kwin_effects - en to ja translation catalogue (129 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
ja: ぼけの強さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
ja: 弱

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
ja: 強

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
ja: ノイズの強さ:

en: Show Desktop Grid
ja: デスクトップグリッドを表示

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
ja: なし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
ja: 上

en: Top-Right
ja: 右上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
ja: 右

en: Bottom-Right
ja: 右下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
ja: 下

en: Bottom-Left
ja: 左下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
ja: 左

en: Top-Left
ja: 左上

en: Center
ja: 中央

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
ja: 外観

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
ja: ページャ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
ja: 自動

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
ja: カスタム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
ja: 横列の数(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
ja: デスクトップ名の表示(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Grid layout mode:
ja: グリッド配置モード(&G):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
ja: クローゼット

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
ja: 自然

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Windows layout:
ja: ウィンドウレイアウト:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
ja: 開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
ja: 強さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
ja: 暗くする:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
ja: ドックとパネル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
ja: デスクトップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
ja: フルスクリーンウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
ja: 経過時間:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
ja: 開くウィンドウのアニメーション

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
ja: 閉じるウィンドウのアニメーション

en: Toggle Invert Effect
ja: 色調反転効果をオン/オフ

en: Toggle Invert Effect on Window
ja: ウィンドウの色調反転効果をオン/オフ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
ja: アニメーションの長さ:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
ja: サイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
ja: 幅(&W):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
ja:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
ja: 高さ(&H):

[ctx: Left mouse button]
en: Left
ja: 左

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
ja: 中

[ctx: Right mouse button]
en: Right
ja: 右

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
ja: 左ボタンの色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
ja: 中ボタンの色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
ja: 右ボタンの色:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
ja: 線の幅:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
ja:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
ja: テキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
ja: フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
ja: テキストを表示:

en: Clear All Mouse Marks
ja: すべてのマウスマークをクリア

en: Clear Last Mouse Mark
ja: 最後のマウスマークをクリア

en: Clear Mouse Marks
ja: マウスマークをクリア

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
ja[0]:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
ja: 色(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
ja: <p align="left">Shift とメタキーを押しながらマウスを動かして描画します。</p>

[ctx: @label]
en: Unknown
ja: 不明

en: Toggle Overview
ja: オーバービューをオン/オフ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
ja: 配置モード(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_BlurBackground)
en: Blur background:
ja: 背景をぼかす:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
ja: 最小化されたウィンドウは無視する:

en: Delete Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップを削除

en: Add Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップを追加

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
ja: 水平:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
ja: 垂直:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
ja: 現在のウィンドウのサムネイルをオン/オフ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
ja: 最大幅(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
ja: 間隔(&S):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
ja:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
ja: 不透明度(&O):

en: Toggle Tiles Editor
ja: タイルエディタ

en: Padding:
ja: 余白:

en: Load Layout...
ja: レイアウトを読み込む...

en: Close
ja: 閉じる

en: Split Horizontally
ja: 水平に分割する

en: Split Vertically
ja: 垂直に分割する

en: Add Floating Tile
ja: フロートタイルを追加

en: Delete
ja: 削除

en: Track mouse
ja: マウスを捕捉

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
ja: エフェクトのトリガー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
ja: キーボードショートカット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
ja: 修飾キー:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
ja: 半透明性

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
ja: 半透明性の全般設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
ja: コンボボックスのポップアップ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
ja: 不透明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
ja: ダイアログ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
ja: 透明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
ja: メニュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
ja: 移動中のウィンドウ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
ja: 非アクティブなウィンドウ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
ja: メニューのタイプごとに半透明性を設定する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
ja: ドロップダウンメニュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
ja: ポップアップメニュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
ja: 分離されたメニュー:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
ja: ウィンドウを並べて表示 (現在のデスクトップ)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
ja: ウィンドウを並べて表示 (すべてのデスクトップ)

en: Toggle Present Windows (Window class)
ja: ウィンドウを並べて表示 (ウィンドウのクラス)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
ja: 最小化されたウィンドウは無視する(&M)

en: No Matches
ja: 一致なし

en: No Windows
ja: ウィンドウはありません

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
ja: 硬さ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
ja: ドラッグ(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
ja: 移動係数(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
ja: 移動で揺らす(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
ja: リサイズで揺らす(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
ja: 詳細モードを有効にする(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
ja: 揺れの度合い(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
ja: 小さく

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
ja: 大きく

en: Move Left
ja: 左へ移動

en: Move Right
ja: 右へ移動

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
ja: ズーム率:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
ja: 比例

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
ja: 中央揃え

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
ja: 無効
