kcmkwinscreenedges - en to pl translation catalogue (42 entries)

en: No Action
pl: Nic nie rób

en: Peek at Desktop
pl: Podejrzyj pulpit

en: Lock Screen
pl: Zablokuj ekran

en: Show KRunner
pl: Pokaż KRunnera

en: Activity Manager
pl: Zarządzaj aktywnościami

en: Application Launcher
pl: Pokaż uruchamiacza programów

en: Present Windows
pl: Przedstaw okna

en: %1 - All Desktops
pl: %1 - ze wszystkich pulpitów

en: %1 - Current Desktop
pl: %1 - z bieżącego pulpitu

en: %1 - Current Application
pl: %1 - z bieżącego programu

en: Overview
pl: Przegląd

en: Grid
pl: Siatka

en: Toggle window switching
pl: Rozpocznij przełączanie okien głównym sposobem

en: Toggle alternative window switching
pl: Rozpocznij przełączanie okien drugim sposobem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
pl: Wykona działanie po najechaniu na krawędź ekranu lub w jego narożnik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
pl: &Maksymalizuj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
pl: Okno przeciągnięte do górnej krawędzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
pl: &Kafelek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
pl: Okno przeciągnięte do lewej lub prawej krawędzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
pl: Zachowanie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
pl: Pozostań aktywnym, gdy okna zajmują cały ekran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
pl: &Kształtuj kafelek na ćwiartce na:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
pl: Zewnętrznych

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
pl: ekranu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
pl: Zmień pulpit, gdy kursor najedzie na krawędź ekranu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
pl: Przełączaj pulpit na &krawędzi:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
pl: Nie przełączaj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
pl: Tylko gdy przesuwam okna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
pl: Zawsze włączony

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
pl: Ilość czasu potrzebna na wyzwolenie działania przy napieraniu wskaźnikiem myszy na krawędź ekranu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
pl: Opóźnienie &wywołania:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
pl: Czasu potrzebny na wywołanie kolejnego działania po wywołaniu poprzedniego

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
pl: Opóźnienie &nowego wywołania:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
pl: &Bariera w narożniku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
pl: Tutaj możesz włączyć lub wyłączyć wirtualną barierę w narożniku pomiędzy ekranami. Bariera zapobiega przedostawaniu się wskaźnika na inny ekran, gdy dotyka on już narożnika ekranu. Ułatwia to naciskanie na przykład na przyciski zamykające zmaksymalizowane okna, gdy używanych jest wiele ekranów.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
pl: Uniemożliwia wskaźnikowi przedostawanie się przez narożniki ekranu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
pl: &Bariera na krawędzi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
pl: Tutaj możesz ustawić rozmiar bariery na krawędzi pomiędzy pomiędzy ekranami. Bariera dodaje dodatkową odległość, którą wskaźnik musi przebyć zanim przedostanie się na inny ekran. Ułatwia to uzyskiwanie dostępu do Pasków Plazmy umieszczonych na krawędzi pomiędzy ekranami.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
pl: Dodatkowo odległość, którą musi przebyć wskaźnik, aby przedostać się przez krawędź ekranu.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
pl: Brak

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
pl:  piks.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
pl: Wyzwala działanie, przy przesuwaniu z krawędzi ekranu w kierunku jego środka.
