kcmkwm - en to sr@latin translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri levom kliku na neaktivan unutrašnji prozor („unutrašnji“ znači bez naslova i okvira).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3) i18n: ectx: property (text), item, widget (KC
en: Activate
sr@latin: aktiviraj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri srednjem kliku na neaktivan unutrašnji prozor („unutrašnji“ znači bez naslova i okvira).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri desnom kliku na neaktivan unutrašnji prozor („unutrašnji“ znači bez naslova i okvira).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri klizanju unutar neaktivnog unutrašnjeg prozora („unutrašnji“ znači bez naslova i okvira).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
sr@latin: klizaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
sr@latin: Ovde birate možete li uz držanje tastera Meta ili Alt izvršiti sledeće radnje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri levom kliku na naslovnu traku ili na okvir.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
sr@latin: pomeri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
sr@latin: promeni veličinu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KCombo
en: Raise
sr@latin: podigni

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Lower
sr@latin: spusti

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Minimize
sr@latin: minimizuj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri srednjem kliku na naslovnu traku ili na okvir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
sr@latin: U ovoj vrsti možete prilagoditi ponašanje pri desnom kliku na naslovnu traku ili na okvir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
sr@latin: Ovde možete prilagoditi odziv kada vrtite točkić miša u prozoru dok držite modifikatorski taster.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ShadeHoverInterval)
en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
sr@latin: Postavlja vreme u milisekundama nakon koga će se prozor odmotati kada pokazivač miša držite iznad namotanog prozora.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
sr@latin: nasumično

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
sr@latin: centrirano

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: When turned on, utility windows (tool windows, torn-off menus,...) of inactive applications will be hidden and will be shown only when the application becomes active. Note that applications have to mark the windows with the proper window type for this feature to work.
sr@latin: Kada je uključeno, priručni prozori (prozori alatki, otcepljeni meniji, itd.) neaktivnih programa biće sakriveni, i prikazani tek kada se program aktivira. Ova mogućnost radi samo gde su programi označili prozore ispravnim tipom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUtilityWindowsForInactive)
en: Hide utility windows for inactive applications
sr@latin: Sakrij priručne prozore neaktivnih programa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
sr@latin: Ovo je vremenski period nakon kojeg će prozor nad kojim je pokazivač miša automatski dobiti fokus.

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: p
en: None
sr@latin: nikakav

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
sr@latin: nizak

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
sr@latin: srednji

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
sr@latin: visok

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
sr@latin: ekstreman

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
sr@latin: <qt>Ako je ovo uključeno, aktivni prozor će biti doveden ispred kada kliknete negde u okviru njega. Da biste ovo izmenili za neaktivne prozore, morate izmeniti postavke pod jezičkom <i>Radnje</i>.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
sr@latin: Ako je ovo uključeno, prozor će iz pozadine automatski doći ispred kada je pokazivač miša proveo neko vreme nad njim.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
sr@latin: Ovo je vremenski period nakon kojeg se automatski prebacuje ispred prozor nad kojim je pokazivač miša.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: When this option is enabled, the active Xinerama screen (where new windows appear, for example) is the screen containing the mouse pointer. When disabled, the active Xinerama screen is the screen containing the focused window. By default this option is disabled for Click to focus and enabled for other focus policies.
sr@latin: Ovim se zadaje da aktivan Xineramin ekran (gde se npr. pojavljuju novi prozori) bude ona na kome je pokazivač miša. Kada je isključeno, aktivan ekran je onaj sa fokusiranim prozorom. Ova je opcija podrazumevano isključena za fokus klikom, a uključena za ostale smernice fokusiranja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ActiveMouseScreen)
en: Active screen follows &mouse
sr@latin: Aktivni ekran prati &miš

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active Xinerama screen
sr@latin: Ovim se radnje sa fokusom ograničavaju na aktivan Xineramin ekran.

en: &Focus
sr@latin: &Fokus

en: Window Behavior Configuration Module
sr@latin: Modul za podešavanje ponašanja prozora|/|$[svojstva dat 'Modulu za podešavanje ponašanja prozora']

en: (c) 1997 - 2002 KWin and KControl Authors
sr@latin: © 1997-2002, autori KWina i K‑kontrole

en: Matthias Ettrich
sr@latin: Matijas Etrih

en: Waldo Bastian
sr@latin: Valdo Bastijan

en: Cristian Tibirna
sr@latin: Kristijan Tibirna

en: Matthias Kalle Dalheimer
sr@latin: Matijas Kale Dalhajmer

en: Daniel Molkentin
sr@latin: Danijel Molkentin

en: Wynn Wilkes
sr@latin: Vin Vilks

en: Pat Dowler
sr@latin: Patrik Douler

en: Bernd Wuebben
sr@latin: Bernd Johanes Viben

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
sr@latin: Matijas Helcer-Klipfel

en: <p><h1>Window Behavior</h1> Here you can customize the way windows behave when being moved, resized or clicked on. You can also specify a focus policy as well as a placement policy for new windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
sr@latin: <h1>Ponašanje prozora</h1><p>Ovde možete prilagoditi ponašanje prozora u toku pomeranja, promene veličine ili klika na njega. Takođe možete odrediti smernice fokusiranja kao i smeštanja novih prozora.</p><p>Ova postava je na snazi samo ako koristite KWin kao menadžer prozora. Ako koristite drugi menadžer, pogledajte njegovu dokumentaciju za prilagođavanje ponašanja prozora.</p>

en: &Titlebar Actions
sr@latin: Radnje &naslovne trake

en: Window Actio&ns
sr@latin: Radnje &prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
sr@latin: &Dvoklik:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
sr@latin: Ponašanje pri <em>dvokliku</em> na naslovnu traku.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
sr@latin: maksimizuj

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Shade
sr@latin: namotaj

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
sr@latin: zatvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
sr@latin: Aktivan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
sr@latin: Neaktivan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
sr@latin: Odziv pri <em>levom</em> kliku na naslovnu traku ili okvir <em>aktivnog</em> prozora.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
sr@latin: Odziv pri <em>levom</em> kliku na naslovnu traku ili okvir <em>neaktivnog</em> prozora.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
sr@latin: Odziv pri <em>levom</em> kliku na dugme za maksimizovanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
sr@latin: Odziv pri <em>srednjem</em> kliku na dugme za maksimizovanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
sr@latin: Odziv pri <em>desnom</em> kliku na dugme za maksimizovanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_GeometryTip)
en: Enable this option if you want a window's geometry to be displayed while it is being moved or resized. The window position relative to the top-left corner of the screen is displayed together with its size.
sr@latin: Uključite ovo ako želite da se prikazuje geometrija prozora dok ga pomerate ili mu menjate veličinu. Zajedno sa dimenzijama, biće dat i položaj prozora u odnosu na gornji levi ugao ekrana.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
sr@latin: Ovde možete odrediti zonu uklapanja uz prozore, tj. „snagu magnetnog polja“ koje će privlačiti prozore jedan uz drugi kada se nađu u blizini.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
sr@latin: Ovde možete odrediti zonu uklapanja za centar ekrana, tj. „snagu magnetnog polja“ koje će privlačiti prozore ka centru kada se pomere blizu njega.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
sr@latin: Ovde možete zadati da se prozori uklapaju samo ako pokušate da ih preklopite, tj. neće biti uklopljeni ako se samo približe blizu drugom prozoru ili ivici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
sr@latin: Uklapanje uz &prozore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
sr@latin: Uklapanje uz &centar:
