kwin - en to ja translation catalogue (369 entries)

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamp (µsec)
ja: タイムスタンプ (マイクロ秒)

[ctx: A mouse button]
en: Left
ja: 左

[ctx: A mouse button]
en: Right
ja: 右

[ctx: A mouse button]
en: Middle
ja: 中ボタン

[ctx: A mouse button]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: A mouse button]
en: Forward
ja: 進む

[ctx: A mouse button]
en: Task
ja: タスク

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
ja: 追加ボタン 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
ja: 追加ボタン 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
ja: 追加ボタン 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
ja: 追加ボタン 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
ja: 追加ボタン 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
ja: 追加ボタン 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
ja: 追加ボタン 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
ja: 追加ボタン 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
ja: 追加ボタン 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
ja: 追加ボタン 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
ja: 追加ボタン 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
ja: 追加ボタン 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
ja: 追加ボタン 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
ja: 追加ボタン 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
ja: 追加ボタン 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
ja: 追加ボタン 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
ja: 追加ボタン 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
ja: 追加ボタン 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
ja: 追加ボタン 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
ja: 追加ボタン 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
ja: 追加ボタン 24

en: Input Device
ja: 入力デバイス

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
ja: ポインタ 移動

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta
ja: デルタ

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
ja: デルタ (加速なし)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
ja: 絶対位置

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
ja: ポインタボタン 押下

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
ja: ボタン

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
ja: ネイティブボタンコード

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
ja: 押下ボタン

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
ja: ポインタボタン リリース

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
ja: ポインタ 方向入力

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
ja: 向き

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
ja: 水平

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
ja: 垂直

[ctx: The angle delta of a pointer axis event]
en: Delta
ja: デルタ

[ctx: The normalized V120 angle delta of a pointer axis event. V120 is a technical term and shouldn't be changed.]
en: Delta (V120)
ja: デルタ (V120)

[ctx: A key press event]
en: Key Press
ja: キー 押下

[ctx: A key release event]
en: Key Release
ja: キー リリース

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
ja: キーパッド

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
ja: グループ切り替え

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
ja: リピート

[ctx: The code reported by the kernel]
en: Keycode
ja: キーコード

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
ja: Qt::Key コード

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
ja: Xkb シンボル

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
ja: 修飾子

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
ja: タッチ 開始

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
ja: ポイント識別子

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
ja: 絶対位置

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
ja: タッチ 移動

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
ja: 移動

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
ja: ピンチ 開始

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
ja: 指カウント

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
ja: ピンチ 更新

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
ja: スケール

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
ja: 方向デルタ

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
ja: デルタ x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
ja: デルタ y

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
ja: ピンチ 終了

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
ja: ピンチ キャンセル

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
ja: スワイプ 開始

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
ja: 指カウント

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
ja: スワイプ 更新

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
ja: デルタ x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
ja: デルタ y

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
ja: スワイプ 終了

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
ja: スワイプ キャンセル

[ctx: A hold gesture is started]
en: Hold start
ja: 長押し 開始

[ctx: Number of fingers in this hold gesture]
en: Finger count
ja: 指カウント

[ctx: A hold gesture ended]
en: Hold end
ja: 長押し 終了

[ctx: A hold gesture got cancelled]
en: Hold cancelled
ja: 長押し キャンセル

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
ja: スイッチ 切り替え

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
ja: ノートパソコン ふた

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
ja: タブレットモード

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
ja: スイッチ

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
ja: OFF

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
ja: ON

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
ja: 状態

en: Tablet Tool Proximity
ja: タブレットツール 近接

en: Proximity
ja: 近接

en: Position
ja: 位置

en: Tilt
ja: 傾き

en: Rotation
ja: 回転

en: Distance
ja: 距離

en: Tablet Tool Axis
ja: タブレットツール 方向

en: Pressure
ja: 筆圧

en: Tablet Tool Tip
ja: タブレットツール 指先ボタン

en: Tip
ja: 指先

en: Down
ja: 下

en: Up
ja: 上

en: Tablet Tool Button
ja: タブレットツール ボタン

en: Button
ja: ボタン

en: Pressed
ja: 押下

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tablet Pad Button
ja: タブレットパッド ボタン

en: Group
ja: グループ

en: Mode
ja: モード

en: Tablet Pad Strip
ja: タブレットパッド ストリップ

en: Tablet Pad Ring
ja: タブレットパッド リング

en: Tablet Pad Dial
ja: タブレットパッド ダイヤル

en: Delta
ja: デルタ

[ctx: @label]
en: Effects
ja: 効果

en: No Mouse Buttons
ja: マウスボタンなし

[ctx: Mouse Button]
en: left
ja: 左

[ctx: Mouse Button]
en: right
ja: 右

[ctx: Mouse Button]
en: middle
ja: 中ボタン

[ctx: Mouse Button]
en: back
ja: 戻る

[ctx: Mouse Button]
en: forward
ja: 進む

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
ja: 追加 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
ja: 追加 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
ja: 追加 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
ja: 追加 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
ja: 追加 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
ja: 追加 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
ja: 追加 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
ja: 追加 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
ja: 追加 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
ja: 追加 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
ja: 追加 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
ja: 追加 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
ja: 追加 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
ja: 追加 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
ja: 追加 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
ja: 追加 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
ja: 追加 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
ja: 追加 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
ja: 追加 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
ja: 追加 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
ja: 追加 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
ja: 追加 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
ja: 追加 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
ja: 追加 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
ja: タスク

en: X11 Windows
ja: X11 ウィンドウ

en: X11 Unmanaged Windows
ja: X11 管理外ウィンドウ

en: Wayland Windows
ja: Wayland ウィンドウ

en: Internal Windows
ja: 内部ウィンドウ

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
ja: アンロード

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
ja: ロード

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DebugConsole)
en: Debug Console
ja: デバッグコンソール

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
ja: ウィンドウ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
ja: 入力イベント

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
ja: 入力デバイス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
ja: 動作中の OpenGL コンソールなし

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
ja: OpenGL (ES) ドライバ情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
ja: ベンダー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
ja: レンダラー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
ja: バージョン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
ja: シェーディング言語 バージョン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
ja: ドライバ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
ja: GPU クラス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
ja: OpenGL バージョン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
ja: GLSL バージョン:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
ja: プラットフォーム 拡張機能

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
ja: OpenGL (ES) 拡張機能

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
ja: キーボード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
ja: キーマップレイアウト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
ja: 現在のレイアウト:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
ja: 修飾子

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
ja: アクティブな修飾子

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
ja: LED

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
ja: アクティブな LED

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
ja: クリップボード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
ja: プライマリセレクション

en: Window Manager
ja: ウィンドウマネージャ

en: PID of the application to terminate
ja: 強制終了させるアプリケーションの PID

en: Hostname on which the application is running
ja: アプリケーションが実行されているホストの名前

en: Caption of the window to be terminated
ja: 強制終了させるウィンドウのキャプション

en: Name of the application to be terminated
ja: 強制終了させるアプリケーションの名前

en: ID of resource belonging to the application
ja: このアプリケーションに属するリソースの ID

en: Time of user action causing termination
ja: ユーザが強制終了させた時間

en: KWin helper utility
ja: KWin ヘルパーユーティリティ

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
ja: このヘルパーユーティリティは、直接実行されるものではありません。

en: KDE window manager
ja: KDE ウィンドウマネージャ

en: Disable configuration options
ja: 設定オプションを無効にする

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
ja: KWin が最近 n 回クラッシュしたことを示す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
ja: ぼかしの強度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
ja: 弱

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSaturationNone)
en: Strong
ja: 強

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
ja: ノイズの強度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSaturation)
en: Saturation:
ja: 彩度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSaturationStrong)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Animation duration:
ja: アニメーションの長さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
ja: 長さ:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
ja: デフォルト

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
ja: 動いていないときカーソルを非表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
ja: タイピング中カーソルを非表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
ja: 黒にフェード (フルスクリーンのスプラッシュスクリーンのみ)

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
ja: デフォルト

en: Clear All Mouse Marks
ja: すべてのマウスマークをクリア

en: Clear Last Mouse Mark
ja: 直近のマウスマークを取り消し

en: Clear Mouse Marks
ja: マウスマークをクリア

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
ja[0]:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
ja: 外観

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
ja: 太さ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
ja: 色(&C):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
ja: 修飾キーを押しながらマウスを動かすことで、線や矢印を描くことができます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
ja: 手書きの修飾キー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
ja: 矢印の修飾キー:

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
ja: オーバービューとグリッドビューを切り替え

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
ja: グリッドビューとオーバービューを切り替え

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
ja: オーバービューを切り替え

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
ja: グリッドビューを切り替え

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
ja: 最小化されたウィンドウを無視:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OrganizedGrid)
en: Organize windows in the Grid View:
ja: グリッドビューでウィンドウを管理:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
ja: フィルタリングされたウィンドウを検索結果に含める:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
ja: オーバービューとグリッドビューを切り替え

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
ja: オーバービューを切り替え

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
ja: グリッドビューを切り替え

en: Delete Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップを削除

en: Add Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップを追加

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
ja: ほかに仮想デスクトップなし

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
ja: 仮想デスクトップを追加

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
ja: 仮想デスクトップを設定…

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
ja: 検索結果なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
ja: ウィンドウを開くときの開始スケール:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
ja: ウィンドウを閉じるときの終了スケール:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
ja: デスクトップ間の間隔

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
ja: 水平:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
ja: 垂直:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
ja: デスクトップ背景をスライド

en: Toggle Thumbnail for Current Window
ja: 現在のウィンドウのサムネイル表示を切り替え

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
ja: 最大幅(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
ja: 間隔(&S):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
ja:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
ja: 不透明度(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
ja: マウスを追跡するとき:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
ja: 半透明性

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
ja: 全般設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
ja: コンボボックスポップアップ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
ja: 不透明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
ja: ダイアログ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
ja: 透明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
ja: メニュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
ja: 移動中のウィンドウ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
ja: 非アクティブのウィンドウ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
ja: メニューの不透明性を個別に設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
ja: ドロップダウンメニュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
ja: ポップアップメニュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
ja: 切り離しメニュー:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
ja: プロモード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
ja: 硬さ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
ja: 張力(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
ja: 引っ張る力(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
ja: 動かすときにふにゃらせる(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
ja: リサイズ時にふにゃらせる(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
ja: プロモードを有効化(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
ja: ふにゃふにゃ度(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
ja: 弱

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
ja: 強

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
ja: タイトルバーとフレームを消す

[ctx: Special entry in alt+tab list for temporarily hiding all windows]
en: Peek at Desktop
ja: デスクトップを表示

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
ja: 開いているウィンドウなし

en: Walk Through Windows
ja: ウィンドウを巡回

en: Walk Through Windows (Reverse)
ja: ウィンドウを巡回 (反対回り)

en: Walk Through Windows Alternative
ja: ウィンドウを巡回の代替

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
ja: ウィンドウを巡回 (反対回り) の代替

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
ja: ウィンドウの枠を消しました。
    枠なしでは、マウスを使って枠を再び表示させることはできません。キーボードショートカットの %1 を使ってウィンドウメニューを表示し、そこから設定してください。

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
ja: ウィンドウをフルスクリーンにしました。
    アプリケーションにフルスクリーンモードを解除する機能がない場合、マウスを使ってフルスクリーンモードを解除することはできません。その場合、キーボードショートカットの %1 を使ってウィンドウメニューを表示し、そこから解除してください。

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: &Resize
ja: リサイズ(&R)

en: Keep &Above Others
ja: 常に最前面に表示(&A)

en: Keep &Below Others
ja: 常に最背面に表示(&B)

en: &Fullscreen
ja: フルスクリーン(&F)

en: &No Titlebar and Frame
ja: タイトルバーとフレームを消す(&N)

en: &Hide from Screencast
ja: 画面録画から消す(&H)

en: Set Window Short&cut…
ja: ウィンドウにショートカットを割り当てる(&C)…

en: Configure Special &Window Settings…
ja: ウィンドウ固有の設定(&W)…

en: Configure S&pecial Application Settings…
ja: アプリケーション固有の設定(&P)…

en: Ma&ximize
ja: 最大化(&X)

en: Mi&nimize
ja: 最小化(&N)

en: &More Actions
ja: その他のアクション(&M)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Move to &Screen
ja: スクリーンを移動(&S)

en: Show in &Activities
ja: アクティビティに表示(&A)

en: &All Desktops
ja: すべてのデスクトップ(&A)

en: Move to %1
ja: %1 へ移動

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
ja: 新しいデスクトップに追加

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
ja: 新しいデスクトップへ移動

en: &All Activities
ja: すべてのアクティビティ(&A)

en: Window Menu
ja: ウィンドウメニュー

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化

en: Maximize Window Vertically
ja: ウィンドウを縦に最大化

en: Maximize Window Horizontally
ja: ウィンドウを横に最大化

en: Minimize Window
ja: ウィンドウを最小化

en: Move Window
ja: ウィンドウを移動

en: Resize Window
ja: ウィンドウをリサイズ

en: Raise Window
ja: ウィンドウを前面に

en: Lower Window
ja: ウィンドウを背面に

en: Toggle Window Raise/Lower
ja: ウィンドウを前面/背面に

en: Make Window Fullscreen
ja: ウィンドウをフルスクリーンに

en: Toggle Window Titlebar and Frame
ja: ウィンドウのタイトルバーと枠の表示を切り替え

en: Keep Window Above Others
ja: ウィンドウを常に最前面に表示

en: Keep Window Below Others
ja: ウィンドウを常に最背面に表示

en: Activate Window Demanding Attention
ja: 操作を要求しているウィンドウをアクティブに

en: Setup Window Shortcut
ja: ウィンドウショートカットの設定

en: Move Window to the Center
ja: ウィンドウを中央に移動

en: Move Window Right
ja: ウィンドウを右に移動

en: Move Window Left
ja: ウィンドウを左に移動

en: Move Window Up
ja: ウィンドウを上に移動

en: Move Window Down
ja: ウィンドウを下に移動

en: Expand Window Horizontally
ja: ウィンドウを横に拡大

en: Expand Window Vertically
ja: ウィンドウを縦に拡大

en: Shrink Window Horizontally
ja: ウィンドウを横に縮小

en: Shrink Window Vertically
ja: ウィンドウを縦に縮小

en: Quick Tile Window to the Left
ja: ウィンドウを左にタイル化

en: Quick Tile Window to the Right
ja: ウィンドウを右にタイル化

en: Quick Tile Window to the Top
ja: ウィンドウを上にタイル化

en: Quick Tile Window to the Bottom
ja: ウィンドウを下にタイル化

en: Quick Tile Window to the Top Left
ja: ウィンドウを左上にタイル化

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
ja: ウィンドウを左下にタイル化

en: Quick Tile Window to the Top Right
ja: ウィンドウを右上にタイル化

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
ja: ウィンドウを右下にタイル化

en: Switch to Window Above
ja: 上のウィンドウに切り替え

en: Switch to Window Below
ja: 下のウィンドウに切り替え

en: Switch to Window to the Right
ja: 右のウィンドウに切り替え

en: Switch to Window to the Left
ja: 左のウィンドウに切り替え

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
ja: アクティブウィンドウの不透明度を 5% 上げる

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
ja: アクティブウィンドウの不透明度を 5% 下げる

en: Keep Window on All Desktops
ja: ウィンドウをすべてのデスクトップに表示

en: Custom Quick Tile Window to the Left
ja: ウィンドウをカスタムタイルで左にタイル化

en: Custom Quick Tile Window to the Right
ja: ウィンドウをカスタムタイルで右にタイル化

en: Custom Quick Tile Window to the Top
ja: ウィンドウをカスタムタイルで上にタイル化

en: Custom Quick Tile Window to the Bottom
ja: ウィンドウをカスタムタイルで下にタイル化

en: Window to Desktop %1
ja: ウィンドウをデスクトップ %1 へ

en: Window to Next Desktop
ja: ウィンドウを次のデスクトップへ

en: Window to Previous Desktop
ja: ウィンドウを前のデスクトップへ

en: Window One Desktop to the Right
ja: ウィンドウを一つ右のデスクトップへ

en: Window One Desktop to the Left
ja: ウィンドウを一つ左のデスクトップへ

en: Window One Desktop Up
ja: ウィンドウを一つ上のデスクトップへ

en: Window One Desktop Down
ja: ウィンドウを一つ下のデスクトップへ

en: Move Window to Screen %1
ja: ウィンドウをスクリーン %1 へ

en: Move Window to Next Screen
ja: ウィンドウを次のスクリーンへ

en: Move Window to Previous Screen
ja: ウィンドウを前のスクリーンへ

en: Move Window One Screen to the Right
ja: ウィンドウを一つ右のスクリーンへ

en: Move Window One Screen to the Left
ja: ウィンドウを一つ左のスクリーンへ

en: Move Window One Screen Up
ja: ウィンドウを一つ上のスクリーンへ

en: Move Window One Screen Down
ja: ウィンドウを一つ下のスクリーンへ

en: Switch to Screen %1
ja: スクリーン %1 に切り替え

en: Switch to Next Screen
ja: 次のスクリーンに切り替え

en: Switch to Previous Screen
ja: 前のスクリーンに切り替え

en: Switch to Screen to the Right
ja: 右のスクリーンに切り替え

en: Switch to Screen to the Left
ja: 左のスクリーンに切り替え

en: Switch to Screen Above
ja: 上のスクリーンに切り替え

en: Switch to Screen Below
ja: 下のスクリーンに切り替え

en: Peek at Desktop
ja: デスクトップをプレビュー

en: Kill Window
ja: ウィンドウを強制終了

en: Activate Window (%1)
ja: ウィンドウをアクティブに (%1)

en: unknown
ja: 不明

en: Desktop %1
ja: デスクトップ %1

en: Switch to Next Desktop
ja: 次のデスクトップに切り替え

en: Switch to Previous Desktop
ja: 前のデスクトップに切り替え

en: Switch One Desktop to the Right
ja: 一つ右のデスクトップに切り替え

en: Switch One Desktop to the Left
ja: 一つ左のデスクトップに切り替え

en: Switch One Desktop Up
ja: 一つ上のデスクトップに切り替え

en: Switch One Desktop Down
ja: 一つ下のデスクトップに切り替え

en: Switch to Desktop %1
ja: デスクトップ %1 に切り替え

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
ja: (応答なし)
