KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
hu: Az (alapértelmezett) OpenGL a KWin összeomlását okozta régebben.
    Ezt valószínűleg az illesztőprogram hibája okozta.
    Ha úgy gondolja, hogy időközben egy stabil illesztőprogramra frissített,
    eltávolíthatja ezt a védelmet, ez azonban azonnali összeomlást is okozhat!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
hu: Az ablakok bélyegképének megtartása kölcsönhatásba lép az ablak minimalizált állapotával. Ez okozhatja azt, hogy az ablak nem függeszti fel a működését minimalizált állapotban.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
hu: Kompozitálás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
hu: Bekapcsolás induláskor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
hu: Az alkalmazások javasolhatják a kompozitálás blokkolását, amikor az ablak meg van nyitva.
     Ez javíthatja például a játékok teljesítményét.
     A beállítás felülírható ablakspecifikus szabályokkal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
hu: Az alkalmazások blokkolhatják a kompozitálást

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
hu: Animálási sebesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
hu: Nagyon lassú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
hu: Azonnali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
hu: Ablakok bélyegképének megtartása:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
hu: Soha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
hu: Csak a megjelenített ablakokról

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
hu: Mindig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, latencyLabel)
en: Latency:
hu: Késleltetés:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force lowest latency (may cause dropped frames)
hu: Legalacsonyabb késleltetés kényszerítése (képkockák eldobását okozhatja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer lower latency
hu: Alacsonyabb késleltetés előnyben

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Balance of latency and smoothness
hu: Egyensúly a késleltetés és a simaság között

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer smoother animations
hu: Simább animációk előnyben

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force smoothest animations
hu: Simább animációk kényszerítése

en: Re-enable OpenGL detection
hu: OpenGL felismerés újra bekapcsolása
