burner master - en to fa translation catalogue (642 entries)

note: gtk_window_set_title (GTK_WINDOW (toplevel), _("Burner — New Audio Disc Project")); gtk_window_set_title (GTK_WINDOW (toplevel), _("Burner — Disc Copy"));
en: Burner
fa: برازرو

en: Disc Burner and Copier
fa: رونشت کننده و سوزاننده‌ی دیسک

en: Create and copy CDs and DVDs
fa: ساخت و رونوشت از سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها

en: Burner Disc Burner
fa: سوراننده‌ی دیسک برازرو

en: Burner project file
fa: پرونده پروژه برازرو

en: Should Nautilus extension output debug statements
fa: افزونه‌های ناتیلوس باید گزارشات اشکال‌زدایی را نمایش دهد

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
fa: افزونه‌های ناتیلوس باید گزارشات اشکال‌زدایی را نمایش دهد. چناچه اینچنین است، مقدار باید بر روی true تنظیم شود.

en: The type of checksum used for images
fa: نوع مجموع مقابله‌ای (checksum) استفاده شده برای تصاویر

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
fa: برای MD5 عدد 0، برای SHA1 عدد 1 و برای SHA256 عدد 2 را تنظیم کنید

en: The type of checksum used for files
fa: نوع مجموع مقابله‌ای (Checksum) جهت استفاده برای پرونده‌ها

en: Directory to use for temporary files
fa: شاخه‌ای جهت استفاده برای پرونده‌های موقت

en: Contains the path to the directory where burner should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
fa: حاوی مسیری که برازرو از آن برای ذخیره کردن پرونده‌های موقت استفاده می‌کند است. اگر مقدار آن خالی باشد، مقدار پیش‌فرضی که برای glib در نظر گرفته شده است استفاده می‌شود.

en: Favourite burn engine
fa: موتور سوزاندن موردعلاقه

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
fa: حاوی موتور سوزاندن موردعلاقه و نصب شد. چناچه ممکن باشد از آن استفاده می‌شود.

en: White list of additional plugins to use
fa: فهرست سفید افزونه‌های اضافی برای استفاده

en: Contains the list of additional plugins Burner will use to burn discs. If set to NULL, Burner will load them all.
fa: حاوی فهرست افزونه‌های اضافی که برازرو توسط آنها دیسک‌ها را می‌سوزاند. اگر بر روی NULL تنظیم شود، برازرو همه آنها را بارگیری می‌کند.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
fa: فعال‌سازی پرچم «immed-» با استفاده از cdrecord

en: The last browsed folder while looking for images to burn
fa: آخرین پوشه‌ی مرور شده هنگام گشتن برای تصاویر جهت سوزاندن

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
fa: حاوی میزان مطلق مسیر مرور شده قبلی برای سوزاندن تصاویر

en: Enable file preview
fa: فعال‌سازی پیش‌نمایش پرونده

en: Should burner filter hidden files
fa: برازرو باید پرونده‌های مخفی را فیلتر کند

en: Should burner filter hidden files. Set to true, burner will filter hidden files.
fa: برازرو باید پرونده‌های مخفی را فیلتر کند. اگر بر روی true تنظیم شود، برازرو پرونده‌های مخفی را فیلتر می‌کند.

en: Replace symbolic links by their targets
fa: جای‌گزین کردن پیوندهای نمادین با هدف‌هایشان

en: Should burner replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, burner will replace symbolic links.
fa: برازرو باید پیوندهای نمادین را با هدف‌هایشان در پروژه جای‌گزین کند. اگر بر روی true تنظیم شود، برازرو پیوندهای نمادین رابا اهدافشان جای‌گزین می‌کند.

en: Should burner filter broken symbolic links
fa: برازرو باید پیوندهای نمادین خراب را فیلتر کند

en: Should burner filter broken symbolic links. Set to true, burner will filter broken symbolic links.
fa: برازرو باید پیوندهای نمادین خراب را فیلتر کند. اگر بر روی true تنظیم شود، پیوندهای نمادین خراب را فیلتر می‌کند.

en: The priority value for the plugin
fa: مقدار الویت افزونه

en: Burning flags to be used
fa: پرچم‌های سوزاندن جهت استفاده

en: The speed to be used
fa: سرعتی که باید استفاده شود

en: Menu
fa: منو

en: Error while blanking.
fa: خطا در هنگام خالی کردن.

en: Blank _Again
fa: خالی کردن _دوباره

en: Unknown error.
fa: خطا ناشناس

en: The disc was successfully blanked.
fa: خالی کردن دیسک موفقیت‌آمیز بود.

en: The disc is ready for use.
fa: دیسک آماده استفاده است.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
fa: _خالی کردن

en: _Fast blanking
fa: خالی کردن _سریع

en: Disc Blanking
fa: درحال خالی‌کردن دیسک

en: Burning CD/DVD
fa: در حال سوزاندن سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: The drive is busy
fa: دیسک‌گردان مشغول است

en: Make sure another application is not using it
fa: مطمئن شوید که یک برنامه‌ی دیگر از آن استفاده نمی‌کند

en: "%s" cannot be unlocked
fa: قفل «%s» نمی‌تواند باز باشد

en: No burner specified
fa: هیچ سوزاننده‌ای مشخص نشده

en: No source drive specified
fa: هیچ دیسک‌گردان مرجعی مشخص نشده

en: Ongoing copying process
fa: فرآیند رونوشت در حال پیشرفت

en: The drive cannot be locked (%s)
fa: دیسک‌گردان را نمی‌توان قفل کرد (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
fa: دیسک‌گردان قابلیت بازنویسی ندارد

en: Ongoing blanking process
fa: یک فراروندِ جهت خالی کردن در حال اجرا است

en: The drive cannot burn
fa: دیسک‌گردان قابل سوزاندن نیست

en: Ongoing burning process
fa: یک فراروندِ سوزاندن در حال اجرا است

en: Ongoing checksumming operation
fa: یک عملیات مجموع متقابل (checksumming) در حال اجرا است

en: Merging data is impossible with this disc
fa: ادغام اطلاعات در این دیسک ممکن نیست

en: Not enough space available on the disc
fa: فضای کافی بر روی دیسک موجود نیست

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
fa: %s (برنامه)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
fa: %s (کتابخانه)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
fa: %s (افزونه‌ی GStreamer)

en: There is no track to burn
fa: هیچ شیاری جهت سوزاندن وجود ندارد

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
fa: لطفا نرم‌افزارها و کتابخانه‌های مقابل را بطور دستی نصب کنید و مجددا تلاش کنید:

en: Only one track at a time can be checked
fa: تنها یک شیار را در هر لحظه می‌توان بررسی کرد

en: No format for the temporary image could be found
fa: هیچ قالبی برای تصویر موقت پیدا نشد

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
fa: یک خطای داخلی رخ داد

en: Burner notification
fa: اعلان برازرو

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
fa: %s (٪%Ii انجام شده)

en: Creating Image
fa: در حال ساختن تصویر

en: Burning DVD
fa: درحال سوزاندن دی‌وی‌دی

en: Copying DVD
fa: درحال رونشت از دی‌وی‌دی

en: Burning CD
fa: درحال سوزاندن سی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying CD"));
en: Copying CD
fa: درحال رونوشت از سی‌دی

en: Burning Disc
fa: درحال سوزاندن دیسک

en: Copying Disc
fa: درحال رونوشت از دیسک

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Creating image"));
en: Creating image
fa: در حال ساختن تصویر

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video DVD burning"));
en: Simulation of video DVD burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن دی‌وی‌دی ویدئویی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video DVD"));
en: Burning video DVD
fa: درحال سوزاندن دی‌وی‌دی ویدئویی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD burning"));
en: Simulation of data DVD burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن دی‌وی‌دی اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data DVD"));
en: Burning data DVD
fa: درحال سوزاندن دی‌وی‌دی اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to DVD burning")); header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD copying"));
en: Simulation of data DVD copying
fa: شبیه‌سازی رونوشت از دی‌وی‌دی اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to DVD"));
en: Burning image to DVD
fa: درحال سوزاندن تصویر بر روی دی‌وی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying data DVD"));
en: Copying data DVD
fa: درحال رونوشت از دی‌وی‌دی اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of (S)VCD burning"));
en: Simulation of (S)VCD burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن (اس)وی‌سی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning (S)VCD"));
en: Burning (S)VCD
fa: درحال سوزاندن (اس)وی‌سی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of audio CD burning"));
en: Simulation of audio CD burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن سی‌دی صوتی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning audio CD"));
en: Burning audio CD
fa: سوزاندن سی‌دی صوتی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data CD burning"));
en: Simulation of data CD burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن سی‌دی اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data CD"));
en: Burning data CD
fa: درحال سوزاندن سی‌دی اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of CD copying"));
en: Simulation of CD copying
fa: شبیه‌سازی رونوشت از سی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to CD burning"));
en: Simulation of image to CD burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن تصویر بر روی سی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to CD"));
en: Burning image to CD
fa: سوزاندن تصویر بر روی سی‌دی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video disc burning"));
en: Simulation of video disc burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن دیسک ویدئویی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video disc"));
en: Burning video disc
fa: درحال سوزاندن دیسک ویدئویی

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data disc burning"));
en: Simulation of data disc burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن دیسک اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data disc"));
en: Burning data disc
fa: درحال سوزاندن دیسک اطلاعات

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of disc copying"));
en: Simulation of disc copying
fa: شبیه‌سازی رونوشت از دیسک

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying disc"));
en: Copying disc
fa: درحال رونوشت از دیسک

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to disc burning"));
en: Simulation of image to disc burning
fa: شبیه‌سازی سوزاندن تصویر بر روی دیسک

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to disc"));
en: Burning image to disc
fa: سوزاندن تصویر بر روی دیسک

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
fa: لطفا دیسک را با یک دیسک با قابلیت بازنویسی و حاوی اطلاعات جای‌گزین کنید.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
fa: لطفا دیسک را با یک دیسک حاوی اطلاعات جای‌گزین کنید.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
fa: لطفا یک دیسک با قابلیت بازنویسی و حاوی اطلاعات را وارد کنید.

en: Please insert a disc holding data.
fa: لطفا یک دیسک حاوی اطلاعات را وارد کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی با قابلیت بازنویسی، با حداقل فضای آزاد %Ii مگابایت جای‌گزنین کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی قابل نوشتن تعویض کنید

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا یک سی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی وارد کنید.

en: Please insert a writable CD.
fa: لطفا یک سی‌دی قابل نوشتن وارد کنید

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا دیسک را با یک دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی جای‌گزین کنید.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
fa: لطفا دیسک را با یک دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن جای‌گزین کنید.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا یک دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی وارد کنید.

en: Please insert a writable DVD.
fa: لطفا یک دی‌وی‌دی قابل نوشتن وارد کنید

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی و دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن و حداقل %Ii مگابایت فضای خالی جای‌گزین کنید.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی و دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن جای‌گزین کنید.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل بازنویسی و حداقل فضای آزاد %Ii مگابایت وارد کنید.

en: Please insert a writable CD or DVD.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل بازنویسی وارد کنید.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
fa: یک تصویر از دیسک بر روی دیسک سخت شما ایجاد شده است.
    سوزاندن به محض ورود یک دیسک با قابلیت نوشتن شروع می‌شود.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
fa: یک آزمایشِ صحت اطلاعات به محض ورود دیسک انجام خواهد شد.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
fa: لطفا دیسک را مجددا وارد سوزاننده‌ی سی‌دی/دی‌وی‌دی کنید.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
fa: دیسک‌گردان «%s» مشغول است.

en: There is no disc in "%s".
fa: هیچ دیسکی درون «%s» وجود ندارد.

en: The disc in "%s" is not supported.
fa: دیسک درون «%s» پشتیبانی نمی‌شود.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
fa: دیسک درون «%s» قابل بازنویسی نیست.

en: The disc in "%s" is empty.
fa: دیسک درون «%s» خالی است.

en: The disc in "%s" is not writable.
fa: دیسک درون «%s» قابل نوشتن نیست.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
fa: فضای کافی بر روی دیسک درون «%s» وجود ندارد.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
fa: دیسک درون «%s» لازم است دوباره بار شود.

en: Please eject the disc and reload it.
fa: لطفا دیسک را خارج و دوباره بار کنید.

en: You may want to free some space on the disc and retry
fa: ممکن است بخواهید مقداری فضا در دیسک خالی و مجددا تلاش کنید

en: _Keep Current Location
fa: _حفظ محل فعلی

en: _Change Location
fa: _تغییر محل

en: Location for Image File
fa: محل پرونده تصویر

en: Location for Temporary Files
fa: محل پرونده‌های موقت

en: _Replace Disc
fa: _جایگزین کردن دیسک

en: Do you really want to blank the current disc?
fa: آیا واقعا می‌خواهید دیسک فعلی را خالی کنید؟

en: The disc in the drive holds data.
fa: دیسک داخل دیسک‌گردان حاوی اطلاعات است.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
fa: _خالی‌کردن دیسک

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
fa: پرونده‌هایی هستند که بر روی دیسک سوزانده شده‌اند. آیا مایلید آنها را وارد کنید؟

en: _Import
fa: _وارد کردن

en: Do you want to continue anyway?
fa: آیا می‌خواهید در هر صورت ادامه دهید؟

en: _Continue
fa: _ادامه

en: Do you want to replace the disc and continue?
fa: آیا می‌خواهید دیسک را جایگزین و ادامه دهید؟

en: The currently inserted disc could not be blanked.
fa: دیسک فعلی وارد شده قابل خالی کردن نیست.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
fa: آیا می‌خواهید با غیرفعال‌سازیِ کاملِ گزینه‌ی سازگاری با ویندوز ادامه دهید؟

en: C_ontinue
fa: _ادامه

en: The simulation was successful.
fa: شبیه‌سازی موفقیت‌آمیز بود

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
fa: سوزاندن واقعی دیسک در 10 ثانیه انجام می‌گیرد.

en: Burn _Now
fa: هم‌اکنون _بسوزان

en: Save Current Session
fa: ذخیره نشست فعلی

en: An unknown error occurred.
fa: یک خطای ناشناس رخ داد.

en: Error while burning.
fa: خطا در هنگام سوزاندن.

en: _Save Log
fa: _ذخیره وقایع

en: Video DVD successfully burned
fa: دی‌وی‌دی ویدئو با موفقیت سوزانده شد

en: (S)VCD successfully burned
fa: (اس)‌وی‌سی‌دی با موفقیت سوزانده شد

en: Audio CD successfully burned
fa: سی‌دی صوتی با موفقیت سوزانده شد

en: Image successfully created
fa: تصویر با موفقیت ساخته شد

en: DVD successfully copied
fa: دی‌وی‌دی با موفقیت رونوشت شد

en: CD successfully copied
fa: سی‌دی با موفقیت رونوشت شد

en: Image of DVD successfully created
fa: تصویر دی‌وی‌دی با موفقیت ساخته شد

en: Image of CD successfully created
fa: تصویر سی‌دی با موفقیت ساخته شد

en: Image successfully burned to DVD
fa: تصویر با موفقیت در دی‌وی‌دی سوزانده شد

en: Image successfully burned to CD
fa: تصویر با موفقیت در سی‌دی سوزانده شد

en: Data DVD successfully burned
fa: دی‌وی‌دی اطلاعات با موفقیت سوزانده شد

en: Data CD successfully burned
fa: سی‌دی اطلاعات با موفقیت سوزانده شد

en: Copy #%i has been burned successfully.
fa: رونوشت #%Ii با موفقیت سوزانده شده است.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
fa: رونوشت دیگر به محض اینکه یک دیسک قابل نوشتن را وارد کنید شروع می‌شود. اگر نمی‌خواهید رونوشت دیگری تهیه کنید، دکمه «لغو» را فشار دهید.

en: There are some files left to burn
fa: تعدادی پرونده برای سوزاندن باقی‌مانده است

en: There are some more videos left to burn
fa: تعداد بیشتری ویدئو برای سوزاندن باقی‌مانده است

en: There are some more songs left to burn
fa: تعداد بیشتری آهنگ برای سوزاندن باقی‌مانده است

en: Do you really want to quit?
fa: آیا واقعا می‌خواهید خارج شوید؟

en: Interrupting the process may make disc unusable.
fa: قطع کردن این فرآیند ممکن است دیسک را غیرقابل استفاده کند.

en: C_ontinue Burning
fa: _ادامه‌ی سوزاندن

en: _Cancel Burning
fa: _لغو سوزاندن

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل نوشتن را در صورتی که می‌خواهید پرونده تصویر بسازید، وارد کنید.

en: Create _Image
fa: ساخت _تصویر

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Make _Several Copies
fa: تهیه _تعدادی رونوشت

note: Translators: This is a verb, an action gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), _("Burn _Several Copies"), GTK_RESPONSE_ACCEPT);
en: _Burn
fa: _سوزاندن

en: Burn _Several Copies
fa: سوزندان _تعدادی رونوشت

en: _Burn Several Discs
fa: _سوزاندن تعدادی دیسک

en: Burn the selection of files across several media
fa: سوزاندن پرونده‌های انتخاب شده در تعدادی رسانه

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
fa: لطفا یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی دیگر انتخاب، یا یک مورد جدید وارد کنید.

en: Please add files.
fa: لطفا پرونده‌هایی اضافه کنید.

en: There are no files to write to disc
fa: هیچ پرونده‌ای برای نوشتن در دیسک وجود ندارد

en: Please add songs.
fa: لطفا آهنگ‌هایی اضافه کنید.

en: There are no songs to write to disc
fa: هیچ آهنگی برای نوشتن درون دیسک وجود ندارد

en: Please add videos.
fa: لطفا ویدئوهایی اضافه کنید.

en: There are no videos to write to disc
fa: هیچ ویدئویی برای نوشتن در دیسک وجود ندارد

en: There is no inserted disc to copy.
fa: هیچ دیسک برای رونوشت وارد نشده.

en: Please select a disc image.
fa: لطفا یک تصویر دیسک انتخاب کنید.

en: There is no selected disc image.
fa: هیچ تصویر دیسک انتخاب شده‌ای وجود ندارد.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
fa: لطفا یک تصویر دیگر انتخاب کنید.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
fa: این یک تصویر دیسک معتبر یا یک پرونده راهنما بنظر نمی‌رسد.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
fa: لطفا یک دیسک که در برابر رونوشت محافظت نشده را وارد کنید.

en: All required applications and libraries are not installed.
fa: تمام برنامه‌ها و کتابخانه‌های لازم نصب نشده‌اند.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
fa: لطفا دیسک را با یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی پشتیبانی شده تعویض کنید.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
fa: آیا مایلید که بیش از گنجایش گزارش شده‌ی دیسک آن را بسوزانید؟

en: Burn beyond the disc's reported capacity
fa: سوزاندن بیش از گنجایش گزارش شده دیسک

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Image Burning Setup
fa: برپاسازی سوزاندن تصویر

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc to write to"));
en: Select a disc to write to
fa: یک دیسک برای نوشتن در آن انتخاب کنید

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Disc Burning Setup
fa: برپاسازی سوزاندن دیسک

en: Video Options
fa: گزینه‌های ویدئو

en: Burn as _File
fa: سوزاندن به عنوان _پرونده

en: Burn _Contents…
fa: سوزندان _محتویات...

note: pack everything string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc image to write"));
en: Select a disc image to write
fa: یک تصویر دیسک برای نوشتن انتخاب کنید

en: Copy CD/DVD
fa: رونوشت سی‌دی/‌دی‌وی‌دی

en: Select disc to copy
fa: انتخاب دیسک برای رونشت

en: Please install the following manually and try again:
fa: لطفا مورد مقابل را بصورت دستی نصب و مجددا تلاش کنید:

en: Unknown song
fa: آهنگ ناشناس

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in burner we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBuf
en: by %s
fa: توسط %s

en: "%s" cannot be read
fa: امکان خواندن «%s» وجود ندارد

en: SVCD image
fa: تصویر SVCD

en: VCD image
fa: تصویر VCD

en: Video DVD image
fa: تصویر دی‌وی‌دی ویدئویی

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
fa: %s: «%s»

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
fa: فضای کافی وجود ندارد: %s

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
fa: %s: %s فضای خالی

note: Translators: the first %s is the path of the directory where burner * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
fa: %s: %s خالی

en: Do you really want to choose this location?
fa: آیا واقعا می‌خواهید این مکان را انتخاب کنید؟

en: You do not have the required permission to write at this location
fa: شما اجازه‌ی لازم را برای نوشتن در این مکان را ندارید

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
fa: سیستم‌پرونده بر روی این جلد از پرونده‌های بزرگ پشتیبانی نمی‌کند (حجم‌های بزرگ‌تر از ۲ گیگ).
    این ممکن است باعث بروز مشکلاتی در هنگام نوشتن دی‌وی‌دی یا تصاویر بزرگ شود.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
fa: %I.1f× (DVD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
fa: %I.1f× (CD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
fa: %I.1f× (BD)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
fa: %I.1f× (BD) %I.1f× (DVD) %I.1f× (CD)

en: Impossible to retrieve speeds
fa: دریافت سرعت‌ها غیرممکن است

en: Maximum speed
fa: حداکثر سرعت

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Burning speed")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), burner_utils_pack_properties (string, priv->speed, NULL), FALSE, FALSE, 0);
en: Burning speed
fa: سرعت سوزاندن

en: _Simulate before burning
fa: _شبیه‌سازی قبل از سوزاندن

en: Burner will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
fa: برازرو عملیات سوزاندن را شبیه‌سازی می‌کند، اگر موفقیت‌آمیز باشد، سوزندان حقیقی را پس از ۱۰ ثانیه انجام می‌دهد

en: Burn the image directly _without saving it to disc
fa: سوزاندن مستقیم تصویر _بدون ذخیره کردن آن در دیسک

en: Leave the disc _open to add other files later
fa: _باز گذاشتن دیسک برای اضافه کردن پرونده‌ها در آینده

en: Allow one to add more data to the disc later
fa: اجازه‌ی اینکه اطلاعات بیشتری بعدا به دیسک اضافه شود

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options")); title = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options"));
en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Location for _Temporary Files
fa: مکان پرونده‌های _موقت

en: Set the directory where to store temporary files
fa: تنظیم شاخه‌ای که پرونده‌های موقت بر روی آن ذخیره می‌شود

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Temporary files"));
en: Temporary files
fa: پرونده‌های موقت

en: Hidden file
fa: پرونده مخفی

en: Unreadable file
fa: پرونده غیرقابل خواندن

en: Broken symbolic link
fa: پیوند نمادین خراب

en: Recursive symbolic link
fa: پیوند نمادین بازگشتی

en: Disc image type:
fa: نوع تصویر دیسک:

en: Autodetect
fa: تشخیص خودکار

en: ISO9660 image
fa: تصویر ISO9660

en: Cue image
fa: تصویر Cue

en: Cdrdao image
fa: تصویر Cdrdao

en: Properties of %s
fa: ترجیحات %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
fa: آیا واقعا می‌خواهید از استفاده از افزونه‌ی فعلی برای نام تصویر دیسک ادامه دهید؟

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
fa: اگر نگهداری ان را انتخاب کنید، برنامه ممکن است بدرستی قادر به شناسایی نوع پرونده نباشد.

en: _Keep Current Extension
fa: استفاده از افزونه _فعلی

en: Change _Extension
fa: تغییر _افزونه

en: Configure recording options
fa: پیکربندی گزینه‌های ضبط

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
fa: زمان کل: %I02i:%I02i:%I02i

en: Average drive speed:
fa: سرعت متوسط دیسک‌گردان:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
fa: زمان باقی‌مانده‌ی تقریبی: %I02i:%I02i:%I02i

en: %i MiB of %i MiB
fa: %Ii مگابایت از %Ii مگابایت

en: Estimated drive speed:
fa: سرعت تقریبی دیسک‌گردان:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
fa: «%s»: در حال بارگیری

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
fa: «%s»: نوع تصویر دیسک ناشناس

note: NOTE to translators, the first %s is the path of the image * file and the second its size.
en: "%s": %s
fa: «%s»: %s

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
fa: برای انتخاب یک _تصویر دیسک اینجا را کلیک کنید

en: Select Disc Image
fa: انتخاب تصویر دیسک

en: All files
fa: تمام پرونده‌ها

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
fa: پرونده‌های تصویر

en: Image type:
fa: نوع تصویر

en: Estimated size: %s
fa: اندازه تقریبی: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
fa: آیا واقعا می‌خواهید «%s» را به موارد انتخاب شده اضافه کنید؟

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Burner can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
fa: فرزندان این شاخه شامل ۷ والد خواهند بود.
    برازرو می‌تواند تصویری از این نوع سلسله پرونده‌ها بسازد و آن را بسوزاند ولی دیسک ممکن است در همه سیستم‌عامل‌ها قابل خواندن نباشد.
    نکته: اینچنین سلسله پرونده‌ها در لینوکس قابل خواندن هستند.

en: Ne_ver Add Such File
fa: _هیچ‌وقت این نوع پرونده را اضافه نکن

en: Al_ways Add Such File
fa: ه_میشه این نوع پرونده را اضافه کن

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
fa: آیا نام پرونده‌ها برای سازگاری کامل با ویندوز تغییر پیدا کنند؟

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
fa: آن نام‌ها باید تغییر کنند و به ۶۴ نویسه تقلیل پیدا کنند.

en: _Disable Full Windows Compatibility
fa: _غیرفعال کردن سازگاری کامل با ویندوز

en: _Rename for Full Windows Compatibility
fa: _تغییرنام جهت سازگاری کامل با ویندوز

en: Size Estimation
fa: تخمین اندازه

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
fa: لطفا تا تخمین اندازه کامل شود منتظر بمانید.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
fa: تحلیل تمام پرونده‌ها برای انجام کامل این عملیات لازم است.

en: Check _Again
fa: بررسی _دوباره

en: The file integrity check could not be performed.
fa: بررسی صحت پرونده‌های را نمی‌توان انجام داد.

en: An unknown error occurred
fa: یک خطای ناشناس رُخ داد

en: The file integrity check was performed successfully.
fa: بررسی صحت پرونده‌ها با موفقیت انجام شد.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
fa: بنظر می‌رسد هیچ پرونده‌ی خرابی در دیسک نیست

en: The following files appear to be corrupted:
fa: بنظر می‌رسد پرونده‌های مقابل خراب باشند:

en: Corrupted Files
fa: پرونده‌های خراب

en: Downloading MD5 file
fa: درحال بارگیری پرونده‌ی MD5

en: "%s" is not a valid URI
fa: آدرس «%s» یک آدرس معتبر نیست

en: No MD5 file was given.
fa: هیچ پرونده‌ی MD5ای داده نشده بود.

en: Use an _MD5 file to check the disc
fa: استفاده از پرونده‌ی MD5 برای _بررسی دیسک

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
fa: استفاده از یک پرونده md5 که حاوی مجموع مقابله‌ای (checksum) دیسک است.

en: Open an MD5 file
fa: بازکردن یک پرونده MD5

en: _Check
fa: _بررسی

en: Disc Checking
fa: درحال بررسی دیسک

en: The operation cannot be performed.
fa: عملیات قابل اجرا نیست.

en: The disc is not supported
fa: دیسک پشتیبانی نمی‌شود

en: The drive is empty
fa: دیسک‌گردان خالی است

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc"));
en: Select a disc
fa: یک دیسک انتخاب کنید

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Progress"));
en: Progress
fa: پیشرفت

en: (loading…)
fa: (درحال بار گذاری...)

en: Empty
fa: خالی

en: Disc file
fa: پرونده دیسک

en: %d item | %d items
fa[0]: %Id مورد

en: New folder
fa: پوشه جدید

en: New folder %i
fa: پوشه‌ی جدید %Ii

en: Analysing files
fa: تحلیل پرونده‌ها

en: "%s" is a recursive symbolic link.
fa: پیوند «%s» یک پیوند نمادین بازگشتی است.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
fa: «%s» پیدا نشد.

en: Retrieving image format and size
fa: درحال دریافت اندازه و قالب تصویر

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
fa: قالب تصویر دیسک قابل شناسایی نبود

en: Please set it manually
fa: لطفا به صورت دستی تنظیم کنید

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
fa: پرونده «%s» از این سیستم‌پرونده حذف شده است.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
fa: شاخه‌ها نمی‌توانند به دیسک‌های ویدئویی یا صوتی اضافه شوند

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
fa: فهرست‌های پخش نمی‌توانند به دیسک‌های ویدئویی و صوتی اضافه شوند

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
fa: نام «%s» برای یک رسانه ویدئو یا صوت مناسب نیست

en: Analysing video files
fa: درحال تحلیل پرونده‌های ویدئویی

en: Video format:
fa: قالب ویدئو:

en: Format used mostly on the North American continent
fa: قالبی که بیشتر در قاره آمریکای شمالی از آن استفاده شده است

en: Format used mostly in Europe
fa: قالبی که بیشتر در اروپا استفاده شده است

en: Native _format
fa: _قالب محلی

en: Aspect ratio:
fa: نسبت عرض به ارتفاع:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
fa: نوع وی‌سی‌دی:

en: Create an SVCD
fa: ساخت یک SVCD

en: Create a VCD
fa: ساختن یک VCD

en: Directory could not be created (%s)
fa: شاخه قابل ساخت نیست (%s)

en: Getting size
fa: درحال دریافت اندازه

en: Writing
fa: درحال نوشتن

en: Blanking
fa: درحال خالی کردن

en: Creating checksum
fa: درحال ساخت مجموع مقابله‌ای (checksum)

en: Copying file
fa: درحال رونوشت پرونده

en: Analysing audio files
fa: تحلیل پرونده‌های صوتی

en: Preparing to write
fa: درحال آماده شدن برای نوشتن

en: Writing CD-Text information
fa: درحال نوشتن اطلاعات CD-Text

en: Finalizing
fa: درحال پایان بردن

en: Starting to record
fa: درحال شروع برای ضبط

en: Success
fa: موفقیت

en: Ejecting medium
fa: درحال بیرون دادن رسانه

en: Display debug statements on stdout for Burner burn library
fa: نمایش گزارش رفع‌اشکال در stdout برای کتابخانه سوزاندن برازرو

en: Burner media burning library
fa: کتابخانه‌ی سوزاندن رسانه برازرو

en: Display options for Burner-burn library
fa: نمایش گزینه‌ها برای کتابخانه سوزاندن برازرو

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
fa: افزونه «%s» به درستی رفتار نکرد

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
fa: فضای کافی بر روی دیسک وجود ندارد (%s برای %s موجود است)

en: The size of the volume could not be retrieved
fa: اندازه جلد قابل دریافت نیست

en: No path was specified for the image output
fa: هیچ مسیری برای خروجی تصویر مشخص نشده

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
fa: یک خطا داخلی رخ داد (%s)

en: The file is not stored locally
fa: پرونده بصورت محلی ذخیره نشده است

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
fa: شاخه‌ی VIDEO_TS وجود ندارد یا نامعتبر است

en: "%s" could not be found in the path
fa: امکان پیدا کردن «%s» در مسیر نبود

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
fa: افزونه GStreamer «%s» قابل یافت نبود

en: The version of "%s" is too old
fa: نسخه‌ی «%s» خیلی قدیمی است

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
fa: پرونده تصویر

en: File
fa: پرونده

en: DVD+R dual layer
fa: DVD+R دو لایه

en: DVD+RW dual layer
fa: DVD+RW دو لایه

en: DVD-R dual layer
fa: DVD-R دو لایه

en: Blu-ray disc
fa: دیسک بلو ری

en: Writable Blu-ray disc
fa: دیسک بلو ری با قابلیت نوشتن

en: Rewritable Blu-ray disc
fa: دیسک بلو ری با قابلیت نوشتن مجدد

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
fa: %s خالی در %s

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
fa: %s: خالی

en: Searching for available discs
fa: جستجو برای دیسک‌های موجود

en: No disc available
fa: هیچ دیسکی موجود نیست

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
fa: %s ساعت %s دقیقه %s ثانیه

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
fa: %s ساعت %s دقیقه

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
fa: %s ساعت

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
fa: %s دقیقه

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
fa: %s:%s دقیقه

en: The disc mount point could not be retrieved
fa: نقطه سوارکردن دیسک قابل دریافت نیست

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
fa: دیسک خالی (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
fa: دیسک صوتی و اطلاعاتی (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
fa: دیسک صوتی (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
fa: دیسک اطلاعاتی (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
fa: این بنظر یک تصویر ISO معتبر به نظر نمی‌رسد

en: Unknown error
fa: خطا نامشخص

en: Size mismatch
fa: عدم تطبیق اندازه

en: Type mismatch
fa: عدم تطبیق نوع

en: Bad argument
fa: متغیر نادرست

en: Outrange address
fa: آدرس خارج از محدوده

en: Invalid address
fa: ادرس نامعتبر

en: Invalid command
fa: فرمان نامعتبر

en: Invalid parameter in command
fa: پارامتر نامعتبر در فرمان

en: Invalid field in command
fa: فیلد نامعتبر در فرمان

en: Key not established
fa: کلید ساخته نشده

en: _Hide changes
fa: _مخفی‌کردن تغییرات

en: _Show changes
fa: _نمایش تغییرات

en: The file does not appear to be a playlist
fa: پرونده به‌نظر نمیرسد یک فهرست‌پخش باشد

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
fa: تصاویر

en: _Color
fa: _رنگ

en: Solid color
fa: رنگ یکدست

en: Horizontal gradient
fa: طیف افقی

en: Vertical gradient
fa: طیف عمودی

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
fa: _عکس

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
fa: مسیر عکس:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
fa: یک عکس انتخاب کنید

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
fa: سبک عکس:

en: Centered
fa: وسط چین

en: Tiled
fa: کاشی شده

en: Scaled
fa: مقیاس شد

en: Background Properties
fa: ترجیحات پس‌زمینه

en: Print
fa: چاپ

en: Bac_kground Properties
fa: ترجیحات _پس‌زمینه

en: Background properties
fa: ترجیحات پس‌زمینه

en: Align right
fa: تراز به راست

en: Center
fa: وسط

en: Align left
fa: تراز به چپ

en: Underline
fa: زیرخط دار

en: Italic
fa: کج

en: Bold
fa: پُر رنگ

en: Font family and size
fa: خانواده قلم و اندازه

en: _Text Color
fa: _رنگ متن

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Cover Editor
fa: ویرایشگر جلد

en: Set Bac_kground Properties
fa: تنظیم ترجیحات _پس‌زمینه

en: SIDES
fa: اطراف

en: BACK COVER
fa: جلد پشتی

en: FRONT COVER
fa: جلد جلویی

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
fa: تصویر قابل بارگیری نبود

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
fa: امکان بکاربردن «%s» توسط GStreamer نبود.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
fa: عنصر %s قابل ایجاد نبود

en: Pick a Color
fa: یک رنگ انتخاب کنید

en: CD/DVD Creator
fa: سازنده سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: Create CDs and DVDs
fa: ساخت سی‌دی و دی‌وی‌دی

en: Medium Icon
fa: شمایل رسانه

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
fa: پرونده‌های تصویر

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
fa: پوشه‌ی سازنده‌ی سی‌دی/دی‌وی‌دی

en: Disc Name:
fa: نام دیسک:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
fa: پرونده‌ها را بکشید یا رونوشت کنید تا بر روی دیسک نوشته شوند

en: Write to Disc
fa: نوشتن بر روی دیسک

en: Write contents to a CD or DVD
fa: نوشتن محتویات بر روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: Copy Disc
fa: رونوشت کردن دیسک

en: _Write to Disc…
fa: _نوشتن بر روی دیسک...

en: Write disc image to a CD or DVD
fa: نوشتن تصویر دیسک بر روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: _Copy Disc…
fa: _رونشت کردن دیسک...

en: Create a copy of this CD or DVD
fa: ساختن یک کپی از این سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: _Blank Disc…
fa: _خالی کردن دیسک...

en: Blank this CD or DVD
fa: خالی کردن این سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: _Check Disc…
fa: _بررسی کردن دیسک...

en: Check the data integrity on this CD or DVD
fa: بررسی صحت اطلاعات بر روی این سی‌دی یا دی‌وی‌دی

en: Data could not be read (%s)
fa: اطلاعات قابل خواندن نبود (%s)

en: Data could not be written (%s)
fa: اطلاعات قابل نوشتن نبودند (%s)

en: Generates .cue files from audio
fa: ایجاد پرونده‌های cue از صوت

en: cdrdao burning suite
fa: مجموعه سوزاننده‌ی cdrdao

en: Copying audio track
fa: درحال رونوشت از شیار صوتی

en: Copying data track
fa: درحال رونوشت شیار اطلاعاتی

en: Analysing track %02i
fa: درحال تحلیل شیار %I02i

en: Copying audio track %02d
fa: درحال رونوشت از شیار صوتی %I02d

en: Preparing to copy audio disc
fa: آماده‌سازی برای رونوشت از دیسک صوتی

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
fa: پرونده «%s» قابل باز کردن نبود (%s)

en: Creating file layout
fa: درحال ساخت چیدمان پرونده

en: Copying files locally
fa: رونوشت پرونده‌ها به صورت محلی

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
fa: بارگیر پرونده

en: Converting video file to MPEG2
fa: تبدیل پرونده‌های ویدئویی به MPEG2

en: Create a data CD/DVD
fa: ساخت یک سی‌دی/دی‌وی‌دی اطلاعات

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
fa: ساخت یک سی‌دی/دی‌وی‌دی حاوی هر نوع اطلاعاتی که فقط از طریق رایانه قابل خواندن باشد

note: {N_("Audi_o project"), N_("Create a traditional audio CD"), N_("Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos"), "media-optical-audio-new", BURNER_PROJECT_TYPE_AUDIO},
en: D_ata project
fa: پروژه _اطلاعات

note: {N_("_Video project"), N_("Create a video DVD or an SVCD"), N_("Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers"), "media-optical-video-new", BURNER_PROJECT_TYPE_VIDEO}, {N_("Disc _copy"), N_("Create 1:1 copy of a CD/DVD"), N_("Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your h
en: Burn _image
fa: سوزاندن _تصویر

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
fa: سوزاندن یک تصویر سی‌دی/دی‌وی‌دی بر روی دیسک

en: _Project
fa: _پروژه

en: _View
fa: _نما

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: _Help
fa: _راهنما

en: P_lugins
fa: ا_فزونه‌ها

en: Choose plugins for Burner
fa: انتخاب افزونه‌ها برای برازرو

en: E_ject
fa: _بیرون دادن

en: Eject a disc
fa: بیرون دادن یک دیسک

en: _Blank…
fa: _خالی کردن...

en: Blank a disc
fa: خالی کردن یک دیسک

en: Quit Burner
fa: خروج از برازرو

en: _Contents
fa: _محتویات

en: Display help
fa: نمایش راهنما

en: About
fa: درباره

en: Disc Burner
fa: سوراننده‌ی دیسک

en: The project is empty
fa: پروژه خالی است

en: Burner Homepage
fa: صفحه خانگی برازرو

en: The project "%s" does not exist
fa: پروژه‌ی «%s» وجود ندارد

en: _Recent Projects
fa: پروژه‌های _اخیر

en: Display the projects recently opened
fa: نمایش پروژه‌های باز شده اخیر

en: Open the selected files
fa: باز کردن پرونده‌ی انتخاب شده

en: _Edit Information…
fa: _ویرایش اطلاعات...

en: Paste files
fa: چسباندن پرونده‌ها

en: I_nsert a Pause
fa: _وارد کردن یک مکث

en: Add a 2 second pause after the track
fa: اضافه کردن یک مکث ۲ ثانیه‌ای پس از شیار

en: Pause
fa: مکث

en: Track
fa: شیار

en: Title
fa: عنوان

en: Artist
fa: هنرمند

en: Length
fa: طول

en: _Add File
fa: _اضافه‌کردن پرونده

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
fa: آیا می‌خواهید برای پرونده‌های صوتی درون شاخه جست‌وجو کنید؟

en: Search _Directory
fa: جست‌وجو _شاخه

en: Open the specified project
fa: باز کردن پروژه انتخاب شده

en: Set the drive to be used for burning
fa: تنظیم دیسک‌گردان جهت استفاده برای سوزاندن

en: Create an image file instead of burning
fa: ساخت یک پرونده ایمیج به جای سوزاندن

en: Copy a disc
fa: رونشت از یک دیسک

en: Cover to use
fa: جلدی برای استفاده

en: URI of an image file to burn (autodetected)
fa: آدرس پرونده ایمیج جهت سوزاندن (خودکار)

en: Force Burner to display the project selection page
fa: مجبور کردن برازرو جهت نمایش صفحه‌ی انتخاب پروژه

en: Open the blank disc dialog
fa: بازکردن محاوره دیسک خام

en: Open the check disc dialog
fa: بازکردن محاوره بررسی دیسک

en: Burn the contents of the burn:// URI
fa: سوزاندن محتویات burn:// URI

en: Start burning immediately.
fa: شروع فوری سوزاندن.

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * burner will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become burner * parent as if burner was 
en: The XID of the parent window
fa: شناسه‌ی XID پنجره والد

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
fa: «%s» نوشته نمی‌شود.

en: Wrong command line option.
fa: گزینه خط‌فرمان نادرست.

en: Incompatible command line options used.
fa: از گزینه‌های خط‌فرمان ناقص استفاده شده است.

en: Only one option can be given at a time
fa: تنها یک گزینه در هر لحظه می‌تواند معین گردد

en: R_ename…
fa: تغییر _نام...

en: Rename the selected file
fa: تغییر نام پرونده انتخاب شده

note: {"NewFolder", "folder-new", N_("New _Folder"), NULL, N_("Create a new empty folder"),
en: New _Folder
fa: پوشه _جدید

en: Create a new empty folder
fa: ساخت یک پوشه خالی جدید

en: The session could not be imported.
fa: نمی‌توان نشست را وارد کرد.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
fa: _نگه‌داشتن

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
fa: _جای‌گزینی

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
fa: همیشه جای‌گزین شود

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
fa: صادر کردن %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
fa: صادر کردن %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
fa: _صادر کردن

en: I_mport Session
fa: _وارد کردن نشست

en: _Rename
fa: _تغییر نام

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Size
fa: اندازه

en: Description
fa: توضیحات

en: Space
fa: فضا

en: _Eject
fa: _بیرون دادن

en: Eject Disc
fa: بیرون دادن دیسک

en: Audio files
fa: پرونده‌های صوتی

en: Movies
fa: فیلم‌ها

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Filter Options
fa: گزینه‌های صافی

en: Type
fa: نوع

en: _Restore
fa: _بازآوری

en: _Options…
fa: _گزینه‌ها...

en: P_review
fa: _پیش‌نمایش

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
fa: نمایش پیش‌نمایش ویدئو، صوت و عکس

en: _Show Side Panel
fa: _نمایش قاب جانبی

en: _Horizontal Layout
fa: چیدمان _افقی

en: Set a horizontal layout
fa: تنظیم یک چیدمان افقی

en: _Vertical Layout
fa: چیدمان _عمودی

en: Set a vertical layout
fa: تنظیم یک چیدمان عمودی

en: Click to close the side pane
fa: برای بستن نوار جانبی کلیک کنید

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
fa: این اطلاعات از طریق فناوری CD-Text بر روی دیسک نوشته خواهد شد. این اطلاعات می‌تواند توسط برخی از پخش‌کننده‌های صوتی خوانده و نمایش داده شود.

en: Song titles
fa: عناوین آهنگ

en: Artist:
fa: هنرمند:

en: Pause length:
fa: طول مکث:

en: Song Information
fa: اطلاعات آهنگ

note: No Preview view
en: No preview
fa: بدون پیش‌نمایش

en: Error parsing playlist "%s".
fa: خطا در تجزیه فهرست‌پخش «%s»

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
fa[0]: %Id آهنگ

en: Select Playlist
fa: انتخاب فهرست پخش

en: Playlists
fa: فهرست‌های پخش

en: Number of Songs
fa: تعداد آهنگ‌ها

en: Genre
fa: ژانر

en: Plugin
fa: افزونه

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Copyright %s
fa: حق رونوشت %s

en: _About
fa: _راهنما

en: C_onfigure
fa: _پیکربندی

en: A_ctivate
fa: _فعال کردن

en: Ac_tivate All
fa: _فعال کردن همه

en: _Deactivate All
fa: _غیرفعال کردن همه

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
fa: گزینه‌های مربوط به افزونه %s

en: Burner Plugins
fa: افزونه‌های برازرو

en: Save current project
fa: ذخیره پروژه فعلی

en: Save _As…
fa: ذخیره _به نام...

en: Save current project to a different location
fa: ذخیره پروژه‌ی فعلی بر روی یک محل دیگر

en: _Add Files
fa: _اضافه‌کردن پرونده‌ها

en: Add files to the project
fa: اضافه کردن پرونده‌ها به پروژه

en: _Remove Files
fa: _حذف پرونده‌ها

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
fa: _خالی کردن پروژه

en: Remove all files from the project
fa: حذف تمام پرونده‌ها از پروژه

en: _Burn…
fa: _سوزاندن...

en: Burn the disc
fa: سوزاندن دیسک

en: Select Files
fa: انتخاب پرونده‌ها

en: Do you really want to empty the current project?
fa: آیا واقعا می‌خواهید پروژه فعلی را خالی کنید؟

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
fa: خالی کردن پروژه تمام پرونده‌های اضافه شده تا الان را حذف می‌کند. تمام کارها از بین می‌رود. دقت کنید که پرونده‌ها از محل خودشان بر روی رایانه حذف نمی‌شوند، فقط دیگر در اینجا فهرست نمی‌شوند.

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Add
fa: _اضافه کردن

en: _Remove
fa: _حذف

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Data Disc)
fa: برازرو — %s (دیسک اطلاعاتی)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Audio Disc)
fa: برازرو — %s (دیسک صوتی)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Video Disc)
fa: برازرو — %s (دیسک ویدئویی)

en: Your project has not been saved.
fa: پروژه‌ی شما ذخیره نشده است.

en: Save the changes of current project before closing?
fa: ذخیره تغییراتِ پروژه فعلی قبل از بستن؟

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
fa: اگر ذخیره نکنید، تغییرات به‌طور کامل از دست خواهند رفت.

en: Cl_ose Without Saving
fa: _بستن بدون ذخیره کردن

en: Save Current Project
fa: ذخیره پروژه‌ی فعلی

en: Save project as a Burner audio project
fa: ذخیره پروژه به عنوان یک پروژه صوتی برازرو

en: _Cover Editor
fa: ویرایشگر _جلد

en: _New Project
fa: _پروژه جدید

en: Create a new project
fa: ساخت یک پروژه جدید

en: _Empty Project
fa: _پروژه خالی

en: Let you choose your new project
fa: اجازه می‌دهد که یک پروژه جدید انتخاب کنید

en: New _Audio Project
fa: پروژه _صوتی جدید

en: New _Data Project
fa: پروژه _اطلاعات جدید

en: New _Video Project
fa: پروژه _ویدئویی جدید

en: Copy _Disc…
fa: رونوشت _دیسک...

en: _Burn Image…
fa: _سوزاندن تصویر...

en: _Open…
fa: _باز کردن...

en: Open a project
fa: باز کردن یک پروژه

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
fa[0]: تعداد %Id پرونده انتخاب شد (%s)

en: No file selected
fa: هیج پرونده‌ای انتخاب نشده

en: Open Project
fa: باز کردن پروژه

en: _New
fa: _جدید

en: _Open
fa: _باز کردن

en: Browse the file system
fa: مرور سیستم پرونده‌ها

en: Display playlists and their contents
fa: نمایش فهرست‌های پخش و محتویات آنها

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
fa: لطفا یک تصویر دیگر انتخاب کنید.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
fa: دیسک ویدئویی (%s)

en: Error while loading the project.
fa: خطا در هنگام بارگیری پروژه.

en: The project could not be opened
fa: پروژه قابل بازکردن نیست

en: The file is empty
fa: پرونده خالی است

en: It does not seem to be a valid Burner project
fa: بنظر نمی‌رسد یک پروژه معتبر برازرو باشد

en: Last _Unsaved Project
fa: آخرین پروژه‌های _ذخیره نشده

en: Load the last project that was not burned and not saved
fa: بارکردن آخرین پروژه‌ای که ذخیره و سوزانده نشده است

en: No recently used project
fa: هیچ پروژه‌ای اخیرا استفاده نشده

en: Recent projects:
fa: پروژه‌های اخیر:

en: Insert text
fa: وارد کردن متن

en: Delete text
fa: پاک‌کردن متن

en: Substitute text
fa: جانشینی متن

en: Number files according to a pattern
fa: شماردهی پرونده‌ها بر اساس یک الگو

en: Insert number sequence at beginning
fa: اضافه کردن دنباله اعداد در آغاز

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
fa: وارد کردن

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
fa: در زمان شروع

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
fa: در زمان پایان

en: Delete every occurrence of
fa: پاک‌کردن هر گونه رخ داد

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in burner * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
fa: با

en: Rename to
fa: تغییرنام به

en: No file
fa: بدون پرونده

en: Start and stop playing
fa: شروع و پایان دادن پخش

en: Title:
fa: عنوان:

en: Song start:
fa: ابتدا آهنگ:

en: Song end:
fa: انتها آهنگ:

en: Track length:
fa: طول شیار:

en: Re_move All
fa: _حذف همه

en: M_ethod:
fa: _شیوه:

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
fa: ثانیه

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
fa: بخش

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: Mer_ge
fa: _ادغام

en: Hours
fa: ساعت

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Open the selected video
fa: بازکردن ویدئو انتخاب شده

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
fa: ویرایش اطلاعات ویدئو (شروع، پایان، نویسنده، غیره)

en: Remove the selected videos from the project
fa: حذف ویدئوهای انتخاب شده از پروژه

en: Do you want to search for video files inside the directory?
fa: آیا می‌خواهید به دنبال پرونده‌های ویدئویی در داخل این شاخه بگردید؟

en: _Search Directory
fa: _جستجو شاخه

en: Please only add files with video content
fa: لطفا فقط پرونده‌های ویدئویی را اضافه کن
