kwin - en to ka translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
ka: OpenGL-ის კომპიზიტორმა (ნაგულისხმევი) წარსულში KWin უკვე გამორთო.
    ეს, ალბათ, დრაივერის შეცდომის გამო მოხდა.
    თუ ამასობაში დრაივერის უფრო სტაბილურ ვერსიაზე გადახვედით,
    ეს დაცვა შეგიძლიათ, გამორთოთ, მაგრამ ფრთხილად, მან დაუყოვნებლივი ავარია შეიძლება, გამოიწვიოს!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
ka: ფანჯრის მინიატურის შენარჩუნება ყოველთვის ხელს უშლის ფანჯრის ჩაკეცვას. შედეგად ჩაკეცვისას ფანჯარამ შეიძლება არ დაიძინოს.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
ka: კომპოზიცია:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
ka: გაშვებისას ჩართვა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
ka: აპლიკაციებს შეუძლიათ დააყენონ მინიშნება, რათა კომპოზიტორი გაითიშოს, როცა ფანჯარა ღიაა.
     ამას თამაშებში წარმადობის საგრძნობლად გაზრდა შეუძლია.
     ამ პარამეტრის გადაფარვა ფანჯრისთვის-მითითებული წესებით შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
ka: აპლიკაციების კომპოზიციების დაბლოკვის ნების დართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
ka: ანიმაციის სიჩქარე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
ka: ძალიან ნელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
ka: მყისი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
ka: ფანჯრის მინიატურების დატოვება:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
ka: არასდროს

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
ka: მხოლოდ ნაჩვენები ფანჯრებისთვის

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
ka: ყოველთვის

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, latencyLabel)
en: Latency:
ka: დაყოვნება:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force lowest latency (may cause dropped frames)
ka: ნაძალადევი მინიმალური დაყოვნება (შეიძლება გამოიწვიოს დაკარგული კადრები)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer lower latency
ka: დაბალი დაყოვნების არჩევანი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Balance of latency and smoothness
ka: ბალანსი დაყოვნებასა და სირბილეს შუა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer smoother animations
ka: რბილი ანიმაციების არჩევანი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force smoothest animations
ka: ნაძალადევი რბილი ანიმაციები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowTearing)
en: Reduce latency by allowing screen tearing artifacts in fullscreen windows
ka: შეყოვნების შემცირება მონიტორზე მთლიანად გაშლილ ფანჯრებში წვეთების დაშვების საშუალებით

en: Re-enable OpenGL detection
ka: OpenGL-ის პოვნის თავიდან ჩართვა
