kcmkwinscreenedges - en to ro translation catalogue (41 entries)

en: No Action
ro: Nicio acțiune

en: Peek at Desktop
ro: Trage cu ochiul la birou

en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Show KRunner
ro: Arată KRunner

en: Activity Manager
ro: Gestionar de activități

en: Application Launcher
ro: Lansator de aplicații

en: Present Windows
ro: Prezintă ferestrele

en: %1 - All Desktops
ro: %1 - Toate birourile

en: %1 - Current Desktop
ro: %1 - Biroul actual

en: %1 - Current Application
ro: %1 - Aplicația actuală

en: Overview
ro: Privire generală

en: Grid
ro: Grilă

en: Toggle window switching
ro: Comută schimbarea ferestrelor

en: Toggle alternative window switching
ro: Comută schimbarea alternativă a ferestrelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
ro: Puteți declanșa o acțiune împingând cursorul mausului în marginea sau colțul corespunzătoare ale ecranului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
ro: &Maximizează:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
ro: Ferestrele trase la marginea de sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
ro: &Mozaichează:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
ro: Ferestrele trase la marginea din stânga sau dreapta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
ro: Comportament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
ro: Rămâne activ când ferestrele sunt pe tot ecranul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
ro: Declanșează mo&zaicarea în sferturi în:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
ro: Cele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
ro: periferice ale ecranului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
ro: Schimbă biroul când cursorul mausului este împins în marginea ecranului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
ro: &Schimbă biroul la margine:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
ro: Numai la mutarea ferestrelor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
ro: Activat întotdeauna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
ro: Intervalul de timp necesar pentru împingerea cursorul mausului în marginea ecranului înainte de a fi declanșată acțiunea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
ro: Întâr&zierea activării:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
ro: Timpul necesar după declanșarea acțiunii până se poate produce următoarea declanșare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
ro: Întârzierea &reactivării:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
ro: Barieră la &colț:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
ro: Aici puteți activa sau dezactiva bariera virtuală la colțuri între ecrane. Bariera previne deplasarea cursorului spre un alt ecran atunci când acesta atinge deja un colț al ecranului. Aceasta ușurează declanșarea elementelor de interfață cu utilizatorul ca butonul de închidere al ferestrelor maximizare atunci când se folosesc ecrane multiple.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
ro: Previne traversarea cursorilor la colțurile ecranului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
ro: Barieră la margin&e:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
ro: Aici puteți stabili mărimea barierei de la margine între diferite ecrane. Bariera adaugă distanță suplimentară pe care trebuie să deplasați indicatorul înainte ca acesta să treacă de margine spre celălalt ecran. Aceasta ușurează accesarea elementelor de interfață cu utilizatorul ca panourile Plasma ce sunt amplasate pe o margine dintre ecrane.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
ro: Distanța suplimentară pe care trebuie s-o depășească cursorul pentru a trece de marginea ecranelor.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
ro: Niciuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
ro: Puteți declanșa o acțiune trăgând degetul de la marginea ecranului spre centrul ecranului.
