kwin_effects - en to mai translation catalogue (52 entries)

en: Show Desktop Grid
mai: डेस्कटाप ग्रिड देखाबू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
mai: उप्पर

en: Top-Right
mai: शीर्ष दहिन्ना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
mai: दहिन्ना

en: Bottom-Right
mai: तल दहिन्ना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
mai: नीच्चाँ

en: Bottom-Left
mai: तल बम्माँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
mai: बामाँ

en: Top-Left
mai: शीर्ष बम्माँ

en: Center
mai: केंद्र

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
mai: प्रकटन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
mai: पेजर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
mai: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
mai: पसंदीदा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
mai: प्राकृतिक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
mai: सक्रियण

en: Toggle Invert Effect
mai: इनवर्ट प्रभाव टागल करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
mai: एनीमेशन अवधि:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
mai: मूलभूत

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
mai: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
mai: चओडाइ (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
mai: उँचाइ (&H):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
mai: मि.से.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
mai: पाठ

en: Clear All Mouse Marks
mai: सभटा माउस चिह्न साफ करू

en: Clear Last Mouse Mark
mai: अंतिम माउस चिह्न साफ करू

en: Clear Mouse Marks
mai: माउस चिह्न साफ करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
mai: रँग: (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
mai: शिफ्ट + मेटा कुँजी केँ दबाए रख कए तथा माउस केँ खिसकाकर अहाँ ड्राइंग कए सकैत छी

en: Toggle Thumbnail for Current Window
mai: मोजुदा विंडो क' लेल लघुछवि टागल करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
mai: अधिकतम चओडाइ (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
mai: जगह: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
mai: अपारदर्शिता: (&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Meta)
en: Meta
mai: मेटा

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
mai: अल्पपारदर्शिता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
mai: अपारदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
mai: संवाद:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
mai: पारदर्शी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
mai: मेनू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
mai: असक्रिय विंडो:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
mai: ड्रापडाउन मेनू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
mai: पापअप मेनू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
mai: टार्न-आफ मेनू:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
mai: उन्नत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
mai: कम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
mai: बेसी

en: Move Up
mai: उप्पर जाउ

en: Move Down
mai: नीच्चाँ जाउ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
mai: मापक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
mai: राखू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
mai: नुकाबू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
mai: दबाबू
