kwin_effects - en to uk translation catalogue (182 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
uk: Потужність розмивання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
uk: Слабкий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
uk: Сильний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
uk: Потужність шуму:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Виберіть точку для взяття кольору клацанням лівої кнопки миші або натисканням Enter.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

en: Show Desktop Grid
uk: Показати ґратку стільниці

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
uk: Вимкнено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
uk: Вгорі

en: Top-Right
uk: Вгорі праворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
uk: Праворуч

en: Bottom-Right
uk: Внизу праворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
uk: Внизу

en: Bottom-Left
uk: Внизу ліворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
uk: Ліворуч

en: Top-Left
uk: Вгорі ліворуч

en: Center
uk: По центру

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
uk: Вигляд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Pager
uk: Пейджер

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Automatic
uk: Автоматичний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DesktopLayoutMode)
en: Custom
uk: Нетиповий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
uk: Кі&лькість рядків:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
uk: Вирівнювання &назв стільниць:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
uk: Показувати кнопки для зміни кількості віртуальних стільниць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Grid layout mode:
uk: Режим &компонування таблиці:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
uk: Найближчий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
uk: Природний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: None
uk: Немає

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Windows layout:
uk: Компонування вікон:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
uk: Активація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
uk: Потужність:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
uk: Затемнення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
uk: Бічні і звичайні панелі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
uk: Стільниця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
uk: Утримувати над вікнами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
uk: За групами вікон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
uk: Вікна не увесь екран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
uk: Тривалість:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
uk: Типова

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
uk:  мілісекунд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
uk: Анімація відкриття вікна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
uk: Край обертання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
uk: Кут обертання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
uk: Відстань:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
uk: Анімація закриття вікна

en: Toggle Invert Effect
uk: Перемкнути ефект інвертування

en: Toggle Invert Effect on Window
uk: Перемкнути ефект інвертування для вікна

en: Invert Screen Colors
uk: Інвертувати кольори екрана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
uk: Згасання до чорного (лише повноекранне вікно вітання)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
uk: Тривалість анімації:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
uk: Типова

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
uk: мілісекунд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
uk: Розмір

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
uk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
uk:  пк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
uk: &Висота:

en: Toggle Mouse Click Effect
uk: Увімкнути або вимкнути ефект клацання кнопкою миші

[ctx: Left mouse button]
en: Left
uk: Ліва

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
uk: Середня

[ctx: Right mouse button]
en: Right
uk: Права

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
uk: Основні параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
uk: Колір лівої кнопки миші:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
uk: Колір середньої кнопки миші:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
uk: Колір правої кнопки миші:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
uk: Додаткові параметри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
uk: Кільця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
uk: Товщина ліній:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
uk:  піксель

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
uk: Тривалість кільця:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
uk: Радіус кільця:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
uk: Кількість кілець:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
uk: Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
uk: Шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
uk: Показати текст:

en: Clear All Mouse Marks
uk: Очистити всі позначки мишки

en: Clear Last Mouse Mark
uk: Очистити останню позначку мишки

en: Clear Mouse Marks
uk: Очистити позначки мишки

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
uk[0]:  пікселі
uk[1]:  пікселі
uk[2]:  пікселів
uk[3]:  піксель

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
uk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
uk: &Колір:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
uk: Малюйте мишкою натиснувши клавіші Shift+Meta і пересуваючи мишку.

[ctx: @label]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Toggle Overview
uk: Увімкнути/Вимкнути огляд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode)
en: Layout mode:
uk: Режим компонування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_BlurBackground)
en: Blur background:
uk: Розмивати тло:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
uk: Ігнорувати мінімізовані вікна:

en: Delete Virtual Desktop
uk: Вилучити віртуальну стільницю

en: Add Virtual Desktop
uk: Додати віртуальну стільницю

en: No matching windows
uk: Немає відповідних вікон

en: Drag Down To Close
uk: Перетягування вниз для закриття

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
uk: Закрити вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
uk: Масштаб відкриття вікна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
uk: Масштаб закриття вікна:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
uk: Знімок вікна

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
uk: Знімок вікна збережено до %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Виберіть вікно для створення знімка клацанням лівої кнопки миші або натисканням Enter.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Клацніть лівою кнопкою миші або натисніть Enter для створення знімка.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

[ctx: @label]
en: Paint Duration
uk: Малювати тривалість

[ctx: @label]
en: Paint Amount
uk: Малювати значення

[ctx: @label]
en: Current FPS
uk: Поточна частота кадрів

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
uk: Максимальна частота

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
uk: Цей ефект не є тестом

en: Toggle Show Paint
uk: Увімкнути або вимкнути показ малювання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
uk: Проміжок між стільницями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
uk: Горизонтально:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
uk: Вертикально:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
uk: Ковзне тло стільниці

en: Toggle Thumbnail for Current Window
uk: Перемкнути мініатюри для поточного вікна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
uk: Макс. &ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
uk: &Проміжки:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
uk:  пікселів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
uk: &Непрозорість:

en: Toggle Tiles Editor
uk: Перемкнути редактор плиток

en: Padding:
uk: Фаска:

en: Load Layout...
uk: Завантажити компонування…

en: Close
uk: Закрити

en: Split Horizontally
uk: Розділити горизонтально

en: Split Vertically
uk: Розділити вертикально

en: Add Floating Tile
uk: Додати рухому плитку

en: Delete
uk: Вилучити

en: Track mouse
uk: Сліди мишки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
uk: Перемикач ефекту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
uk: Клавіатурне скорочення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
uk: Клавіші-модифікатори:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
uk: Прозорість

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
uk: Загальні параметри прозорості:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
uk: Виринання спадних списків:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
uk: Непрозорий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
uk: Діалогові вікна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
uk: Прозорий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
uk: Меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
uk: Пересування вікон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
uk: Неактивні вікна:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
uk: Встановити незалежну прозорість меню

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
uk: Спадні меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
uk: Контекстні меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
uk: Меню вимикання:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (поточна стільниця)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (всі стільниці)

en: Toggle Present Windows (Window class)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (клас вікон)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (клас Window на поточній стільниці)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
uk: Ігнорувати &мінімізовані вікна

en: No Matches
uk: Немає відповідників

en: No Windows
uk: Немає вікон

en: Filter windows…
uk: Фільтрувати вікна…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
uk: Додатково

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
uk: &Жорсткість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
uk: Перет&ягування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
uk: Коефіцієнт &руху:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
uk: Гойдання під час &пересування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
uk: Гойдання під час &зміни розмірів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
uk: Увімкнути &розширений режим

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
uk: &Желейність

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
uk: Менше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
uk: Більше

en: Move Zoomed Area to Left
uk: Пересунути збільшену область ліворуч

en: Move Zoomed Area to Right
uk: Пересунути збільшену область праворуч

en: Move Zoomed Area Upwards
uk: Пересунути збільшену область вгору

en: Move Zoomed Area Downwards
uk: Пересунути збільшену область вниз

en: Move Mouse to Focus
uk: Пересунути мишу для фокусування

en: Move Mouse to Center
uk: Пересунути мишу у центр

en: Move Left
uk: Пересунути ліворуч

en: Move Right
uk: Пересунути праворуч

en: Move Up
uk: Пересунути вгору

en: Move Down
uk: Пересунути вниз

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
uk: Під час виконання дій зі збільшення або зменшення змінювати масштаб з вказаним коефіцієнтом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
uk: Коефіцієнт масштабування:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
uk: Увімкнути стеження за розташуванням фокуса. У програмі має бути увімкнено QAccessible ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
uk: Увімкнути стеження за фокусом

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
uk: Увімкнути стеження за текстовим курсором. У програмі має бути увімкнено QAccessible ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
uk: Увімкнути стеження за текстовим курсором

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
uk: Вказівник миші:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
uk: Видимість вказівника миші.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
uk: Масштабувати

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
uk: Зберігати

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
uk: Приховати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
uk: Стеження за пересуванням вказівника миші.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
uk: Пропорційно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
uk: За центром

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
uk: Висунути

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
uk: Вимкнено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
uk: Стеження за вказівником:
