kcmkwinrules - en to mr translation catalogue (49 entries)

en: Application settings for %1
mr: %1 करिता अनुप्रयोग संयोजना

en: Window settings for %1
mr: %1 करिता चौकट संयोजना

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
mr: संयोजनामुळे अनुप्रयोगातील सर्व चौकट प्रभावीत व्हायला हवे का.

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
mr: या सहाय्यक उपकार्यक्रमास प्रत्यरित्या कॉल नाही केले पाहिजे.

[ctx: Window caption for the application wide rules dialog]
en: Edit Application-Specific Settings
mr: अनुप्रयोग-संबंधित संयोजना संपादित करा

en: Edit Window-Specific Settings
mr: चौकट-संबंधित संयोजना संपादित करा

en: Unimportant
mr: किरकोळ

en: Exact Match
mr: योग्य जुळवणी

en: Substring Match
mr: उपवाक्य जुळवणी

en: Regular Expression
mr: रेग्यूलर एक्सप्रेशन

en: Apply Initially
mr: प्रारंभस्वरूपी लागू करा

en: Apply Now
mr: आताच लागू करा

en: Remember
mr: लक्षात ठेवा

en: Do Not Affect
mr: परिणाम करत नाही

en: Force
mr: बळपूर्वक

en: Force Temporarily
mr: तात्पुरते बळपूर्वक लागू करा

en: Edit
mr: संपादित करा

en: Delete
mr: काढून टाका

en: Import Rules
mr: आयात नियम

en: Settings for %1
mr: %1 करिता संयोजना

en: Screen
mr: स्क्रीन

en: Obey geometry restrictions
mr: भौमितिक प्रतिबंधाचे पालन करा

en: Window shall (not) appear in the taskbar.
mr: कार्यपट्टी मध्ये चौकट दिसणार नाही

en: Window shall (not) appear in the manager for virtual desktops
mr: आभासी डेस्कटॉप्स व्यवस्थापना मध्ये चौकट दिसणार नाही

en: Window shall (not) appear in the Alt+Tab list
mr: Alt+Tab यादीमध्ये चौकट दिसणार नाही

en: Shortcut
mr: शॉर्टकट

en: Ignore global shortcuts
mr: जागतिक शॉर्टकट उपेक्षित करा

en: Block compositing
mr: कंपोझिटींग रोखा

en: Normal Window
mr: सामान्य चौकट

en: Dialog Window
mr: संवाद चौकट

en: Utility Window
mr: उपकार्यक्रम चौकट

en: Dock (panel)
mr: डॉक (पटल)

en: Toolbar
mr: साधनपट्टी

en: Torn-Off Menu
mr: मेन्यू दर्शवू नका

en: Splash Screen
mr: स्प्लॅश स्क्रीन

en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
mr: स्टॅन्डअलोन मेन्यूपट्टी

en: All Desktops
mr: सर्व डेस्कटॉप

en: All Activities
mr: सर्व कार्यपध्दती

en: Default
mr: मूलभूत

en: No Placement
mr: स्थित केले नाही

en: Centered
mr: केंद्रीय

en: Random
mr: विनाक्रम

en: Under Mouse
mr: माऊ खाली

en: On Main Window
mr: मुख्य चौकटीवर

en: Low
mr: कमी

en: Normal
mr: सामान्य

en: High
mr: जास्त

en: Extreme
mr: तीव्र
