kcmkwinrules - en to tr translation catalogue (151 entries)

en: Copy of %1
tr: %1 kopyası

en: Application settings for %1
tr: %1 uygulama ayarları

en: Window settings for %1
tr: %1 pencere ayarları

en: Unimportant
tr: Önemsiz

en: Exact match
tr: Tam eşleşme

en: Substring match
tr: Altdizi eşleşmesi

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Apply initially
tr: Başlangıçta uygula

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
tr: Pencere özelliği, verilen değere yalnızca pencere oluşturulduğunda ayarlanacak.
    Başka bir değişiklik bundan etkilenmeyecek.

en: Apply now
tr: Şimdi uygula

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
tr: Pencere özelliği, verilen değere anında değiştirilecek ve daha sonra bundan etkilenmeyecek
    (bu eylem daha sonra silinecektir).

en: Remember
tr: Anımsa

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
tr: Pencere özelliğinin değeri anımsanacak ve her pencere oluşturulduğunda son anımsanan değer uygulanacaktır.

en: Do not affect
tr: Etkileme

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
tr: Pencere özelliği etkilenmeyecek ve onun öntanımlı işlemesi kullanılacak.
    Bunu belirtmek, birçok genel pencere ayarının değişmesini engelleyecektir.

en: Force
tr: Zorla

en: The window property will be always forced to the given value.
tr: Pencere özelliği her zaman verilen değere zorlanacak.

en: Force temporarily
tr: Geçici olarak zorla

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
tr: Pencere özelliği, gizlenene dek verilen değere zorlanacak
    (bu eylem, pencere gizlendikten sonra silinecektir).

en: Settings for %1
tr: %1 ayarları

en: New window settings
tr: Yeni pencere ayarları

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
tr: Pencere sınıfını önemsiz olarak tanımladınız.
    Bu ayarlarınızın tüm uygulamalara uygulanacağı anlamına gelir. Genel bir ayar oluşturmayı gerçekten istiyorsanız en azından pencere türünü belirterek özel pencereleri korumanızı öneririz.

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
tr: Bazı uygulamalar başlatıldıktan sonra kendi geometrilerini ayarlarlar ve boyut ve konum ayarlarınızı geçersiz kılarlar. Bu ayarları zorlamak için ayrıca “%1” özelliğini “Evet” olarak zorlayın.

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
tr: Son derece düşük matlık değerlerinde okunabilirlik bozulabilir. %​0 olduğunda pencere görünmez hale gelir.

en: Description
tr: Açıklama

en: Window matching
tr: Pencere eşleştirme

en: Window class (application)
tr: Pencere sınıfı (uygulama)

en: Match whole window class
tr: Tam pencere sınıfını eşleştir

en: Whole window class
tr: Tam pencere sınıfını eşleştir

en: Window types
tr: Pencere türleri

en: Window role
tr: Pencere rolü

en: Window title
tr: Pencere başlığı

en: Machine (hostname)
tr: Makine (makine adı)

en: Position
tr: Konum

en: Size & Position
tr: Boyut ve Konum

en: Size
tr: Boyut

en: Maximized horizontally
tr: Ekranı yatay kaplamış

en: Maximized vertically
tr: Ekranı dikey kaplamış

en: Virtual desktop
tr: Sanal masaüstü

en: Virtual desktops
tr: Sanal masaüstleri

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: Screen
tr: Ekran

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Minimized
tr: Simge durumuna küçültülmüş

en: Shaded
tr: Panjuru kapatılmış

en: Initial placement
tr: Başlangıç yerleşimi

en: Ignore requested geometry
tr: İstenen geometriyi yok say

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
tr: Bazı uygulamalar, pencere yöneticisinin tercihlerini geçersiz kılıp kendi geometrilerini ayarlayabilirler. Bu özelliği ayarlamak, onların yerleştirme isteklerini geçersiz kılar.<nl/><nl/>Bu, <interface>Boyut</interface> ve <interface>Konum</interface> özelliklerini etkiler; ancak <interface>Ekranı Kaplamış</interface> veya <interface>Tam Ekran</interface> durumlarını etkilemez.<nl/><nl/>Konumun, başka bir <interface>Ekran</interface>’ı eşlemlemek için kullanılabileceğini aklınızda bulundurun.

en: Minimum Size
tr: En küçük boyut

en: Maximum Size
tr: En büyük boyut

en: Obey geometry restrictions
tr: Geometri kısıtlamalarına uy

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
tr: Video oynatıcılar veya uçbirimler gibi bazı uygulamalar, KWin’den bunları belirli en–boy oranlarıyla sınırlamasını veya yalnızca bir karakterin boyutlarından daha büyük değerlerle büyümesini isteyebilir. Bu tür kısıtlamaları yok saymak ve bu pencerelerin rastgele boyutlara getirilmesine izin vermek için bu özelliği kullanın.<nl/><nl/>Bu, ekranı kapladığında tam ekran alanına tam olarak sığamayan pencereler için yararlı olabilir.

en: Keep above other windows
tr: Diğer pencerelerin üzerinde tut

en: Arrangement & Access
tr: Düzenleme ve Erişim

en: Keep below other windows
tr: Diğer pencerelerin altında tut

en: Skip taskbar
tr: Görev çubuğunu atla

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
tr: Pencerenin Görev Yöneticisi’nde görünüp görünmeyeceğini denetler.

en: Skip pager
tr: Sayfalayıcıyı atla

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
tr: Pencerenin Sanal Masaüstü yöneticisinde görünüp görünmeyeceğini denetler.

en: Skip switcher
tr: Değiştiriciyi atla

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
tr: Pencerenin <shortcut>Seçenek+Sekme</shortcut> pencere listesinde görünüp görünmeyeceğini denetler.

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: No titlebar and frame
tr: Başlık çubuğu ve çerçeve yok

en: Appearance & Fixes
tr: Görünüş ve Düzeltmeler

en: Titlebar color scheme
tr: Başlık çubuğu renk şeması

en: Active opacity
tr: Etkin matlık

en: Inactive opacity
tr: Etkin olmayan matlık

en: Focus stealing prevention
tr: Odak çalmayı önleme

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
tr: KWin, doğrudan bir kullanıcı eylemi olmaksızın açılan pencerelerin kendilerini yükseltmesini ve siz başka bir pencereyle etkileşirken odağı almalarını önlemeye çalışır. Bireysel pencere ve uygulamalara uygulanan odak çalma korumasının düzeyini bu özelliği kullanarak değiştirebilirsiniz.<nl/><nl/>Odak çalmayı önlemenin değişik düzeylerinde, doğrudan bir eyleminiz olmaksızın açılan pencerelere ne olacağını burada görebilirsiniz:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Yok:</emphasis> Pencere yükseltilir ve odaklanılır.</item><item><emphasis strong='true'>Düşük:</emphasis> Odak çalmayı önleme uygulanır; ancak KWin’in belirsiz addettiği durumlarda pencere yükseltilir ve odaklanılır.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Odak çalmayı önleme uygulanır; ancak KWin’in belirsiz addettiği durumlarda pencere <emphasis>yükseltilmez ve odaklanılmaz</emphasis>.</item><item><emphasis strong='true'>Yüksek:</emphasis> Pencere yalnızca geçerli odaklı uygulamayla aynı uygulamaya aitse yükseltilir ve odaklanılır.</item><item><emphasis strong='true'>Çok Yüksek:</emphasis> Pencere hiçbir zaman yükseltilmez ve odaklanılmaz.</item></list>

en: Focus protection
tr: Odak koruması

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
tr: Bu özellik, geçerli etkin pencerenin odak koruması düzeyini denetler. Sizin doğrudan eyleminiz olmadan açılan yeni pencerelere uygulanan odak çalmayı önlemeyi geçersiz kılmak için kullanılır.<nl/><nl/>Odak korumanın her bir düzeyinde, bu özelliğin uygulandığı pencere odaktayken doğrudan eyleminiz olmadan açılan yeni pencerelere şunlar olur:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Yok</emphasis>: Yeni açılan pencereler her zaman kendilerini yükseltirler ve odağı alırlar.</item><item><emphasis strong='true'>Düşük:</emphasis> Yeni açılan pencereye odak korumayı önleme uygulanır; ancak KWin’in belirsiz addettiği bir durumda pencere yükseltilir ve odaklanılır.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Odak çalmayı önleme yeni açılan pencereye uygulanır; ancak KWin’in belirsiz addettiği durumlarda pencere <emphasis>yükseltilmez ve odaklanılmaz</emphasis>.</item><item><emphasis strong='true'>Yüksek:</emphasis> Yeni açılan pencere yalnızca geçerli odaklı uygulamayla aynı uygulamaya aitse yükseltilir ve odaklanılır.</item><item><emphasis strong='true'>Çok Yüksek:</emphasis> Yeni açılan pencere hiçbir zaman yükseltilmez ve odaklanılmaz.</item></list>

en: Accept focus
tr: Odağı kabul et

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
tr: Pencerenin tıklandığında odağı alıp almayacağını denetler.

en: Ignore global shortcuts
tr: Global kısayolları yok say

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
tr: Pencere odaklıyken global klavye kısayollarının çalışmasını önlemek için bu özelliği kullanın. Bu, öykünücüler ve sanal makineler gibi, aynı kısayolları kendileri de kullanan bazı uygulamalamar için yararlıdır.<nl/><nl/><shortcut>Seçenek+Sekme</shortcut> gibi pencere değiştirme kısayolunu veya <shortcut>Seçenek+Boşluk</shortcut> gibi K Çalıştır kısayollarını kullanamayacağınızı aklınızda bulundurun.

en: Closeable
tr: Kapatılabilir

en: Desktop file name
tr: Masaüstü dosya adı

en: Block compositing
tr: Bileşikleştirmeyi engelle

en: Layer
tr: Katman

en: Adaptive sync
tr: Uyarlanır eşzamanlama

en: Allow tearing
tr: Yırtılmaya izin ver

en: Window class not available
tr: Pencere sınıfı kullanılabilir değil

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
tr: Bu uygulama, pencere için bir sınıf sağlamıyor, dolayısıyla KWin onu herhangi bir kuralı eşleştirmek ve uygulamak için kullanamaz. Hâlâ ona bazı kurallar uygulamak istiyorsanız, bunun yerine pencere başlığı gibi diğer özellikleri eşleştirmeyi deneyin.<nl/><nl/>Lütfen bu hatayı uygulamanın geliştiricilerine bildirmeyi düşünün.

en: All window types
tr: Tüm pencere türleri

en: Normal window
tr: Normal pencere

en: Dialog window
tr: İletişim kutusu

en: Utility window
tr: İzlence penceresi

en: Dock (panel)
tr: Panel

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Torn-off menu
tr: Ayrılmış menü

en: Splash screen
tr: Açılış ekranı

en: Desktop
tr: Masaüstü

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone menubar
tr: Bağımsız menü çubuğu

en: On-screen display
tr: Ekran üzeri görüntü

en: All desktops
tr: Tüm masaüstleri

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
tr: Pencereyi tüm masaüstlerinde kullanılabilir yap

en: All activities
tr: Tüm etkinlikler

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
tr: Pencereyi tüm etkinliklerde kullanılabilir yap

en: Default
tr: Öntanımlı

en: No placement
tr: Yerleştirme yok

en: Minimal overlapping
tr: En az çakışan

en: Maximized
tr: Ekranı kaplamış

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Random
tr: Rastgele

en: In top-left corner
tr: Sol üst köşede

en: Under mouse
tr: Farenin altında

en: On main window
tr: Ana pencerede

en: None
tr: Yok

en: Low
tr: Düşük

en: High
tr: Yüksek

en: Extreme
tr: Çok Yüksek

en: Below
tr: Altında

en: Above
tr: Üstünde

en: Notification
tr: Bildirim

en: Popup
tr: Açılır Pencere

en: Critical notification
tr: Kritik bildirim

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Unmanaged window
tr: Yönetilmeyen pencere

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
tr: Pencere özellikleri algılanamadı. Bu pencere KWin tarafından yönetilmiyor.

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: KWin Rules (*.kwinrule)
tr: KWin kuralları (*.kwinrule)

en: Add New…
tr: Yeni Ekle…

en: Import…
tr: İçe Aktar…

en: Cancel Export
tr: Dışa Aktarmayı İptal Et

en: Export…
tr: Dışa Aktar…

en: No rules for specific windows are currently set
tr: Şu anda belirli pencereler için hiçbir kural ayarlanmadı

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
tr: Birkaç tane eklemek için aşağıdaki <interface>Yeni Ekle…</interface> düğmesine tıklayın

en: Select the rules to export
tr: Dışa aktarılacak kuralları seçin

en: Unselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Save Rules
tr: Kuralları Kaydet

en: Edit
tr: Düzenle

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Delete
tr: Sil

en: Import Rules
tr: Kurallar İçe Aktar

en: Export Rules
tr: Kuralları Dışa Aktar

en: None selected
tr: Seçili yok

en: All selected
tr: Tümü seçildi

en: %1 selected | %1 selected
tr[0]: %1 seçili
tr[1]: %1 seçili

en: No window properties changed
tr: Pencere özellikleri değiştirilmedi

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
tr: Kuraldan etkilenecek pencere özellikleri eklemek için aşağıda <interface>Özellik Ekle…</interface> düğmesine tıklayın

en: Add Property...
tr: Özellik Ekle…

en: Detect Window Properties
tr: Pencere Özelliklerini Algıla

en: Instantly
tr: Anında

en: After %1 second | After %1 seconds
tr[0]: %1 saniye sonra
tr[1]: %1 saniye sonra

en: Add property to the rule
tr: Kurala özellik ekle

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
tr: Eklenecek özellik kalmadı

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
tr: “%1” ile eşleşen özellik yok

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: %1 %
tr: %​%1
