kwin_clients - en to tr translation catalogue (16 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
tr: Minik

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
tr: Çok Büyük

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
tr: Kocaman

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
tr: En Büyük

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
tr: Devasa

en: Button size:
tr: Düğme boyutu:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
tr: Yapılandırma Penceresi

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
tr: Başlık &Hizalaması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
tr: Sol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
tr: Orta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
tr: Sağ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
tr: Pencere kenarlığı başlık çubuğu ile aynı renge boyanmalıysa bu seçeneği işaretleyin. Aksi taktirde kenarlıklar için arka plan rengi kullanılacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
tr: Renklendirilmiş pencere kenarlığı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
tr: Eğer imleç düğmelerin üstlerine gelirse düğmelerin şekil değiştirmesini istiyorsanız bu seçeneği kullanın, imleç düğmenin üstünden gidince eski halini alacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
tr: Düğmeleri canlandır
