kwin_clients - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
sr@ijekavianlatin: sićušna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
sr@ijekavianlatin: velika

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
sr@ijekavianlatin: vrlo velika

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
sr@ijekavianlatin: ogromna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
sr@ijekavianlatin: vrlo ogromna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
sr@ijekavianlatin: neizmijerna

en: Button size:
sr@ijekavianlatin: Veličina dugmadi:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog za podešavanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
sr@ijekavianlatin: &Poravnanje naslova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
sr@ijekavianlatin: sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
sr@ijekavianlatin: Uključite za ivicu prozora u boji naslovne trake. Inače će biti u boji pozadine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
sr@ijekavianlatin: Obojena ivica prozora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
sr@ijekavianlatin: Uključite da bi se dugmad pretapala kako pokazivač miša prolazi preko njih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
sr@ijekavianlatin: Animirana dugmad
