kwin_effects - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (288 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
sr@ijekavianlatin: slab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
sr@ijekavianlatin: jak

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sr@ijekavianlatin: Izaberite položaj za hvatanje boje levim klikom ili Enterom.
    Escape ili desni klik za odustajanje.

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
sr@ijekavianlatin: Prikaži površ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowTitle)
en: Display window &titles
sr@ijekavianlatin: &Naslovi prozora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Zoom
sr@ijekavianlatin: Uveličanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_zPosition)
en: Define how far away the windows should appear
sr@ijekavianlatin: Na kojoj daljini će se prozori pojavljivati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Near
sr@ijekavianlatin: blizu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Far
sr@ijekavianlatin: daleko

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Animation
sr@ijekavianlatin: Animacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateSwitch)
en: Animate switch
sr@ijekavianlatin: Animiraj prebacivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateStart)
en: Animation on tab box open
sr@ijekavianlatin: Animacija pri otvaranju jezičaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateStop)
en: Animation on tab box close
sr@ijekavianlatin: Animacija pri zatvaranju jezičaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje animacije:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_RotationDuration) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
sr@ijekavianlatin:  milisekundi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Reflection)
en: Reflections
sr@ijekavianlatin: Odsjaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rear color
sr@ijekavianlatin: Boja pozadi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Front color
sr@ijekavianlatin: Boja sprijeda

en: Desktop Cube
sr@ijekavianlatin: Kocka površi

en: Desktop Cylinder
sr@ijekavianlatin: Valjak površi

en: Desktop Sphere
sr@ijekavianlatin: Sfera površi

[ctx: @title:tab Basic Settings]
en: Basic
sr@ijekavianlatin: Osnovno

[ctx: @title:tab Advanced Settings]
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
sr@ijekavianlatin: Jezičak 1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Background
sr@ijekavianlatin: Pozadina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Wallpaper:
sr@ijekavianlatin: Tapet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
sr@ijekavianlatin: Aktivacija

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisplayDesktopName)
en: Display desktop name
sr@ijekavianlatin: Prikaži ime površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Reflection)
en: Reflection
sr@ijekavianlatin: Odsjaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rotation duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje rotacije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ZOrdering)
en: Windows hover above cube
sr@ijekavianlatin: Prozori lebde nad kockom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Opacity
sr@ijekavianlatin: Neprozirnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
sr@ijekavianlatin: prozirno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
sr@ijekavianlatin: neprozirno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpacityDesktopOnly)
en: Do not change opacity of windows
sr@ijekavianlatin: Ne mijenjaj neprozirnost prozora

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
sr@ijekavianlatin: Jezičak 2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Caps
sr@ijekavianlatin: Baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Caps)
en: Show caps
sr@ijekavianlatin: Prikaži baze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, capColorLabel)
en: Cap color:
sr@ijekavianlatin: Boja baze:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TexturedCaps)
en: Display image on caps
sr@ijekavianlatin: Slika na bazama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_ZPosition)
en: Define how far away the object should appear
sr@ijekavianlatin: Na kojoj daljini će se objekat pojaviti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Additional Options
sr@ijekavianlatin: Dodatne opcije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CloseOnMouseRelease)
en: If enabled the effect will be deactivated after rotating the cube with the mouse,
    otherwise it will remain active
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, efekat će biti deaktiviran po obrtanju kocke mišem, inače će ostati aktivan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseOnMouseRelease)
en: Close after mouse dragging
sr@ijekavianlatin: Zatvori po prevlačenju mišem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBox)
en: Use this effect for walking through the desktops
sr@ijekavianlatin: Koristi ovaj efekat za šetanje kroz površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InvertKeys)
en: Invert cursor keys
sr@ijekavianlatin: Izvrni kursorske tastere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InvertMouse)
en: Invert mouse
sr@ijekavianlatin: Izvrni miš

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capDeformationGroupBox)
en: Sphere Cap Deformation
sr@ijekavianlatin: Deformacija polova sfere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, capDeformationSphereLabel)
en: Sphere
sr@ijekavianlatin: sfera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, capDeformationPlaneLabel)
en: Plane
sr@ijekavianlatin: ravan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DontSlideStickyWindows)
en: Do not animate windows on all desktops
sr@ijekavianlatin: Ne animiraj prozore na svim površima

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RotationDuration)
en:  msec
sr@ijekavianlatin:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DontSlidePanels)
en: Do not animate panels
sr@ijekavianlatin: Ne animiraj panele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UsePagerLayout)
en: Use pager layout for animation
sr@ijekavianlatin: Animacija prema rasporedu listača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseWindowMoving)
en: Start animation when moving windows towards screen edges
sr@ijekavianlatin: Započni animaciju na pomijeranje prozora ka ivicama ekrana

en: Show Desktop Grid
sr@ijekavianlatin: Prikaži mrežu površi

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Top
sr@ijekavianlatin: gore

en: Top-Right
sr@ijekavianlatin: gore desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

en: Bottom-Right
sr@ijekavianlatin: dolje desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bottom
sr@ijekavianlatin: dolje

en: Bottom-Left
sr@ijekavianlatin: dolje lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevo

en: Top-Left
sr@ijekavianlatin: gore lijevo

en: Center
sr@ijekavianlatin: sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom &duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje &uveličanja:

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Border wid&th:
sr@ijekavianlatin: &Širina ivica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
sr@ijekavianlatin: Poravnanje &imena površi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Layout mode:
sr@ijekavianlatin: &Raspored:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Pager
sr@ijekavianlatin: listač

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatski

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
sr@ijekavianlatin: Broj &vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PresentWindows)
en: Use Present Windows effect to layout the windows
sr@ijekavianlatin: Raspoređivanje prozora kroz efekat prisutnih prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
sr@ijekavianlatin: Dugmad za menjanje broja virtuelnih površi

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Blur
sr@ijekavianlatin: Zamućenje

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Blurs the background behind semi-transparent windows
sr@ijekavianlatin: Zamućuje pozadinu iza poluprovidnih prozora

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Color Picker
sr@ijekavianlatin: Hvatač boje

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Supports picking a color
sr@ijekavianlatin: Podržava hvatanje boje

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Background contrast
sr@ijekavianlatin: Pozadinski kontrast

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Improve contrast and readability behind semi-transparent windows
sr@ijekavianlatin: Poboljšava kontrast i čitljivost iza poluprovidnih prozora

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Cover Switch
sr@ijekavianlatin: Protočno prebacivanje

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display a Cover Flow effect for the alt+tab window switcher
sr@ijekavianlatin: Efekat „proticanja omotâ“ pri prebacivanju prozora Alt+Tabom

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Desktop Cube
sr@ijekavianlatin: Kocka površi

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display each virtual desktop on a side of a cube
sr@ijekavianlatin: Preslikava virtuelne površi na stranice kocke

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Desktop Cube Animation
sr@ijekavianlatin: Animacija kocke površi

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Animate desktop switching with a cube
sr@ijekavianlatin: Prebacivanje površi animirano kroz kocku

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Desktop Grid
sr@ijekavianlatin: Mreža površi

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out so all desktops are displayed side-by-side in a grid
sr@ijekavianlatin: Umanjite tako da se sve površi poređaju jedna do druge u mreži

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Dim Inactive
sr@ijekavianlatin: Prigušeni neaktivni

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Darken inactive windows
sr@ijekavianlatin: Zatamnjuje neaktivne prozore

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Fall Apart
sr@ijekavianlatin: Raspad

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Closed windows fall into pieces
sr@ijekavianlatin: Zatvoreni prozori se rasparčavaju

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Flip Switch
sr@ijekavianlatin: Preklopno prebacivanje

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Flip through windows that are in a stack for the alt+tab window switcher
sr@ijekavianlatin: Listajte kroz naslagane prozore pri prebacivanju prozora Alt+Tabom

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Glide
sr@ijekavianlatin: Uletanje

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Highlight Window
sr@ijekavianlatin: Isticanje prozora

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight the appropriate window when hovering over taskbar entries
sr@ijekavianlatin: Isticanje odgovarajućih prozora pri lebdjenju nad stavkama u traci zadataka

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Invert
sr@ijekavianlatin: Izvrtanje

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Inverts the color of the desktop and windows
sr@ijekavianlatin: Izvrće boju površi i prozora

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Kscreen
sr@ijekavianlatin: K‑ekran

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper Effect for KScreen
sr@ijekavianlatin: Pomoćni efekat za K‑ekran

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Looking Glass
sr@ijekavianlatin: Lupa

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: A screen magnifier that looks like a fisheye lens
sr@ijekavianlatin: Uveličavač ekrana nalik ribljem oku

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magic Lamp
sr@ijekavianlatin: Magična lampa

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Simulate a magic lamp when minimizing windows
sr@ijekavianlatin: Simulira magičnu lampu pri minimizovanju prozora

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magnifier
sr@ijekavianlatin: Uveličavač

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the section of the screen that is near the mouse cursor
sr@ijekavianlatin: Uveličajte dio ekrana u blizini pokazivača miša

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Click Animation
sr@ijekavianlatin: Animacija na klik mišem

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Creates an animation whenever a mouse button is clicked. This is useful for screenrecordings/presentations
sr@ijekavianlatin: Animacija svaki put kada se pritisne dugme miša. Korisno pri snimanjima ekrana i izlaganjima

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Mark
sr@ijekavianlatin: Trag miša

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to draw lines on the desktop
sr@ijekavianlatin: Omogućava vam crtanje linija na površi

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Present Windows
sr@ijekavianlatin: Prisutni prozori

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out until all opened windows can be displayed side-by-side
sr@ijekavianlatin: Umanjite tako da se mogu prikazati svi prozori jedan do drugog

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Resize Window
sr@ijekavianlatin: Promena veličine prozora

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Resizes windows with a fast texture scale instead of updating contents
sr@ijekavianlatin: Promena veličine prozora brzim teksturnim skaliranjem umesto ažuriranjem sadržaja

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screen Edge
sr@ijekavianlatin: Ivica ekrana

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlights a screen edge when approaching
sr@ijekavianlatin: Ističe ivicu ekrana pri približavanju

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screenshot
sr@ijekavianlatin: Snimak ekrana

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sheet
sr@ijekavianlatin: List

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Make modal dialogs smoothly fly in and out when they are shown or hidden
sr@ijekavianlatin: Modalni dijalozi glatko ulijeću i izleću pri pojavljivanju i sakrivanju

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show FPS
sr@ijekavianlatin: Kadrovi/sekundi

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display KWin's performance in the corner of the screen
sr@ijekavianlatin: Prikazuje performanse KWina u uglu ekrana

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show Paint
sr@ijekavianlatin: Prikaz iscrtavanja

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight areas of the desktop that have been recently updated
sr@ijekavianlatin: Ističe dijelove površi koji su nedavno ažurirani

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide
sr@ijekavianlatin: Klizanje

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide Back
sr@ijekavianlatin: Klizanje unazad

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide back windows when another window is raised
sr@ijekavianlatin: Kliza unazad prozore kada se podigne drugi prozor

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sliding popups
sr@ijekavianlatin: Klizajući iskakači

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Sliding animation for Plasma popups
sr@ijekavianlatin: Animirano klizanje za plasma iskakače

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Snap Helper
sr@ijekavianlatin: Pomoćnik prijanjanja

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Help you locate the center of the screen when moving a window
sr@ijekavianlatin: Pomaže vam da uočite središte ekrana pri pomijeranju prozora

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Startup Feedback
sr@ijekavianlatin: Odziv pri pokretanju

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for startup feedback
sr@ijekavianlatin: Pomoćni efekat za odziv pri pokretanju

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Thumbnail Aside
sr@ijekavianlatin: Sličica postrance

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window thumbnails on the edge of the screen
sr@ijekavianlatin: Sličice prozora pri ivici ekrana

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Touch Points
sr@ijekavianlatin: Dodirne tačke

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Visualize touch points
sr@ijekavianlatin: Vizuelizovanje dodirnih tačaka

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Track Mouse
sr@ijekavianlatin: Praćenje miša

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display a mouse cursor locating effect when activated
sr@ijekavianlatin: Efekat lociranja pokazivača miša kada se aktivira

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Window Geometry
sr@ijekavianlatin: Geometrija prozora

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window geometries on move/resize
sr@ijekavianlatin: Prikaz geometrije prozora pri pomeranju i promeni veličine

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Wobbly Windows
sr@ijekavianlatin: Lelujajući prozori

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Deform windows while they are moving
sr@ijekavianlatin: Prozori se deformišu pri premiještanju

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Zoom
sr@ijekavianlatin: Uveličanje

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the entire desktop
sr@ijekavianlatin: Uveličajte cijelu površ

en: Toggle Flip Switch (Current desktop)
sr@ijekavianlatin: Prebacivanje listanjem (tekuća površ)

en: Toggle Flip Switch (All desktops)
sr@ijekavianlatin: Prebacivanje listanjem (sve površi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flip animation duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje animacije listanja:

[ctx: Duration of flip animation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Angle:
sr@ijekavianlatin: Ugao:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Horizontal position of front:
sr@ijekavianlatin: Vodoravni položaj fronta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Vertical position of front:
sr@ijekavianlatin: Uspravni položaj fronta:

en: Toggle Invert Effect
sr@ijekavianlatin: Efekat izvrtanja

en: Toggle Invert Effect on Window
sr@ijekavianlatin: Efekat izvrtanja na prozoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
sr@ijekavianlatin: Utapanje do crnog (samo uvodni ekrani preko celog ekrana)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Radius:
sr@ijekavianlatin: &Poluprečnik:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
sr@ijekavianlatin: milisekundi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
sr@ijekavianlatin: &Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
sr@ijekavianlatin: &Visina:

en: Toggle Mouse Click Effect
sr@ijekavianlatin: Prebaci efekta klika mišem

[ctx: Left mouse button]
en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevo

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
sr@ijekavianlatin: srednje

[ctx: Right mouse button]
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
sr@ijekavianlatin: Osnovne postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
sr@ijekavianlatin: Boja za lijevo dugme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
sr@ijekavianlatin: Boja za srednje dugme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
sr@ijekavianlatin: Boja za desno dugme:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
sr@ijekavianlatin: Napredne postavke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
sr@ijekavianlatin: Prstenovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
sr@ijekavianlatin: Debljina linije:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel |  pixels
sr@ijekavianlatin[0]:  piksel
sr@ijekavianlatin[1]:  piksela
sr@ijekavianlatin[2]:  piksela
sr@ijekavianlatin[3]:  piksel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje prstena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
sr@ijekavianlatin: Poluprečnik prstena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
sr@ijekavianlatin: Broj prstenova:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
sr@ijekavianlatin: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
sr@ijekavianlatin: Prikaži tekst:

en: Clear All Mouse Marks
sr@ijekavianlatin: Očisti sve tragove miša

en: Clear Last Mouse Mark
sr@ijekavianlatin: Očisti posljednji trag miša

en: Clear Mouse Marks
sr@ijekavianlatin: Očisti tragove miša

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
sr@ijekavianlatin: &Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
sr@ijekavianlatin: &Boja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
sr@ijekavianlatin: Crtajte mišem tako što držite tastere Shift+Meta i pomijerate ga.

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
sr@ijekavianlatin: Prisutni prozori (tekuća površ)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
sr@ijekavianlatin: Prisutni prozori (sve površi)

en: Toggle Present Windows (Window class)
sr@ijekavianlatin: Prisutni prozori (klasa prozora)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Natural Layout Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke prirodnog rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillGaps)
en: Fill &gaps
sr@ijekavianlatin: Popunjavaj &zazore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
sr@ijekavianlatin: brže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Nicer
sr@ijekavianlatin: ljepše

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
sr@ijekavianlatin: Prozori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
sr@ijekavianlatin: Lijevo dugme:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
sr@ijekavianlatin: bez radnje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
sr@ijekavianlatin: aktivira prozor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: End effect
sr@ijekavianlatin: okončava efekat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
sr@ijekavianlatin: dovodi prozor na tekuću površ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
sr@ijekavianlatin: šalje prozor na sve površi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: (Un-)Minimize window
sr@ijekavianlatin: minimizuje i obnavlja prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
sr@ijekavianlatin: Srednje dugme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
sr@ijekavianlatin: Desno dugme:

[ctx: @title:group actions when clicking on desktop]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Desktop
sr@ijekavianlatin: Površ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
sr@ijekavianlatin: prikazuje površ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Layout mode:
sr@ijekavianlatin: Raspored:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowIcons)
en: Display window &icons
sr@ijekavianlatin: &Ikonice prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
sr@ijekavianlatin: Ignoriši &minimizovane prozore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
sr@ijekavianlatin: Prikaži &panele

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
sr@ijekavianlatin: prirodan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
sr@ijekavianlatin: pravilna mreža

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
sr@ijekavianlatin: fleksibilna mreža

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowClosingWindows)
en: Provide buttons to close the windows
sr@ijekavianlatin: Dugmad za zatvaranje prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TextureScale)
en: Scale window
sr@ijekavianlatin: Skaliraj prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Outline)
en: Show outline
sr@ijekavianlatin: Prikaži okvir

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
sr@ijekavianlatin: Snimak ekrana

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
sr@ijekavianlatin: Snimak ekrana sačuvan u %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sr@ijekavianlatin: Izaberite prozor za snimak ekrana levim klikom ili Enterom.
    Escape ili desni klik za odustajanje.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sr@ijekavianlatin: Napravite snimak ekrana levim klikom ili Enterom.
    Escape ili desni klik za odustajanje.

en: This effect is not a benchmark
sr@ijekavianlatin: Ovaj efekat nije odmeravanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
sr@ijekavianlatin: Položaj teksta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Inside Graph
sr@ijekavianlatin: unutar grafika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Nowhere
sr@ijekavianlatin: nigdje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
sr@ijekavianlatin: gore lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
sr@ijekavianlatin: gore desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
sr@ijekavianlatin: dolje lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
sr@ijekavianlatin: dolje desno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
sr@ijekavianlatin: Font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text alpha:
sr@ijekavianlatin: Alfa teksta:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
sr@ijekavianlatin: Sličica za tekući prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
sr@ijekavianlatin: Najveća &širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
sr@ijekavianlatin: &Razmak:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
sr@ijekavianlatin:  piksela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
sr@ijekavianlatin: &Neprozirnost:

en: Track mouse
sr@ijekavianlatin: Prati miš

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
sr@ijekavianlatin: Providnost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke prozirnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
sr@ijekavianlatin: Iskačući spiskovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
sr@ijekavianlatin: Dijalozi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
sr@ijekavianlatin: Meniji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
sr@ijekavianlatin: Premještani prozori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
sr@ijekavianlatin: Neaktivni prozori:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
sr@ijekavianlatin: Zasebna neprozirnost za menije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
sr@ijekavianlatin: Padajući meniji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
sr@ijekavianlatin: Iskačući meniji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
sr@ijekavianlatin: Otcepljeni meniji:

en: Toggle window geometry display (effect only)
sr@ijekavianlatin: Prikaz geometrije prozora (samo efekat)

en: Toggle KWin composited geometry display
sr@ijekavianlatin: Prikaz KWinove složene geometrije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Move)
en: Display for moving windows
sr@ijekavianlatin: Prikaz za prozore tokom pomijeranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Resize)
en: Display for resizing windows
sr@ijekavianlatin: Prikaz za prozore tokom promjene veličine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
sr@ijekavianlatin: &Krutost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
sr@ijekavianlatin: &Otpor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
sr@ijekavianlatin: &Faktor pokreta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
sr@ijekavianlatin: Lelujanje pri &pomijeranju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
sr@ijekavianlatin: Lelujanje pri promjeni &veličine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
sr@ijekavianlatin: &Napredni režim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
sr@ijekavianlatin: &Lelujavost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
sr@ijekavianlatin: manja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
sr@ijekavianlatin: veća

en: Move Zoomed Area to Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri zonu uveličanja ulijevo

en: Move Zoomed Area to Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri zonu uveličanja udesno

en: Move Zoomed Area Upwards
sr@ijekavianlatin: Pomjeri zonu uveličanja nagore

en: Move Zoomed Area Downwards
sr@ijekavianlatin: Pomjeri zonu uveličanja nadolje

en: Move Mouse to Focus
sr@ijekavianlatin: Pomjeri miš na fokus

en: Move Mouse to Center
sr@ijekavianlatin: Pomjeri miš na sredinu

en: Move Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri ulijevo

en: Move Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri udesno

en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

en: Move Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadolje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
sr@ijekavianlatin: Za uveličanje i umanjenje koristi se ovdje zadat faktor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
sr@ijekavianlatin: Faktor uveličanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
sr@ijekavianlatin: Praćenje fokusa aktivno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
sr@ijekavianlatin: Pokazivač miša:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
sr@ijekavianlatin: Vidljivost pokazivača miša.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
sr@ijekavianlatin: skaliraj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
sr@ijekavianlatin: zadrži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
sr@ijekavianlatin: sakrij

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
sr@ijekavianlatin: Prati se pomijeranje miša.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
sr@ijekavianlatin: proporcionalno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
sr@ijekavianlatin: centrirano

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
sr@ijekavianlatin: gurano

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
sr@ijekavianlatin: Praćenje miša:
