kwin_effects - en to ro translation catalogue (172 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
ro: Intensitatea estompării:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
ro: Ușoară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
ro: Puternică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
ro: Intensitatea zgomotului:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Alegeți o poziție pentru alegerea culorii cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a anula.

en: Show Desktop Grid
ro: Arată grila biroului

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
ro: Sus

en: Top-Right
ro: Drepta-sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
ro: Dreapta

en: Bottom-Right
ro: Dreapta-jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom-Left
ro: Stânga-jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
ro: Stânga

en: Top-Left
ro: Stânga-sus

en: Center
ro: Centru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
ro: Aspect

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
ro: Paginator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
ro: Automat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
ro: Personalizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
ro: N&umăr de rânduri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
ro: Aliniere de&numire birou:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
ro: Arată butoane pentru alterarea numărului de birouri virtuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Grid layout mode:
ro: Re&gim de aranjare în grilă:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
ro: Cel mai apropiat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
ro: Niciunul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Windows layout:
ro: Aranjare ferestre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
ro: Activare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
ro: Intensitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
ro: Întunecă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
ro: Andocări și panouri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
ro: Birou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
ro: Ține deasupra ferestrelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
ro: După grupul ferestrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
ro: Ferestre pe tot ecranul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
ro: Durată:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
ro: Implicită

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
ro:  milisecunde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
ro: Animație de deschidere a ferestrelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
ro: Muchia rotației:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
ro: Unghiul rotației:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
ro: Distanță:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
ro: Animație de închidere a ferestrelor

en: Toggle Invert Effect
ro: Comută efectul Inversare

en: Toggle Invert Effect on Window
ro: Comută efectul Inversare asupra ferestrei

en: Invert Screen Colors
ro: Inversează culorile ecranului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
ro: Estompează spre nergu (doar ecranele de început în mod ecran complet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
ro: Durata animației:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
ro: Implicită

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
ro:  milisecunde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
ro: Dimensiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
ro: &Lățime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
ro: Î&nălțime:

en: Toggle Mouse Click Effect
ro: Comută efectul de clic al mausului

[ctx: Left mouse button]
en: Left
ro: Stâng

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
ro: Mijlociu

[ctx: Right mouse button]
en: Right
ro: Drept

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
ro: Configurări de bază

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
ro: Culoarea butonului din stânga al mausului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
ro: Culoarea butonului din mijloc al mausului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
ro: Culoarea butonului din dreapta al mausului:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
ro: Configurări avansate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
ro: Inele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
ro: Lățimea liniei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
ro: Durată inel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
ro: Rază inel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
ro: Număr inele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
ro: Arată textul:

en: Clear All Mouse Marks
ro: Curăță toate urmele mausului

en: Clear Last Mouse Mark
ro: Curăță ultima urmă a mausului

en: Clear Mouse Marks
ro: Curăță urmele mausului

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
ro[0]:  pixel
ro[1]:  pixeli
ro[2]:  de pixeli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
ro: &Lățime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
ro: &Culoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
ro: Desenează cu mausul ținând Shift+Meta și mișcând cursorul.

[ctx: @label]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Toggle Overview
ro: Comută sumarul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
ro: Regim de aranjare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_BlurBackground)
en: Blur background:
ro: Estompează fundalul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
ro: Ignoră ferestrele minimizate:

en: Delete Virtual Desktop
ro: Șterge biroul virtual

en: Add Virtual Desktop
ro: Adaugă birou virtual

en: No matching windows
ro: Nicio fereastră potrivită

en: Drag Down To Close
ro: Trage în jos pentru a închide

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
ro: Închide fereastra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
ro: Scală deschidere fereastră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
ro: Scală închidere fereastră:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
ro: Captură de ecran

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
ro: Captură de ecran salvată în %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Alegeți fereastra de capturat cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a anula.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Creați captura de ecran cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a anula.

[ctx: @label]
en: Paint Duration
ro: Durată vopsire

[ctx: @label]
en: Paint Amount
ro: Cantitate vopsea

[ctx: @label]
en: Current FPS
ro: FPS actual

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
ro: FPS maxim

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
ro: Acest efect nu e o contorizare

en: Toggle Show Paint
ro: Comută arătarea vopselei

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
ro: Loc gol între birouri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
ro: Orizontal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
ro: Alunecă fundalul biroului

en: Toggle Thumbnail for Current Window
ro: Comută pictograma pentru fereastra curentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
ro: &Lățimea maximă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
ro: &Spațiere:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
ro:  pixeli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
ro: &Opacitate:

en: Padding:
ro: Umplutură:

en: Load Layout...
ro: Încarcă aranjament…

en: Close
ro: Închide

en: Split Horizontally
ro: Desparte orizontal

en: Split Vertically
ro: Desparte vertical

en: Add Floating Tile
ro: Adaugă dală flotantă

en: Delete
ro: Șterge

en: Track mouse
ro: Urmărește mausul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
ro: Declanșează efectul cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
ro: Scurtătură de taste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
ro: Taste modificatori:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
ro: Transluciditate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
ro: Configurări generale transluciditate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
ro: Indiciile căsuțelor combinate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
ro: Opac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
ro: Dialoguri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
ro: Meniuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
ro: Ferestre mutate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
ro: Ferestre inactive:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
ro: Stabilește transluciditatea meniului independent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
ro: Meniuri cu liste derulante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
ro: Meniuri contextuale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
ro: Meniuri „rupte”

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
ro: Comută ferestre prezente (biroul curent)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
ro: Comută ferestre prezente (toate birourile)

en: Toggle Present Windows (Window class)
ro: Comută ferestre prezente (clasa ferestrei)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
ro: Ignoră ferestrele &minimizate

en: No Matches
ro: Nicio potrivire

en: No Windows
ro: Nicio fereastră

en: Filter windows…
ro: Filtrează ferestrele…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
ro: Avansate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
ro: &Rigiditate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
ro: Tra&gere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
ro: Factor de &deplasare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
ro: &Tremură la mutare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
ro: Tremură la &redimensionare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
ro: Activează regimul &avansat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
ro: Trem&ur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
ro: Mai puțin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
ro: Mai mult

en: Move Zoomed Area to Left
ro: Mută zona mărită spre stânga

en: Move Zoomed Area to Right
ro: Mută zona mărită spre dreapta

en: Move Zoomed Area Upwards
ro: Mută zona mărită în sus

en: Move Zoomed Area Downwards
ro: Mută zona mărită în jos

en: Move Mouse to Focus
ro: Mută mausul la focalizarea curentă

en: Move Mouse to Center
ro: Mută mausul la centru

en: Move Left
ro: Mută la stânga

en: Move Right
ro: Mută la dreapta

en: Move Up
ro: Mută în sus

en: Move Down
ro: Mută în jos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
ro: La mărire sau micșorare modifică panoramarea cu factorul definit de panoramare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
ro: Factor panoramare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
ro: Activează urmărirea locului focalizat. Pentru aceasta este nevoie ca QAccessible să fie activat pentru aplicație („export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
ro: Activează urmărirea focalizării

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
ro: Activează urmărirea cursorului textual. Pentru aceasta este nevoie ca QAccessible să fie activat pentru aplicație („export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
ro: Activează urmărirea cursorului textual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
ro: Indicator de maus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
ro: Vizibilitatea indicatorului de mausului.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
ro: Scalare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
ro: Ține

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
ro: Ascunde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
ro: Urmărește deplasarea mausului.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
ro: Proporțional

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
ro: Centrat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
ro: Împinge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
ro: Urmărire maus:
