KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (390 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, clearButtonGroup)
en: Selection
hu: Kijelölés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, clearAllCheckBox)
en: Delete all information in selected entries
hu: Minden információ törlése a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, clearAllCheckBox)
en: When checked all information will be deleted from the selected entries
hu: Ha ki van pipálva, minden információ törlődni fog a kiválasztott bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearAllCheckBox)
en: Clear &All
hu: Ö&sszes törlése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, clearTextCheckBox)
en: Delete the text from selected entries
hu: Szöveg törlése a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, clearTextCheckBox)
en: When checked the text will be deleted from selected entries
hu: Ha ki van pipálva, a szöveg törlődni fog a kiválasztott bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearTextCheckBox)
en: &Text
hu: &Szöveg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, clearImageCheckBox)
en: Delete the image link from selected entries
hu: Képhivatkozás törlése a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, clearImageCheckBox)
en: When checked the image link will be deleted from selected entries
hu: Ha ki van pipálva, a kép hivatkozása törlődni fog a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearImageCheckBox)
en: &Image Links
hu: &Képhivatkozások

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, clearSoundCheckBox)
en: Delete the sound link from selected entries
hu: Hanghivatkozás törlése a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, clearSoundCheckBox)
en: When checked the sound link will be deleted from selected entries
hu: Ha ki van pipálva, a hang hivatkozás törlődni fog a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearSoundCheckBox)
en: &Sound Links
hu: &Hanghivatkozások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column1GroupBox)
en: Column 1
hu: 1. oszlop

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, column1Picture) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, column1TitleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, column2Picture)
en: Title for the left column
hu: A baloldali oszlop címe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, column1Picture) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, column1TitleLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, column2Picture)
en: Enter a title (identifier) for the left column
hu: Adja meg a baloldali oszlop címét (azonosítóját)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, column1TitleLabel)
en: &Title:
hu: &Cím:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, column1WidthLabel)
en: &Width:
hu: &Szélesség:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, column1LayoutComboBox)
en: Keyboard layout for the left column
hu: A baloldali oszlop billentyűzetkiosztása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, column1LayoutComboBox)
en: Select a keyboard layout for the left column
hu: Billentyűzetkiosztás választása a baloldali oszlophoz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, column1WidthSpinBox)
en: Width of the left column
hu: A baloldali oszlop szélessége

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, column1WidthSpinBox)
en: Enter the width (in pixels) for the left column
hu: Adja meg a baloldali oszlop szélességét (képpontban)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column2GroupBox)
en: Column 2
hu: 2. oszlop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, column2TitleLabel)
en: T&itle:
hu: Cí&m:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, column2LayoutLabel)
en: Keyboard &Layout:
hu: Billentyűzet&kiosztás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, column2WidthLabel)
en: Wi&dth:
hu: Széles&ség:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, column2TitleLineEdit)
en: Title for the right column
hu: A jobboldali oszlop felirata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, column2TitleLineEdit)
en: Enter a title (identifier) for the right column
hu: Adja meg a jobboldali oszlop címét (azonosítóját)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, column2WidthSpinBox)
en: Width of the right column
hu: A jobboldali oszlop szélessége

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, column2WidthSpinBox)
en: Enter the width (in pixels) for the right column
hu: Adja meg a jobboldali oszlop szélességét (képpontban)

[ctx: @title:window select character dialog]
en: Select Character
hu: Karakter kiválasztása

note: i18n: ectx: label, entry (SizeHintColumn$(Section)), group (Document $(fileurl))
en: Column widths
hu: Oszlopszélességek

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutColumn$(Section)), group (Document $(fileurl))
en: Keyboard layouts
hu: Billentyűzetkiosztások

en: Your answer was correct!
hu: A válasz helyes.

en: Your answer was incorrect.
hu: A válasz hibás.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>There are too few entries in your vocabulary.<br />You need at least one entry for a flashcard quiz.</html>
hu: <html>Túl kevés bejegyzés van a szótárban.<br />Legalább egy bejegyzésre van szükség tanulókártya kvízhez.</html>

en: Creates a new blank vocabulary document
hu: Létrehoz egy új, üres szótárfájlt

en: Opens an existing vocabulary document
hu: Megnyit egy már létező szótárfájlt

en: Download New Vocabularies...
hu: Új szótárak letöltése…

en: Downloads new vocabularies
hu: Új szótárak letöltése

en: Saves the active vocabulary document
hu: Elmenti az aktív szótárfájlt

en: Saves the active vocabulary document with a different name
hu: Elmenti más néven az aktív szótárfájlt

en: Closes the active vocabulary document
hu: Bezárja az aktív szótárfájlt

en: Prints the active vocabulary document
hu: Kinyomtatja az aktív szótárfájlt

en: Shows a preview of the active vocabulary document
hu: Előnézetet jelenít meg az aktív szótárdokumentumról

en: Quits KWordQuiz
hu: Kilépés a KWordQuizből

en: Cuts the text from the selected cells and places it on the clipboard
hu: A kijelölt cellák szövegét kivágja és elhelyezi azt a vágólapon

en: Copies the text from the selected cells and places it on the clipboard
hu: A kijelölt cellák szövegét másolja és elhelyezi azt a vágólapon

en: Pastes previously cut or copied text from the clipboard into the selected cells
hu: Beilleszti a korábban kivágott vagy másolt szöveget a vágólapról a kijelölt cellákba

en: Clears the content of the selected cells
hu: Törli a kijelölt cellák tartalmát

en: &Insert Row
hu: Sor b&eszúrása

en: Inserts a new row above the current row
hu: Beszúr egy új sort a jelenlegi sor fölé

en: &Delete Row
hu: Sor &törlése

en: Deletes the selected row(s)
hu: Törli a kijelölt sorokat

en: &Mark as Blank
hu: Megj&elölés üresnek

en: Marks the current or selected word as a blank for Fill-in-the-blank
hu: Megjelöli a jelenlegi vagy a kijelölt szót üresnek a kitöltendő résznek

en: &Unmark Blanks
hu: Az üresnek jelölés megs&züntetése

en: Removes blanks from the current or selected word
hu: Eltávolítja az üres megjelölést az aktuális vagy kijelölt szóból

en: &Column Settings...
hu: &Oszlopbeállítások…

en: Defines the column settings for the active vocabulary
hu: Meghatározza az aktív szótár oszlopbeállításait

en: &Font...
hu: Betűtí&pus…

en: Defines the font used by the editor
hu: Meghatározza a szerkesztőben használt betűtípust

en: Link &Image...
hu: Kép &csatolása…

en: Links an image with the current entry
hu: Képet csatol a jelenlegi bejegyzéshez

en: Link &Sound...
hu: Hang &csatolása…

en: Links a sound with the current entry
hu: Hangot csatol a jelenlegi bejegyzéshez

en: &Adjust Row Heights
hu: Sormagasságok &igazítása

en: Automatically adjusts the height of selected rows
hu: Automatikusan igazítja a kijelölt sorok magasságát

en: Sh&uffle
hu: &Keverés

en: Shuffles the entries of the active vocabulary
hu: Összekeveri az aktív szótár bejegyzéseit

en: &Keyboard Layout
hu: &Billentyűzetkiosztás

en: Shows available keyboard layouts
hu: Megjeleníti az elérhető billentyűzetkiosztásokat

en: Change Mode
hu: Módváltás

en: Mode
hu: Mód

en: Changes the mode used in quiz sessions
hu: Megváltoztatja a kvízfolyamatokban használt módot

en: Selects this mode
hu: Kiválasztja ezt a módot

[ctx: @item:inlistbox activate vocabulary editor]
en: &Editor
hu: &Szerkesztő

en: Activates the vocabulary editor
hu: Aktiválja a szótárszerkesztőt

en: &Flashcard
hu: Tan&ulókártya

en: Starts a flashcard session using the active vocabulary
hu: Az aktív szótárral elkezd egy tanulókártyás folyamatot

en: &Multiple Choice
hu: F&eleletválasztós

en: Starts a multiple choice session using the active vocabulary
hu: Az aktív szótárral elkezd egy feleletválasztós folyamatot

en: &Question and Answer
hu: &Kérdés és válasz

en: Q&&A
hu: K&&V

en: Starts a question and answer session using the active vocabulary
hu: Az aktív szótárral elkezd egy kérdés-válasz folyamatot

en: &Check
hu: &Ellenőrzés

en: Checks your answer to this question
hu: Ellenőrzi a kérdésre adott választ

en: Choose Option &1
hu: &1. lehetőség választása

en: Choose Option &2
hu: &2. lehetőség választása

en: Choose Option &3
hu: &3. lehetőség választása

en: I &Know
hu: &Tudom

en: Counts this card as correct and shows the next card
hu: A kártyát helyesként számolja és megjeleníti a következő kártyát

en: I &Do Not Know
hu: Nem tu&dom

en: Counts this card as incorrect and shows the next card
hu: A kártyát hibásként számolja és megjeleníti a következő kártyát

en: &Hint
hu: &Tipp

en: Gets the next correct letter of the answer
hu: Megadja a válasz következő helyes betűjét

en: Mark Last Correct
hu: Az utolsót helyesnek jelölése

en: Marks last answer as correct
hu: Az utolsó választ helyesnek jelöli

en: &Restart
hu: Új&raindítás

en: Restarts the quiz session from the beginning
hu: Újrakezdi a kvízfolyamatot az elejétől

en: &Play Audio
hu: &Hang lejátszása

en: Play associated audio
hu: Kapcsolódó hang lejátszása

en: Repeat &Errors
hu: A &hibák ismétlése

en: Repeats all incorrectly answered questions
hu: Megismétli a hibásan megválaszolt kérdéseket

en: Export Errors &As...
hu: Hibák exportálása &másként…

en: Exports all errors as a new vocabulary document
hu: Minden hibát új szótárként exportál

en: Show Se&arch
hu: &Keresés megjelenítése

en: Toggle display of the search bar
hu: A keresősáv megjelenítésének ki-be kapcsolása

en: Configures sound and other notifications for certain events
hu: Beállítja az egyes események hangját és egyéb értesítéseit

en: Specifies preferences for the vocabulary editor and quiz sessions
hu: Megadja a szótárszerkesztő és a kvízfolyamatok beállításait

en: Special Character <numid>%1</numid>
hu: Speciális karakter <numid>%1</numid>

en: Toggles display of the toolbars
hu: Az eszköztárak megjelenítésének ki-be kapcsolása

en: Enter search terms here
hu: Írja be a keresési kifejezéseket ide

[ctx: @item:inlistbox vocabulary editor]
en: Editor
hu: Szerkesztő

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, KeepDiscard)
en: Flashcard
hu: Tanulókártya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMultiple)
en: Multiple Choice
hu: Feleletválasztás

en: Question & Answer
hu: Kérdés és válasz

en: Opening file...
hu: Fájl megnyitása…

[ctx: @info:status ready]
en: Ready
hu: Kész

en: The current document has been modified.
    Do you want to save it?
hu: Az aktuális fájl megváltozott.
    Szeretné menteni?

en: Opening a new document window...
hu: Új dokumentumablak megnyitása…

en: &Merge selected files with the current document
hu: A kijelölt fájlok össze&olvasztása a jelenlegi dokumentummal

en: Open Vocabulary Document
hu: Szótárdokumentum megnyitása

en: Saving file...
hu: Fájl mentése…

en: Saving file with a new filename...
hu: Fájl mentése egy új fájl névvel…

en: Save Vocabulary Document As
hu: Szótárdokumentum mentése másként

en: Closing file...
hu: Fájl bezárása…

en: Printing...
hu: Nyomtatás…

en: Showing Preview...
hu: Előnézet megjelenítése…

[ctx: @info:status quitting]
en: Quitting...
hu: Kilépés…

en: Cutting selection...
hu: Kijelölés kivágása…

en: Copying selection to clipboard...
hu: Kijelölés másolása a vágólapra…

en: Inserting clipboard contents...
hu: Vágólaptartalom beszúrása…

en: Clearing the selected cells...
hu: A kijelölt cellák törlése…

en: Inserting rows...
hu: Sorok beszúrása…

en: Deleting selected rows...
hu: A kijelölt sorok törlése…

en: Marking selected text as a blank...
hu: A kijelölt szöveg megjelölése üresnek…

en: Removing blank markings...
hu: Az üres jelzések törlése…

en: Setting the column titles of the vocabulary...
hu: A szótár oszlopfeliratainak beállítása…

en: Setting the font of the vocabulary...
hu: A szótár betűtípusának beállítása…

en: Linking an image with the current entry...
hu: Kép összekapcsolása a jelenlegi bejegyzéssel…

en: Linking a sound with the current entry...
hu: Hang összekapcsolása a jelenlegi bejegyzéssel…

en: Adjusting row heights...
hu: Sormagasságok igazítása…

en: Randomizing the vocabulary...
hu: A szótár véletlenszerű keverése…

en: Updating mode...
hu: Mód frissítése…

en: Starting editor session...
hu: Szerkesztőfolyamat elindítása…

en: Starting flashcard session...
hu: Tanulókártya-folyamat indítása…

en: Starting multiple choice session...
hu: Feleletválasztós kvízfolyamat indítása…

en: Starting question & answer session...
hu: Kérdés-válasz folyamat indítása…

en: Insert %1
hu: %1 beszúrása

en: Inserts the character %1
hu: Beszúrja ezt a karaktert: %1

en: This will restart your quiz. Do you wish to continue?
hu: A kvíz újra fog indulni. Szeretné folytatni?

en: &1 %1 -> %2 In Order
hu: &1. %1 -> %2 (sorrendben)

en: &2 %1 -> %2 In Order
hu: &2. %1 -> %2 (sorrendben)

en: &3 %1 -> %2 Randomly
hu: &3. %1 -> %2 (véletlenszerűen)

en: &4 %1 -> %2 Randomly
hu: &4. %1 -> %2 (véletlenszerűen)

en: %1 -> %2 In Order
hu: %1 -> %2 (sorrendben)

en: %1 -> %2 Randomly
hu: %1 -> %2 (véletlenszerűen)

en: %1 &lt;-&gt; %2 Randomly
hu: %1 &lt;-&gt; %2 (véletlenszerűen)

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Is this the first time KWordQuiz is run?
hu: Most indította el először a KWordQuiz programot?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (General)
en: Toggle display of the search bar.
hu: A keresősáv megjelenítésének ki-be kapcsolása.

note: i18n: ectx: label, entry (StartSession), group (General)
en: Type of session to use when opening files
hu: A fájlok megnyitásakor használt folyamat típusa

note: i18n: ectx: label, entry (PrintStyle), group (General)
en: Type of printout to generate
hu: Kiírás típusának generálása

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnTitles1), group (Editor)
en: Titles for column 1
hu: Az 1. oszlop feliratai

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnTitles2), group (Editor)
en: Titles for column 2
hu: A 2. oszlop feliratai

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Editor)
en: Font used in the editor
hu: A szerkesztőben használt betűtípus

note: i18n: ectx: label, entry (EnableBlanks), group (Editor)
en: If Fill-in-the-blank should be enabled
hu: Ha az üres helyek kitöltését engedélyezni kell

note: i18n: ectx: label, entry (EnterMove), group (Editor)
en: Direction the Enter key moves in the editor
hu: Az Enter billentyű mozgásának iránya a szerkesztőben

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialCharacters), group (Editor)
en: Characters for the special character toolbar
hu: Karakterek a speciális karakter eszköztárról

note: i18n: ectx: label, entry (ClearAll), group (Editor)
en: Clear all data in selected entries
hu: Minden adat törlése a kijelölt bejegyzésekből

note: i18n: ectx: label, entry (ClearText), group (Editor)
en: Clear the text in selected entries
hu: Szöveg törlése a kijelölt bejegyzésekben

note: i18n: ectx: label, entry (ClearImageLink), group (Editor)
en: Clear the image link in selected entries
hu: Képhivatkozás törlése a kijelölt bejegyzésekben

note: i18n: ectx: label, entry (ClearSoundLink), group (Editor)
en: Clear the sound link in selected entries
hu: Hanghivatkozás törlése a kijelölt bejegyzésekben

note: i18n: ectx: label, entry (AutoCheck), group (Quiz)
en: Automatically check selected answer in multiple choice
hu: Feleletválasztós kérdésnél a kijelölt válasz automatikus ellenőrzése

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFlip), group (Quiz)
en: Automatically flip flashcard
hu: Tanulókártya automatikus megfordítása

note: i18n: ectx: label, entry (FlipDelay), group (Quiz)
en: Time delay for flipping flashcard
hu: Késleltetési idő a tanulókártyák felfordításánál

note: i18n: ectx: label, entry (HintError), group (Quiz)
en: Treat use of hint as error
hu: Kezelje a tippet hibaként

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDiscard), group (Quiz)
en: Count flashcard as correct or error
hu: Tanulókártya számolása helyesként vagy hibásként

note: i18n: ectx: label, entry (Mode), group (Quiz)
en: Quiz mode
hu: Kvíz mód

note: i18n: ectx: label, entry (Percent), group (Quiz)
en: Show score as percentage
hu: Pontszám megjelenítése százalékosan

note: i18n: ectx: label, entry (FrontFont), group (FlashCard)
en: Font used for front of flashcard
hu: A tanulókártya előlapján használt betűtípus

note: i18n: ectx: label, entry (FrontTextColor), group (FlashCard)
en: Color used for text on front of flashcard
hu: A tanulókártya előlapján használt szöveg színe

note: i18n: ectx: label, entry (FrontCardColor), group (FlashCard)
en: Color used for front of flashcard
hu: A tanulókártya előlapján használt szín

note: i18n: ectx: label, entry (FrontFrameColor), group (FlashCard)
en: Color used for frame on front of flashcard
hu: A tanulókártya előlapján használt keret színe

note: i18n: ectx: label, entry (BackFont), group (FlashCard)
en: Font used for back of flashcard
hu: A tanulókártya hátlapján használt betűtípus

note: i18n: ectx: label, entry (BackTextColor), group (FlashCard)
en: Color used for text on back of flashcard
hu: A tanulókártya hátlapján használt szöveg színe

note: i18n: ectx: label, entry (BackCardColor), group (FlashCard)
en: Color used for back of flashcard
hu: A tanulókártya hátlapján használt szín

note: i18n: ectx: label, entry (BackFrameColor), group (FlashCard)
en: Color used for frame on back of flashcard
hu: A tanulókártya hátlapján használt keret színe

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for KWordQuiz
hu: A Providers elérési útja a KWordQuiz programhoz

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
hu: A letöltött szótár indításához használt parancs

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default (relative to $HOME)
hu: A könyvtár, amelybe alapértelmezés szerint a letöltött szótárak kerülnek mentésre (relatív a $HOME könyvtárhoz)

note: i18n: ectx: label, entry (TutorTiming), group (Tutor)
en: Pop up flashcards at fixed or random intervals
hu: Tanulókártyák felugrása fix vagy véletlenszerű időközönként

note: i18n: ectx: label, entry (TutorEvery), group (Tutor)
en: The interval in minutes at which to pop up a flash card
hu: Az időköz másodpercben, amelyben a tanulókártya felugrik

note: i18n: ectx: label, entry (TutorMin), group (Tutor)
en: The minimum interval in minutes at which to pop up a flash card
hu: A minimális időköz másodpercben, amelyben a tanulókártya felugrik

note: i18n: ectx: label, entry (TutorMax), group (Tutor)
en: The maximum interval in minutes at which to pop up a flash card
hu: A maximális időköz másodpercben, amelyben a tanulókártya felugrik

note: i18n: ectx: label, entry (TutorFlashCardGeometry), group (Tutor)
en: Geometry of the last flash card
hu: Az utolsó tanulókártya körvonala

note: i18n: ectx: label, entry (TutorCardAppearance), group (Tutor)
en: Show flash card in a native KWordQuiz style
hu: Tanulókártya megjelenítése natív KWordQuiz stílusban

note: i18n: ectx: label, entry (LastVocabFile), group (Tutor)
en: Last open vocabulary file to be opened automatically if none other is specified on the command line
hu: Tartsa nyitva az automatikusan megnyitott szótárfájlt, ha nincs más meghatározva a parancssorban

note: i18n: ectx: label, entry (StartExerciseAsSoonAsFileIsLoaded), group (Tutor)
en: Start exercise as soon as the user opens vocabulary file
hu: Gyakorlás kezdése, amint a felhasználó megnyitja a szótárfájlt

[ctx: @title:group general settings]
en: General
hu: Általános

[ctx: @title:group general settings]
en: General Settings
hu: Általános beállítások

[ctx: @title:group editor settings]
en: Editor
hu: Szerkesztő

[ctx: @title:group editor settings]
en: Editor Settings
hu: Szerkesztő beállításai

[ctx: @title:group quiz settings]
en: Quiz
hu: Kvíz

[ctx: @title:group quiz settings]
en: Quiz Settings
hu: Kvíz beállítások

[ctx: @title:group flash appearance settings]
en: Flashcard Appearance
hu: Tanulókártya megjelenés

[ctx: @title:group flash appearance settings]
en: Flashcard Appearance Settings
hu: A tanulókártyák megjelenési beállításai

[ctx: @title:group special character settings]
en: Special Characters
hu: Speciális karakterek

note: i18n: ectx: Menu (vocabulary)
en: V&ocabulary
hu: Szó&tár

note: i18n: ectx: Menu (mode)
en: &Mode
hu: &Mód

note: i18n: ectx: Menu (quiz)
en: &Quiz
hu: &Kvíz

note: i18n: ectx: ToolBar (quizToolBar) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrefQuizBase)
en: Quiz
hu: Kvíz

note: i18n: ectx: ToolBar (characterToolBar)
en: Special Characters
hu: Speciális karakterek

[ctx: @item:inmenu undo clear]
en: Clear
hu: Törlés

[ctx: @item:inmenu undo cut]
en: Cut
hu: Kivágás

[ctx: @item:inmenu undo paste]
en: Paste
hu: Beillesztés

[ctx: @item:inmenu undo sort]
en: Sort
hu: Rendezés

[ctx: @item:inmenu undo shuffle]
en: Shuffle
hu: Keverés

[ctx: @item:inmenu undo insert]
en: Insert
hu: Beszúrás

[ctx: @item:inmenu undo delete]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @item:inmenu undo unmark blank]
en: Unmark Blank
hu: Az üresnek jelölés megszüntetése

[ctx: @item:inmenu undo column titles]
en: Column Settings
hu: Oszlopbeállítások

[ctx: @item:inmenu undo link image]
en: Link Image
hu: Kép csatolása

[ctx: @item:inmenu undo link sound]
en: Link Sound
hu: Hang csatolása

en: Font
hu: Betűtípus

en: Entry
hu: Bejegyzés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblScoreCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picCount)
en: Questions
hu: Kérdések

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblScoreCount) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, picCount)
en: The number of questions in the session
hu: A kérdések száma a folyamatban

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picCorrect) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblScoreCorrect)
en: Correct answers
hu: Helyes válaszok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, picCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblScoreCorrect)
en: The number of questions answered correctly. May be shown as a percentage.
hu: A helyesen megválaszolt kérdések száma. Százalékosan is megjeleníthető.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picError) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblScoreError)
en: Incorrect answers
hu: Hibás válaszok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, picError) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblScoreError)
en: The number of questions answered incorrectly. May be shown as a percentage.
hu: A hibásan megválaszolt kérdések száma. Százalékosan is megjeleníthető.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblScoreAnswered) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picAnswered)
en: Answered questions
hu: Megválaszolt kérdések

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblScoreAnswered) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, picAnswered)
en: The number of questions already answered. May be shown as a percentage.
hu: Az eddig megválaszolt kérdések száma. Százalékosan is megjeleníthető.

en: Untitled
hu: Névtelen

en: Name:_____________________________ Date:__________
hu: Név:_____________________________ Dátum:__________

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpScore)
en: Score
hu: Pontszám

en: There is an error with the Fill-in-the-blank brackets
hu: Hiba történt az üres helyet jelző zárójelek kezelésénél

en: <qt>KWordQuiz Tutor displays flashcards on your screen in a way that allows you to set a certain time interval at which flashcards will pop up.<br /><br />The flashcards pop up in a non-intrusive way allowing you to carry on working without stealing the focus from other programs you might be working with.<br /><br />Be sure to right-click KWordQuiz Tutor icon on the panel and select Preferences. There you can assign keyboard shortcuts.</qt>
hu: <qt>A KWordQuiz Oktató tanulókártyákat jelenít meg a kijelzőn oly módon, hogy lehetővé teszi bizonyos idő megadását, amely alatt a tanulókártyák felugranak. <br /><br />A tanulókártyák nem tolakodó módon ugranak fel, lehetővé téve, hogy folytassa a munkát anélkül, hogy más programról elvonja a figyelmét, amellyel dolgozik.<br /><br />Ügyeljen arra, hogy a jobb gombbal kattintson a panelen lévő KWordQuiz Oktató ikonra és válassza a Beállítások menüt. Itt lehet hozzárendelni a gyorsbillentyűket.</qt>

en: Tutor
hu: Oktató

en: Start Exercise
hu: Gyakorlás kezdése

en: Configure KWordQuiz Tutor...
hu: KWordQuiz oktató beállítása…

en: Close Flash Card
hu: Tanulókártya bezárása

en: Flip Flash Card
hu: Tanulókártya felfordítása

en: Stop Exercise
hu: Gyakorlás vége

[ctx: @title:group tutor settings]
en: Tutor
hu: Oktató

[ctx: @title:group tutor settings]
en: Tutor Settings
hu: Oktató beállításai

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Shortcuts Settings
hu: Gyorsbillentyűk beállításai

en: A powerful flashcard and vocabulary learning program
hu: Hatékony tanulókártya és szótártanuló program

en: (c) 2003-2010, Peter Hedlund
hu: (C) Peter Hedlund, 2003-2010.

en: KDE Edutainment Maintainer
hu: KDE Edu karbantartó

en: Leitner System and several code contributions
hu: Leitner-rendszer és számos kód hozzájárulások

en: A number 1-5 corresponding to the 
    entries in the Mode menu
hu: A Mód menü bejegyzéseihez
    tartozó számjegy (1-től 5-ig)

en: Type of session to start with: 
    'flash' for flashcard, 
    'mc' for multiple choice, 
    'qa' for question and answer, 
    'tutor' for tutor
hu: A kezdési munkafolyamat típusa: 
    'flash' - tanulókártya, 
    'mc' - feleletválasztós, 
    'qa' - kérdés-válasz, 
    'tutor' - oktató

en: File to open
hu: A megnyitandó fájl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCorrectHeader)
en: Correct Answer
hu: Helyes válasz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreviousQuestionHeader)
en: Previous Question
hu: Előző kérdés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblYourAnswerHeader)
en: Your Answer
hu: Adott válasz

en: Summary
hu: Összegzés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblQuestionLanguage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblQuestion) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblQuestion) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picQuestion)
en: The question
hu: A kérdés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblQuestionLanguage)
en: Language or other identifier for the question
hu: A kérdés nyelve vagy más jellemzője

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQuestionLanguage)
en: Language 1
hu: 1. nyelv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQuestion)
en: This is your question
hu: Ez az ön kérdése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picAnswer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, opt2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, opt1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAnswerLanguage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, 
en: Your choices
hu: A választásai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, opt2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, opt1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, opt3)
en: Three choices for the answer. One is correct.
hu: Három választás a válaszhoz. Egy a helyes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, opt2)
en: &2 Option
hu: &2. lehetőség

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, opt1)
en: &1 Option
hu: &1. lehetőség

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAnswerLanguage)
en: Language or other identifier for the answer
hu: A válasz nyelve vagy más jellemzője

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAnswerLanguage)
en: Language 2
hu: 2. nyelv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, opt3)
en: &3 Option
hu: &3. lehetőség

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPreviousQuestionHeader) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPreviousQuestion) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picPrevious)
en: Previous question
hu: Előző kérdés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPreviousQuestionHeader) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPreviousQuestion)
en: The previous question
hu: Az előző kérdés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPreviousQuestion)
en: This was your question
hu: Ez volt az ön kérdése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picYourAnswer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblYourAnswerHeader) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblYourAnswer)
en: Your previous answer
hu: Az előző válasza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblYourAnswerHeader) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblYourAnswer)
en: Your answer to the previous question
hu: Az ön válasza az előző kérdésre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblYourAnswer)
en: This was your answer
hu: Ezt volt az ön válasza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblCorrectHeader) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblCorrect) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picCorrectAnswer)
en: Previous correct answer
hu: Az előző helyes válasz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblCorrectHeader) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblCorrect)
en: The correct answer to the previous question
hu: Az előző kérdés helyes válasza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCorrect)
en: This was the correct answer
hu: Ez volt a helyes válasz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>There are too few entries in your vocabulary.<br />You need at least three entries for a multiple choice quiz.</html>
hu: <html>Túl kevés bejegyzés van a szótárban.<br />Legalább három bejegyzésre van szükség a feleletválasztós kvízhez.</html>

[ctx: Back of the flashcard]
en: Back
hu: Hátlap

en: Answer
hu: Válasz

en: Front
hu: Előlap

en: Question
hu: Kérdés

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrefCardAppearanceBase)
en: Card Appearance
hu: A kártyák megjelenése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, flipButton)
en: Flip card
hu: Kártya megfordítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, flipButton)
en: Use to show the other side of the card
hu: Használja a kártya másik oldalának megjelenítéséhez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, flipButton)
en: &Flip Card
hu: Kártya meg&fordítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: F&ont:
hu: Be&tűtípus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_BackFont)
en: Use to select the font for displaying text on the back of the card
hu: Használja a kártya hátlapján megjelenítendő szöveg betűtípusának választásához

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_BackTextColor) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_FrontTextColor)
en: Select text color
hu: Szövegszín kiválasztása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_BackTextColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_FrontTextColor)
en: Use to select the color for text shown on the card
hu: Használja a kártyán megjelenő szövegek színének kiválasztásához

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_BackFrameColor) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_FrontFrameColor)
en: Select card frame color
hu: Kártyakeret színének kiválasztása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_BackFrameColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_FrontFrameColor)
en: Use to select the color for drawing the frame of the card
hu: Használja a kártyakeret rajzolási színének kiválasztásához

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_BackCardColor) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_FrontCardColor)
en: Select card color
hu: Kártyaszín kiválasztása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_BackCardColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_FrontCardColor)
en: Select color used to draw the card
hu: Válassza ki a kártya kirajzolási színét

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_FrontFont)
en: Use to select the font for displaying text on the front of the card
hu: Használja a kártya előlapján megjelenő szöveg betűtípusának kiválasztásához

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: &Text color:
hu: Szöve&gszín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardColorLabel)
en: &Card color:
hu: &Kártyaszín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameColorLabel)
en: Fra&me color:
hu: Ke&retszín:

en: Action
hu: Művelet

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Character
hu: Karakter

en: Special Character %1
hu: Speciális karakter: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShortCutInfo)
en: Note: Select Settings -> Configure Shortcuts... to change the shortcut associated with each action.
hu: Megjegyzés: válassza a Beállítások -> A gyorsbillentyűk beállítása… menüpontot az egyes műveletekhez rendelt gyorsbillentyűk megadásához.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, CharacterTree)
en: Select character to modify
hu: Válassza ki a módosítandó karaktert

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, CharacterTree)
en: Customizable special character actions
hu: Testre szabható egyéni karakterműveletek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCharacter)
en: Click to choose a new character
hu: Kattintson ide új karakter választásához

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCharacter)
en: Choose a character for the selected action
hu: Válasszon egy karaktert a kijelölt művelethez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCharacter)
en: C&haracter...
hu: K&arakter…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPreview)
en: Preview of current character
hu: A jelenlegi karakter előnézete

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPreview)
en: Preview of the character associated with the selected action
hu: A kijelölt művelethez rendelt karakter előnézete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_EnterMove) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optRight) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNoMove)
en: How enter key moves
hu: Hogyan mozogjon az Enter billentyű

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_EnterMove)
en: Select how the Enter key should behave in the editor
hu: Válassza ki az Enter billentyű kezelési módját a szerkesztőben

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnterMove)
en: Enter Ke&y Moves
hu: Az Enter billentyű &mozgásai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optDown)
en: Select if the next cell below should become active when pressing Enter.
hu: Válassza ki, ha az alatta lévő következő cella legyen aktív az Enter lenyomásakor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optDown)
en: &Down
hu: &Le

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optRight)
en: Select if the next cell to the right should become active when pressing Enter
hu: Válassza ki, ha a jobbra lévő következő cella legyen aktív az Enter lenyomásakor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optRight)
en: &Right
hu: &Jobbra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNoMove)
en: Select if the current cell should remain active when pressing Enter
hu: Válassza ki, ha a jelenlegi cella maradjon aktív az Enter lenyomásakor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNoMove)
en: Does not &move
hu: Ne mo&zduljon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableBlanks)
en: Check to enable fill-in-the-blank
hu: Jelölje be, ha engedélyezni szeretné az üres helyek kitöltését

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableBlanks)
en: Select to enable the functions for Fill-in-the-blank
hu: Jelölje be, ha engedélyezni szeretné az üres helyek kitöltését végző funkciókat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableBlanks)
en: E&nable fill-in-the-blank
hu: Az ü&res helyek kitöltésének engedélyezése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_StartSession)
en: How vocabulary documents are opened
hu: Hogyan nyíljanak meg a szótárak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_StartSession)
en: Select the kind of session to load an opened vocabulary document in
hu: Válassza ki a folyamat fajtáját, amelyet a megnyitott szótárdokumentumból tölt be

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_StartSession)
en: &Open Vocabulary Documents in
hu: Szótárdokumentumok &megnyitása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optEditor)
en: Open vocabulary documents in the editor
hu: Szótárdokumentumok megnyitása a szerkesztőben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optEditor)
en: Select if the vocabulary documents should be opened in the editor
hu: Válassza ki, hogy a szótárdokumentumok a szerkesztőben nyíljanak meg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optEditor)
en: &Editor
hu: &Szerkesztő

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optFlashcard)
en: Open vocabulary documents in a flashcard quiz
hu: Szótárdokumentumok megnyitása a tanulókártya kvízben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optFlashcard)
en: Select if the vocabulary documents should be opened in a flashcard quiz
hu: Válassza ki, hogy a szótárdokumentumok a tanulókártya kvízben nyíljanak meg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optFlashcard)
en: &Flashcard Quiz
hu: &Tanulókártya kvíz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optMultipleChoice)
en: Open vocabulary documents in a multiple choice quiz
hu: Szótárdokumentumok megnyitása feleletválasztós kvízben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optMultipleChoice)
en: Select if the vocabulary documents should be opened in a multiple choice quiz
hu: Válassza ki, hogy a szótárdokumentumok a feleletválasztós kvízben nyíljanak meg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optMultipleChoice)
en: &Multiple Choice Quiz
hu: &Feleletválasztós kvíz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optQA)
en: Open vocabulary documents in a question and answer quiz
hu: Szótárdokumentumok megnyitása kérdés-válasz kvízben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optQA)
en: Select if the vocabulary documents should be opened in a question and answer quiz
hu: Válassza ki, hogy a szótárdokumentumok a kérdés-válasz kvízben nyíljanak meg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optQA)
en: &Question and Answer Quiz
hu: &Kérdés és válasz kvíz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpQA)
en: Specify behavior for a question and answer session
hu: Határozza meg a kérdés-válasz folyamat működését

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpQA)
en: Question && Answer
hu: Kérdés és válasz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HintError)
en: Check to count hint as error
hu: Jelölje be a tipp hibaként történő számolásához

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HintError)
en: Select if questions where the hint function has been used should be counted as errors
hu: Jelölje be, ha azt szeretné, hogy a program csak akkor fogadjon el helyesnek egy választ, ha a felhasználó nem kért tippet a megoldáshoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HintError)
en: &Treat hint as error
hu: &Kezelje a tippet hibaként

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpScore)
en: Specify behavior of the score presentation in any session
hu: Határozza meg a pontszámok bemutatásának működését bármely folyamatban

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Percent)
en: Check to show score as a percentage
hu: Jelölje be a pontszámok százalékosan való megjelenítéséhez

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Percent)
en: Select if the score should be shown as a percentage
hu: Válassza ki, hogy a pontszámok százalékosan legyenek megjelenítve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Percent)
en: &Show score as a percentage
hu: &Pontszám megjelenítése százalékosan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpMultiple)
en: Specify behavior for a multiple choice session
hu: Határozza meg a feleletválasztós folyamatok működését

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoCheck)
en: Check to correct automatically
hu: Jelölje be az automatikus javításhoz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoCheck)
en: Select if a choice should be checked immediately
hu: Válassza ki, hogy azonnal ellenőrizze le a választást

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoCheck)
en: Check selection a&utomatically
hu: Kijelölés &automatikus ellenőrzése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, KeepDiscard)
en: Specify behavior of a flashcard session
hu: Határozza meg a tanulókártya folyamat működését

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblSeconds)
en: Specify the amount of time between card flips
hu: Határozza meg a kártyák felfedési időközét

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSeconds)
en: seconds and
hu: másodperc és

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FlipDelay)
en: Delay to flip card
hu: Késleltetés a kártyák megfordításakor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FlipDelay)
en: Delay in seconds to flip card
hu: Késleltetés másodpercben a kártyák megfordításakor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCorrect) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optError)
en: Select how to count card
hu: Válassza ki, hogyan számolja a kártyát

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCorrect)
en: Select if the previous card should be counted as correct when moving to the next card
hu: Válassza ki, hogy az előző kártya helyesként legyen számolva, amikor a következő kártyára lép

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCorrect)
en: Count &as correct
hu: &Helyesnek számítás

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optError)
en: Select if the previous card should be counted as incorrect when moving to the next card
hu: Válassza ki, hogy az előző kártya hibásként legyen számolva, amikor a következő kártyára lép

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optError)
en: Count as &error
hu: H&elytelennek számítás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFlip)
en: Check to flip card automatically
hu: Jelölje be a kártya automatikus felfordításához

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFlip)
en: Select if you want a card to turn over automatically after the given amount of time
hu: Válassza ki, ha a megadott idő letelte után automatikusan szeretné felfedni a kártyát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFlip)
en: &Flip card automatically after
hu: A kártya au&tomatikus felfedése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_TutorTiming)
en: Tutor Timing
hu: Oktató visszaszámláló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonEvery)
en: &Every
hu: &Minden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMinutesPeriodic)
en: &minutes
hu: &perc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonRandomly)
en: &Randomly
hu: &Véletlenszerűen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBetween)
en: Between
hu: Között

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMinutesMax)
en: m&inutes and
hu: p&ercek és

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMinutesMin)
en: mi&nutes
hu: pe&rcek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_TutorCardAppearance)
en: Flashcard Appearance
hu: Tanulókártya megjelenés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonAppearanceNative)
en: &Native
hu: &Natív

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonAppearanceMinimalistic)
en: Minim&alistic
hu: Minim&alista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxMisc)
en: Miscellaneous
hu: Egyebek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartExerciseAsSoonAsFileIsLoaded)
en: S&tart exercise as soon as vocabulary file is opened
hu: &Gyakorlás elkezdése, amint a szótárfájlt megnyitották

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAnswerBlank) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, txtAnswer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAnswerLanguage) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, picAnswer)
en: Type your answer
hu: Írja be a válaszát

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAnswerBlank)
en: The answer showing blanks for a Fill-in-the-blank question
hu: A válasz jelenlen meg üresként az üres helyek kitöltése kérdésnél

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAnswerBlank)
en: This is _____ answer
hu: Ez _____ válasz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, txtAnswer)
en: Type the answer to the question
hu: Írja be a kérdésre adott választ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>There are too few entries in your vocabulary.<br />You need at least one entry for a question and answer quiz.</html>
hu: <html>Túl kevés bejegyzés van a szótárban.<br />Legalább egy bejegyzésre szükség van a kérdés-válasz kvízhez.</html>

en: Select Type of Printout
hu: Válassza ki a nyomtatás típusát

en: Vocabulary &list
hu: A szótárak &listája

en: Select to print the vocabulary as displayed in the editor
hu: Válassza ezt, ha úgy szeretné a szótárat kinyomtatni, ahogy a szerkesztőben megjelenik

en: Vocabulary e&xam
hu: Szókincs &vizsga

en: Select to print the vocabulary as a vocabulary exam
hu: Válassza ezt a szótár szókincs vizsgaként való nyomtatásához

en: &Flashcards
hu: Tan&ulókártyák

en: Select to print flashcards
hu: Válassza ezt a tanulókártyák nyomtatásához
