

en: Top-Right
hne: ऊपरी जेवनी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
hne: जेवनी

en: Bottom-Right
hne: निचला जेवनी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
hne: नीचे

en: Bottom-Left
hne: निचला डेरी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
hne: डेरी

en: Top-Left
hne: ऊपरी डेरी

en: Center
hne: बीच में

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
hne: रूप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
hne: पेजर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
hne: अपने अपन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
hne: मनमाफिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
hne: डेस्कटाप नाम जमावट: (&n)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
hne: प्राकृतिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
hne: कुछ नइ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
hne: एक्टिवेसन

en: Toggle Invert Effect
hne: इनवर्ट प्रभाव टागल करव

en: Toggle Invert Effect on Window
hne: विंडो मं इनवर्ट प्रभाव टागल करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
hne: एनीमेसन अवधि:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
hne: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
hne: चौड़ाईः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
hne: ऊंचाईः (&H)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
hne: मि.से.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
hne: पाठ

en: Clear All Mouse Marks
hne: सब्बो मुसुवा चिनहा साफ करव

en: Clear Last Mouse Mark
hne: आखिरी मुसुवा चिनहा साफ करव

en: Clear Mouse Marks
hne: मुसुवा चिनहा साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
hne: रंग: (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
hne: सिफ्ट + मेटा कुंजी ल दबाए रख कर अउ मुसुवा ल खिसकाकर आप मन ड्राइंग कर सकथो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
hne: खाका मोड:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
hne: अभी हाल के विंडो बर छोटेफोटू टागल करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
hne: सबसे अधिक चौड़ाई (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
hne: जगह: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
hne: अपारदर्सिता: (&O)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
hne: अल्पपारदर्सिता

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
hne: सामान्य अल्पपारदर्सिता सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
hne: काम्बोबाक्स पापअप:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
hne: अपारदर्सी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
hne: गोठ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
hne: अल्पपारदर्सिता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
hne: मेन्यू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
hne: विंडो खिसकाना:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
hne: असक्रिय विंडो:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
hne: मेन्यू अल्पपारदर्सिता अलग से सेट करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
hne: ड्रापडाउन मेन्यूः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
hne: पापअप मेन्यू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
hne: टार्न-आफ मेन्यू:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
hne: अभी हाल के के विंडोज ल टागल करव (अभी वाले डेस्कटाप)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
hne: अभी हाल के के विंडोज ल टागल करव (सब्बो डेस्कटाप)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
hne: सबसे छोटे करे गे विंडो ल अनदेखा करव (&m)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
hne: विस्तृत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
hne: कड़कपन: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
hne: खींचव: (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
hne: खिसकाय के फैक्टर: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
hne: जब खिसकाय जाए, डगमगाव (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
hne: जब नवा आकार बनाय जाए, डगमगाव (&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
hne: विस्तृत मोड सक्छम करव (&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
hne: डगमग-पन (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
hne: कम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
hne: अधिक
