kwin_clients - en to uk translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
uk: Крихітний

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
uk: Великий

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
uk: Дуже великий

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
uk: Величезний

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
uk: Гігантський

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
uk: Найбільший

en: Button size:
uk: Розмір кнопки:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
uk: Вікно налаштування

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
uk: Ви&рівнювання заголовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
uk: Ліворуч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
uk: По центру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
uk: Праворуч

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
uk: Якщо вибрано, обрамлення вікон будуть малюватися з використанням кольорів смужки заголовку. Інакше, будуть вжиті кольори звичайних меж вікна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
uk: Кольорове обрамлення вікна

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
uk: Позначте цей пункт, якщо ви хочете, щоб при наведенні курсора мишки кнопки підсвічувались, а при відведенні — згасали.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
uk: Анімація кнопок
