kwin - en to ro translation catalogue (647 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
ro: Apăsați Ctrl drept pentru a elibera indicatorul

en: Press right control key to grab pointer
ro: Apăsați tasta Ctrl dreaptă pentru a acapara indicatorul

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
ro: Compozitor KDE Wayland %1

en: - Output disabled
ro: - Ieșire dezactivată

en: - Output dimmed
ro: - Ieșire estompată

en: Press right control to ungrab input
ro: Apăsați Ctrl drept pentru a elibera introducerea

en: Press right control key to grab input
ro: Apăsați tasta Ctrl dreaptă pentru a acapara introducerea

en: KDE Wayland Compositor
ro: Compozitor KDE Wayland

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
ro: Efectele de birou au fost repornite din cauza reinițializării graficii

en: Failed to open ICC profile "%1"
ro: Eșec la deschiderea profilului ICC „%1”

en: ICC profile "%1" doesn't exist
ro: Profilul ICC „%1” nu există

en: ICC profile "%1" is not usable for displays
ro: Profilul ICC „%1” nu poate fi folosit pentru afișaje

en: ICC profile "%1" has unsupported connection space, only XYZ is supported
ro: Profilul ICC „%1” conține un spațiu de conectare nesusținut, doar XYZ e susținut

en: ICC profile "%1" is broken, input/output color space isn't RGB
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, domeniul de culori de intrare/ieșire nu e RGB

en: ICC profile "%1" is broken, it has no whitepoint
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, acesta nu are punct alb

en: ICC profile "%1" is broken, its whitepoint is invalid
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, punctul alb al acestuia e eronat

en: ICC profile "%1" is broken, parsing chromatic adaptation matrix failed
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, parcurgerea matricii de adaptare cromatică a eșuat

en: ICC profile "%1" is broken, inverting chromatic adaptation matrix failed
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, inversarea matricii de adaptare cromatică a eșuat

en: ICC profile "%1" is broken, it has no primaries
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, nu conține primare

en: ICC profile "%1" is broken, couldn't calculate its primaries
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, nu i s-au putut calcula primarele

en: ICC profile "%1" is broken, its primaries are invalid
ro: Profilul ICC „%1” e defectuos, primarele acestuia sunt eronate

en: ICC profile "%1" with only BToD tags isn't supported
ro: Profilul ICC „%1” doar cu marcaje BToD nu e susținut

en: Color profile is missing TRC tags
ro: Profilul de culoare nu conține marcaje TRC

en: Couldn't invert tone curves of ICC profile "%1"
ro: Inversarea curbelor de tonalitate ale profilului ICC „%1” a eșuat

en: Timestamp
ro: Amprentă temporală

en: Timestamp (µsec)
ro: Amprentă temporală (µsec)

[ctx: A mouse button]
en: Left
ro: Stâng

[ctx: A mouse button]
en: Right
ro: Drept

[ctx: A mouse button]
en: Middle
ro: Mijlociu

[ctx: A mouse button]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: A mouse button]
en: Forward
ro: Înainte

[ctx: A mouse button]
en: Task
ro: Sarcină

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
ro: Buton extra 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
ro: Buton extra 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
ro: Buton extra 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
ro: Buton extra 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
ro: Buton extra 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
ro: Buton extra 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
ro: Buton extra 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
ro: Buton extra 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
ro: Buton extra 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
ro: Buton extra 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
ro: Buton extra 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
ro: Buton extra 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
ro: Buton extra 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
ro: Buton extra 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
ro: Buton extra 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
ro: Buton extra 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
ro: Buton extra 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
ro: Buton extra 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
ro: Buton extra 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
ro: Buton extra 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
ro: Buton extra 24

en: Input Device
ro: Dispozitiv de introducere

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
ro: Mișcare indicator

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
ro: Delta (neaccelerat)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
ro: Poziție globală

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
ro: Apăsare buton indicator

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
ro: Buton

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
ro: Cod buton nativ

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
ro: Butoane apăsate

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
ro: Eliberare buton indicator

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
ro: Axă indicator

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
ro: Orizontal

[ctx: A key press event]
en: Key Press
ro: Apăsare tastă

[ctx: A key release event]
en: Key Release
ro: Eliberare tastă

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
ro: Tastatură numerică

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
ro: Comutator de grup

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
ro: Repetare

[ctx: The code reported by the kernel]
en: Keycode
ro: Cod tastă

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
ro: Cod Qt::Key

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
ro: Simbol Xkb

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
ro: Modificatori

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
ro: Atingere pusă

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
ro: Identificator punct

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
ro: Poziție globală

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
ro: Mișcare de atingere

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
ro: Atingere luată

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
ro: Începere ciupit

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
ro: Număr de degete

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
ro: Actualizare ciupit

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
ro: Scară

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
ro: Diferență de unghi

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
ro: Sfârșire ciupit

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
ro: Ciupit anulat

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
ro: Începere glisare

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
ro: Număr de degete

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
ro: Actualizare glisare

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
ro: Sfârșit glisare

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
ro: Glisare anulată

[ctx: A hold gesture is started]
en: Hold start
ro: Începere ținere

[ctx: Number of fingers in this hold gesture]
en: Finger count
ro: Număr de degete

[ctx: A hold gesture ended]
en: Hold end
ro: Sfârșire ținere

[ctx: A hold gesture got cancelled]
en: Hold cancelled
ro: Ținere anulată

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
ro: Întrerupător comutat

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
ro: Capac al laptopului

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
ro: Regim tabletă

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
ro: Întrerupător

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
ro: Oprit

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
ro: Pornit

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
ro: Stare

en: Tablet Tool Proximity
ro: Proximitate unealtă planșetă

en: Proximity
ro: Proximitate

en: In
ro: Spre

en: Out
ro: Dinspre

en: Position
ro: Poziție

en: Tilt
ro: Înclinare

en: Rotation
ro: Rotire

en: Distance
ro: Distanță

en: Tablet Tool Axis
ro: Axa uneltei planșetei

en: Pressure
ro: Presiune

en: Tablet Tool Tip
ro: Vârful uneltei planșetei

en: Tip
ro: Vârf

en: Down
ro: Jos

en: Up
ro: Sus

en: Slider Position
ro: Poziție glisor

en: Tablet Tool Button
ro: Butonul uneltei planșetei

en: Button
ro: Buton

en: Pressed
ro: Apăsat

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Tablet Pad Button
ro: Butonul tastaturii tabletei

en: Group
ro: Grup

en: Mode
ro: Regim

en: Is Mode Switch
ro: E comutator de regim

en: Tablet Pad Strip
ro: Fâșia tastaturii planșetei

en: Number
ro: Număr

en: isFinger
ro: eDeget

en: Tablet Pad Ring
ro: Inelul tastaturii planșetei

en: Tablet Pad Dial
ro: Cadranul tastaturii planșetei

[ctx: @label]
en: Effects
ro: Efecte

en: No Mouse Buttons
ro: Niciun buton de maus

[ctx: Mouse Button]
en: left
ro: stâng

[ctx: Mouse Button]
en: right
ro: drept

[ctx: Mouse Button]
en: middle
ro: mijlociu

[ctx: Mouse Button]
en: back
ro: înapoi

[ctx: Mouse Button]
en: forward
ro: înainte

[ctx: Mouse Button]
en: task
ro: sarcină

en: X11 Windows
ro: Ferestre X11

en: X11 Unmanaged Windows
ro: Ferestre X11 negestionate

en: Wayland Windows
ro: Ferestre Wayland

en: Internal Windows
ro: Ferestre interne

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
ro: Descarcă

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
ro: Încarcă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DebugConsole)
en: Debug Console
ro: Consola de depanare

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
ro: Ferestre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
ro: Evenimente de introducere

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
ro: Dispozitive de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
ro: Nu rulează niciun compozitor OpenGL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
ro: Informații despre driver OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
ro: Vânzător:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
ro: Randor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
ro: Versiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
ro: Versiune Shading Language:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
ro: Clasă GPU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
ro: Versiune OpenGL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
ro: Versiune GLSL:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
ro: Extensii de platformă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
ro: Extensii OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
ro: Tastatură

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
ro: Aranjamente cu hărți de taste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
ro: Aranjament actual:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
ro: Modificatori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
ro: Modificatori activi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
ro: LED-uri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
ro: LED-uri active

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
ro: Selecție primară

en: Window Manager
ro: Gestionar de ferestre

en: PID of the application to terminate
ro: PID-ul aplicației de terminat

en: Hostname on which the application is running
ro: Numele gazdei pe care rulează aplicația

en: hostname
ro: gazdă

en: Caption of the window to be terminated
ro: Titlul ferestrei de terminat

en: caption
ro: legendă

en: Name of the application to be terminated
ro: Denumirea aplicației de terminat

en: name
ro: denumire

en: ID of resource belonging to the application
ro: Identificatorul resursei ce aparține aplicației

en: Time of user action causing termination
ro: Ora acțiunii utilizatorului ce provoacă terminarea

en: time
ro: oră

en: KWin helper utility
ro: Utilitar ajutător KWin

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
ro: Acest utilitar ajutător nu trebuie executat direct.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para><para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
ro: <para><application>%1</application>nu răspunde. Doriți să terminați această aplicație?</para><para><emphasis strong='true'>Terminarea aplicației va închide toate ferestrele acesteia. Datele nesalvate se vor pierde.</emphasis></para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para><para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
ro: <para>„%1” a <application>%2</application> nu răspunde. Doriți să terminați această aplicație?</para><para><emphasis strong='true'>Terminarea aplicației va închide toate ferestrele acesteia. Datele nesalvate se vor pierde.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
ro: &Termină %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
ro: &Mai așteaptă

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
ro: Nu răspunde

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
ro: Id. proces: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
ro: Nume gazdă: %1

en: Keyboard Layout Switcher
ro: Comutator de aranjament al tastaturii

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Alegeți fereastra de închis forțat cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a renunța.

en: KDE window manager
ro: Gestionarul de ferestre KDE

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
ro: (c) 1999-2019, Dezvoltatorii KDE

en: Disable configuration options
ro: Dezactivează opțiunile de configurare

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
ro: Indică faptul că KWin a eșuat recent de n ori

en: Start a rootless Xwayland server.
ro: Pornește un server Xwayland fără root.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
ro: Denumirea soclului Wayland de ascultat. Dacă nu e stabilit, se va folosi „wayland-0”.

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
ro: Afișajul X11 de folosit în regim de fereastră pe platforma X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
ro: Afișajul Wayland de folosit în regim de fereastră pe platforma Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
ro: Randează pe framebuffer virtual.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
ro: Lățimea regimului de fereastră. Lățimea implicită e 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
ro: Înălțimea regimului de fereastră. Înălțimea implicită e 768.

en: Whether or not to make windowed mode fullscreen
ro: Dacă regimul de fereastră să fie pe tot ecranul

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
ro: Scara regimului de fereastră. Valoarea implicită e 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
ro: Numărul de ferestre de deschis ca ieșiri în regimul de fereastră. Valoarea implicită e 1

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
ro: Soclu Wayland de folosit pentru conexiuni de intrare. Aceasta poate fi combinată cu --socket pentru a denumi soclul

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
ro: Soclu XWayland de folosit pentru conexiunile de intrare XWayland. Acesta poate fi stabilit de mai multe ori

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
ro: Denumirea afișajului XWayland ce a fost pregătit din timp

en: Name of the xauthority file
ro: Denumirea fișierului xauthority

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
ro: Termină această instanță astfel încât să poată fi repornită de către kwin_wayland_wrapper.

en: Render through drm node.
ro: Randează prin nod DRM.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
ro: Extrage informațiile despre localizare din locale1 în loc de configurările utilizatorului

en: Input method that KWin starts.
ro: Metoda de introducere pornită de KWin.

en: Starts the session in locked mode.
ro: Pornește sesiunea în regim blocat.

en: Starts the session without lock screen support.
ro: Pornește sesiunea fără suport pentru blocarea ecranului.

en: Starts the session without global shortcuts support.
ro: Pornește sesiunea fără suport pentru scurtături globale.

en: Disable KActivities integration.
ro: Dezactivează integrarea KActivities

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
ro: Termină odată ce aplicația de sesiune, pornită de KWin, se închide.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
ro: Aplicații de pornit odată ce serverele Wayland și Xwayland au fost pornite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
ro: Intensitatea încețoșării:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
ro: Ușoară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSaturationNone)
en: Strong
ro: Puternică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
ro: Intensitatea zgomotului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSaturation)
en: Saturation:
ro: Saturație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSaturationStrong)
en: None
ro: Fără

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Alegeți o poziție pentru alegerea culorii cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a anula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
ro: Intensitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
ro: Estompează:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
ro: Andocări și panouri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
ro: Birou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
ro: Ține deasupra ferestrelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
ro: După grupul ferestrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
ro: Ferestre pe tot ecranul

[ctx: @action shortcut]
en: Disable Active Input Capture
ro: Dezactivează capturarea intrării active

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Animation duration:
ro: Durata animației:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
ro: Durată:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
ro: Implicită

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
ro:  milisecunde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
ro: Animație de deschidere a ferestrelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
ro: Muchia rotației:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
ro: Sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
ro: Dreapta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
ro: Jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
ro: Stânga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
ro: Unghiul rotației:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
ro: Distanță:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
ro: Animație de închidere a ferestrelor

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
ro: Niciodată

en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
ro: Ascunde cursorul la inactivitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
ro: Ascunde cursorul la tastare

en: Toggle Invert Effect
ro: Comută efectul de inversare

en: Toggle Invert Effect on Window
ro: Comută efectul de inversare asupra ferestrei

en: Invert Screen Colors
ro: Inversează culorile ecranului

en: The Caps Lock key has been activated
ro: Tasta Caps Lock a fost activată

en: The Caps Lock key is now inactive
ro: Tasta Caps Lock este acum inactivă

en: The Num Lock key has been activated
ro: Tasta Num Lock a fost activată

en: The Num Lock key is now inactive
ro: Tasta Num Lock este acum inactivă

en: The Scroll Lock key has been activated
ro: Tasta Scroll Lock a fost activată

en: The Scroll Lock key is now inactive
ro: Tasta Scroll Lock este acum inactivă

en: The Shift key is now active.
ro: Tasta Shift este acum activă.

en: The Shift key is now inactive.
ro: Tasta Shift este acum inactivă.

en: The Control key is now active.
ro: Tasta Control este acum activă.

en: The Control key is now inactive.
ro: Tasta Control este acum inactivă.

en: The Alt key is now active.
ro: Tasta Alt este acum activă.

en: The Alt key is now inactive.
ro: Tasta Alt este acum inactivă.

en: The Meta key is now active.
ro: Tasta Alt este acum activă.

en: The Meta key is now inactive.
ro: Tasta Meta este acum inactivă.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
ro: activează

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
ro: închide

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
ro: minimizează

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
ro: maximizează

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
ro: ecran complet

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
ro: strânge

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
ro: ține deasupra

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
ro: ține dedesubt

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
ro: fereastră

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
ro: denumire

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
ro: denumire aplicație

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
ro: birou

en: Switch to desktop %1
ro: Schimbă la biroul %1

en: Close running window on %1
ro: Închide fereastra rulând pe %1

en: (Un)minimize running window on %1
ro: (Dez)minimizează fereastra rulând pe %1

en: Maximize/restore running window on %1
ro: Maximizează/restabilește fereastra rulând pe %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
ro: Comută ecranul complet pentru fereastra rulând pe %1

en: (Un)shade running window on %1
ro: Strânge/desfășoară fereastra rulând pe %1

en: Toggle keep above for running window on %1
ro: Comută ținerea deasupra pentru fereastra rulând pe %1

en: Toggle keep below running window on %1
ro: Comută ținerea dedesubt pentru fereastra rulând pe %1

en: Activate running window on %1
ro: Activează fereastra rulând pe %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
ro: Estompează spre negru (doar ecranele de întâmpinare în ecran complet)

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
ro: Implicită

en: Toggle Mouse Click Animation
ro: Comută animația de clic al mausului

[ctx: Left mouse button]
en: Left
ro: Stâng

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
ro: Mijlociu

[ctx: Right mouse button]
en: Right
ro: Drept

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
ro: Configurări de bază

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
ro: Culoarea butonului din stânga al mausului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
ro: Culoarea butonului din mijloc al mausului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
ro: Culoarea butonului din dreapta al mausului:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
ro: Configurări avansate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
ro: Inele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
ro: Lățimea liniei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
ro: Durată inel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
ro: Rază inel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
ro: Număr inele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
ro: Arată textul:

en: Clear All Mouse Marks
ro: Curăță toate urmele mausului

en: Clear Last Mouse Mark
ro: Curăță ultima urmă a mausului

en: Clear Mouse Marks
ro: Curăță urmele mausului

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
ro[0]:  pixel
ro[1]:  pixeli
ro[2]:  de pixeli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
ro: Aspect

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
ro: &Lățime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
ro: &Culoare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
ro: Desenează cu mausul ținând tastele modificatoare și mișcând cursorul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
ro: Taste modificatoare pentru desen liber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
ro: Taste modificatoare pentru desenarea săgeților:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
ro: Lumină nocturnă suspendată

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
ro: Lumină nocturnă reluată

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
ro: Suspendă/reia lumina nocturnă

en: Color Temperature Preview
ro: Previzualizarea temperaturii culorii

[ctx: @label]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
ro: Ciclează printre prezentarea generală și grilă

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
ro: Ciclează printre vizualizarea în grilă și prezentarea generală

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
ro: Comută sumarul

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
ro: Comută vizualizarea în grilă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
ro: Ignoră ferestrele minimizate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OrganizedGrid)
en: Organize windows in the Grid View:
ro: Organizează ferestrele la vizualizarea în grilă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
ro: Rezultatele căutării includ ferestre filtrate:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
ro: Ciclează printre prezentarea generală și grilă

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
ro: Comută sumarul

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
ro: Comută vizualizarea în grilă

en: Delete Virtual Desktop
ro: Șterge biroul virtual

en: Add Virtual Desktop
ro: Adaugă birou virtual

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
ro: Nu mai sunt birouri virtuale de arătat

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
ro: Adaugă birou virtual

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
ro: Configurează birouri virtuale…

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
ro: Nicio fereastră potrivită

en: Drag Down To Close
ro: Trageți în jos pentru a închide

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
ro: Închide fereastra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
ro: Scară deschidere fereastră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
ro: Scară închidere fereastră:

en: Failed to start main PipeWire loop
ro: Pornirea buclei principale PipeWire a eșuat

en: Failed to create PipeWire context
ro: Crearea contextului PipeWire a eșuat

en: Failed to connect PipeWire context
ro: Conectarea contextului PipeWire a eșuat

en: Unsupported compositing type
ro: Tip de compoziționare nesusținut

en: Could not find window id %1
ro: Nu s-a putut găsi fereastra cu id. %1

en: Could not find output
ro: Nu s-a putut găsi ieșirea

en: Invalid region
ro: Regiune eronată

en: OpenGL compositing is required for screencasting
ro: Compoziționarea OpenGL e necesară pentru difuzarea ecranului

en: Failed to create PipeWire stream
ro: Crearea fluxului PipeWire a eșuat

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Alegeți fereastra de capturat cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a anula.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
ro: Creați captura de ecran cu clic stâng sau Enter.
    Apăsați Escape sau clic drept pentru a anula.

[ctx: @label]
en: Compositing
ro: Compoziționare

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
ro: Acest efect nu e o contorizare

[ctx: @label]
en: Paint Duration
ro: Durată vopsire

[ctx: @label]
en: Paint Amount
ro: Cantitate vopsită

[ctx: @label]
en: Current FPS
ro: FPS actual

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
ro: FPS maxim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
ro: Loc gol între birouri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
ro: Orizontal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
ro: Alunecă fundalul biroului

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Shift a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Control a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Alt a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Meta a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta AltGr a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: Toggle Thumbnail for Current Window
ro: Comută pictograma pentru fereastra actuală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
ro: &Lățimea maximă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
ro: &Spațiere:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
ro:  pixeli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
ro: &Opacitate:

en: Toggle Tiles Editor
ro: Comută redactorul de mozaic

en: Padding:
ro: Umplutură:

en: Load Layout…
ro: Încarcă aranjament…

en: Close
ro: Închide

en: Split Left/Right
ro: Desparte stânga/dreapta

en: Split Top/Bottom
ro: Desparte sus/jos

en: Add Floating Tile
ro: Adaugă dală flotantă

en: Delete
ro: Șterge

en: Track mouse
ro: Urmărește mausul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
ro: Declanșează efectul cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
ro: Scurtătură de taste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
ro: Taste modificatoare:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
ro: Transluciditate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
ro: Configurări generale transluciditate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
ro: Indiciile casetelor combinate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
ro: Opac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
ro: Dialoguri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
ro: Meniuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
ro: Ferestre mutate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
ro: Ferestre inactive:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
ro: Stabilește independent transluciditatea meniului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
ro: Meniuri desfășurabile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
ro: Meniuri contextuale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
ro: Meniuri rupte:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
ro: Perete video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
ro: Aplică la

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
ro: Listă separată prin virgulă cu clase de ferestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
ro: Toate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
ro: Ignoră

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
ro: Comută prezentarea ferestrelor (biroul actual)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
ro: Comută prezentarea ferestrelor (toate birourile)

en: Toggle Present Windows (Window class)
ro: Comută prezentarea ferestrelor (clasa Fereastră)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
ro: Comută prezentarea ferestrelor (clasa Fereastră pe biroul actual)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
ro: Ignoră ferestrele &minimizate

en: No Matches
ro: Nicio potrivire

en: No Windows
ro: Nicio fereastră

en: Filter windows…
ro: Filtrează ferestrele…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
ro: Avansate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
ro: Rigi&ditate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
ro: Rezi&stență:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
ro: Factor de &mutare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
ro: &Tremură la mutare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
ro: Tremură la &redimensionare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
ro: Activează regimul &avansat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
ro: Trem&ur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
ro: Mai puțin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
ro: Mai mult

en: Move Zoomed Area to Left
ro: Mută zona mărită spre stânga

en: Move Zoomed Area to Right
ro: Mută zona mărită spre dreapta

en: Move Zoomed Area Upwards
ro: Mută zona mărită în sus

en: Move Zoomed Area Downwards
ro: Mută zona mărită în jos

en: Move Mouse to Focus
ro: Mută mausul la focalizare

en: Move Mouse to Center
ro: Mută mausul la centru

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
ro: Contor total reguli (moștenit)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
ro: Listă ordonată cu grupuri de reguli

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
ro: Descriere regulă

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
ro: Descriere regulă (moștenit)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
ro: Șterge această regulă (de folosit în importuri)

note: i18n: ectx: label, entry (enabled), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: This rule is enabled
ro: Această regulă e activată

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
ro: Clasa ferestrei (aplicație)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
ro: Tip de potrivire a șirului cu clasa ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
ro: Se potrivește cu toată clasa ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
ro: Rolul ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
ro: Tip de potrivire a șirului cu rolul ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
ro: Titlul ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
ro: Tip de potrivire a șirului cu titlul ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
ro: Mașină (nume gazdă):

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
ro: Tip de potrivire a șirului cu mașina

note: i18n: ectx: label, entry (tag), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window tag
ro: Marcajul ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (tagmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window tag string match type
ro: Tip de potrivire a șirului cu marcajul ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
ro: Tipuri de ferestre ce se potrivesc

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
ro: Plasament inițial

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
ro: Tip de regulă cu plasament inițial

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
ro: Poziție fereastră

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
ro: Tip de regulă cu poziția ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
ro: Tip de regulă cu dimensiunea ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
ro: Dimensiune minimă fereastră

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
ro: Tip de regulă cu dimensiunea minimă a ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
ro: Dimensiune maximă fereastră

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
ro: Tip de regulă cu dimensiunea maximă a ferestrei

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
ro: Opacitate activă

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
ro: Tip de regulă cu opacitatea activă

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
ro: Opacitate inactivă

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
ro: Tip de regulă cu opacitatea inactivă

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
ro: Ignoră geometria cerută

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
ro: Tip de regulă cu ignorarea geometriei cerute

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
ro: Lista identificatorilor biroului

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
ro: Tip de regulă cu identificatorii biroului

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
ro: Numărul ecranului

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
ro: Tip de regulă cu numărul ecranului

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
ro: Activitate

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
ro: Tip de regulă cu activitatea

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
ro: Maximizat pe verticală

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
ro: Tip de regulă cu maximizarea pe verticală

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
ro: Maximizat pe orizontală

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
ro: Tip de regulă cu maximizarea pe orizontală

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
ro: Minimizat

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
ro: Tip de regulă cu minimizare

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
ro: Sari bara de sarcini

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
ro: Tip de regulă cu săritul barei de sarcini

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
ro: Sari paginatorul

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
ro: Tip de regulă cu săritul paginatorului

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
ro: Sari comutatorul

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
ro: Tip de regulă cu săritul comutatorului

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
ro: Ține deasupra

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
ro: Tip de regulă cu ținut deasupra

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
ro: Ține dedesubt

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
ro: Tip de regulă cu ținut dedesubt

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
ro: Ecran complet

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
ro: Tip de regulă cu ecran complet

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
ro: Fără bară de titlu și cadru

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
ro: Tip de regulă fără bară de titlu

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
ro: Schemă și culori pentru bara de titlu

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
ro: Tip de regulă cu culoarea barei de titlu

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
ro: Blochează compoziționarea

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
ro: Tip de regulă cu blocarea compoziționării

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
ro: Prevenirea furtului focalizării

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
ro: Tip de regulă cu prevenirea furtului focalizării

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
ro: Protecția focalizării

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
ro: Tip de regulă cu protecția focalizării

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
ro: Acceptă focalizare

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
ro: Tip de regulă cu acceptarea focalizării

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
ro: Poate fi închisă

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
ro: Tip de regulă cu posibilitatea închiderii

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
ro: Auto-grupare cu cele identice

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
ro: Tip de regulă cu auto-grupare cu cele identice

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
ro: Auto-grupare în prim plan

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
ro: Tip de regulă cu auto-grupare în prim plan

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
ro: Auto-grupare după identificator

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
ro: Tip de regulă cu auto-grupare după identificator

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
ro: Respectă restricțiile geometrice

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
ro: Tip de regulă cu respectarea restricțiilor geometrice

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
ro: Scurtătură

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
ro: Tip de regulă cu scurtătură

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
ro: Ignoră scurtăturile globale

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
ro: Tip de regulă cu ignorarea scurtăturilor globale

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
ro: Denumire fișier de birou

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
ro: Tip de regulă cu denumirea fișierului de birou

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
ro: Strat

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
ro: Tip de regulă cu stratul

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
ro: Tip de regulă cu AdaptiveSync

note: i18n: ectx: label, entry (tearing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Allow Tearing
ro: Permite frânturile

note: i18n: ectx: label, entry (tearingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Tearing rule type
ro: Tip de regulă cu permiterea frânturilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, clearButton)
en: ...
ro: …

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
ro: Renunță la ieșire

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
ro: Ieși oricum

en: The following applications did not close:
    %1
    Logging out anyway in 2 minutes.
ro: Următoarele aplicații nu s-au închis:
    %1
    Se iese oricum în 2 minute.

[ctx: Special entry in alt+tab list for temporarily hiding all windows]
en: Peek at Desktop
ro: Trage cu ochiul la birou

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
ro: Nicio fereastră deschisă

en: Walk Through Windows
ro: Comută printre ferestre

en: Walk Through Windows (Reverse)
ro: Comută printre ferestre (invers)

en: Walk Through Windows Alternative
ro: Comută printre ferestre, alternativ

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
ro: Comută printre ferestre, alternativ (invers)

en: Walk Through Windows of Current Application
ro: Comută printre ferestrele aplicației actuale

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
ro: Comută printre ferestrele aplicației actuale (invers)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
ro: Comută printre ferestrele aplicației actuale, alternativ

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
ro: Comută printre ferestrele aplicației actuale, alternativ (invers)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
ro: Instalarea comutatorului de ferestre e defectă, lipsesc resurse.
    Contactați-vă distribuția în legătură cu această problemă.

en: Move the tablet to the next output
ro: Mută planșeta la următoarea ieșire

en: Tablet moved to %1
ro: Planșetă mutată la %1

en: Tablets switched outputs
ro: Planșetele au schimbat ieșirea

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
ro: Ați optat pentru afișarea ferestrei fără contur.
    Fără contur nu veți mai putea să activați conturul din nou folosind mausul. Folosiți în schimb meniul ferestrei, activat prin combinația de taste %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
ro: Ați optat pentru afișarea ferestrei pe tot ecranul.
    Dacă aplicația nu are o opțiune de dezactivare a regimului de afișare pe tot ecranul, atunci nu veți putea dezactiva acest regim utilizând mausul. Folosiți în schimb meniul ferestrei, pe care îl puteți activa folosind scurtătura de taste %1.

en: &Move
ro: &Mută

en: &Resize
ro: &Redimensionează

en: Keep &Above Others
ro: Ține de&asupra celorlalte

en: Keep &Below Others
ro: Ține su&b celelalte

en: &Fullscreen
ro: &Ecran complet

en: &No Titlebar and Frame
ro: Fără &bară de titlu și cadru

en: &Hide from Screencast
ro: Asc&unde din difuzarea ecranului

en: Set Window Short&cut…
ro: Stabilește s&curtătura ferestrei…

en: Configure Special &Window Settings…
ro: Configurări &speciale pentru fereastră…

en: Configure S&pecial Application Settings…
ro: Configurări s&peciale pentru aplicație…

en: Ma&ximize
ro: Ma&ximizează

en: Mi&nimize
ro: Mi&nimizează

en: &More Actions
ro: &Acțiuni suplimentare

en: &Close
ro: În&chide

en: &Extensions
ro: &Extensii

en: &Desktops
ro: &Birouri

en: Move to &Screen
ro: Mută la &ecranul

en: Show in &Activities
ro: &Arată în activități

en: &All Desktops
ro: To&ate birourile

en: Move to %1
ro: Mută la %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
ro: Adaugă la birou &nou

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
ro: Mută la birou nou

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
ro: Ecranul &%1 (%2)

en: &All Activities
ro: Toate &activitățile

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
ro: <b>%1</b> este deja folosit

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
ro: <b>%1</b> este folosit de %2 în %3

en: Window Menu
ro: Meniul ferestrei

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Maximize Window
ro: Maximizează fereastra

en: Maximize Window Vertically
ro: Maximizează fereastra pe verticală

en: Maximize Window Horizontally
ro: Maximizează fereastra pe orizontală

en: Minimize Window
ro: Minimizează fereastra

en: Move Window
ro: Mută fereastra

en: Resize Window
ro: Redimensionează fereastra

en: Raise Window
ro: Ridică fereastra

en: Lower Window
ro: Coboară fereastra

en: Toggle Window Raise/Lower
ro: Comută ridicarea/coborârea ferestrei

en: Make Window Fullscreen
ro: Ocupă tot biroul

en: Toggle Window Titlebar and Frame
ro: Comută bara de titlu și cadrul ferestrei

en: Keep Window Above Others
ro: Fereastra este deasupra celorlalte

en: Keep Window Below Others
ro: Fereastra este sub celelalte

en: Activate Window Demanding Attention
ro: Activează fereastra care cere atenție

en: Setup Window Shortcut
ro: Setează acceleratorul ferestrei

en: Move Window to the Center
ro: Mută fereastra la centru

en: Move Window Right
ro: Mută fereastra la dreapta

en: Move Window Left
ro: Mută fereastra la stânga

en: Move Window Up
ro: Mută fereastra în sus

en: Move Window Down
ro: Mută fereastra în jos

en: Expand Window Horizontally
ro: Desfășoară fereastra pe orizontală

en: Expand Window Vertically
ro: Desfășoară fereastra pe verticală

en: Shrink Window Horizontally
ro: Îngustează fereastra pe orizontală

en: Shrink Window Vertically
ro: Îngustează fereastra pe verticală

en: Quick Tile Window to the Left
ro: Așează fereastra rapid în mozaic la stânga

en: Quick Tile Window to the Right
ro: Așează fereastra rapid în mozaic la dreapta

en: Quick Tile Window to the Top
ro: Așează fereastra rapid în mozaic deasupra

en: Quick Tile Window to the Bottom
ro: Așează fereastra rapid în mozaic dedesubt

en: Quick Tile Window to the Top Left
ro: Așează fereastra rapid în mozaic la stânga-sus

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
ro: Așează fereastra rapid în mozaic la stânga-jos

en: Quick Tile Window to the Top Right
ro: Așează fereastra rapid în mozaic la dreapta-sus

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
ro: Așează fereastra rapid în mozaic la dreapta-jos

en: Switch to Window Above
ro: Schimbă la fereastra de deasupra

en: Switch to Window Below
ro: Comută la fereastra dedesubt

en: Switch to Window to the Right
ro: Schimbă la fereastra din dreapta

en: Switch to Window to the Left
ro: Schimbă la fereastra din stânga

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
ro: Crește opacitatea ferestrei active cu 5%

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
ro: Scade opacitatea ferestrei active cu 5%

en: Keep Window on All Desktops
ro: Ține fereastra pe toate birourile

en: Custom Quick Tile Window to the Left
ro: Fereastră în mozaic rapid personalizată la stânga

en: Custom Quick Tile Window to the Right
ro: Fereastră în mozaic rapid personalizată la dreapta

en: Custom Quick Tile Window to the Top
ro: Fereastră în mozaic rapid personalizată deasupra

en: Custom Quick Tile Window to the Bottom
ro: Fereastră în mozaic rapid personalizată dedesubt

en: Window to Desktop %1
ro: Fereastra către biroul %1

en: Window to Next Desktop
ro: Fereastră către biroul următor

en: Window to Previous Desktop
ro: Fereastră către biroul precedent

en: Window One Desktop to the Right
ro: Fereastra cu un birou la dreapta

en: Window One Desktop to the Left
ro: Fereastra cu un birou la stânga

en: Window One Desktop Up
ro: Fereastra cu un birou mai sus

en: Window One Desktop Down
ro: Fereastra cu un birou mai jos

en: Move Window to Screen %1
ro: Mută fereastra către ecranul %1

en: Move Window to Next Screen
ro: Mută fereastra către ecranul următor

en: Move Window to Previous Screen
ro: Mută fereastra către ecranul precedent

en: Move Window One Screen to the Right
ro: Mută fereastra cu un ecran la dreapta

en: Move Window One Screen to the Left
ro: Mută fereastra cu un ecran la stânga

en: Move Window One Screen Up
ro: Mută fereastra cu un ecran mai sus

en: Move Window One Screen Down
ro: Mută fereastra cu un ecran mai jos

en: Switch to Screen %1
ro: Schimbă la ecranul %1

en: Switch to Next Screen
ro: Schimbă la ecranul următor

en: Switch to Previous Screen
ro: Schimbă la ecranul precedent

en: Switch to Screen to the Right
ro: Schimbă la ecranul din dreapta

en: Switch to Screen to the Left
ro: Schimbă la ecranul din stânga

en: Switch to Screen Above
ro: Schimbă la ecranul de mai sus

en: Switch to Screen Below
ro: Schimbă la ecranul de mai jos

en: Peek at Desktop
ro: Trage cu ochiul la birou

en: Kill Window
ro: Omoară fereastra

en: Activate Window (%1)
ro: Activează fereastra (%1)

en: unknown
ro: necunoscut

en: Desktop %1
ro: Biroul %1

en: Switch to Next Desktop
ro: Schimbă la biroul următor

en: Switch to Previous Desktop
ro: Schimbă la biroul precedent

en: Switch One Desktop to the Right
ro: Schimbă cu un birou la dreapta

en: Switch One Desktop to the Left
ro: Schimbă cu un birou la stânga

en: Switch One Desktop Up
ro: Schimbă cu un birou în sus

en: Switch One Desktop Down
ro: Schimbă cu un birou în jos

en: Switch to Desktop %1
ro: Schimbă la biroul %1

en: One of the relevant outputs is no longer available
ro: Unul dintre afișajele relevante nu mai e disponibil

en: Disabling all outputs through configuration changes is not allowed
ro: Dezactivarea tuturor afișajelor prin modificarea configurărilor nu e permisă

en: Cannot add a custom mode with an empty size
ro: Nu se poate adăuga regim personalizat cu dimensiune goală

en: Cannot add a custom mode with a refresh rate of zero Hz
ro: Nu se poate adăuga regim personalizat cu rată de împrospătare zero Hz

en: Position of output %s is way too large (%d, %d)
ro: Poziția afișajului %s e mult prea mare (%d, %d)

en: The driver rejected the output configuration
ro: Driver-ul a respins configurația ieșirilor

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
ro: (nu răspunde)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
ro: Informații pentru asistență KWin:
    Următoarele informații trebuiesc folosite când cereți asistență, de exemplu pe https://discuss.kde.org.
    Acestea oferă informații despre instanța ce rulează acum, opțiunile folosite,
    ce driver OpenGL și ce efecte sunt active.
    Publicați informațiile oferite mai jos pe un serviciu de tip „pastebin”
    ca https://paste.kde.org în loc de a le lipi în discuții.

en: Xwayland has crashed
ro: Xwayland s-a prăbușit
