kcmkwm - en to ru translation catalogue (152 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
ru: Внутри неактивного окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
ru: Щелчок &левой кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ru: В этой строке вы можете настроить реакцию на щелчок левой кнопки мыши внутри неактивного окна («внутри» означает: не на рамке и не на заголовке).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
ru: Передать фокус, выдвинуть и обработать щелчок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
ru: Передать фокус и обработать щелчок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
ru: Передать фокус

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
ru: Передать фокус и выдвинуть

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
ru: Щелчок с&редней кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ru: В этой строке вы можете настроить реакцию на щелчок средней кнопки мыши внутри неактивного окна («внутри» означает: не на рамке и не на заголовке).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
ru: Щелчок &правой кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ru: В этой строке вы можете настроить реакцию на щелчок правой кнопки мыши внутри неактивного окна («внутри» означает: не на рамке и не на заголовке).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
ru: К&олесо мыши:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
ru: В этой строке вы можете настроить реакцию на прокрутку колеса мыши внутри неактивного окна («внутри» означает: не на рамке и не на заголовке).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
ru: Прокрутка в окне

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
ru: Передать фокус и прокрутить в окне

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
ru: Передать фокус, выдвинуть и прокрутить в окне

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
ru: Внутри окна, на заголовке и рамке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
ru: Доп. &клавиша:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
ru: Здесь вы можете указать, какие действия будут предприниматься при нажатой клавише Meta или Alt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
ru: Щелчок &левой кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ru: В этой строке вы можете настроить реакцию на щелчок левой кнопки мыши на заголовке или рамке окна.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
ru: Перемещение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
ru: Передать фокус, выдвинуть и переместить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
ru: Выдвинуть/задвинуть

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
ru: Изменить размер

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
ru: Выдвинуть

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
ru: Задвинуть

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
ru: Свернуть

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
ru: Увеличить прозрачность

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
ru: Уменьшить прозрачность

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
ru: Ничего не делать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
ru: Щелчок с&редней кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ru: Здесь вы можете настроить реакцию на щелчок средней кнопки мыши на заголовке или рамке окна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
ru: Щелчок &правой кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
ru: Здесь вы можете настроить реакцию на щелчок правой кнопки мыши на заголовке или рамке окна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
ru: К&олесо мыши:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
ru: Здесь вы можете настроить отклик окна на прокрутку колеса мыши внутри окна при нажатой управляющей клавише на клавиатуре.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
ru: Выдвинуть/задвинуть

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Shade/unshade
ru: В/из заголовка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
ru: Развернуть/восстановить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
ru: Впереди/позади прочих

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
ru: На пред./след. рабочий стол

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
ru: Изменить прозрачность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadeHoverLabel)
en: Window &unshading:
ru: Ра&зворачивать окно из заголовка:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Свёрнутое в заголовок окно будет автоматически развёрнуто, если указатель мыши находится на нём некоторое время.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShadeHover)
en: On titlebar hover after:
ru: После наведения курсора, с задержкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
ru: Время в миллисекундах, через которое свёрнутое в заголовок окно автоматически восстанавливается при наведении на него мышью.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en:  ms
ru:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
ru: &Размещение нового окна:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Этот параметр позволяет определить способ размещения нового окна на рабочем столе.</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;">
    <li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">С минимальным перекрытием</span>: окно будет размещено таким образом, что бы минимизировать перекрытие им уже открытых окон;</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Распахнуто</span>: окно будет распахнуто во весь экран. Этот вариант может быть полезен при заданном особенном поведении отдельных окон;</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Случайное</span>: окно будет размещено в случайно определённом месте;</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">По центру</span>: окно будет размещено в центре экрана;</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">В левом верхнем углу</span>: окно будет размещено в левом верхнем углу экрана;</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Под мышью</span>: окно будет размещено под указателем мыши.</li></ul></body>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
ru: С минимальным перекрытием

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
ru: Распахнуто

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
ru: Случайное

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
ru: По центру

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
ru: В верхнем левом углу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
ru: Под мышью

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
ru: При включении этого параметра приложениям, поддерживающим эту функцию, будет разрешено сохранять геометрию своих окон. Этот параметр имеет приоритет над режимом расположения нового окна, заданным вышею.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
ru: Разрешить сохранять геометрию окон приложениям, поддерживающим эту функцию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, specialWindowsLabel)
en: &Special windows:
ru: &Особые окна:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: When turned on, utility windows (tool windows, torn-off menus,...) of inactive applications will be hidden and will be shown only when the application becomes active. Note that applications have to mark the windows with the proper window type for this feature to work.
ru: При включении этого параметра вспомогательные окна (панели инструментов, отсоединённые меню...) для неактивных приложений будут скрыты. Примечание: чтобы эта возможность работала корректно, приложение должно правильно устанавливать тип для таких окон.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: Hide utility windows for inactive applications
ru: Скрывать служебные окна неактивных приложений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
ru: Поведение виртуальных рабочих столов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
ru: При переключении в окно, расположенном на другом виртуальном рабочем столе:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Этот параметр позволяет определить поведение при переключении в окно, расположенное на неактивном виртуальном рабочем столе.</p><p><span style=" font-style:italic;">Переключаться на этот виртуальный рабочий стол</span> — приведёт к переключению на виртуальный рабочий стол, на котором расположено окно. </p><p><span style=" font-style:italic;">Перемещать окно на текущий виртуальный рабочий стол</span> — окно будет перемещено на активный виртуальный рабочий стол. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
ru: Переключаться на этот виртуальный рабочий стол

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
ru: Перемещать окно на текущий виртуальный рабочий стол

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
ru: Настройка &активации окон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
ru: Настройка активации окон.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
ru: Фокус по щелчку

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
ru: Фокус по щелчку (приоритет мыши)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
ru: Фокус следует за мышью

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
ru: Фокус следует за мышью (приоритет мыши)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
ru: Фокус под мышью

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
ru: Фокус строго под мышью

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
ru: &Задержка переключения фокуса:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
ru: Задержка, по истечении которой окно, в котором находится указатель мыши, автоматически получит фокус.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
ru: Уровень предотвращения &смены фокуса:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Этот параметр указывает, как KWin будет противодействовать смене фокуса, вызванной неожиданной активацией новых окон (не работает в режимах <span style=" font-style:italic;">Фокус под мышью</span> или <span style=" font-style:italic;">Фокус строго под мышью</span>).</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Нет</span>: Противодействие отключено, новые окна всегда становятся активными.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Низкий:</span> Противодействие включено; когда окна не поддерживают соответствующий механизм приоритетов и KWin не надёжно определить, активировать окно или нет, он активирует его. Этот вариант может быть лучше или хуже «Среднего» в зависимости от конкретных приложений.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Средний:</span> Противодействие включено.</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Высокий:</span> Окно становится активным, только если нет других активных окон или если оно принадлежит активному приложению. Этот вариант не очень удобен, если не выбран режим следования фокуса за мышью.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Очень высокий:</span> Пользователь должен сам явно активировать каждое окно.</li></ul><p>Окна, переключение в которые было предотвращено, будут считаться требующими внимания. Например, по умолчанию в панели задач будут подсвечены соответствующие им элементы. Это можно изменить в модуле настройки уведомлений в «Параметрах системы».</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
ru: Нет

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
ru: Низкий

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
ru: Средний

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
ru: Высокий

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
ru: Очень высокий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
ru: Выдвижение окон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
ru: Если установлен этот параметр, активное окно выдвинется на передний план, если вы щёлкнете внутри окна. Для неактивных окон это можно настроить во вкладке «Действия».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
ru: Ще&лчок выдвигает активное окно

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
ru: Если включена эта опция, то окно будет автоматически активизировано, если указатель мыши находится в нём некоторое время.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
ru: &Выдвигать при наведении, с задержкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
ru: Задержка, по истечении которой окно, в котором находится указатель мыши, выдвигается на передний план.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
ru: Поведение с несколькими экранами:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: When this option is enabled, the active screen (where new windows appear, for example) is the screen containing the mouse pointer. When disabled, the active screen is the screen containing the focused window.
ru: При установке этого флажка активный экран (например, где появляются новые окна) будет экраном с курсором мыши. Если флажок убран, активным экраном будет экран, содержащий окно с фокусом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: Active screen follows &mouse
ru: Активный экран следует за м&ышью

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
ru: Если флажок установлен, передача фокуса ограничена только одним экраном

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
ru: Отдельный &фокус для экранов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
ru: Описание правила активации окон

en: &Focus
ru: &Фокус

en: Titlebar A&ctions
ru: Действия &заголовка

en: W&indow Actions
ru: Действия &окна

en: Mo&vement
ru: Пе&ремещение

en: Adva&nced
ru: &Дополнительно

en: Window Behavior Configuration Module
ru: Модуль настройки поведения окон

en: (c) 1997 - 2002 KWin and KControl Authors
ru: © Разработчики KWin и KControl, 1997-2002

en: Matthias Ettrich
ru: Маттиас Эттрих (Matthias Ettrich)

en: Waldo Bastian
ru: Вальдо Бастиан (Waldo Bastian)

en: Cristian Tibirna
ru: Кристиан Тибирна (Cristian Tibirna)

en: Matthias Kalle Dalheimer
ru: Маттиас Калле Далхаймер (Matthias Kalle Dalheimer)

en: Daniel Molkentin
ru: Даниэль Молкентин (Daniel Molkentin)

en: Wynn Wilkes
ru: Вин Вилкс (Wynn Wilkes)

en: Pat Dowler
ru: Пэтрик Доулер (Pat Dowler)

en: Bernd Wuebben
ru: Бернд Веббен (Bernd Wuebben)

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
ru: Маттиас Хельцер-Клипфел (Matthias Hoelzer-Kluepfel)

en: <p><h1>Window Behavior</h1> Here you can customize the way windows behave when being moved, resized or clicked on. You can also specify a focus policy as well as a placement policy for new windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
ru: <p><h1>Поведение окна</h1>В этом модуле можно настроить поведение окон при перемещении, изменении размера или щелчке мышью. Также, можно задать правила для фокуса ввода и для размещения вновь создаваемых окон.</p><p>Учтите, что эти параметры действуют только если в качестве диспетчера окон используется KWin. Если используется другой диспетчер окон, то для его настройки необходимо обратиться к его документации.</p>

en: &Titlebar Actions
ru: &Действия заголовка

en: Window Actio&ns
ru: &Действия окна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
ru: Действия заголовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
ru: &Двойной щелчок:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
ru: Реакция окна на <em>двойной</em> щелчок на заголовке.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
ru: Распахнуть

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
ru: Распахнуть по вертикали

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
ru: Распахнуть по горизонтали

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
ru: Свернуть в заголовок

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
ru: Закрыть

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
ru: Показывать на всех рабочих столах

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
ru: Реакция окна на <em>прокручивание колесом мыши</em> на заголовке.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
ru: Действия заголовка и границы окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
ru: Активное окно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
ru: Неактивное окно

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
ru: Поведение при щелчке <em>левой</em> кнопкой на заголовке или рамке <em>активного</em> окна.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QCombo
en: Show actions menu
ru: Показать меню действий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
ru: Поведение при щелчке <em>левой</em> кнопкой на заголовке или рамке <em>неактивного</em> окна.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
ru: Передать фокус и задвинуть

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
ru: Действия кнопки разворачивания

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
ru: Поведение при щелчке <em>левой</em> кнопкой мыши на кнопке разворачивания.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
ru: Поведение при щелчке <em>средней</em> кнопкой мыши на кнопке разворачивания.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
ru: Щелчок средней кнопкой:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
ru: Поведение при щелчке <em>правой</em> кнопкой мыши на кнопке разворачивания.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
ru: Зона привязки &границ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
ru: Размер зоны привязки для границ экрана, другими словами, «сила магнитного поля», которое побуждает окна прилипать к границе, когда они перемещаются рядом с ней.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en:  px
ru:  пикс.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
ru: Зона привязки &окон:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
ru: Размер зоны привязки для окон, другими словами, «сила магнитного поля», которое побуждает окна «склеиваться» друг с другом, когда они находятся рядом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
ru: Зона привязки &центра:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
ru: Размер зоны привязки к центру экрана, другими словами, «сила магнитного поля», которое побуждает окна прилипать к центру экрана при перемещении рядом с ним.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
ru: Привязывать окна:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
ru: Окна будут прилипать друг к другу или к границе экрана только в том случае, если они перекрываются. При этом они не будут прилипать если просто находятся близко друг к другу или к границе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
ru: Только при перекрытии

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
ru: <em>Фокус по щелчку:</em> Окно становится активным после щелчка по заголовку или внутри окна. Это поведение принято в других операционных системах, вероятно и вы к нему привыкли.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
ru: <em>Фокус по щелчку (приоритет мыши):</em> Этот режим похож на <em>Фокус по щелчку</em>. Если система сама должна выбрать активное окно (например, когда активное окно было закрыто), предпочтение отдаётся окну под указателем мыши. Немного необычный, но возможный вариант режима <em>Фокус по щелчку</em>.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
ru: <em>Фокус следует за мышью:</em> Окно активируется при перемещении указателя мыши в это окно. Окна, которые появляются под указателем случайно, не будут получать фокус, так как предотвращение смены фокуса работает как обычно. Этот вариант похож на <em>Фокус по щелчку</em>, но собственно щелчок не требуется.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
ru: <em>Фокус следует за мышью (приоритет мыши):</em> Этот режим похож на <em>Фокус следует за мышью</em>. Если система сама должна выбрать активное окно (например, когда активное окно было закрыто), предпочтение отдаётся окну под указателем мыши. Выберите этот режим, чтобы переключать фокус при наведении.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
ru: <em>Фокус под мышью:</em> Фокус всегда оказывается в окне под мышью. <br/> <strong>Примечание:</strong> <em>Предотвращение смены фокуса</em> и <em>переключение через Alt+Tab</em> противоречат этому поведению и не будут работать. Скорее всего вам больше понравится режим <em>Фокус следует за мышью (приоритет мыши)</em>.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
ru: <em>Фокус строго под мышью:</em> Фокус всегда в окне под указателем мыши (а если под ним пусто, он теряется)  — очень похоже на поведение фокуса в раннем окружении X11.<br/> <strong>Примечание:</strong> <em>Предотвращение смены фокуса</em> и <em>переключение через Alt+Tab</em> противоречат этому поведению и не будут работать Скорее всего вам больше понравится режим <em>Фокус следует за мышью (приоритет мыши)</em>.
