kwin_clients - en to hr translation catalogue (14 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
hr: Normalan

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
hr: Velik

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
hr: Vrlo velik

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
hr: Ogroman

en: Button size:
hr: Veličina gumba:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
hr: Konfiguracijski dijalog

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
hr: Por&avnavanje naslova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
hr: Lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
hr: Sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
hr: Desno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
hr: Označite ovu opciju kako bi rub prozora bio obojan u boju naslovne trake. Inače će biti obojan u boju pozadine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
hr: U boji ruba prozora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
hr: Označite ovu opciju ako želite da se gumbi naglase kada se prijeđe preko njih mišem i ponovo izblijede kada se miš makne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
hr: Gumbi animacija
