kwin - en to it translation catalogue (14 entries)

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
it: Nessuna

en: Global animation speed:
it: Velocità di animazione globale:

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications do not support this setting: In particular, GTK applications cannot change animation duration, but will still disable animations when <interface>animation speed</interface> is <interface>Instant</interface>.
it: Alcune applicazioni non supportano questa impostazione: in particolare, le applicazioni GTK non possono modificare la durata dell'animazione, ma disabiliteranno comunque le animazioni quando <interface>velocità dell'animazione</interface> è <interface>Istantanea</interface>.

[ctx: Animation speed]
en: Slow
it: Lenta

[ctx: Animation speed]
en: Instant
it: Istantanea

[ctx: @title:group]
en: Desktop animations
it: Animazioni del desktop

[ctx: @label:listbox]
en: Window open/close:
it: Apertura/chiusura finestra:

[ctx: @label:listbox]
en: Window maximize:
it: Massimizzazione finestra:

[ctx: @label:listbox]
en: Window minimize:
it: Minimizzazione finestra:

[ctx: @label:listbox]
en: Window full screen:
it: Finestra a schermo intero:

[ctx: @label:listbox]
en: Peek at desktop:
it: Dai un'occhiata al desktop:

[ctx: @label:listbox]
en: Virtual desktop switching:
it: Cambio del desktop virtuale:

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure…
it: Configura…

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More effects settings:
it: Ulteriori impostazioni degli effetti:
