kcmkwm - en to nn translation catalogue (142 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
nn: Handlingar for inaktivt indre vindauge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
nn: &Venstreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved venstreklikk i eit inaktivt indre vindauge («indre» typer: ikkje tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
nn: Aktiver, hev og overfør klikk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
nn: Aktiver og overfør klikk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
nn: Aktiver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
nn: Aktiver og hev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
nn: &Midtklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved klikk med midtknappen i eit inaktivt indre vindauge («indre» tyder: ikkje tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
nn: &Høgreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved høgreklikk i eit inaktivt indre vindauge («indre» tyder: ikkje tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
nn: M&usehjul:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved klikk i eit inaktivt indre vindauge («indre» typer: ikkje tittellinja eller ramma).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
nn: Rull

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
nn: Aktiver og rull

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
nn: Aktiver, hev og rull

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
nn: Handlingar for indre vindauge, tittellinje og ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
nn: Val&tast:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
nn: Her kan du velja om dei følgjande handlingane skal utførast når du trykkjer Alt eller Meta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
nn: &Venstreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved venstreklikk i tittellinja eller ramma.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
nn: Flytt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
nn: Aktiver, hev og flytt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
nn: Byt mellom hev og senk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
nn: Endra storleik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
nn: Hev

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
nn: Senk

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
nn: Minimer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
nn: Minsk tettleiken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
nn: Auk tettleiken

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
nn: Ikkje gjer noko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
nn: &Midtklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved klikk med midtknappen i tittellinja eller ramma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
nn: &Høgreklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
nn: I denne rada kan du tilpassa åtferd ved høgreklikk i tittellinja eller ramma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
nn: M&usehjul:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
nn: Her kan du tilpassa åtferda ved musrulling i eit vindauge samtidig som ein valtast vert trykka.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
nn: Hev/senk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Shade/unshade
nn: Rull opp/ned

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
nn: Maksimer/gjenopprett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
nn: Hald over/under

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
nn: Flytt til førre/neste skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
nn: Endra gjennomsikt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadeHoverLabel)
en: Window &unshading:
nn: Vindaugs&nedrulling:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Viss det er kryssa av her, vil eit opprulla vindauge automatisk rullast ned når musepeikaren har lege over tittellinja ei viss tid.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: On titlebar hover after:
nn: Når peikaren er over tittellinja i:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
nn: Vel kor lenge musepeikaren skal liggja over tittellinja før vindauget vert rulla ned. Verdien er i millisekund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
nn: Vindaugs&plassering:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Plasseringsreglene fastset kor eit nytt vindauge vil dukka opp på skrivebordet.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> vil prøva å få minst mogleg overlapping av vindauge.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maksimert</span> vil prøva å maksimera alle vindauga slik at dei fyllar heile skjermen. Det kan vera nyttig å endra dette for enkelt­vindauge ved å bruka innstillingar for enkelt­vindauge.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Tilfeldig</span> vil bruka tilfeldige plasseringar.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Midt på</span> vil plassera vindauga i midten.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Oppe til venstre</span> vil plassera vindauga øvst i venstre hjørne.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under musa</span> vil plassera vindauga under musepeikaren.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
nn: Minimalt overlapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
nn: Maksimert

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
nn: Tilfeldig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
nn: Midt på

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
nn: Oppe til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
nn: Under musa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
nn: Viss det er kryssa av her, får program som kan hugsa deira siste plassering på skjermen, løyve til å gjera dette. Dette vil overstyra vindaugs­plasserings­modusen definert ovanfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
nn: Tillèt program å hugsa siste vindaugsplassering dersom dei støttar dette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, specialWindowsLabel)
en: &Special windows:
nn: &Spesialvindauge:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: When turned on, utility windows (tool windows, torn-off menus,...) of inactive applications will be hidden and will be shown only when the application becomes active. Note that applications have to mark the windows with the proper window type for this feature to work.
nn: Her kan du velja om verktøyvindauge (verktøypalettar, lause menyar, osv.) som høyrer til program som ikkje er i bruk skal gøymast og berre visast når programmet vert teke i bruk. Legg merke til at programma må markera vindauga med rett vindaugstype for at denne funksjonen skal verka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: Hide utility windows for inactive applications
nn: Gøym verktøyvindauge for program som ikkje er i bruk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
nn: Åtferd for virtuelle skrivebord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
nn: Ved aktivering av vindauge på eit anna virtuelt skrivebord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Med denne innstillinga kan du velja kva som skal skje når eit ope vindauge på eit anna virtuelt skrivebord enn gjeldande vert aktivert.</p><p><span style=" font-style:italic;">Byt til det virtuelle skrivebordet</span> vil byta til det virtuelle skrivebordet som inneheld vindauget. </p><p><span style=" font-style:italic;">Flytt vindauget til det gjeldande skrivebordet</span> gjer at vindauget dukkar opp på det gjeldande skrivebordet. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
nn: Byt til det virtuelle skrivebordet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
nn: Flytt vindauget til det gjeldande skrivebordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
nn: Reglar for vindaugs&aktivering:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
nn: Her kan du velja korleis og når vindauge skal fokuserast.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
nn: Trykk for fokus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
nn: Trykk for fokus (musprioritet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
nn: Fokuset følgjer musa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
nn: Fokuset følgjer musa (musprioritet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
nn: Fokus under musa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
nn: Hald fokuset alltid under musa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
nn: &Forseinka fokus med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
nn: Vel kor lenge musa må liggja over vindauget før det automatisk får fokus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
nn: &Førebygg fokus-steling:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Med denne funksjonen kan du velja kor mykje KWin skal prøva å hindra uønskt fokus­steling frå vindauge som dukkar uventa opp. (Merk at denne funksjonen ikkje fungerer med <span style=" font-style:italic;">Fokus under musa</span> og <span style=" font-style:italic;">Fokus strengt under musa</span>.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Inga:</span> Fokussteling vert ikkje hindra, og nye vindauge vert alltid verksame.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Låg:</span> Fokussteling vert hindra. Eit vindauge vert verksamt dersom det ikkje støttar den underliggjande mekanismen, slik at KWin ikkje klarar å avgjera om vindauget skal gjerast verksamt. Avhengig av programmet kan denne innstillinga gje dårlegare eller betre resultat enn middelsnivået.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Middels:</span> Fokussteling vert hindra.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Høg:</span> Nye vindauge vert berre verksame dersom ingen andre vindauge er verksame, eller dersom dei høyrer til det aktive programmet. Denne innstillinga er truleg ikkje særleg nyttig dersom du ikkje brukar musa til fokusering.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ekstrem:</span> Alle vindauge må gjerast verksame av brukaren.</li></ul><p>Vindauge som vert hindra i å stela fokus, vil visa at dei påkallar merksemd. Det skjer vanlegvis ved at dei vert markerte i oppgåvelinja. Du kan endra på dette i kontrollmodulen <span style=" font-style:italic;">Varslingar</span>.</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
nn: Inga

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
nn: Låg

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
nn: Middels

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
nn: Høg

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
nn: Ekstrem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
nn: Hev vindauge:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
nn: Med dette alternativet kan du velja om det aktive vindauget skal flyttast fremst når du klikkar i det med musa. Dersom du vil endra innstillinga for inaktive vindauge, må du endra dette på fana «Handlingar».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
nn: &Klikk for å heva aktivt vindauge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
nn: Dersom auto-hev er i bruk, vil eit vindauge i bakgrunnen automatisk komma til framgrunnen når musepeikaren ligg over det ei viss tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
nn: &Hev ved peikar over, forseinka med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
nn: Musa ligg så lenge over eit vindauge før det automatisk kjem til framgrunnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
nn: Fleirskjermsåtferd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: When this option is enabled, the active screen (where new windows appear, for example) is the screen containing the mouse pointer. When disabled, the active screen is the screen containing the focused window.
nn: Når dette valet er på, er den aktive skjermen (der for eksempel eit nytt vindauge kjem til syne) den skjermen der musepeikaren er. Når valet er av, er den aktive skjermen den skjermen som har eit vindauge i fokus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: Active screen follows &mouse
nn: Aktiv skjerm følgjer &musa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
nn: Når dette valet er på, gjeld fokusoperasjonar berre skjermen som vert brukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
nn: &Skild skjermfokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
nn: Reglar for vindaugsaktivering

en: &Focus
nn: &Fokus

en: Titlebar A&ctions
nn: Handlingar for &tittellinja

en: W&indow Actions
nn: Handlingar for &vindauge

en: Mo&vement
nn: Fl&ytting

en: Adva&nced
nn: A&vansert

en: Window Behavior Configuration Module
nn: Oppsettmodul for vindaugsåtferd

en: (c) 1997 - 2002 KWin and KControl Authors
nn: © 1997–2002 KWin- og KControl-utviklarane

en: <p><h1>Window Behavior</h1> Here you can customize the way windows behave when being moved, resized or clicked on. You can also specify a focus policy as well as a placement policy for new windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
nn: <h1>Vindaugsåtferd</h1><p>Her kan du tilpassa måten vindauga oppfører seg når du flyttar dei, endrar storleiken på dei eller klikkar i dei med musa. Du kan òg velja ein fokuspraksis og ein plasseringspraksis for nye vindauge.</p><p>Legg merke til at dette oppsettet ikkje vil ha nokon verknad om du brukar ein annan vindaugshandsamar enn KWin. I så fall finn du informasjon i bruksrettleiinga til den vindaugshandsamaren du brukar.</p>

en: &Titlebar Actions
nn: Handlingar for &tittellinja

en: Window Actio&ns
nn: Handlingar for &vindauge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
nn: Handlingar for &tittellinja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
nn: &Dobbeltklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
nn: Åtferd ved <em>dobbeltklikk</em> på tittellinja.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
nn: Maksimer

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
nn: Maksimer loddrett

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
nn: Maksimer vassrett

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
nn: Rull opp

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
nn: Lukk

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
nn: Vis på alle skriveborda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
nn: Åtferd ved rulling med <em>musehjulet</em> på tittellinja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
nn: Handlingar for tittellinje og ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
nn: Aktivt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
nn: Inaktivt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
nn: Åtferd ved <em>venstreklikk</em> på tittellinja eller ramma til eit <em>aktivt</em> vindauge.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QCombo
en: Show actions menu
nn: Vis handlingsmeny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
nn: Åtferd ved <em>venstreklikk</em> på tittellinja eller ramma til eit <em>inaktivt</em> vindauge.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
nn: Aktiver og senk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
nn: Handlingar for maksimeringsknapp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
nn: Åtferd ved <em>venstreklikk</em> på maksimeringsknappen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
nn: Åtferd ved <em>midtklikk</em> på maksimeringsknappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
nn: &Midtklikk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
nn: Åtferd ved <em>høgreklikk</em> på maksimeringsknappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
nn: Låsesone for skjerm&kant:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
nn: Her kan du velja låsesona for skjermkantar, altså styrken på «magnetfeltet» som gjer at vindauga legg seg inntil kantane når dei vert flytta nær dei.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en:  px
nn:  pikslar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
nn: V&indaugslåsesone:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
nn: Her kan du velja låsesona for vindauge, altså styrken på «magnetfeltet» som gjer at vindauga legg seg inntil kvarandre når dei vert flytta nær kvarandre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
nn: &Midtlåsesone:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
nn: Her kan du velja låsesona for midten av skjermen, altså styrken på «magnetfeltet» som gjer at vindauga legg seg midt på skjermen når dei vert flytta nær midten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
nn: &Lås vindauge til soner:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
nn: Her kan du velja at vindauge berre vert låste dersom du prøver å overlappa dei. Vindauga legg seg då ikkje inntil andre dersom dei berre kjem nær andre vindauge eller ein kant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
nn: Berre ved overlapp

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
nn: <em>Trykk for fokus:</em> Eit vindauge vert aktivt når du trykkjer museknappen inn i det. Denne åtferda er vanleg i andre operativsystem og er truleg det du vil ha.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
nn: <em>Trykk for fokus (musprioritet):</em> Dette er stort sett det same som <em>Trykk for fokus</em>. Viss systemet må velja eit nytt aktivt vindauge (for eksempel fordi det gjeldande vindauget vart lukka), så er vindauget under musepeikaren den føretrekte kandidaten. Uvanleg, men mogleg variant av <em>Trykk for fokus</em>.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
nn: <em>Fokuset følgjer musa:</em> Eit vindauge vert aktivt når musepeikaren vert flytta inn i det. Vindauge som tilfeldigvis dukkar opp under musepeikaren får ikkje fokus. Fokussteling vert førebygd på vanleg måte. Tenk på dette som <em>Trykk for fokus</em>, men utan at det er nødvendig å trykkja.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
nn: Dette er stort sett det same som <em>Fokus følgjer musa</em>. Viss systemet må velja eit nytt aktivt vindauge (for eksempel fordi det gjeldande vart lukka), så vert vindauget under musepeikaren den føretrekte kandidaten. Vel dette viss du ønskjer fokus styrt av plasseringa til musepeikaren.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
nn: <em>Fokus under musa:</em> Fokus er alltid på vindauget under musepeikaren.<br/><strong>Merk:</strong> <em>Hindring av fokussteling</em> og <em>programbyte­vindauget («Alt+Tab»)</em> er mot denne praksisen og vil ikkje verka. Du vil truleg heller vilja bruka <em>Fokus følgjer musa – musprioritet</em> i staden.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
nn: <em>Fokus strengt under musa:</em> Fokus er alltid på vindauget under musepeikaren (viss tvil, ingen stadar), svært likt fokusåtferda i eit gammaldags X11-miljø utan vindaugshandsamar.<br/><strong>Merk:</strong> <em>Hindring av fokussteling</em> og <em>programbyte­vindauget («Alt+Tab»)</em> er mot denne praksisen og vil ikkje verka. Du vil truleg heller vilja bruka <em>Fokus følgjer musa – musprioritet</em> i staden.
