kwin - en to pt translation catalogue (17 entries)

[ctx: A numbered name for virtual desktops]
en: Desktop %1 | Desktop %1
pt[0]: Ambiente de trabalho %1
pt[1]: Ambiente de trabalho %1

en: There was an error connecting to the compositor.
pt: Ocorreu um erro na ligação ao compositor.

en: There was an error saving the settings to the compositor.
pt: Ocorreu um erro ao guardar as definições no compositor.

en: There was an error requesting information from the compositor.
pt: Ocorreu um erro ao solicitar informações ao compositor.

[ctx: @text:label Number of rows, label associated to a number input field]
en: Rows:
pt: Linhas:

[ctx: @action:button]
en: Add Desktop
pt: Adicionar ambiente de trabalho

[ctx: @action:button]
en: Rename
pt: Mudar o nome

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply new name
pt: Aplicar novo nome

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel rename
pt: Cancelar mudança de nome

en: Virtual desktops have been changed outside this settings application. Saving now will overwrite the changes.
pt: Os ambientes de trabalho virtuais foram alterados fora desta aplicação de definições. Guardar agora irá substituir as alterações.

en: Row %1
pt: Linha %1

en: Options:
pt: Opções:

en: Navigation wraps around
pt: A navegação dá a volta

en: Show animation when switching:
pt: Mostrar animação ao mudar:

en: Show on-screen display when switching:
pt: Mostrar sobreposição no ecrã ao mudar:

en: Show desktop layout indicators
pt: Mostrar indicadores de disposição do ambiente de trabalho
