kcmkwinscreenedges - en to nn translation catalogue (42 entries)

en: No Action
nn: Inga handling

en: Peek at Desktop
nn: Kikk på skrivebordet

en: Lock Screen
nn: Lås skjermen

en: Show KRunner
nn: Vis KRunner

en: Activity Manager
nn: Aktivitetshandsamar

en: Application Launcher
nn: Programstartar

en: Present Windows
nn: Presenter vindauge

en: %1 - All Desktops
nn: %1 – alle skrivebord

en: %1 - Current Desktop
nn: %1 – gjeldande skrivebord

en: %1 - Current Application
nn: %1 – gjeldande program

en: Overview
nn: Oversikt

en: Grid
nn: Rutenett

en: Toggle window switching
nn: Slå på/av vindaugsbyte

en: Toggle alternative window switching
nn: Slå på/av alternativt vindaugsbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
nn: For å setja i gang ei handling flyttar du musepeikaren til tilhøyrande skjermkant eller skjermhjørne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
nn: &Maksimer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
nn: Vindauge dregne til toppkanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
nn: &Flislegging:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
nn: Vindauge dregne til venstre- eller høgrekanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
nn: Åtferd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
nn: Ha òg effekt når vindauge er i fullskjermsmodus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
nn: Bruk kvadrantflislegging i:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
nn: Ytre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
nn: -området av skjermen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
nn: Byt skrivebord når musepeikaren vert dregen mot kanten av skjermen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
nn: &Byt skrivebord når musa er på kanten:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
nn: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
nn: Berre når vindauge vert flytta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
nn: Alltid på

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
nn: Tid musa må dragast mot kanten av skjermen før handlinga vert utført

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
nn: Tid før &handling:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
nn: Tid etter at ei handling er sett i gang før neste handling kan gjerast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
nn: Tid før &neste handling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
nn: &Hjørnebarriere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
nn: Her kan du slå på/av ein virtuelle barriere mellom skjermane. Barrieren hindrar peikaren å gå over til naboskjermen når han er i hjørneområdet til skjermen. Dette gjer det lettare å trykkja på for eksempel lukke­knappen til vindauge når du brukar fleire skjermar.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
nn: Hindrar peikarar å gå over til naboskjermen via skjermhjørne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
nn: &Kantbarriere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
nn: Her kan du endra breidda til barrieren mellom skjermane. Barrieren fungerer som ein ekstra avstand du må flytta peikaren før han kjem over til naboskjermen. Dette gjer det lettare å bruka Plasma-panel og andre element som er plasserte på kanten mellom to skjermar.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
nn: Ekstra avstand peikaren må flyttast for å gå over til naboskjermen.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
nn:  pikslar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
nn: For å setja i gang ei handling drar du fingeren frå skjermkanten og mot midten av skjermen.
