kwin_effects - en to sv translation catalogue (183 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
sv: Suddighetsstyrka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
sv: Svag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
sv: Stark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
sv: Brusstyrka:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Välj en position för att hämta en färg med vänsterklick eller returtangenten.
    Escape eller högerklick för att avbryta.

en: KWin
sv: Kwin

en: Show Desktop Grid
sv: Visa skrivbordsrutnät

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
sv: Överst

en: Top-Right
sv: Överst till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
sv: Höger

en: Bottom-Right
sv: Underst till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
sv: Underst

en: Bottom-Left
sv: Underst till vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
sv: Vänster

en: Top-Left
sv: Överst till vänster

en: Center
sv: Centrerat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
sv: Skrivbordsvisning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
sv: Egen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
sv: Antal ra&der:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
sv: Justering av skrivbords&namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
sv: Visa knappar för att ändra antal virtuella skrivbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Grid layout mode:
sv: &Rutlayoutläge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
sv: Närmast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
sv: Naturligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Windows layout:
sv: Fönsterlayout:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
sv: Aktivering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
sv: Styrka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
sv: Dämpa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
sv: Dockningsfönster och paneler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
sv: Skrivbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
sv: Behåll ovanför fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
sv: Enligt fönstergrupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
sv: Fullskärmsfönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
sv: Längd:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
sv:  millisekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
sv: Animering av fönsteröppning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
sv: Rotationskant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
sv: Rotationsvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
sv: Avstånd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
sv: Animering av fönsterstängning

en: Toggle Invert Effect
sv: Sätt på eller stäng av inverteringseffekt

en: Toggle Invert Effect on Window
sv: Sätt på eller stäng av inverteringseffekt för fönster

en: Invert Screen Colors
sv: Invertera skärmfärger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
sv: Tona bort till svart (bara startskärmar i fullskärmsläge)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
sv: Tidslängd för animering:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
sv: millisekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
sv: Storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
sv: &Bredd:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
sv: &Höjd:

en: Toggle Mouse Click Effect
sv: Växla musklick-effekt

[ctx: Left mouse button]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
sv: Mitten

[ctx: Right mouse button]
en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
sv: Grundinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
sv: Färg på musens vänsterknapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
sv: Färg på musens mittenknapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
sv: Färg på musens högerknapp:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
sv: Ringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
sv: Linjebredd:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
sv:  bildpunkt

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
sv:  msek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
sv: Ringvaraktighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
sv: Ringradie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
sv: Antal ringar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
sv: Visa text:

en: Clear All Mouse Marks
sv: Rensa alla musmarkeringar

en: Clear Last Mouse Mark
sv: Rensa senaste musmarkering

en: Clear Mouse Marks
sv: Rensa musmarkeringar

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
sv[0]:  bildpunkt
sv[1]:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
sv: Bre&dd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
sv: &Färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
sv: Rita med musen genom att hålla nere Skift+Meta tangenterna och flytta musen.

[ctx: @label]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Toggle Overview
sv: Ändra översikt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
sv: Layoutläge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_BlurBackground)
en: Blur background:
sv: Gör bakgrund suddig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
sv: Ignorera minimerade fönster:

en: Delete Virtual Desktop
sv: Ta bort virtuellt skrivbord

en: Add Virtual Desktop
sv: Lägg till virtuellt skrivbord

en: No matching windows
sv: Inga matchande fönster

en: Drag Down To Close
sv: Dra ner för att stänga

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
sv: Stäng fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
sv: Skalning vid fönsteröppning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
sv: Skalning vid fönsterstängning:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
sv: Skärmbild

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
sv: Skärmbild sparad i %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Välj fönster att ta skärmbild för med vänsterklick eller returtangenten.
    Escape eller högerklick för att avbryta.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Ta en skärmbild med vänsterklick eller returtangenten.
    Escape eller högerklick för att avbryta.

[ctx: @label]
en: Paint Duration
sv: Målningslängd

[ctx: @label]
en: Paint Amount
sv: Målningsmängd

[ctx: @label]
en: Current FPS
sv: Aktuellt antal bildrutor/s

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
sv: Maximalt antal bildrutor/s

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
sv: Effekten är inte en prestandamätning

en: Toggle Show Paint
sv: Växla visa uppritning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
sv: Gap mellan skrivbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
sv: Horisontellt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
sv: Vertikalt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
sv: Skjut skrivbordsbakgrund

en: Toggle Thumbnail for Current Window
sv: Sätt på eller stäng av miniatyrbild av aktuellt fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
sv: Maximal &bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
sv: &Mellanrum:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
sv: O&genomskinlighet:

en: Toggle Tiles Editor
sv: Visa eller dölj ruteditor

en: Padding:
sv: Utfyllnad:

en: Load Layout...
sv: Läs in layout...

en: Close
sv: Stäng

en: Split Horizontally
sv: Dela horisontellt

en: Split Vertically
sv: Dela vertikalt

en: Add Floating Tile
sv: Lägg till fri ruta

en: Delete
sv: Ta bort

en: Track mouse
sv: Följ musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
sv: Utlös effekt med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
sv: Snabbtangent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
sv: Väljartangenter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
sv: Skift

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
sv: Genomlysning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
sv: Allmänna inställningar av genomlysning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
sv: Kombinationsrutor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
sv: Ogenomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
sv: Dialogrutor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
sv: Genomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
sv: Menyer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
sv: Flyttade fönster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
sv: Inaktiva fönster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
sv: Ställ oberoende in genomlysning av menyer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
sv: Menyer i kombinationsrutor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
sv: Sammanhangsberoende menyer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
sv: Avrivna menyer:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
sv: Ändra befintliga fönster (nuvarande skrivbord)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
sv: Ändra befintliga fönster (alla skrivbord)

en: Toggle Present Windows (Window class)
sv: Ändra befintliga fönster (fönsterklass)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
sv: Ändra förinställda fönster (fönsterklass på nuvarande skrivbord)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
sv: Ignorera &minimerade fönster

en: No Matches
sv: Inga träffar

en: No Windows
sv: Inga fönster

en: Filter windows…
sv: Filtrera fönster…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
sv: &Styvhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
sv: &Motsånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
sv: Förfl&yttningsfaktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
sv: Skaka vid &förflyttning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
sv: Skaka vid &storleksändring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
sv: Aktivera &avancerat läge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
sv: &Ostadighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
sv: Mindre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
sv: Mer

en: Move Zoomed Area to Left
sv: Flytta zoomat område åt vänster

en: Move Zoomed Area to Right
sv: Flytta zoomat område åt höger

en: Move Zoomed Area Upwards
sv: Flytta zoomat område uppåt

en: Move Zoomed Area Downwards
sv: Flytta zoomat område neråt

en: Move Mouse to Focus
sv: Flytta mus för fokus

en: Move Mouse to Center
sv: Flytta mus för att centrera

en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
sv: Vid in- och utzoomning ändra zoom med den definierade zoomningsfaktorn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
sv: Zoomningsfaktor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
sv: Aktivera följning av den fokuserade platsen. Det kräver att QAccessible är aktiverat för varje program  ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
sv: Aktivera fokusföljning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
sv: Aktivera följning av textmarkören. Det kräver att QAccessible är aktiverat för varje program  ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
sv: Aktivera textmarkörföljning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
sv: Muspekare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
sv: Muspekarens synlighet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
sv: Skala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
sv: Behåll

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
sv: Dölj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
sv: Följ musens rörelser.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
sv: Proportionell

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
sv: Centrerad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
sv: Skicka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
sv: Musföljning:
