kdelibs4 - en to ps translation catalogue (74 entries)

en: License: %1
ps: %1 :منښتليک

en: Qt
ps: ک.ټ

en: Submit Bug Report
ps: کړاو راپور لېږل

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
ps: ستاسو برېښليک پته. که چېرې ناسمه وي، د بدلولو لپاره يې د برېښليک سازول تڼۍ وکاروﺉ

en: The email address this bug report is sent to.
ps: .هغه برېښليک پته چې دا کړاو راپور ورته لېږل کيږي

en: Application:
ps: :کاريال

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
ps: د دې کاريال نسخه - لورينه وکړﺉ د کړاو راپورولو نه مخکې باوري کړﺉ چې د دې کاريال کومه نوې نسخه شتون نه لري

en: Version:
ps: :نسخه

en: OS:
ps: :چليز غونډال

en: S&ubject:
ps: :س&رليک

en: Bug report sent, thank you for your input.
ps: .کړاو راپور ولېږل شو، ستاسو د ليکلو نه مننه

en: Close and discard
    edited message?
ps: سمول شوې استوزه
    بندول او پرېښودل

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
ps: خپلکارې کتنه ناتوانول

en: <h2>Accelerators changed</h2>
ps: <h2>ګړنديوال بدل شو</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
ps: <h2>ګړنديوال وړنګول شو</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
ps: <h2>ګړنديوال زيات شول (يوازې ستاسو د خبرتيا لپاره)</h2>

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
ps: تاسو په رښتيا غواړﺉ چې د دې کاريال ټولې توکپټې خپل تلواله امستنو ته بيا وزېرمﺉ؟ بدلونونه به په سمدستي توګه وکارول شي.

en: Reset Toolbars
ps: توکپټې بياټاکل

en: Reset
ps: بياټاکل

en: &Toolbar:
ps: :توکپټه

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
ps: :ش&ته چارونه

en: Curr&ent actions:
ps: :اوس&ني چارونه

en: --- separator ---
ps: --- بېلند ---

en: <Merge>
ps: <سره ننويستل>

en: <Merge %1>
ps: <سره ننويستل %1>

en: ActionList: %1
ps: %1 چارلړ:

en: Change Icon
ps: انځورن بدلول

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ps: مرسته

en: About %1
ps: په اړه %1 د

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ps: ننوتۍ

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ps: هېڅ

en: Add to Toolbar
ps: توکپټې کې زياتول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
ps: چار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
ps: لنډلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
ps: دوېم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global
ps: سراسر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
ps: سراسر دوېمګړی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
ps: د موږک تڼۍ اشاره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
ps: د موږک سيکه اشاره

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
ps: لپاره لنډلار %1 د

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
ps: :ار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
ps: :دوېمګړی

en: Global:
ps: سراسر:

en: Action Name
ps: چار نوم

en: Shortcuts
ps: لنډلاري

en: Description
ps: سپړاوی

en: Please choose the language which should be used for this application:
ps: :لورينه وکړﺉ هغه ژبه وټاکﺉ چې دې کاريال لپاره وکارول شي

en: Application Language Changed
ps: د کاريال ژبه بدله شوه

en: Primary language:
ps: :لومړۍ ژبه

en: Fallback language:
ps: :دوېمه ژبه

[ctx: toolbar position string]
en: Top
ps: پاس

[ctx: toolbar position string]
en: Left
ps: کيڼ

[ctx: toolbar position string]
en: Right
ps: ښي

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
ps: لاندې

en: Text Position
ps: د ليکنې ځای

en: Icon Size
ps: انځورن کچ

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
ps: تلواله

en: Small (%1x%2)
ps: (%1x%2) کوچنی

en: Medium (%1x%2)
ps: (%1x%2) منځی

en: Large (%1x%2)
ps: (%1x%2) لوی

en: Huge (%1x%2)
ps: (%1x%2) غټ

en: Redo
ps: بياکړ

en: Undo
ps: ناکړ

en: No text
ps: هېڅ ليکنه

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ps: دوتنه

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ps: لوبه

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ps: سمون

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ps: خوځول

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ps: کوت

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ps: ورتلل

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ps: ليکنښې

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ps: توکي

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ps: امستنې

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ps: اره توکپټه
