kcmkwincompositing - en to uk translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, glCrashedWarning)
en: OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.
    This was most likely due to a driver bug.
    If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,
    you can reset this protection but be aware that this might result in an immediate crash!
uk: Композитний показ за допомогою OpenGL (типовий режим) призводив до аварій KWin.
    Найімовірнішою причиною аварій є вада у драйвері.
    Якщо ви вважаєте, що у вашому драйвері немає цієї вади,
    ви можете скасувати цей захист, але зважайте на те, що це може призвести до негайного аварійного завершення роботи!

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, windowThumbnailWarning)
en: Keeping the window thumbnail always interferes with the minimized state of windows. This can result in windows not suspending their work when minimized.
uk: Підтримання актуальності мініатюр вікон завжди конфліктує із режимом мінімізованого показу вікон. Це може призводити до неможливості призупинення роботи відповідних програм під час мінімізації вікон.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compositingLabel)
en: Compositing:
uk: Композиція:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Enabled)
en: Enable on startup
uk: Увімкнути після запуску

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Applications can set a hint to block compositing when the window is open.
     This brings performance improvements for e.g. games.
     The setting can be overruled by window-specific rules.
uk: Програми можуть вимагати блокування композитного відтворення на час відкриття їхнього вікна.
     У цей спосіб можна підвищити швидкодію, наприклад у іграх.
     Значення цього параметра може бути перевизначено специфічними для віко правилами.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WindowsBlockCompositing)
en: Allow applications to block compositing
uk: Дозволити програмам блокувати композитне відтворення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationSpeedLabel)
en: Animation speed:
uk: Швидкість анімації:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Very slow
uk: Дуже повільно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instant
uk: Миттєва

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HiddenPreviews)
en: Keep window thumbnails:
uk: Зберігати мініатюри вікон:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Never
uk: Ніколи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Only for Shown Windows
uk: Лише для показаних вікон

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HiddenPreviews)
en: Always
uk: Завжди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, latencyLabel)
en: Latency:
uk: Затримка:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force lowest latency (may cause dropped frames)
uk: Примусова найнижча затримка (може призвести до пропускання кадрів)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer lower latency
uk: Перевага низької затримки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Balance of latency and smoothness
uk: Баланс затримки і плавності

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Prefer smoother animations
uk: Перевага плавних анімацій

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LatencyPolicy)
en: Force smoothest animations
uk: Примусові найплавніші анімації

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowTearing)
en: Reduce latency by allowing screen tearing artifacts in fullscreen windows
uk: Зменшити затримку, уможлививши дефекти розриву зображення для повноекранних вікон

en: Re-enable OpenGL detection
uk: Увімкнути виявлення OpenGL
