kwin - en to ro translation catalogue (14 entries)

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
ro: Fără

en: Global animation speed:
ro: Viteza globală a animațiilor:

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications do not support this setting: In particular, GTK applications cannot change animation duration, but will still disable animations when <interface>animation speed</interface> is <interface>Instant</interface>.
ro: Unele aplicații nu susțin această opțiune. În special aplicațiile GTK nu pot schimba durata animațiilor, dar oricum vor dezactiva animațiile când <interface>viteza animațiilor</interface> e <interface>instantanee</interface>.

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ro: Lentă

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ro: Instantanee

[ctx: @title:group]
en: Desktop animations
ro: Animații pentru birou

[ctx: @label:listbox]
en: Window open/close:
ro: Închide/deschide fereastra:

[ctx: @label:listbox]
en: Window maximize:
ro: Maximizează fereastra:

[ctx: @label:listbox]
en: Window minimize:
ro: Minimizează fereastra:

[ctx: @label:listbox]
en: Window full screen:
ro: Fereastră pe tot ecranul:

[ctx: @label:listbox]
en: Peek at desktop:
ro: Trage cu ochiul la birou:

[ctx: @label:listbox]
en: Virtual desktop switching:
ro: Schimbarea birourilor virtuale:

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure…
ro: Configurează…

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More effects settings:
ro: Configurări suplimentare de efecte:
