kcmkwindecoration - en to sv translation catalogue (43 entries)

en: More actions for this window
sv: Fler åtgärder för fönstret

en: Application menu
sv: Programmeny

en: On all desktops
sv: På alla skrivbord

en: Minimize
sv: Minimera

en: Maximize
sv: Maximera

en: Close
sv: Stäng

en: Context help
sv: Sammanhangsberoende hjälp

en: Shade
sv: Rulla upp

en: Keep below other windows
sv: Behåll under andra fönster

en: Keep above other windows
sv: Behåll över andra fönster

en: Window Decorations
sv: Fönsterdekorationer

en: Author
sv: Upphovsman

[ctx: %1 is the name of a border size]
en: Theme's default (%1)
sv: Temats standardvärde (%1)

en: This tool allows you to set the window decoration theme for the currently active session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
sv: Verktyget låter dig ställa in fönsterdekorationstemat för den aktiva sessionen, utan att av misstag ställa in den till en som antingen inte är tillgänglig eller som redan är inställd.

en: The name of the window decoration theme you wish to set for KWin. Passing a full path will attempt to find a theme in that directory, and then apply that if one can be deduced.
sv: Namnet på fönsterdekorationstemat som du vill ställa in för Kwin. Att ange en fullständig sökväg försöker hitta en tema i den katalogen, och sedan aktivera den om någon kan härledas.

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
sv: Visa alla teman tillgängliga på systemet (och vilket som är aktuellt tema)

en: Resolved %1 to the KWin Aurorae theme "%2", and will attempt to set that as your current theme.
sv: Löste upp %1 till Kwin Aurorae-temat "%2", och kommer att försöka ställa in det som det aktuella temat.

en: You attempted to pass a file path, but this could not be resolved to a theme, and we will have to abort, due to having no theme to set
sv: Du försökte ange en filsökväg, men den kan inte lösas upp till ett tema, och vi måste avbryta på grund av att inget tema finns att ställa in.

en: The requested theme "%1" is already set as the window decoration theme.
sv: Det begärda temat "%1" är redan inställt som fönsterdekorationstema.

en: Successfully applied the cursor theme %1 to your current Plasma session
sv: Aktiverade markörtemat %1 för aktuell Plasma-session med lyckat resultat

en: Failed to save your theme settings - the reason is unknown, but this is an unrecoverable error. You may find that simply trying again will work.
sv: Misslyckades spara temainställningar: orsaken är okänt, men det är ett oåterhämtningsbart fel. Det kan vara så att det fungerar att bara försöka igen.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
sv: Kunde inte hitta temat "%1". Temat ska vara ett av följande alternativ: %2

en: You have the following KWin window decoration themes on your system:
sv: Du har följande Kwin fönsterdekorationsteman på systemet:

en: Titlebar
sv: Namnlist

en: Drop button here to remove it
sv: Släpp knapp här för att ta bort den

en: Drag buttons between here and the titlebar
sv: Dra knappar härifrån till namnlisten

en: This module lets you configure the window decorations.
sv: Modulen låter dig anpassa fönsterdekorationer.

[ctx: tab label]
en: Theme
sv: Tema

[ctx: tab label]
en: Titlebar Buttons
sv: Namnlistens knappar

[ctx: Selector label]
en: Window border size:
sv: Kantbredd för fönster:

[ctx: button text]
en: Get New Window Decorations...
sv: Hämta nya fönsterdekorationer...

[ctx: checkbox label]
en: Close windows by double clicking the menu button
sv: Stäng fönster genom att dubbelklicka på menyknappen

[ctx: popup tip]
en: Click and hold on the menu button to show the menu.
sv: Klicka och håll nere menyknappen för att visa menyn.

[ctx: checkbox label]
en: Show titlebar button tooltips
sv: Visa verktygstips för namnlistens knappar

en: Edit %1 Theme
sv: Redigera temat %1

en: No Borders
sv: Utan kanter

en: No Side Borders
sv: Utan sidokanter

en: Tiny
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Very Large
sv: Mycket stor

en: Huge
sv: Enorm

en: Very Huge
sv: Större än enorm

en: Oversized
sv: Överdimensionerad
