kwin_clients - en to is translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
is: Örsmátt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
is: Venjulegt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
is: Stórt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
is: Mjög stórt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
is: Risastórt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
is: Hrikalega stórt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
is: Yfirstærð

en: Button size:
is: Stærð hnappa:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
is: Stillingagluggi

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
is: Jöfnun titils

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
is: Vinstri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
is: Miðja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
is: Hægri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
is: Veldu þennan valkost ef lita á gluggaramma með sömu litum og titilstikan. Að öðrum kosti er bakgrunnsliturinn notaður.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
is: Litaðir gluggarammar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
is: Hakaðu við hér ef þú vilt að hnappar dofni inn þegar músarbendillinn er yfir þeim og dofni aftur út þegar bendillinn er tekinn burt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
is: Hreyfa hnappa
