kcmkwincompositing - en to sr translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
    Alternatively, you might want to use the XRender backend instead.
sr: ОпенГЛ слагање (подразумевано) умело је раније да сруши К‑вин.
    " "Највероватнији узрок томе био је дефект драјвера.Ову заштиту можете ресетовати ако сматрате да сте у међувремену
    прешли на стабилан драјвер, али имајте на уму да тиме можете
    изазвати моментални пад!
    Уместо овога можете покушати и са позадином Икс‑рендер.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, scaleWarning)
en: Scale method "Accurate" is not supported by all hardware and can cause performance regressions and rendering artifacts.
sr: Прецизно слагање не подржава сав хардвер, па може доћи до погоршања перформанси и сметњи у рендеровању.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
sr: Трајно задржавање сличице прозора меша се у минимизовано стање прозора. Програми могу да не реагују на предвиђен начин када им је прозор минимизован.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable compositor on startup
sr: Активирај слагач при покретању

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
sr: Брзина анимације:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
sr: врло споро

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
sr: тренутно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scaleMethodLabel)
en: Scale method:
sr: Начин скалирања:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_XRenderSmoothScale) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glTextureFilter)
en: Crisp
sr: оштро

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_XRenderSmoothScale)
en: Smooth (slower)
sr: глатко (спорије)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glTextureFilter)
en: Smooth
sr: глатко

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glTextureFilter)
en: Accurate
sr: прецизно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rendering backend:
sr: Рендерска позадина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Tearing prevention ("vsync"):
sr: Спречавање цепања (в‑синхро):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
sr: никад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Automatic
sr: аутоматско

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Only when cheap
sr: само ако је јефтино

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Full screen repaints
sr: исцртавање целог екрана

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Re-use screen content
sr: рециклирање садржаја екрана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Keep window thumbnails:
sr: Држи сличице прозора:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
sr: само за приказане прозоре

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
sr: увек

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
sr: Програми могу да дају наговештај за блокирање слагања док је прозор отворен.
    Ово доноси побољшане перформансе нпр. у играма.
    Поставка може да се потисне посебним правилима по прозору.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
sr: Програми могу да блокирају слагање

en: Re-enable OpenGL detection
sr: Поново активирај откривање опенГЛ‑а

en: "Only when cheap" only prevents tearing for full screen changes like a video.
sr: Опција „само ако је јефтино“ спречава цепкање при изменама целог екрана, као у видео записима.

en: "Full screen repaints" can cause performance problems.
sr: Опција „исцртавање целог екрана“ може лоше да утиче на перформансе.

en: "Re-use screen content" causes severe performance problems on MESA drivers.
sr: „рециклирање садржаја екрана“ јако лоше утиче на перформансе са Месиним драјверима.

en: OpenGL 3.1
sr: опенГЛ 3.1

en: OpenGL 2.0
sr: опенГЛ 2.0

en: XRender
sr: Икс‑рендер
