kcmkwinrules - en to mk translation catalogue (41 entries)

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
mk: <p><h1>Поставувања специфични за прозорец</h1> Тука може да ги прилагодите поставувањата специфично само за некои прозорци.</p> <p>Забележете дека оваа конфигурација нема да работи ако не го користите KWin како ваш менаџер на прозорци. Ако користите некој друг менаџер на прозорци, погледнете во неговата документација за како да го прилагодите однесувањето на прозорците.</p>

en: Application settings for %1
mk: Поставувања за апликација за %1

en: Window settings for %1
mk: Поставувања за прозорец за %1

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
mk: Дали поставувањата треба да важат за сите прозорци од апликацијата.

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
mk: Оваа помошна алатка не би требало да се повикува директно.

en: Edit Window-Specific Settings
mk: Уреди поставувања специфични за прозорец

en: Unimportant
mk: Неважно

en: Exact Match
mk: Прецизно совпаѓање

en: Substring Match
mk: Совпаѓање на подниза

en: Regular Expression
mk: Регуларен израз

en: Apply Initially
mk: Примени иницијално

en: Apply Now
mk: Примени сега

en: Remember
mk: Запомни

en: Do Not Affect
mk: Не влијае

en: Force
mk: Форсирај

en: Force Temporarily
mk: Форсирај привремено

en: Edit
mk: Уреди

en: Delete
mk: Избриши

en: Settings for %1
mk: Поставувања за %1

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
mk: Ја зададовте класата на прозорецот како неважна.
    Ова значи дека е можно поставувањата да важат за прозорците на сите апликации. Ако навистина сакате да создадете општо поставување, препорачливо е барем да ги ограничите типовите на прозорци за да ги одбегнете специјалните типови на прозорци.

en: Shortcut
mk: Кратенка

en: Normal Window
mk: Нормален прозорец

en: Dialog Window
mk: Прозорец со дијалог

en: Utility Window
mk: Прозорец со корисни алатки

en: Dock (panel)
mk: Вкотвено (панел)

en: Toolbar
mk: Алатник

en: Torn-Off Menu
mk: Откачено мени

en: Splash Screen
mk: Почетен екран

en: Desktop
mk: Работна површина

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
mk: Самостојно мени

en: All Desktops
mk: Сите површини

en: Default
mk: Стандардно

en: No Placement
mk: Нема поставување

en: Centered
mk: Во средина

en: Random
mk: Случајно

en: Under Mouse
mk: Под глушецот

en: On Main Window
mk: На главниот прозорец

en: Low
mk: Ниско

en: Normal
mk: Нормално

en: High
mk: Високо

en: Extreme
mk: Екстремно
