kcmkwinrules - en to th translation catalogue (41 entries)

en: <p><h1>Window-specific Settings</h1> Here you can customize window settings specifically only for some windows.</p> <p>Please note that this configuration will not take effect if you do not use KWin as your window manager. If you do use a different window manager, please refer to its documentation for how to customize window behavior.</p>
th: <p><h1>การตั้งค่าสำหรับหน้าต่างโดยเฉพาะ</h1> ตรงนี้ คุณสามารถปรับแต่งค่าต่าง ๆ ของหน้าต่างโดยเฉพาะได้กับหน้าต่างบางชนิดเท่านั้น </p><p>โปรดสังเกตว่า การตั้งค่าเหล่านี้จะไม่มีผลหากคุณไม่ได้ใช้ KWin เป็นตัวจัดการหน้าต่างของคุณ หากคุณใช้ตัวจัดการหน้าต่างตัวอื่น กรุณาอ้างอิงคู่มือของตัวจัดการหน้าต่างตัวนั้น ๆ เพื่อปรับแต่งพฤติกรรมของหน้าต่าง</p>

en: Application settings for %1
th: ตั้งค่าโปรแกรม %1

en: Window settings for %1
th: ตั้งค่าหน้าต่าง %1

en: Whether the settings should affect all windows of the application.
th: จะให้ค่านี้มีผลกับหน้าต่างทั้งหมดของโปรแกรมหรือไม่

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
th: โปรแกรมช่วยเหลือนี้ไม่สามารถถูกเรียกใช้ได้โดยตรง

en: Edit Window-Specific Settings
th: แก้ไขการตั้งค่าต่าง ๆ ของหน้าต่างที่เจาะจง

en: Unimportant
th: ไม่สำคัญ

en: Exact Match
th: ตรงกันทั้งหมด

en: Substring Match
th: ตรงกันบางข้อความ

en: Regular Expression
th: ใช้รูปแบบเงื่อนไข

en: Apply Initially
th: มีผลเมื่อเริ่มเรียกใช้

en: Apply Now
th: ปรับใช้ทันที

en: Remember
th: จดจำค่า

en: Do Not Affect
th: ไม่มีผล

en: Force
th: บังคับใช้

en: Force Temporarily
th: บังคับใช้ชั่วคราว

en: Edit
th: แก้ไข

en: Delete
th: ลบ

en: Settings for %1
th: ตั้งค่าต่าง ๆ ของ %1

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
th: คุณได้เลือกคลาสของหน้าต่างที่ไม่มีความสำคัญ
    ซึ่งหมายความว่าการตั้งค่าที่จะถูกใช้และมีผลกับหน้าต่างของโปรแกรมทั้งหมด หากคุณต้องการตั้งค่าหน้าต่างโดยจำเพาะเจาะจงจริง ๆ ขอแนะนำให้คุณทำการจำกัดชนิดของหน้าต่าง และระบุสิ่งที่ใช้อ้างถึงหน้าต่างที่ต้องการให้มากที่สุด

en: Shortcut
th: ปุ่มพิมพ์ลัด

en: Normal Window
th: หน้าต่างปกติ

en: Dialog Window
th: กล่องตอบโต้

en: Utility Window
th: หน้าต่างอรรถประโยชน์

en: Dock (panel)
th: แถบพาเนล

en: Toolbar
th: แถบเครื่องมือ

en: Torn-Off Menu
th: เมนูที่แยกออกมาได้

en: Splash Screen
th: หน้าจอเริ่มทำงาน

en: Desktop
th: พื้นที่ทำงาน

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone Menubar
th: แถบรายการเมนูเดี่ยว

en: All Desktops
th: พื้นที่ทำงานทั้งหมด

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: No Placement
th: ไม่ต้องย้ายตำแหน่ง

en: Centered
th: จัดกึ่งกลาง

en: Random
th: สุ่ม

en: Under Mouse
th: ใต้เมาส์

en: On Main Window
th: บนหน้าต่างหลัก

en: Low
th: ต่ำ

en: Normal
th: ปกติ

en: High
th: สูง

en: Extreme
th: เข้มงวดมาก
