kwin - en to nb translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
nb: Noen eldre X11-program må kunne lese tastetrykk gjort i andre apper for visse funksjoner, for eksempel for håndtering av globale hurtigtaster. Dette er tillat som standard. Men en annen funksjonalitet kan kreve avlytting av alle tastetrykk, og dette er av sikkerhetsgrunner som standard ikke tillatt. Hvis du må bruke sånne program, kan du her selv balansere sikkerhet og funksjonalitet.

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
nb: La eldre X11-program lese tastetrykk skrevet inn i alle apper:

en: Never
nb: Aldri

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
nb: Bare «meta»-, «Control»-, «Alt»- og «Shift»-tastene

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
nb: Som ovenfor pluss alle tastetrykk når «Ctrl», «Alt» eller «Meta» trykkes

en: Always
nb: Alltid

en: Additionally include mouse buttons
nb: Ta og med museknapper

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
nb: Merk at du med denne innstillingen reduserer sikkerhetsnivået til systemet ned til sikkerhetsnivået til X11-økta, og du tillater potensielt ondartede programvare å stjele passord og spionere på teksten du skriver. Se til at du er klar over denne risikoen, og godtar den.
