kwin_clients - en to sr@ijekavian translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
sr@ijekavian: сићушна

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
sr@ijekavian: нормална

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
sr@ijekavian: велика

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
sr@ijekavian: врло велика

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
sr@ijekavian: огромна

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
sr@ijekavian: врло огромна

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
sr@ijekavian: неизмијерна

en: Button size:
sr@ijekavian: Величина дугмади:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
sr@ijekavian: Дијалог за подешавање

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
sr@ijekavian: &Поравнање наслова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
sr@ijekavian: лијево

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
sr@ijekavian: средина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
sr@ijekavian: десно

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
sr@ijekavian: Укључите за ивицу прозора у боји насловне траке. Иначе ће бити у боји позадине.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
sr@ijekavian: Обојена ивица прозора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
sr@ijekavian: Укључите да би се дугмад претапала како показивач миша пролази преко њих.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
sr@ijekavian: Анимирана дугмад
