kwin_clients - en to ru translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
ru: Маленькие

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
ru: Обычные

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
ru: Большие

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
ru: Очень большие

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
ru: Огромные

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
ru: Гигантские

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
ru: Невероятно большие

en: Button size:
ru: Размер кнопок:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
ru: Диалог настройки

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
ru: Выр&авнивание заголовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
ru: По левому краю

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
ru: По центру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
ru: По правому краю

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
ru: Если установить этот параметр, для рамки окна будет использоваться тот же цвет, что и для заголовка. Иначе будет использоваться цвет фона.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
ru: Цветная рамка окна

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
ru: Установите этот параметр, если хотите, чтобы кнопки плавно темнели при наведении на них мыши.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
ru: Анимация кнопок
