kcmkwindecoration - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: More actions for this window
ja: その他のアクション

en: Application menu
ja: アプリケーションメニュー

en: On all desktops
ja: すべてのデスクトップに配置

en: Minimize
ja: 最小化

en: Maximize
ja: 最大化

en: Close
ja: 閉じる

en: Context help
ja: コンテキストヘルプ

en: Shade
ja: シェード

en: Keep below other windows
ja: 他のウィンドウより下に表示

en: Keep above other windows
ja: 他のウィンドウより上に表示

en: Window Decorations
ja: ウィンドウの装飾

en: Author
ja: 作者

[ctx: %1 is the name of a border size]
en: Theme's default (%1)
ja: テーマのデフォルト (%1)

en: This tool allows you to set the window decoration theme for the currently active session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
ja: このツールを使用すると、使用できなかったり既に設定されているテーマに誤って設定することなく、ウィンドウ装飾テーマを現在アクティブなセッションのみに設定できます。

en: The name of the window decoration theme you wish to set for KWin. Passing a full path will attempt to find a theme in that directory, and then apply that if one can be deduced.
ja: KWin に設定するウィンドウ装飾テーマの名前です。フルパスを指定するとそのディレクトリでテーマを見つけようとします。推測できる場合はそれを適用します。

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
ja: システムで使用可能なすべてのテーマ (と現在のテーマ) を表示

en: Resolved %1 to the KWin Aurorae theme "%2", and will attempt to set that as your current theme.
ja: %1 を KWin Aurorae テーマ "%2" に解決し、それを現在のテーマ として設定します。

en: You attempted to pass a file path, but this could not be resolved to a theme, and we will have to abort, due to having no theme to set
ja: ファイルパスが指定されましたが、解決できませんでした。設定するテーマがないため、中止します

en: The requested theme "%1" is already set as the window decoration theme.
ja: 指定されたテーマ "%1" は既にウィンドウ装飾テーマに設定されています。

en: Successfully applied the cursor theme %1 to your current Plasma session
ja: 現在の Plasma セッションにカーソルテーマ %1 を適用しました。

en: Failed to save your theme settings - the reason is unknown, but this is an unrecoverable error. You may find that simply trying again will work.
ja: テーマの設定を保存できませんでした - 理由は不明で、回復できないエラーです。もう一度試すとうまくいくかもしれません。

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
ja: テーマ "%1" が見つかりませんでした。このテーマは 次のいずれかのオプションである必要があります: %2

en: You have the following KWin window decoration themes on your system:
ja: システムには、これらの KWin ウィンドウ装飾テーマがあります:

en: Titlebar
ja: タイトルバー

en: Drop button here to remove it
ja: ここにボタンをドラッグして削除

en: Drag buttons between here and the titlebar
ja: ボタンをここからビューの中にあるタイトルバーへドラッグ

en: This module lets you configure the window decorations.
ja: このモジュールでウィンドウ装飾を設定できます。

[ctx: tab label]
en: Theme
ja: テーマ

[ctx: tab label]
en: Titlebar Buttons
ja: タイトルバーのボタン

[ctx: Selector label]
en: Window border size:
ja: ウィンドウの枠のサイズ:

[ctx: button text]
en: Get New Window Decorations...
ja: 新しいウィンドウの装飾を取得...

[ctx: checkbox label]
en: Close windows by double clicking the menu button
ja: メニューボタンをダブルクリックしてウィンドウを閉じる

[ctx: popup tip]
en: Click and hold on the menu button to show the menu.
ja: メニューボタンを長押ししてメニューを表示する。

[ctx: checkbox label]
en: Show titlebar button tooltips
ja: タイトルバーボタンのツールチップを表示

en: Edit %1 Theme
ja: テーマ %1 を編集

en: No Borders
ja: 枠なし

en: No Side Borders
ja: 横の枠なし

en: Tiny
ja: 小

en: Normal
ja: 普通

en: Large
ja: 大

en: Very Large
ja: より大

en: Huge
ja: とても大

en: Very Huge
ja: さらに大

en: Oversized
ja: 特大
