kcmkwincompositing - en to id translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
id: Komposit OpenGL (default) telah menyebabkan KWin mogok di masa lalu.
    Kemungkinan ini disebabkan oleh bug driver.
    Jika kamu pikir bahwa kamu telah memutakhirkan ke driver yang stabil,
    kamu bisa mengeset ulang proteksi ini tapi ingat bahwa ini dapat menyebabkan kemogokan!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
id: Menjaga thumbail jendela selalu turut campur dengan keadaan jendela yang diminimalkan. Ini bisa mengakibatkan di jendela enggak mensuspensi pekerjaannya ketika ia diminimalkan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
id: Pengomposisian:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
id: Fungsikan saat pemulaian

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
id: Aplikasi bisa mengeset sebuah petunjuk untuk memblokir pengomposisian ketika jendela terbuka.
     Ini membawa penambahan-baik kinerja untuk misalnya permainan.
     Setelan bisa diapkir oleh peraturan jendela tertentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
id: Bolehkan aplikasi untuk memblokir pengoposisian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
id: Kecepatan animasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
id: Sangat pelan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
id: Cepat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
id: Jaga gambar-mini jendela:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
id: Tak Pernah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
id: Hanya untuk Jendela yang Ditampilkan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
id: Selalu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, latencyLabel)
en: Latency:
id: Latensi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force lowest latency (may cause dropped frames)
id: Paksa latensi paling rendah (mungkin menyebabkan frame jadi drop)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer lower latency
id: Lebih suka latensi rendah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Balance of latency and smoothness
id: Seimbangkan latensi dan kehalusan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer smoother animations
id: Lebih suka animasi halus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force smoothest animations
id: Paksa animasi paling halus

en: Re-enable OpenGL detection
id: Aktifkan-ulang deteksi OpenGL
