kcmkwindecoration - en to nn translation catalogue (44 entries)

en: More actions for this window
nn: Fleire handlingar for vindauget

en: Application menu
nn: Program­meny

en: On all desktops
nn: På alle skrivebord

en: Minimize
nn: Minimer

en: Maximize
nn: Maksimer

en: Close
nn: Lukk

en: Context help
nn: Emne­hjelp

en: Shade
nn: Fald saman

en: Keep below other windows
nn: Hald under andre vindauge

en: Keep above other windows
nn: Hald over andre vindauge

en: Window Decorations
nn: Vindaugspynt

en: Author
nn: Opphavsperson

[ctx: %1 is the name of a border size]
en: Theme's default (%1)
nn: Standardstorleik frå temaet (%1)

en: This tool allows you to set the window decoration theme for the currently active session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
nn: Dette verktøyet lèt deg velja tema for vindaugspynt for den gjeldande økta og hindrar deg i å velja eit tema som ikkje finst eller som alt er valt.

en: The name of the window decoration theme you wish to set for KWin. Passing a full path will attempt to find a theme in that directory, and then apply that if one can be deduced.
nn: Namnet på temaet for vindaugspynt som du vil bruka i KWin. Viss du oppgjev ei fullstendig mappe­adresse, så vert det prøvd å finna eit tema i mappa og ta det i bruk.

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
nn: Vis alle temaa som finst på systemet (og marker kva som er gjeldande tema)

en: Resolved %1 to the KWin Aurorae theme "%2", and will attempt to set that as your current theme.
nn: Tolka %1 som KWin Aurorae-temaet «%2». Prøver å velja dette som nytt tema.

en: You attempted to pass a file path, but this could not be resolved to a theme, and we will have to abort, due to having no theme to set
nn: Du prøvde å oppgje ei filadresse, men adressa viste ikkje noko tema. Avbryt sidan ikkje noko tema kunne takast i bruk.

en: The requested theme "%1" is already set as the window decoration theme.
nn: Det valde temaet «%1» er alt i bruk som tema for vindaugspynt.

en: Successfully applied the cursor theme %1 to your current Plasma session
nn: Peikartemaet %1 er no teke i bruk i gjeldande Plasma-økt.

en: Failed to save your theme settings - the reason is unknown, but this is an unrecoverable error. You may find that simply trying again will work.
nn: Klarte ikkje lagra temainnstillingane. Grunnen er ukjend, men dette er ein kritisk feil. Det kan likevel vera det vil verka dersom du prøver på nytt.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
nn: Fann ikkje temaet «%1». Temaet må vera eitt av følgjande: %2

en: You have the following KWin window decoration themes on your system:
nn: Du har desse tema for KWin-vindaugspynt tilgjengeleg:

en: Titlebar
nn: Tittellinje

en: Drop button here to remove it
nn: Slepp ein knapp her for å fjerna han

en: Drag buttons between here and the titlebar
nn: Dra knappar mellom her og tittellinja

en: This module lets you configure the window decorations.
nn: Med denne modulen kan du setja opp vindaugspynten.

[ctx: tab label]
en: Theme
nn: Tema

[ctx: tab label]
en: Titlebar Buttons
nn: Knappar på tittellinja

[ctx: Selector label]
en: Window border size:
nn: Storleik på vindaugsrammer:

[ctx: button text]
en: Get New Window Decorations...
nn: Hent ny vindaugspynt …

[ctx: checkbox label]
en: Close windows by double clicking the menu button
nn: Lukk vindauga ved å dobbeltklikka på menyknappen

[ctx: popup tip]
en: Click and hold on the menu button to show the menu.
nn: Trykk på og hald inne meny­knappen for å visa menyen.

[ctx: checkbox label]
en: Show titlebar button tooltips
nn: Vis hjelpebobler til knappar på tittellinja

en: Edit %1 Theme
nn: Rediger temaet %1

en: No Borders
nn: Ingen rammer

en: No Side Borders
nn: Inga rammer på sidene

en: Tiny
nn: Små

en: Normal
nn: Vanlege

en: Large
nn: Store

en: Very Large
nn: Veldig store

en: Huge
nn: Enorme

en: Very Huge
nn: Gigantiske

en: Oversized
nn: Altfor store
