kcmkwinscreenedges - en to tr translation catalogue (42 entries)

en: No Action
tr: Eylem Yok

en: Peek at Desktop
tr: Masaüstüne Bak

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Show KRunner
tr: K Çalıştır’ı Göster

en: Activity Manager
tr: Etkinlik Yöneticisi

en: Application Launcher
tr: Uygulama Başlatıcısı

en: Present Windows
tr: Pencereleri Sun

en: %1 - All Desktops
tr: %1 — Tüm Masaüstleri

en: %1 - Current Desktop
tr: %1 — Geçerli Masaüstü

en: %1 - Current Application
tr: %1 — Geçerli Uygulama

en: Overview
tr: Genel Görünüm

en: Grid
tr: Izgara

en: Toggle window switching
tr: Pencere Değiştirmeyi Aç/Kapat

en: Toggle alternative window switching
tr: Alternatif Pencere Değiştirmeyi Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
tr: Fare imlecini karşılık gelen ekran kenarı veya köşesine iterek bir eylem tetikleyebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
tr: &Ekranı kapla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
tr: Üst kenara sürüklenen pencereler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
tr: &Döşe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
tr: Sağ veya sol kenara sürüklenen pencereler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
tr: Davranış:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
tr: Pencereler tam ekranken etkin kal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
tr: Ç&eyrek döşemeyi şurada tetikle:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
tr: Dış

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
tr: dışında tetiklenir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
tr: Fare imleci ekran kenarlığına doğru itildiğinde masaüstünü değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
tr: &Kenarda masaüstünü değiştir:

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
tr: Devre dışı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
tr: Yalnızca pencereleri taşırken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
tr: Her zaman etkin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
tr: Eylem tetiklenmeden önce fare imlecinin ekran kenarlığına itilmesi gereken sürenin miktarı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
tr: &Etkinleştirme gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
tr: Bir eylemi tetikledikten sonra sonraki tetikleme için geçmesi gereken en fazla süre miktarı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
tr: &Yeniden etkinleştirme gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
tr: &Köşe bariyeri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
tr: Burada ekranlar arasındaki sanal köşe bariyerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bariyer, imleç halihazırda ekranın bir köşesine dokunuyorken onun başka bir ekrana geçmesini önler. Bu, birden çok ekran kullanıldığında büyütülmüş pencerelerin kapatma düğmeleri gibi kullanıcı arayüzü ögelerinin tetiklenmesini kolaylaştırır.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
tr: İmleçlerin ekran köşelerinden geçmesini engeller.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
tr: K&enar bariyeri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
tr: Burada farklı ekranlar arasındaki kenar bariyerinin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Bariyer, işaretçinizi diğer ekranın kenarına geçmeden önce hareket ettirmeniz gereken ek bir uzaklık ekler. Bu, ekranlar arasındaki kenarda bulunan Plasma panelleri gibi kullanıcı arayüzü ögelerine erişimi kolaylaştırır.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
tr: İmlecin ekran kenarlarını geçmek için kat etmesi gereken ek uzaklık.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
tr: Yok

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
tr:  pks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
tr: Ekran kenarından ekranın ortasına doğru parmağınızla süpürme yaparak bir eylem tetikleyebilirsiniz.
