kcmkwm - en to tr translation catalogue (138 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Inactive Inner Window Actions
tr: Etkin Olmayan İç Pencere Eylemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Left click:
tr: &Sol tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
tr: Bu satırda, etkin olmayan pencerenin içine (başlık ve çerçeve haricindeki bölgeye) sol tıklandığındaki davranışı özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1)
en: Activate, pass click and raise on release
tr: Etkinleştir, tıklamayı geçir ve bırakınca yükselt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate, raise and pass click
tr: Etkinleştir, yükselt ve tıklamayı geçir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: Activate and pass click
tr: Etkinleştir ve tıklamayı geçir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate
tr: Etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveT
en: Activate and raise
tr: Etkinleştir ve yükselt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Middle click:
tr: &Orta tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
tr: Bu satırda, etkin olmayan pencerenin içine (başlık ve çerçeve haricindeki bölgeye) orta düğmeyle tıklandığındaki davranışı özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Right click:
tr: Sa&ğ tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindow3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
tr: Bu satırda, etkin olmayan pencerenin içine (başlık ve çerçeve haricindeki bölgeye) sağ tıklandığındaki davranışı özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse &wheel:
tr: &Fare tekerleği:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
tr: Bu satırdan, etkin olmayan bir iç pencere üzerinde sarma yapıldığında nasıl davranılacağını özelleştirebilirsiniz (“iç” şu anlama gelir: Başlık çubuğu ve çerçeve değil).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Scroll
tr: Sar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate and scroll
tr: Etkinleştir ve sar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandWindowWheel)
en: Activate, raise and scroll
tr: Etkinleştir, yükselt ve sar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
tr: İç Pencere, Başlık Çubuğu ve Çerçeve Eylemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mo&difier key:
tr: &Niteleyici düğme:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
tr: Meta ve Seçenek düğmelerine basılı tutmanın aşağıdaki eylemleri yapmanıza izin verip vermeyeceğini buradan seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllKey)
en: Alt
tr: Seçenek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: L&eft click:
tr: &Sol tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1)
en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
tr: Bu satırda başlık çubuğuna veya çerçeveye sol tıklandığındaki davranışı özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Move
tr: Taşı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Activate, raise and move
tr: Etkinleştir, yükselt ve taşı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Toggle raise and lower
tr: Yükselt/alçalt geçişi yap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Raise
tr: Yükselt

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Lower
tr: Alçalt

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Minimize
tr: Simge durumuna küçült

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Decrease opacity
tr: Matlığı azalt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: Increase opacity
tr: Matlığı artır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i
en: Window menu
tr: Pencere Menüsü

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3) i18n: ectx: property (text), item, wi
en: Do nothing
tr: Bir şey yapma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Middle &click:
tr: O&rta tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll2)
en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
tr: Bu satırda başlık çubuğuna veya çerçeveye orta düğmeyle tıklandığındaki davranışı özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right clic&k:
tr: Sağ tı&k:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAll3)
en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
tr: Bu satırda başlık çubuğuna veya çerçeveye sağ tıklandığındaki davranışı özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mo&use wheel:
tr: &Fare tekerleği:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel)
en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
tr: Bir pencerede niteleyici düğmeye basarken fare tekerleğini sardığınızdaki KDE davranışını buradan özelleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Raise/lower
tr: Yükselt/alçalt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Maximize/restore
tr: Ekranı kapla/geri yükle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Keep above/below
tr: Üstte/altta tut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Move to previous/next desktop
tr: Önceki/sonraki masaüstüne taşı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandAllWheel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Change opacity
tr: Matlığı değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowPlacementLabel)
en: Window &placement:
tr: Pencere &yerleşimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yerleştirme politikası yeni bir pencerenin ekranda nerede görüneceğini belirler.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Akıllı</span>, olabildiğince pencereleri üst üste bindirmemeye çalışır</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ekranı Kapla</span>, her pencereyi olabildiğince büyük yaparak ekranı doldurmaya çalışır. Bazı pencerelerin görünme ayarlarını pencereye özgü ayarlardan el ile ayarlamak yararlı olabilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rastgele</span>, rastgele bir konum kullanır</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ortalanmış</span>, pencereleri ortaya konumlandırır</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Sıfır köşeli</span>, pencereleri sol üst köşede konumlandırır</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Farenin altı</span>, pencereleri imlecin altına koyar</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Minimal Overlapping
tr: En az çakışan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Maximized
tr: Ekranı kaplamış

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Random
tr: Rastgele

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Centered
tr: Ortalanmış

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: In Top-Left Corner
tr: Sol üst köşede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Placement)
en: Under mouse
tr: Farenin altında

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
tr: Açıldığında, pencere konumlarını anımsayabilen pencerelere bunu yapmaları için izin verilir. Bu, yukarıda tanımlanan pencere yerleştirme kipini geçersiz kılar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKDEAppsToRememberWindowPositions)
en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
tr: Destekliyorlarsa uygulamaların pencere konumlarını anımsamalarına izin ver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyLabel)
en: Virtual Desktop behavior:
tr: Sanal Masaüstü davranışı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDesktopPolicyDescriptionLabel)
en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
tr: Başka bir Sanal Masaüstü’nde bir pencereyi etkinleştirirken:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu ayar, geçerli Sanal Masaüstü’nden başka bir masaüstünde bulunan bir pencere etkinleştirildiğinde ne olacağını denetler. </p><p><span style=" font-style:italic;">Diğer Sanal Masaüstü’ne Geç</span>, pencerenin şu anda bulunduğu Sanal Masaüstü’ne geçecektir. </p><p><span style=" font-style:italic;">Pencereyi Geçerli Sanal Masaüstü’ne Getir</span>, pencerenin etkin Sanal Masaüstü’ne geçmesine neden olur. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Switch to that Virtual Desktop
tr: Söz konusu Sanal Masaüstü’ne geç

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActivationDesktopPolicy)
en: Bring window to current Virtual Desktop
tr: Pencereyi geçerli sanal masaüstüne getir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyLabel)
en: Window &activation policy:
tr: Pencere &etkinleştirme politikası:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
tr: Bu seçenek ile, pencerelerin nasıl ve ne zaman odaklanacağını belirtebilirsiniz.

[ctx: sassa asas]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus
tr: Odak için tıkla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Click to focus (mouse precedence)
tr: Odak için tıkla (fare önceliği)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse
tr: Odak fareyi izler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus follows mouse (mouse precedence)
tr: Odak fareyi izler (fare önceliği)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus under mouse
tr: Odak farenin altında

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, windowFocusPolicy)
en: Focus strictly under mouse
tr: Odak katıca farenin altında

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, delayFocusOnLabel)
en: &Delay focus by:
tr: O&dak gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_DelayFocusInterval)
en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
tr: Bu, arka plandaki bir pencerenin fare işaretçisinin altında kalmasıyla etkin olacağı gecikme süresidir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStealingLabel)
en: Focus &stealing prevention:
tr: Odak &çalma koruması:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu ayar, KWin’in, yeni pencerelerin beklenmedik bir şekilde etkin olmasından kaynaklanan odak çalmasını engellemek için ne kadar uğraşacağını belirler. (Not: Bu özellik <span style=" font-style:italic;">Odak farenin altında</span> veya <span style=" font-style:italic;">Odak katıca farenin altında</span> yöntemleriyle çalışmaz.)</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Yok:</span> Engelleme kapalıdır ve yeni pencereler her zaman etkin olur.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Düşük:</span> Engelleme açıktır; bazı pencereler altyapıyı desteklemiyorlarsa ve KWin doğru bir şekilde karar veremiyorsa etkinleşecektir. Bu ayar, uygulamaya bağlı olarak bazen iyi bazen de kötü başarım gösterebilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Orta:</span>Engelleme açıktır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px;margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Yüksek:</span> Yeni pencereler yalnızca hiçbir pencere etkin değilse veya geçerli uygulamaya aitse etkinleştirilir. Bu ayar fare odak yöntemi kullanılmıyorsa kullanışlı olmayabilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Çok Yüksek:</span> Tüm pencereler kullanıcı tarafından etkinleştirilmelidir.</li></ul><p>Odak çalması engellenen pencereler ilgi istiyor olarak işaretlenir, yani öntanımlı olarak görev çubuğu girdisi vurgulanır. Bu davranış Bildirimler denetim modülünden değiştirilebilir.</p></body></html>

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (
en: None
tr: Yok

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Low
tr: Düşük

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Medium
tr: Orta

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: High
tr: Yüksek

note: i18n: Focus Stealing Prevention Level i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FocusStealingPreventionLevel)
en: Extreme
tr: Çok Yüksek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raisingWindowsLabel)
en: Raising windows:
tr: Pencereleri yükseltme:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
tr: Eğer bir pencerenin içeriğine tıkladığınızda pencerenin kendiliğinden ön plana gelmesini istiyorsanız bu özelliği etkinleştirin. Etkin olamayan pencereler için değiştirmek istiyorsanız, Olaylar sekmesindeki ayarları değiştirmeniz gerekir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ClickRaise)
en: &Click raises active window
tr: Tık&lama etkin pencereyi yükseltir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
tr: Bu seçenek etkin ise arka plandaki bir pencerenin üzerine fareyi getirip bir süre tuttuğunuz zaman bu pencere kendiliğinden öne getirilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoRaise)
en: &Raise on hover, delayed by:
tr: &Üzerine gelince yükselt; gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoRaiseInterval)
en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
tr: Bu arka plandaki bir pencerenin fare işaretçisinin üzerinde ne kadar kalmasıyla etkin olacağı süreyi belirler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, multiscreenBehaviorLabel)
en: Multiscreen behavior:
tr: Çok ekranlı davranış:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
tr: Bu ayar etkinse odak işlemleri yalnızca etkin olan ekranda geçerli olur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SeparateScreenFocus)
en: &Separate screen focus
tr: &Ekran odağını ayır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowFocusPolicyDescriptionLabel)
en: Window activation policy description
tr: Pencere etkinleştirme ilke açıklaması

en: &Focus
tr: &Odak

en: Titlebar A&ctions
tr: &Başlık Çubuğu Eylemleri

en: W&indow Actions
tr: Pencere &Eylemleri

en: Mo&vement
tr: &Hareket

en: Adva&nced
tr: &Gelişmiş

en: &Picture-in-picture
tr: &Resim İçinde Resim

en: &Titlebar Actions
tr: &Başlık Çubuğu Eylemleri

en: Window Actio&ns
tr: Pencere &Eylemleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Titlebar Actions
tr: Başlık Çubuğu Eylemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: &Double-click:
tr: &Çift tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
tr: Başlık çubuğuna <em>çift</em> tıklandığındaki davranış.

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Maximize
tr: Ekranı kapla

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Vertically maximize
tr: Dikey olarak ekranı kapla

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMi
en: Horizontally maximize
tr: Yatay olarak ekranı kapla

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1
en: Close
tr: Kapat

note: i18n: @item:inlistbox behavior on double click i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TitlebarDoubleClickCommand)
en: Show on all desktops
tr: Tüm masaüstlerinde göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandTitlebarWheel)
en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
tr: Başlık çubuğu üzerinde <em>fare tekerleği</em> ile sarıldığındaki davranış.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Titlebar and Frame Actions
tr: Başlık Çubuğu ve Çerçeve Eylemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Active
tr: Etkin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Inactive
tr: Etkin Değil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandActiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
tr: <em>Etkin</em> pencerenin başlık çubuğuna veya çerçevesine <em>sol</em> tıklandığındaki davranış.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
tr: <em>Etkin olmayan</em> bir pencerenin başlık çubuğuna veya çerçevesine <em>sol</em> tıklandığındaki davranış.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_CommandInactiveTitlebar3)
en: Activate and lower
tr: Etkinleştir ve alçalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoubleClickBorderToMaximize)
en: Maximize window by double clicking its frame
tr: Çerçevesine çift tıklayarak pencereyi büyüt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Maximize Button Actions
tr: Ekranı Kapla Düğmesi Eylemleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonLeftClickCommand)
en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
tr: Ekranı kapla düğmesine <em>sol</em> tıklandığındaki davranış.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonMiddleClickCommand)
en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
tr: Ekranı kapla düğmesine <em>orta</em> tuşla tıklandığındaki davranış.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle c&lick:
tr: O&rta tık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MaximizeButtonRightClickCommand)
en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
tr: Ekranı kapla düğmesine <em>sağ</em> tıklandığındaki davranış.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderSnapLabel)
en: Screen &edge snap zone:
tr: Ekran &kenarı tutturma bölgesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
tr: Burada ekran kenarları için tutturma bölgesini, yani yanına taşındığında pencerelerin kenarlığa yapışmasını sağlayacak manyetik alanın “kuvvetini” ayarlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_BorderSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_PictureInPictureMargin)
en:  px
tr:  pks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, windowSnapLabel)
en: &Window snap zone:
tr: &Pencere tutturma bölgesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_WindowSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
tr: Burada pencereler için tutturma bölgesini, yani yanına taşındığında pencerelerin birbirlerine yapışmalarını sağlayacak manyetik alanın “kuvvetini” ayarlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, centerSnaplabel)
en: &Center snap zone:
tr: &Merkez tutturma bölgesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_CenterSnapZone)
en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
tr: Burada ekran merkezi için tutturma bölgesini, yani pencerelerin yanına taşındığında ekranın merkezine yapışmasını sağlayacak manyetik alanın “kuvvetini” ayarlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OverlapSnapLabel)
en: &Snap windows:
tr: Pencereleri &tuttur:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
tr: Burada, pencerelerin yalnızca örtüştürmeye çalışırsanız tutturulacağını ayarlayabilirsiniz, yani pencereler yalnızca başka bir pencerenin veya sınırın yanına gelirse tutturulmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SnapOnlyWhenOverlapping)
en: Only when overlapping
tr: Yalnızca örtüştüğünde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homeCornerLabel)
en: Open in screen corner:
tr: Ekranın şu köşesinde aç:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PictureInPictureHomeCorner)
en: Top-left
tr: Sol üst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PictureInPictureHomeCorner)
en: Top-right
tr: Sağ üst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PictureInPictureHomeCorner)
en: Bottom-left
tr: Sol alt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PictureInPictureHomeCorner)
en: Bottom-right
tr: Sağ alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, marginLabel)
en: Margin:
tr: Kenar boşluğu:

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
tr: <em>Odak için tıkla:</em> Bir pencere içerisine tıkladığınızda etkin olur. Bu davranış diğer işletim sistemlerindeki davranış ile aynıdır ve büyük olasılıkla istediğiniz şeydir.

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
tr: <em>Odak için tıkla (fare önceliği)</em>Bu, çoğunlukla <em>Odak için tıkla</em> ile aynıdır. Sistem tarafından etkin bir pencerenin seçilmesi gerekiyorsa (örneğin, o anda etkin olan kapalı olduğu için) farenin altındaki pencere tercih edilen adaydır. Alışılmadık; ancak <em>Odak için tıkla</em>’nın olası bir çeşididir.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
tr: <em>Odak fareyi izler:</em>Farenin bir pencere üzerine sürüklenmesi, o pencereyi etkinleştirir. Örneğin, farenin altında rastgele görünen pencereler odaklanılmayacaktır. <em>Odak çalma koruması</em>, alışıldığı gibi kullanılır.<em>Odak için tıkla</em> olarak düşünün, yalnızca gerçekten tıklamadan.

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
tr: Bu genelde <em>Odak fareyi izler</em> ile aynıdır. Eğer bir etkin pencerenin sistem tarafından seçilmesi gerekiyorsa (örn. çünkü etkin olan kapatılmış olabilir) farenin altında olan pencere yeğlenen adaydır. İmleç altı tarafından denetlenen bir odak istiyorsanız bunu seçin.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
tr: <em>Odak farenin altında:</em> Odak her zaman farenin altındaki pencerede kalır.<br/><strong>Uyarı:</strong> <em>Odak çalma koruması</em> ve <em>sekme kutusu (Seçenek+Sekme)</em>, etkinleştirme ilkesine karşıttır ve çalışmazlar. Bu durumda <em>Odak fareyi izler (fare önceliği)</em>’ni kullanmak isteyeceksinizdir!

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
tr: <em>Odak katıca farenin altında:</em> Odak her zaman farenin altındaki pencerede kalır (kuşkudaysa hiçbir yerde) ve bu eski yönetilmeyen X11 ortamlarındaki davranışa çok benzer.<br/><strong>Uyarı:</strong> <em>Odak çalma koruması</em> ve <em>sekme kutusu (Seçenek+Sekme)</em>, etkinleştirme ilkesine karşıttır ve çalışmazlar. Bu durumda <em>Odak fareyi izler (fare önceliği)</em>’ni kullanmak isteyeceksinizdir!
