kcmkwincompositing - en to sr@latin translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
    Alternatively, you might want to use the XRender backend instead.
sr@latin: OpenGL slaganje (podrazumevano) umelo je ranije da sruši KWin.
    " "Najverovatniji uzrok tome bio je defekt drajvera.Ovu zaštitu možete resetovati ako smatrate da ste u međuvremenu
    prešli na stabilan drajver, ali imajte na umu da time možete
    izazvati momentalni pad!
    Umesto ovoga možete pokušati i sa pozadinom XRender.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, scaleWarning)
en: Scale method "Accurate" is not supported by all hardware and can cause performance regressions and rendering artifacts.
sr@latin: Precizno slaganje ne podržava sav hardver, pa može doći do pogoršanja performansi i smetnji u renderovanju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
sr@latin: Trajno zadržavanje sličice prozora meša se u minimizovano stanje prozora. Programi mogu da ne reaguju na predviđen način kada im je prozor minimizovan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable compositor on startup
sr@latin: Aktiviraj slagač pri pokretanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
sr@latin: Brzina animacije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
sr@latin: vrlo sporo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
sr@latin: trenutno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scaleMethodLabel)
en: Scale method:
sr@latin: Način skaliranja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_XRenderSmoothScale) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glTextureFilter)
en: Crisp
sr@latin: oštro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_XRenderSmoothScale)
en: Smooth (slower)
sr@latin: glatko (sporije)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glTextureFilter)
en: Smooth
sr@latin: glatko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glTextureFilter)
en: Accurate
sr@latin: precizno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rendering backend:
sr@latin: Renderska pozadina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Tearing prevention ("vsync"):
sr@latin: Sprečavanje cepanja (v‑sinhro):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
sr@latin: nikad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Automatic
sr@latin: automatsko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Only when cheap
sr@latin: samo ako je jeftino

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Full screen repaints
sr@latin: iscrtavanje celog ekrana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_glPreferBufferSwap)
en: Re-use screen content
sr@latin: recikliranje sadržaja ekrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Keep window thumbnails:
sr@latin: Drži sličice prozora:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
sr@latin: samo za prikazane prozore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
sr@latin: uvek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
sr@latin: Programi mogu da daju nagoveštaj za blokiranje slaganja dok je prozor otvoren.
    Ovo donosi poboljšane performanse npr. u igrama.
    Postavka može da se potisne posebnim pravilima po prozoru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
sr@latin: Programi mogu da blokiraju slaganje

en: Re-enable OpenGL detection
sr@latin: Ponovo aktiviraj otkrivanje OpenGL‑a

en: "Only when cheap" only prevents tearing for full screen changes like a video.
sr@latin: Opcija „samo ako je jeftino“ sprečava cepkanje pri izmenama celog ekrana, kao u video zapisima.

en: "Full screen repaints" can cause performance problems.
sr@latin: Opcija „iscrtavanje celog ekrana“ može loše da utiče na performanse.

en: "Re-use screen content" causes severe performance problems on MESA drivers.
sr@latin: „recikliranje sadržaja ekrana“ jako loše utiče na performanse sa Mesinim drajverima.
