burner - en to fi translation catalogue (914 entries)

en: Burner is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
fi: Burner on CD- ja DVD-levyjen polttoon tarkoitettu Gnome-sovellus. Se on suunniteltu mahdollisimman yksinkertaiseksi, mutta samalla se tarjoaa ainutlaatuisia ominaisuuksia, joiden avulla levyjen luominen käy ketterästi.

en: Burner can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
fi: Burnern avulla voi luoda, kopioida ja polttaa data- ja ääni-CD- sekä -DVD-levyjä. Tuettuja ominaisuuksia ovat muun muassa CD-TEXT, moni-istunto ja joliet-laajennukset. Tiedostojen lisääminen poltettavalle levylle käy muista sovelluksista vetämällä ja pudottamalla tiedostoja.

en: Disc Burner and Copier
fi: Levyjen kirjoittaja ja kopioija

en: Create and copy CDs and DVDs
fi: Luo ja kopioi CD- ja DVD-levyjä

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
fi: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;levy;cd;polta;kirjoita;ääni;

en: Burner Disc Burner
fi: Burner-levynkirjoittaja

en: Open a New Window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Burn an Image File
fi: Kirjoita levykuva

en: Burner project file
fi: Burnern projektitiedosto

en: Should Nautilus extension output debug statements
fi: Tulostaa Nautilus-laajennus virheenjäljitystietoja

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
fi: Tulostaa Nautilus-laajennus virheenjäljitystietoja. Tulisi asettaa todeksi, jos halutaan tulostavan.

en: The type of checksum used for images
fi: Levykuville käytettävä tarkistussummatyyppi

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
fi: Aseta seuraavasti: 0 = MD5, 1 = SHA1 ja 2 = SHA256

en: The type of checksum used for files
fi: Tiedostoille käytettävä tarkistussummatyyppi

en: Directory to use for temporary files
fi: Tilapäistiedostojen kansio

en: Contains the path to the directory where burner should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
fi: Sisältää polun hakemistoon, jonne burner tallentaa väliaikaistiedostot. Jos arvo on tyhjä, käytetään glibin oletushakemistoa.

en: Favourite burn engine
fi: Ensisijainen levynkirjoitusjärjestelmä

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
fi: Sisältää ensisijaisesti käytettävän kirjoitusjärjestelmän nimen. Arvoa käytetään aina kun se on mahdollista.

en: White list of additional plugins to use
fi: Luettelo hyväksytyistä liitännäisistä

en: Contains the list of additional plugins Burner will use to burn discs. If set to NULL, Burner will load them all.
fi: Sisältää luettelon lisäliitännäisistä, joita Burner käyttää levyjen kirjoitukseen. Jos arvo on NULL, Burner lataa kaikki liitännäiset.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
fi: Käytä ”-immed”-lippua cdrecordin kanssa

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
fi: Käytetäänkö cdrecordin kanssa lippua ”-immed”. Käytä tätä varoen (asettaen se todeksi), sillä se on vain korjaus joillekin asemille ja järjestelmille.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
fi: Käytetäänkö growisofs:n kanssa ”-use-the-force-luke=dao”-lippua

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, burner won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
fi: Käytetäänkö growisofs:n kanssa lippua ”-use-the-force-luke=dao”. Jos asetetaan epätodeksi, Burner ei käytä sitä – tämä voi toimia korjauksena joillekin asemille ja järjestelmille.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
fi: Käytetään ”-immed”-lipun kanssa käytettäessä cdrecordia

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
fi: Käytetään ”-immed”-lipun kanssa käytettäessä cdrecordia

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
fi: Käytetäänkö ”--driver generic-mmc-raw” -lippua cdrdaon kanssa

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, burner will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
fi: Käytetäänkö cdrdaon kanssa lippua ”--driver generic-mmc-raw”. Burner käyttää sitä, jos asetetaan todeksi – se voi toimia korjauksena joillekin asemille ja järjestelmille.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
fi: Kirjoítettavia levykuvia varten viimeksi selattu kansi

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
fi: Sisältää koko polun hakemistoon, jota selattiin viimeksi kirjoitettavien levykuvien osalta

en: Enable file preview
fi: Käytä tiedoston esikatselua

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
fi: Näytetäänkö tiedoston esikatselu. Aseta arvoon TOSI nähdäksesi sen

en: Should burner filter hidden files
fi: Suodatetaanko piilotiedostot

en: Should burner filter hidden files. Set to true, burner will filter hidden files.
fi: Suodatetaanko piilotiedostot. Jos tosi, burner suodattaa pois piilotiedostot.

en: Replace symbolic links by their targets
fi: Korvaa symboliset linkit linkin kohteella

en: Should burner replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, burner will replace symbolic links.
fi: Korvaako burner symboliset linkit linkkien kohdetiedostoilla projektissa. Jos tosi, burner korvaa symboliset linkit.

en: Should burner filter broken symbolic links
fi: Suodattaako burner rikkinäiset symboliset linkit

en: Should burner filter broken symbolic links. Set to true, burner will filter broken symbolic links.
fi: Suodatetaanko rikkinäiset symboliset linkit. Jos tosi, burner suodattaa pois rikkinäiset linkit.

en: The priority value for the plugin
fi: Liitännäisen tärkeysarvo

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
fi: Kun saman tehtävän voi hoitaa usealla eri liitännäisellä, tämä arvo kertoo mille liitännäisellä annetaan etuoikeus. 0 tarkoittaa, että liitännäisen omaan tärkeysarvoa käytetään. Positiivinen arvo ylikirjoittaa liitännäisen oman tärkeysarvon, ja negatiivinen ottaa liitännäisen pois käytöstä.

en: Burning flags to be used
fi: Käytettävät kirjoitusliput

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
fi: Viimeksi asiayhteydessä käytetyt kirjoitusliput

en: The speed to be used
fi: Käytettävä nopeus

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
fi: Viimeksi asiayhteydessä käytetty nopeus

en: Menu
fi: Valikko

en: Error while blanking.
fi: Virhe tyhjennettäessä.

en: Blank _Again
fi: Tyhjennä _uudelleen

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: The disc was successfully blanked.
fi: Levy tyhjennettiin onnistuneesti.

en: The disc is ready for use.
fi: Levy on valmis käytettäväksi.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
fi: _Tyhjennä

en: _Fast blanking
fi: _Nopea tyhjennys

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
fi: Käytä nopeaa tyhjennystä pidemmän ja tarkemman tyhjennyksen sijasta

en: Disc Blanking
fi: Levyn tyhjennys

en: Burning CD/DVD
fi: Kirjoitetaan CD/DVD-levyä

en: The drive is busy
fi: Asema on käytössä

en: Make sure another application is not using it
fi: Varmista, ettei joku muu sovellus käytä sitä

en: "%s" cannot be unlocked
fi: Aseman ”%s” lukitusta ei voi avata

en: No burner specified
fi: Kirjoittajaa ei annettu

en: No source drive specified
fi: Lähdeasemaa ei annettu

en: Ongoing copying process
fi: Kopiointi on kesken

en: The drive cannot be locked (%s)
fi: Asemaa ei voi lukita (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
fi: Asema ei osaa uudelleenkirjoittaa levyjä

en: Ongoing blanking process
fi: Levyn tyhjennys on kesken

en: The drive cannot burn
fi: Asema ei pysty kirjoitamiseen

en: Ongoing burning process
fi: Kirjoitus on kesken

en: Ongoing checksumming operation
fi: Tarkistussumman laskenta on kesken

en: Merging data is impossible with this disc
fi: Tietojen yhdistäminen on mahdotonta tällä levyllä

en: Not enough space available on the disc
fi: Levyllä ei ole tarpeeksi tilaa

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
fi: %s (sovellus)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
fi: %s (kirjasto)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
fi: %s (GStreamer-liitännäinen)

en: There is no track to burn
fi: Ei kirjoitettavia raitoja

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
fi: Asenna seuraavat vaaditut sovellukset ja kirjastot käsin, ja yritä sitten uudelleen:

en: Only one track at a time can be checked
fi: Vain yksi raita kerrallaan voidaan tarkistaa

en: No format for the temporary image could be found
fi: Väliaikaisen levykuvan tyyppiä ei voitu selvittää

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
fi: Tapahtui sisäinen virhe

en: Burner notification
fi: Burner-ilmoitus

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
fi: %s (%i%% valmis)

en: Creating Image
fi: Luodaan levykuvaa

en: Burning DVD
fi: Kirjoitetaan DVD-levyä

en: Copying DVD
fi: Kopioidaan DVD-levyä

en: Burning CD
fi: Kirjoitetaan CD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying CD"));
en: Copying CD
fi: Kopioidaan CD-levyä

en: Burning Disc
fi: Kirjoitetaan levyä

en: Copying Disc
fi: Kopioidaan levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Creating image"));
en: Creating image
fi: Luodaan levykuvaa

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video DVD burning"));
en: Simulation of video DVD burning
fi: Video-DVD:n kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video DVD"));
en: Burning video DVD
fi: Kirjoitetaan video-DVD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD burning"));
en: Simulation of data DVD burning
fi: Data-DVD-levyn kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data DVD"));
en: Burning data DVD
fi: Kirjoitetaan data-DVD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to DVD burning")); header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD copying"));
en: Simulation of data DVD copying
fi: Data-DVD-levyn kopioinnin simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to DVD"));
en: Burning image to DVD
fi: Kirjoitetaan levykuvaa DVD-levylle

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying data DVD"));
en: Copying data DVD
fi: Kopioidaan data-DVD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of (S)VCD burning"));
en: Simulation of (S)VCD burning
fi: (S)VCD-levyn kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning (S)VCD"));
en: Burning (S)VCD
fi: Kirjoitetaan (S)VCD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of audio CD burning"));
en: Simulation of audio CD burning
fi: Ääni-CD-levyn kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning audio CD"));
en: Burning audio CD
fi: Kirjoitetaan ääni-CD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data CD burning"));
en: Simulation of data CD burning
fi: Data-CD-levyn kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data CD"));
en: Burning data CD
fi: Kirjoitetaan data-CD-levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of CD copying"));
en: Simulation of CD copying
fi: CD-levyn kopioinnin simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to CD burning"));
en: Simulation of image to CD burning
fi: Levykuvan CD-kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to CD"));
en: Burning image to CD
fi: Kirjoitetaan levykuvaa CD-levylle

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video disc burning"));
en: Simulation of video disc burning
fi: Videolevyn kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video disc"));
en: Burning video disc
fi: Kirjoitetaan videolevyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data disc burning"));
en: Simulation of data disc burning
fi: Datalevyn kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data disc"));
en: Burning data disc
fi: Kirjoitetaan datalevyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of disc copying"));
en: Simulation of disc copying
fi: Levyn kopioinnin simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying disc"));
en: Copying disc
fi: Kopioidaan levyä

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to disc burning"));
en: Simulation of image to disc burning
fi: Levykuvan levylle kirjoituksen simulointi

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to disc"));
en: Burning image to disc
fi: Kirjoitetaan levykuvaa levylle

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
fi: Vaihda asemaan uudelleenkirjoitettava levy, jolla on tietoa.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
fi: Vaihda asemaan levy, jolla on tietoa.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
fi: Laita asemaan uudelleenkirjoitettava levy, jolla on tietoa.

en: Please insert a disc holding data.
fi: Laita asemaan tietoa sisältävä levy.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
fi: Korvaa levy kirjoitettavalla CD:llä, jolla on vähintään %i MiB vapaata tilaa.

en: Please replace the disc with a writable CD.
fi: Korvaa levy kirjoitettava CD:llä.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
fi: Laita asemaan kirjoitettava CD, jolla on vähintään %i MiB vapaata tilaa.

en: Please insert a writable CD.
fi: Laita asemaan kirjoitettava CD.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
fi: Korvaa levy kirjoitettavalla DVD:llä, jolla on vähintään %i MiB vapaata tilaa.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
fi: Korvaa levy kirjoitettavalla DVD:llä.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
fi: Laita asemaan kirjoitettava DVD, jolla on vähintään %i MiB vapaata tilaa.

en: Please insert a writable DVD.
fi: Laita asemaan kirjoitettava DVD.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
fi: Korvaa levy kirjoitettavalla CD:llä tai DVD:llä, jolla on vähintään %i MiB vapaata tilaa.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
fi: Korvaa levy kirjoitettavalla CD:llä tai DVD:llä.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
fi: Laita asemaan kirjoitettava CD tai DVD, jolla on vähintään %i MiB vapaata tilaa.

en: Please insert a writable CD or DVD.
fi: Laita asemaan kirjoitettava CD tai DVD.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
fi: Levykuva levystä on luotu kiintolevylle.
    Kirjoittaminen alkaa heti, kun kirjoitettava levy laitetaan asemaan.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
fi: Tiedon eheystarkistus aloitetaan, kun levy laitetaan asemaan.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
fi: Laita levy uudestaan CD/DVD-asemaan.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
fi: ”%s” on käytössä.

en: There is no disc in "%s".
fi: Asemassa ”%s” ei ole levyä.

en: The disc in "%s" is not supported.
fi: Levy asemassa ”%s” ei ole tuetuntyyppinen.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
fi: Levy asemassa ”%s” ei ole uudelleenkirjoitettava.

en: The disc in "%s" is empty.
fi: Levy asemassa ”%s” on tyhjä.

en: The disc in "%s" is not writable.
fi: Levy asemassa ”%s” ei ole kirjoitettava.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
fi: Levyllä ei ole tarpeeksi tilaa kohteessa ”%s”.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
fi: Levy asemassa ”%s” täyty ladata uudelleen.

en: Please eject the disc and reload it.
fi: Poista levy asemasta ja lataa se uudelleen.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
fi: Tiedostoa ei voitu luoda annettuun väliaikaistiedostojen sijaintiin

en: The image could not be created at the specified location
fi: Levykuvaa ei voitu luoda valittuun paikkaan

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
fi: Haluatko luoda toisen sijainnin tälle istunnolle vai yrittää luoda uudestaan samaan paikkaan?

en: You may want to free some space on the disc and retry
fi: Haluat ehkä vapauttaa tilaa levyltä ja yrittää uudestaan

en: _Keep Current Location
fi: Säilytä ny_kyinen sijainti

en: _Change Location
fi: _Muuta sijaintia

en: Location for Image File
fi: Levykuvatiedoston sijainti

en: Location for Temporary Files
fi: Väliaikaistiedostojen sijainti

en: _Replace Disc
fi: Ko_rvaa levy

en: Do you really want to blank the current disc?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää valitun levyn?

en: The disc in the drive holds data.
fi: Asemassa olevalla levyllä on tietoja.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
fi: _Tyhjennä levy

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
fi: Jos ne tuodaan, ne voidaan nähdä ja niitä voidaan käyttää kunhan nykyiset valitut tiedostot on kirjoitettu.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
fi: Jos ei, aiemmin poltetut tiedostot tulevat olemaan piilossa (vaikkakin vielä luettavissa).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
fi: Tälle levylle on jo kirjoitettu tiedostoja. Haluatko tuoda ne?

en: _Import
fi: _Tuo

en: Only _Append
fi: V_ain lisää

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
fi: CD-RW-äänilevyt eivät välttämättä toimi vanhemmissa CD-soittimissa, eikä CD-Text-tietoja kirjoiteta levylle.

en: Do you want to continue anyway?
fi: Haluatko silti jatkaa?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
fi: Ääniraitojen lisääminen CD-levylle ei ole suositeltavaa.

en: _Continue
fi: _Jatka

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
fi: CD-RW-äänilevyt eivät välttämättä toimi vanhemmissa CD-soittimissa.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
fi: Ääniraitojen kirjoittaminen uudelleenkirjoitettavalle levylle ei ole suositeltavaa.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
fi: Poista levy asemasta ”%s” käsin.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
fi: Levyä ei voi poistaa asemasta, mutta se tulee poistaa ennen kuin nykyinen toiminto voi jatkua.

en: Do you want to replace the disc and continue?
fi: Haluatko vaihtaa levyn ja jatkaa?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
fi: Syötettyä levyä ei voi tyhjentää

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
fi: Haluatko jatkaa käyttämättä täyttä Windows-yhteensopivuutta?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
fi: Jotkin tiedostonimet eivät ole sopivia täysin Windows-yhteensopivia CD:lle.

en: C_ontinue
fi: J_atka

en: The simulation was successful.
fi: Simulointi onnistui.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
fi: Levyn varsinainen kirjoitus alkaa 10 sekunnin päästä.

en: Burn _Now
fi: Kirjoita _heti

en: Save Current Session
fi: Tallenna nykyinen istunto

en: An unknown error occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Error while burning.
fi: Virhe kirjoitettaessa.

en: _Save Log
fi: _Tallenna loki

en: Video DVD successfully burned
fi: Video-DVD kirjoitettiin onnistuneesti

en: (S)VCD successfully burned
fi: (S)VCD kirjoitettiin onnistuneesti

en: Audio CD successfully burned
fi: Ääni-CD kirjoitettiin onnistuneesti

en: Image successfully created
fi: Levykuva luotiin onnistuneesti

en: DVD successfully copied
fi: DVD kopioitiin onnistuneesti

en: CD successfully copied
fi: CD kopioitiin onnistuneesti

en: Image of DVD successfully created
fi: Levykuva DVD-levystä luotiin onnistuneesti

en: Image of CD successfully created
fi: Levykuva CD-levystä luotiin onnistuneesti

en: Image successfully burned to DVD
fi: Levykuva kirjoitettiin onnistuneesti DVD-levylle

en: Image successfully burned to CD
fi: Levykuva kirjoitettiin onnistuneesti CD-levylle

en: Data DVD successfully burned
fi: Data-DVD kirjoitettiin onnistuneesti

en: Data CD successfully burned
fi: Data-CD kirjoitettiin onnistuneesti

en: Copy #%i has been burned successfully.
fi: Kopio #%i kirjoitettiin onnistuneesti.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
fi: Uusi kopio alkaa heti kun uusi kirjoitettava levy syötetään. Jos et halua kirjoittaa uutta kopiota, napsauta ”Peru”.

en: Create Co_ver
fi: _Luo kansi

en: There are some files left to burn
fi: Joitain tiedostoja jäi vielä kirjoittamatta

en: There are some more videos left to burn
fi: Joitain videotiedostoja jäi vielä kirjoittamatta

en: There are some more songs left to burn
fi: Joitain kappaleita jäi vielä kirjoittamatta

en: Do you really want to quit?
fi: Haluatko todella lopettaa?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
fi: Toiminnon keskeytys voi tehdä levyn käyttökelvottomaksi.

en: C_ontinue Burning
fi: _Jatka kirjoitusta

en: _Cancel Burning
fi: _Peru kirjoitus

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
fi: Laita asemaan kirjoitettava CD- tai DVD-levy, jos et halua kirjoittaa levykuvatiedostoon.

en: Create _Image
fi: Luo _levykuva

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Make _Several Copies
fi: Tee u_seita kopioita

note: Translators: This is a verb, an action gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), _("Burn _Several Copies"), GTK_RESPONSE_ACCEPT);
en: _Burn
fi: _Kirjoita

en: Burn _Several Copies
fi: Kirjoita _useita kopioita

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
fi: Haluatko kirjoittaa valitut tiedostot usealle eri levylle?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
fi: Tiedostojen koko on liian suuri levylle, vaikka käytettäisiin ylipoltto-valitsinta.

en: _Burn Several Discs
fi: Kirjoita _useita levyjä

en: Burn the selection of files across several media
fi: Kirjoita valitut tiedostot monelle levylle

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
fi: Valitse toinen CD tai DVD, tai laita uusi levy asemaan.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
fi: Kappaletietoja (esittäjä, levyn nimi, ...) ei kirjoiteta levylle.

en: This is not supported by the current active burning backend.
fi: Käytössä oleva kirjoitusohjelma ei tue tätä toimintoa.

en: Please add files.
fi: Lisää tiedostoja.

en: There are no files to write to disc
fi: Levylle kirjoitettavia tiedostoja ei ole valittu

en: Please add songs.
fi: Lisää kappaleita.

en: There are no songs to write to disc
fi: Levylle kirjoitettavia kappaleita ei ole valittu

en: Please add videos.
fi: Lisää videoita.

en: There are no videos to write to disc
fi: Levylle kirjoitettavia videoita ei ole valittu

en: There is no inserted disc to copy.
fi: Asemassa ei ole kopioitavaa levyä.

en: Please select a disc image.
fi: Valitse levykuva.

en: There is no selected disc image.
fi: Levykuvaa ei ole valittu.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
fi: Valitse toinen levykuva.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
fi: Tämä ei näytä olevan kelvollinen levykuva tai cue-tiedosto.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
fi: Laita asemaan levy, joka ei ole kopiosuojattu.

en: All required applications and libraries are not installed.
fi: Kaikkia tarvittavia sovelluksia tai kirjastoja ei ole asennettu.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
fi: Korvaa levy tuetulla CD- tai DVD-levytyypillä.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
fi: Haluatko kirjoittaa levylle enemmän kuin sinne pitäisi mahtua?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
fi: Datan määrä on liian suuri levylle, joten sinun täytyisi tavallisesti poistaa valinnasta tiedostoja.
    Voit haluta silti jatkaa, jos käytät 90- tai 100 min pitkiä CD-R(W)-levyjä, joita ei voitu tunnistaa oikein ja jotka vaativat ylikirjoitusvalinnan.
    HUOMAUTUS: Tämä valinta saattaa aiheuttaa ongelmia.

en: _Overburn
fi: Ylip_oltto

en: Burn beyond the disc's reported capacity
fi: Kirjoita yli levyn raportoidun kapasiteetin

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
fi: Lähdemedian sisältävää asemaa käytetään myös kirjoittamiseen.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
fi: Uusi kirjoitettava levy vaaditaan, kun nyt ladattu levy on ensin kopioitu.

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Image Burning Setup
fi: Levykuvan kirjoituksen asetukset

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc to write to"));
en: Select a disc to write to
fi: Valitse levy jolle kirjoitetaan

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Disc Burning Setup
fi: Levyn kirjoituksen asetukset

en: Video Options
fi: Videovalinnat

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
fi: Haluatko luoda levyn levykuvan sisällöstä vai lisätä levykuvatiedoston itsessään?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
fi: On vain yksi valittu tiedosto (”%s”). Se on levykuvatiedosto ja sen sisältö voidaan kirjoittaa.

en: Burn as _File
fi: Kirjoita _tiedostona

en: Burn _Contents…
fi: Kirjoita _sisältö…

note: pack everything string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc image to write"));
en: Select a disc image to write
fi: Valitse kirjoitettava levykuva

en: Copy CD/DVD
fi: Kopioi CD/DVD

en: Select disc to copy
fi: Valitse kopioitava levy

en: Please install the following manually and try again:
fi: Asenna seuraavat käsin ja yritä uudelleen:

en: Unknown song
fi: Tuntematon kappale

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in burner we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBuf
en: by %s
fi: esittäjä %s

en: "%s" cannot be read
fi: ”%s” ei voi lukea

en: SVCD image
fi: SVCD-levykuva

en: VCD image
fi: VCD-levykuva

en: Video DVD image
fi: Video-DVD-levykuva

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
fi: %s: ”%s”

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that burner will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
fi: Uusi levy samaan asemaan, jossa lähdelevy on

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
fi: %s: ei tarpeeksi vapaata tilaa

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
fi: %s: %s vapaata tilaa

note: Translators: the first %s is the path of the directory where burner * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
fi: %s: %s vapaana

en: Do you really want to choose this location?
fi: Haluatko varmasti valita tämän sijainnin?

en: You do not have the required permission to write at this location
fi: Oikeutesi eivät riitä kirjoittamaan tähän kohteeseen

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
fi: Tämän taltion tiedostojärjestelmä ei tue isoja tiedostoja (koko yli 2 GiB).
    Tämä saattaa olla ongelma kirjoitettaessa DVD-levyjä tai suuria levykuvia.

en: Impossible to retrieve speeds
fi: Nopeustietoja ei voitu hakea

en: Maximum speed
fi: Suurin nopeus

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Burning speed")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), burner_utils_pack_properties (string, priv->speed, NULL), FALSE, FALSE, 0);
en: Burning speed
fi: Kirjoitusnopeus

en: _Simulate before burning
fi: Simuloi ennen _kirjoitusta

en: Burner will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
fi: Burner simuloi kirjoittamista ja jos simulointi onnistuu, aloittaa varsinaisen kirjoittamisen 10 sekunnin kuluttua

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
fi: Käytä burn_proofia (vähentää epäonnistumisen mahdollisuutta)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
fi: Kirjoita levykuva _suoraan tallentamatta sitä kiintolevylle

en: Leave the disc _open to add other files later
fi: Jätä levy _avoimeksi, jotta muita tiedostoja voidaan lisätä myöhemmin

en: Allow one to add more data to the disc later
fi: Salli lisätiedon lisääminen levyyn myöhemmin

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options")); title = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options"));
en: Options
fi: Valinnat

en: Location for _Temporary Files
fi: Väliaikaistiedostojen _sijainti

en: Set the directory where to store temporary files
fi: Aseta väliaikaistiedostojen kansio

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Temporary files"));
en: Temporary files
fi: Väliaikaistiedostot

en: Hidden file
fi: Piilotiedosto

en: Unreadable file
fi: Tiedostoa ei voi lukea

en: Broken symbolic link
fi: Rikkinäinen symbolinen linkki

en: Recursive symbolic link
fi: Rekursiivinen symbolinen linkki

en: Disc image type:
fi: Levykuvan tyyppi:

en: Autodetect
fi: Automaattinen tunnistus

en: ISO9660 image
fi: ISO9660-levykuva

en: Readcd/Readom image
fi: Readcd/Readom-levykuva

en: Cue image
fi: Cue-levykuva

en: Cdrdao image
fi: Cdrdao-levykuva

en: Properties of %s
fi: %s ominaisuudet

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
fi: Haluatko varmasti käyttää nykyistä päätettä levykuvan nimessä?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
fi: Jos säilytät tämän päätteen, ohjelmat eivät ehkä tunnista tiedoston tyyppiä oikein.

en: _Keep Current Extension
fi: Pidä ny_kyinen pääte

en: Change _Extension
fi: Vaihda päät_että

en: Configure recording options
fi: Muuta kirjoituksen valintoja

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
fi: Kokonaisaika: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
fi: Aseman keskimääräinen nopeus:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
fi: Arvioitu jäljellä oleva aika: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
fi: %i MiB / %i MiB

en: Estimated drive speed:
fi: Arvioitu aseman nopeus:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
fi: ”%s”: ladataan

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
fi: ”%s”: tuntematon levykuvan tyyppi

note: NOTE to translators, the first %s is the path of the image * file and the second its size.
en: "%s": %s
fi: ”%s”: %s

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
fi: Valitse _levykuva napsauttamalla tästä

en: Select Disc Image
fi: Valitse levykuva

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
fi: Levykuvat

en: Image type:
fi: Levykuvan tyyppi:

en: Estimated size: %s
fi: Arvioitu koko: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
fi: Haluatko varmasti lisätä ”%s” valintaan?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Burner can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
fi: Tämän hakemiston kohteilla tulee olemaan 7 ylähakemistoa.
    Burner voi luoda kyseisen kaltaisen tiedostohierarkian ja kirjoittaa levyn, mutta levyä ei välttämättä pysty lukemaan kaikilla käyttöjärjestelmillä.
    Huom: Kyseisen kaltainen tiedostohierarkia toimii ainakin Linuxissa.

en: Ne_ver Add Such File
fi: Älä _koskaan lisää tällaista tiedostoa

en: Al_ways Add Such File
fi: _Lisää tällainen tiedosto aina

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
fi: Haluatko varmasti lisätä ”%s” valintaan ja käyttää ISO9660-standardin versiota 3 tiedoston tukemiseksi?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
fi: Tiedoston koko on yli 2 GiB. Kahta gigatavua suurempia tiedostoja ei tueta ISO9660-standardin ensimmäisessä ja toisessa versiossa, jotka ovat eniten käytössä. On suositeltavaa käyttää ISO9660-standardin kolmatta versiota, jota kuitenkin tukevat useimmat käyttöjärjestelmät, mukaan lukien Linux ja Windowsien kaikki versiot.
    Ikävä kyllä Mac OS X ei osaa lukea ISO9660-standardin kolmannella versiolla luotuja levyjä.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
fi: Pitäisikö tiedostot uudelleennimetä täysin Windows-yhteensopiviksi?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
fi: Kyseiset nimet tulisi muuttaa ja lyhentää 64 merkkiin.

en: _Disable Full Windows Compatibility
fi: Ota täysi Win_dows-yhteensopivuus pois käytöstä

en: _Rename for Full Windows Compatibility
fi: Uudelleennimeä täyttä Windows-yhteensopivuutta va_rten

en: Size Estimation
fi: Koon arviointi

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
fi: Odota, kunnes projektin arvioitu koko on laskettu.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
fi: Kaikki projektin tiedostot täytyy analysoida tämän toiminnon tekemiseksi.

en: Check _Again
fi: Tarkista _uudelleen

en: The file integrity check could not be performed.
fi: Tiedostojen eheystarkistusta ei voi suorittaa.

en: An unknown error occurred
fi: Tapahtui tuntematon virhe

en: The file integrity check was performed successfully.
fi: Tiedoston eheyden tarkistus suoritettiin onnistuneesti.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
fi: Levyllä ei näytä olevan viallisia tiedostoja

en: The following files appear to be corrupted:
fi: Seuraavat tiedostot näyttävät olevan viallisia:

en: Corrupted Files
fi: Vialliset tiedostot

en: Downloading MD5 file
fi: Haetaan MD5-tiedostoa

en: "%s" is not a valid URI
fi: URI ”%s” ei ole kelvollinen

en: No MD5 file was given.
fi: MD5-tiedostoa ei annettu.

en: Use an _MD5 file to check the disc
fi: Käytä _MD5-tiedostoa levyn tarkistamiseen

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
fi: Käytä ulkoista md5-tiedostoa, joka sisältää levyn tarkistussumman

en: Open an MD5 file
fi: Avaa MD5-tiedosto

en: _Check
fi: _Tarkista

en: Disc Checking
fi: Levyn tarkistus

en: The operation cannot be performed.
fi: Toimintoa ei voi suorittaa.

en: The disc is not supported
fi: Levy ei ole tuettu

en: The drive is empty
fi: Asemassa ei ole levyä

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc"));
en: Select a disc
fi: Valitse levy

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Progress"));
en: Progress
fi: Edistyminen

en: (loading…)
fi: (ladataan…)

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Disc file
fi: Levytiedosto

en: %d item | %d items
fi[0]: %d kohta
fi[1]: %d kohtaa

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: New folder %i
fi: Uusi kansio %i

en: Analysing files
fi: Analysoidaan tiedostoja

en: "%s" is a recursive symbolic link.
fi: ”%s” on rekursiivinen symbolinen linkki.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
fi: ”%s” ei löydy.

en: Retrieving image format and size
fi: Noudetaan kuvan tyyppiä ja kokoa

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
fi: Levykuvan tyyppiä ei voitu tunnistaa

en: Please set it manually
fi: Valitse tyyppi käsin

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
fi: Tiedosto ”%s” oli poistettu tiedostojärjestelmästä.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
fi: Video- tai äänilevyille ei voi lisätä kansioita

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
fi: Video- tai äänilevyille ei voi lisätä soittolistoja

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
fi: Levy ”%s” ei ole ääni- tai videoprojekteille sopivaa tyyppiä

en: Analysing video files
fi: Analysoidaan videotiedostoja

en: Video format:
fi: Videomuoto:

en: Format used mostly on the North American continent
fi: Lähinnä Pohjois-Amerikan mantereella käytetty muoto

en: Format used mostly in Europe
fi: Lähinnä Euroopassa käytetty muoto

en: Native _format
fi: Alkuperäinen _muoto

en: Aspect ratio:
fi: Kuvasuhde:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
fi: VC-tyyppi:

en: Create an SVCD
fi: Luo SVCD

en: Create a VCD
fi: Luo VCD

en: Directory could not be created (%s)
fi: Kansiota ei voitu luoda (%s)

en: Getting size
fi: Haetaan kokoa

en: Writing
fi: Kirjoitetaan

en: Blanking
fi: Tyhjennetään

en: Creating checksum
fi: Luodaan tarkistussummaa

en: Copying file
fi: Kopioidaan tiedostoa

en: Analysing audio files
fi: Analysoidaan äänitietoja

en: Transcoding song
fi: Transkoodataan kappaletta

en: Preparing to write
fi: Valmistellaan asemaa

en: Writing leadin
fi: Kirjoitetaan alkua

en: Writing CD-Text information
fi: Kirjoitetaan CD-Text-tietoja

en: Finalizing
fi: Viimeistellään

en: Writing leadout
fi: Kirjoitetaan loppua

en: Starting to record
fi: Aloitetaan tallennusta

en: Success
fi: Onnistui

en: Ejecting medium
fi: Poistetaan mediaa asemasta

en: Display debug statements on stdout for Burner burn library
fi: Näytä burnern polttokirjaston vianetsintäviestit oletustulosteessa

en: Burner media burning library
fi: Burnern mediakirjoituskirjasto

en: Display options for Burner-burn library
fi: Näytä burner-burn -kirjaston valinnat

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
fi: ”%s” ei toimi oikein

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
fi: Levyllä ei ole tarpeeksi tilaa (%s saatavilla, %s vaaditaan)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
fi: Väliaikaisen levykuvan tallennuskohteen tiedostojärjestelmä ei salli yli 2 GiB kokoisia tiedostoja

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
fi: Väliaikaisen levykuvan tallennukseen valitussa kohteessa ei ole tarpeeksi vapaata tilaa levykuvaa varten (vaaditaan %ld MiB).

en: The size of the volume could not be retrieved
fi: Taltion kokoa ei voitu selvittää

en: No path was specified for the image output
fi: Luotavalle levykuvalle ei annettu polkua

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
fi: Tapahtui sisäinen virhe (%s)

en: The file is not stored locally
fi: Tiedosto ei ole tallennettu paikalliselle levylle

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
fi: VIDEO_TS-hakemisto ei ole olemassa tai on epäkelpo

en: "%s" could not be found in the path
fi: Komentoa ”%s” ei löydy polulta

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
fi: ”%s” - GStreamer-liitännäistä ei löydy

en: The version of "%s" is too old
fi: Ohjelman ”%s” versio on liian vanha

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
fi: ”%s” on toiseen ohjelmaan osoittava symbolinen linkki

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
fi: ”%s” ei löydy

note: Translators: %s is the name of the burner element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
fi: prosessi ”%s” päättyi virhekoodiin (%i)

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
fi: Levykuvatiedosto

en: Unnamed CD/DVD Drive
fi: Nimeämätön CD/DVD-asema

en: Display debug statements on stdout for Burner media library
fi: Näytä burnern mediakirjaston vianetsintäviestit oletustulosteessa

en: Burner optical media library
fi: Burnern optisten medioiden kirjasto

en: Display options for Burner media library
fi: Näytä Burnern mediakirjaston valinnat

en: File
fi: Tiedosto

en: DVD+R dual layer
fi: Kaksikerroksinen DVD+R

en: DVD+RW dual layer
fi: Kaksikerroksinen DVD+RW

en: DVD-R dual layer
fi: Kaksikerroksinen DVD-R

en: Blu-ray disc
fi: Blu-ray-levy

en: Writable Blu-ray disc
fi: Kirjoitettava Blu-ray-levy

en: Rewritable Blu-ray disc
fi: Uudelleenkirjoitettava Blu-ray-levy

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
fi: Tyhjä %s asemassa %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
fi: Ääni- ja data-%s asemassa %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
fi: Ääni-%s asemassa %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
fi: Data-%s asemassa %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
fi: %s asemassa %s

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
fi: %s: tyhjä

en: Searching for available discs
fi: Etsitään mahdollisia levyjä

en: No disc available
fi: Levyä ei saatavilla

en: The disc mount point could not be retrieved
fi: Levyn liitospistettä ei voitu selvittää

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
fi: Tyhjä levy (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
fi: Ääni- ja datalevy (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
fi: Äänilevy (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
fi: Datalevy (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
fi: Tämä ei näytä olevan kelvollinen ISO-levykuva

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Size mismatch
fi: Koko ei täsmää

en: Type mismatch
fi: Tyyppi ei täsmää

en: Bad argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Outrange address
fi: Alueen ylittävä osoite

en: Invalid address
fi: Virheellinen osoite

en: Invalid command
fi: Virheellinen komento

en: Invalid parameter in command
fi: Virheellinen parametri komennossa

en: Invalid field in command
fi: Virheellinen kenttä komennossa

en: The device timed out
fi: Aikakatkaisu laitteelta

en: Key not established
fi: Avainta ei ole sovittu

en: Invalid track mode
fi: Virheellinen raidan tila

en: _Hide changes
fi: _Piilota muutokset

en: _Show changes
fi: _Näytä muutokset

en: The file does not appear to be a playlist
fi: Tiedosto ei näytä olevan soittolista

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
fi: Kuvat

en: _Color
fi: _Väri

en: Solid color
fi: Kiinteä väri

en: Horizontal gradient
fi: Vaakasuuntainen väriliuku

en: Vertical gradient
fi: Pystysuuntainen väriliuku

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
fi: _Kuva

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
fi: Kuvan polku:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
fi: Valitse kuva

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
fi: Kuvan tyyli:

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Tiled
fi: Vierekkäin

en: Scaled
fi: Sovitettu

en: Background Properties
fi: Taustan ominaisuudet

en: Print
fi: Tulosta

en: Bac_kground Properties
fi: _Taustan ominaisuudet

en: Background properties
fi: Taustan ominaisuudet

en: Align right
fi: Aseta oikealle

en: Center
fi: Keskitetty

en: Align left
fi: Aseta vasemmalle

en: Underline
fi: Alleviivaa

en: Italic
fi: Kursivoi

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Font family and size
fi: Fonttiperhe ja koko

en: _Text Color
fi: _Tekstin väri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Cover Editor
fi: Kansieditori

en: Set Bac_kground Properties
fi: Aseta _taustan ominaisuudet

en: SIDES
fi: SIVUT

en: BACK COVER
fi: TAKAKANSI

en: FRONT COVER
fi: ETUKANSI

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
fi: Kuvaa ei voitu ladata.

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
fi: GStreamer ei voinut käsitellä kohdetta ”%s”.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
fi: Elementtiä %s ei voitu luoda

en: Display debug statements on stdout for Burner utilities library
fi: Näytä Burnern apuohjelmakirjaston vianjäljitysviestit oletustulosteessa

en: Burner utilities library
fi: Burnern apuohjelmien kirjasto

en: Display options for Burner-utils library
fi: Näytä Burner-utils-kirjaston valinnat

en: Pick a Color
fi: Valitse väri

en: CD/DVD Creator
fi: CD/DVD-luontityökalu

en: Create CDs and DVDs
fi: Luo CD- ja DVD-levyjä

en: Medium Icon
fi: Median kuvake

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
fi: Kuvatiedostot

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
fi: CD/DVD-luontityökalun kansio

en: Disc Name:
fi: Levyn nimi:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
fi: Raahaa tai kopioi tiedostoja alla olevaan tilaan kirjoittaaksesi ne levylle

en: Write to Disc
fi: Kirjoita levylle

en: Write contents to a CD or DVD
fi: Kirjoita sisältö CD- tai DVD-levylle

en: Copy Disc
fi: Kopioi levy

en: _Write to Disc…
fi: _Kirjoita levylle…

en: Write disc image to a CD or DVD
fi: Kirjoita levykuva CD- tai DVD-levylle

en: _Copy Disc…
fi: _Kopioi levy…

en: Create a copy of this CD or DVD
fi: Luo kopio tästä CD- tai DVD-levystä

en: _Blank Disc…
fi: _Tyhjennä levy…

en: Blank this CD or DVD
fi: Tyhjennä tämä CD- tai DVD-levy

en: _Check Disc…
fi: _Tarkista levy…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
fi: Tarkista tämän CD- tai DVD-levyn tietojen eheys

en: Data could not be read (%s)
fi: Tietoja ei voitu lukea (%s)

en: Data could not be written (%s)
fi: Tietoja ei voitu kirjoittaa (%s)

en: Generates .cue files from audio
fi: Luo .cue-tiedostoja äänestä

en: cdrdao burning suite
fi: cdrdao-kirjoitusohjelmisto

en: Copying audio track
fi: Kopioidaan ääniraitaa

en: Copying data track
fi: Kopioidaan dataraitaa

en: Analysing track %02i
fi: Analysoidaan raitaa %02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän aseman käyttämiseen

en: Converting toc file
fi: Muunnetaan TOC-tiedostoksi

en: Copies, burns and blanks CDs
fi: Kopioi, kirjoittaa ja tyhjentää CD-levyjä

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
fi: Käytä ”--driver-generic-mmc-raw”-lippua (lisätietoja cdrdaon ohjeesta)

en: cdrkit burning suite
fi: cdrkit-kirjoitusohjelmisto

en: Last session import failed
fi: Edellisen istunnon tuonti epäonnistui

en: An image could not be created
fi: Levykuvaa ei voitu luoda

en: This version of genisoimage is not supported
fi: Tämä komennon genisoimage versio ei ole tuettu

en: Some files have invalid filenames
fi: Joidenkin tiedostojen nimet ovat virheellisiä

en: Unknown character encoding
fi: Tuntematon merkistökoodaus

en: There is no space left on the device
fi: Laitteella ei ole tilaa jäljellä

en: Creates disc images from a file selection
fi: Luo levykuvia valituista tiedostoista

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
fi: Valitussa sijainnissa ei ole tarpeeksi vapaata tilaa levykuvaa varten

en: Copies any disc to a disc image
fi: Kopioi minkä tahansa levyn levykuvaksi

en: An error occurred while writing to disc
fi: Tapahtui virhe kirjoitettaessa levyä

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
fi: Järjestelmä on liian hidas kirjoittamaan levyä tällä nopeudella, kokeile hitaampaa nopeutta

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
fi: Kirjoitetaan raitaa %s

en: Formatting disc
fi: Alustetaan levyä

en: Writing cue sheet
fi: Kirjoitetaan cue-tiedostoa

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
fi: Levy täytyy ladata uudelleen ennen kirjoitusta

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
fi: Kirjoittaa, tyhjentää ja alustaa CD- ja DVD-levyjä

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
fi: Ota ”-immed”-lippu käyttöön (lisätietoja wodimin ohjeesta)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
fi: Pienin mahdollinen aseman puskurin täyttöaste prosenteissa (lisätietoja wodimin ohjeesta):

en: Copying audio track %02d
fi: Kopioidaan ääniraitaa %02d

en: Preparing to copy audio disc
fi: Valmistellaan äänilevyn kopioimista

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
fi: Kopioi raidat ääni-CD-levyltä kaikkine tietoineen

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
fi: Kirjoittaa, tyhjentää ja alustaa CD-, DVD- ja BD-levyjä

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
fi: Käytä ”-immed”-lippua (lisätietoja cdrecordin ohjeesta)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
fi: Pienin mahdollinen aseman puskurin täyttöaste prosenteissa (lisätietoja cdrecordin ohjeesta):

en: cdrtools burning suite
fi: cdrtools-kirjoitusohjelmisto

en: This version of mkisofs is not supported
fi: Tämä komennon mkisofs versio ei ole tuettu

en: File "%s" could not be opened (%s)
fi: Tiedostoa ”%s” ei voitu avata (%s)

en: Creating checksum for image files
fi: Luodaan tarkistussummaa levykuvatiedostoista

en: No checksum file could be found on the disc
fi: Levyltä ei löytynyt tarkistussummatiedostoa

en: Checking file integrity
fi: Tarkistetaan tiedoston eheys

en: File "%s" could not be opened
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi avata

en: Some files may be corrupted on the disc
fi: Jotkut levyllä olevista tiedostoista saattavat olla viallisia

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
fi: Tiedoston tarkistussumma

en: Checks file integrities on a disc
fi: Levyn tiedostojen eheystarkistus

en: Hashing algorithm to be used:
fi: Käytettävä tiivistealgoritmi:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
fi: ”%s”-levyä ei voitu avata (%s)

en: Creating image checksum
fi: Luodaan levykuvan tarkistussummaa

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
fi: Levykuvan tarkistussumma

en: Checks disc integrity after it is burnt
fi: Levylle kirjoitettujen tietojen eheystarkistus kirjoituksen jälkeen

en: Creating file layout
fi: Luodaan tiedostoasettelua

en: Creates disc images suitable for video DVDs
fi: Luo video-DVD-levyille sopivia levykuvia

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * burner --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session" command
fi: Virhe noudettaessa salaukseen käytettävää avainta. Voit ratkaista tämän ongelman seuraavilla tavoilla: päätteessä joko aseta sopiva DVD-aluekoodi CD/DVD-soittimeesi komennolla ”regionset %s” tai aja komento ”DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session”

en: Retrieving DVD keys
fi: Haetaan DVD-levyn avaimia

en: Video DVD could not be opened
fi: DVD-videolevyä ei voitu avata

en: Error while reading video DVD (%s)
fi: Virhe luettaessa DVD-videolevyä (%s)

en: Copying video DVD
fi: Kopioidaan video-DVD-leyvä

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
fi: Kopioi CSS-salatun video-DVD-levyn levykuvaksi

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
fi: Tyhjentää ja alustaa uudelleen kirjoitettavia DVD- ja BD-levyjä

en: Burns and blanks DVDs and BDs
fi: Kirjoittaa ja tyhjentää DVD- ja BD-levyjä

en: Allow DAO use
fi: Salli DAOn käyttö

en: growisofs burning suite
fi: growisofs-kirjoitusohjelmisto

en: libburn track could not be created
fi: libburn-raitaa ei voi luoda

en: libburn library could not be initialized
fi: libburn-kirjastoa ei voitu alustaa

en: The drive address could not be retrieved
fi: Aseman osoitetta ei voitu selvittää

en: Writing track %02i
fi: Kirjoitetaan raitaa %02i

en: libburnia burning suite
fi: libburnia-kirjoitusohjelmisto

en: Volume could not be created
fi: Taltiota ei voitu luoda

en: libisofs could not be initialized.
fi: libisofs-kirjastoa ei voi alustaa.

en: Read options could not be created
fi: Lukuvalintoja ei voitu luoda

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
fi: Polun ”%s” yläkansiota ei löydy puusta

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
fi: libisofs kertoi virheestä luotaessa kansiota ”%s”

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
fi: libisofs kertoi virheestä lisättäessä sisältöä kansioon ”%s” (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
fi: libisofs kertoi virheestä lisättäessä tiedostoa polulla ”%s”

en: Copying checksum file
fi: Kopioidaan tarkistussummatiedostoa

en: Copying files locally
fi: Kopioidaan tiedostoja paikallisesti

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
fi: Tiedostojen noutaja

en: Allows files not stored locally to be burned
fi: Sallii ei-paikallisten tiedostojen kirjoituksen

en: Impossible to retrieve local file path
fi: Paikallista tiedostopolkua on mahdoton selvittää

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
fi: Sallii Nautiluksen ”CD/DVD-luontityökalun” kansion sisällön kirjoittamisen

note: Translators: This message is sent * when burner could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
fi: Liitännäisten täytteitä ei voitu liittää

en: Normalizing tracks
fi: Normalisoidaan raitoja

en: Normalization
fi: Normalisointi

en: Sets consistent sound levels between tracks
fi: Mahdollistaa eri raitojen välisen yhtenäisen äänenvoimakkuuksien tason

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
fi: Virhe täytettäessä tiedostoa (%s)

en: Error while getting duration
fi: Virhe selvitettäessä kestoa

en: Analysing "%s"
fi: Analysoidaan ”%s”

en: Transcoding "%s"
fi: Transkoodataan ”%s”

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
fi: Mahdollistaa minkä tahansa äänitiedoston muuntamisen ääni-CD-levyille sopivaksi

en: Converting video file to MPEG2
fi: Muunnetaan video MPEG2-tiedostoksi

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
fi: Muuntaa minkä tahansa videotiedoston muotoon, joka sopii video-DVD-levyille

en: Creates disc images suitable for SVCDs
fi: Luo SVCD-levyille sopivia levykuvia

en: Create a data CD/DVD
fi: Luo datalevy CD- tai DVD-muodossa

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
fi: Luo CD tai DVD, joka sisältää tietokoneella luettavassa muodossa mitä tahansa tiedostoja

note: {N_("Audi_o project"), N_("Create a traditional audio CD"), N_("Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos"), "media-optical-audio-new", BURNER_PROJECT_TYPE_AUDIO},
en: D_ata project
fi: D_ataprojekti

note: {N_("_Video project"), N_("Create a video DVD or an SVCD"), N_("Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers"), "media-optical-video-new", BURNER_PROJECT_TYPE_VIDEO}, {N_("Disc _copy"), N_("Create 1:1 copy of a CD/DVD"), N_("Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your h
en: Burn _image
fi: K_irjoita levykuva

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
fi: Kirjoita olemassa oleva CD- tai DVD-levykuva levylle

en: _Project
fi: _Projekti

en: _View
fi: _Näytä

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Help
fi: O_hje

en: P_lugins
fi: _Liitännäiset

en: Choose plugins for Burner
fi: Valitse Burnern liitännäiset

en: E_ject
fi: _Poista asemasta

en: Eject a disc
fi: Poista levy asemasta

en: _Blank…
fi: _Tyhjennä…

en: Blank a disc
fi: Tyhjennä levy

en: _Check Integrity…
fi: _Tarkista eheys…

en: Check data integrity of disc
fi: Tarkista levyn tietojen eheys

en: Quit Burner
fi: Lopeta burner

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Display help
fi: Näytä ohje

en: About
fi: Tietoja

en: Disc Burner
fi: Levynkirjoittaja

en: Error while loading the project
fi: Virhe ladattaessa projektia

en: Please add files to the project.
fi: Lisää tiedostoja projektiin.

en: The project is empty
fi: Projekti on tyhjä

en: Burner is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Burner on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL lisenssin) ehtojen mukaan  sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: Burner is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Burnera levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Burner; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
fi: Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
fi: Yksikertainen CD- ja DVD-kirjoitusohjelma Gnomelle

en: Burner Homepage
fi: Burnern kotisivu

en: The project "%s" does not exist
fi: Projektia ”%s” ei löydy

en: _Recent Projects
fi: _Viimeisimmät projektit

en: Display the projects recently opened
fi: Näytä äskettäin avatut projektit

en: Open the selected files
fi: Avaa valitut tiedostot

en: _Edit Information…
fi: _Muokkaa tietoja…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
fi: Muokkaa raitatietoja (alku, loppu, tekijä jne.)

en: Remove the selected files from the project
fi: Poista valitut tiedostot projektista

en: Paste files
fi: Liitä tiedostot

en: Add the files stored in the clipboard
fi: Lisää leikepöydälle tallennetut tiedostot

en: I_nsert a Pause
fi: L_isää tauko

en: Add a 2 second pause after the track
fi: Lisää kahden sekunnin tauko kappaleen jälkeen

en: _Split Track…
fi: _Jaa raita…

en: Split the selected track
fi: Jaa valittu raita

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Split
fi: Jaa

en: Track
fi: Raita

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Length
fi: Pituus

en: The track will be padded at its end.
fi: Raitaan lisätään tyhjää loppuun.

en: The track is shorter than 6 seconds
fi: Raidan kesto on lyhyempi kuin 6 sekuntia

en: Make sure the appropriate codec is installed
fi: Varmista, että tarvittava koodekki on asennettu.

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
fi: Haluatko lisätä valintaan ”%s”, joka on videotiedosto?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
fi: Tämä tiedosto on video, ja siitä johtuen ainoastaan äänen osuus voidaan kirjoittaa levylle.

en: _Discard File
fi: _Hylkää tiedosto

en: _Add File
fi: _Lisää tiedosto

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
fi: Haluatko etsiä äänitiedostoja kansiosta?

en: Search _Directory
fi: Etsi _kansiosta

en: "%s" could not be opened.
fi: ”%s”-levyä ei voitu avata.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
fi: Haluatko luoda ääni-CD-levyn DTS-raidoilla?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
fi: Jotkin valituista kappaleista sopivat DTS-raitojen luomiseen.
    Tämän tyyppinen ääni-CD-raita tarjoaa korkeampaa äänenlaatua, mutta se voidaan toistaa vain tietyillä digitaalisilla soittimilla.
    Huomaa: jos hyväksyt, normalisaatiota ei toteuteta näille raidoille.

en: Create _Regular Tracks
fi: Luo tavallisia _raitoja

en: Click here to burn all songs as regular tracks
fi: Napsauta tässä kirjoittaaksesi kaikki kappaleet tavallisina raitoina

en: Create _DTS Tracks
fi: Luo _DTS-raitoja

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
fi: Napsauta tässä kirjoittaaksesi kaikki sopivat kappaleet DTS-raitoina

en: Select one song only please.
fi: Valitse vain yksi kappale.

en: Impossible to split more than one song at a time
fi: Useampaa kuin yhtä kappaletta ei voi jakaa samaan aikaan.

en: Open the specified project
fi: Avaa määritelty projekti

en: PROJECT
fi: PROJEKTI

en: Set the drive to be used for burning
fi: Aseta kirjoitukseen käytettävä asema

en: DEVICE PATH
fi: LAITTEEN POLKU

en: Create an image file instead of burning
fi: Luo levykuvatiedosto kirjoittamisen sijaan

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
fi: Avaa datalevyprojekti lisäämällä komentorivillä annetut URIt

en: Copy a disc
fi: Kopioi levy

en: PATH TO DEVICE
fi: LAITTEEN POLKU

en: Cover to use
fi: Käytettävä kansikuva

en: PATH TO COVER
fi: KANSIKUVAN POLKU

en: URI of an image file to burn (autodetected)
fi: Kirjoitettavan levykuvatiedoston URI (automaattinen tunnistus)

en: PATH TO IMAGE
fi: LEVYKUVAN POLKU

en: Force Burner to display the project selection page
fi: Pakota Burner näyttämään projektinvalintasivu

en: Open the blank disc dialog
fi: Avaa levyn tyhjennysikkuna

en: Open the check disc dialog
fi: Avaa levyn tarkistusikkuna

en: Burn the contents of the burn:// URI
fi: Kirjoita burn://-osoitteeseen sijoitettu sisältö

en: Start burning immediately.
fi: Käynnistä kirjoitus välittömästi.

en: Don't connect to an already-running instance
fi: Älä ota yhteyttä jo käynnissä olevaan instanssiin

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
fi: Kirjoita annettu projekti ja POISTA se.
    Tämä valinta on hyödyllinen lähinnä käytettäessä burnera muista ohjelmista.

en: PATH
fi: POLKU

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * burner will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become burner * parent as if burner was 
en: The XID of the parent window
fi: Yläikkunan XID-tunniste

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
fi: ”%s” ei voi kirjoittaa.

en: Wrong command line option.
fi: Väärä komentorivivalitsin.

en: Incompatible command line options used.
fi: Käytettiin epäyhteensopivia komentorivivalitsimia.

en: Only one option can be given at a time
fi: Vain yksi valitsin voidaan antaa kerralla

en: R_ename…
fi: Nim_eä…

en: Rename the selected file
fi: Nimeä valittu tiedosto uudelleen

note: {"NewFolder", "folder-new", N_("New _Folder"), NULL, N_("Create a new empty folder"),
en: New _Folder
fi: Uusi _kansio

en: Create a new empty folder
fi: Luo uusi tyhjä kansio

en: The session could not be imported.
fi: Istuntoa ei voitu tuoda.

en: The contents of the project changed since it was saved.
fi: Projektin sisältö on muuttunut tallennuksen jälkeen.

en: Discard the current modified project ?
fi: Hylätäänkö nykyinen muokattu projekti?

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: Discard the current modified project
fi: Hylkää nykyinen muokattu projekti

en: Continue with the current modified project
fi: Jatka nykyistä muokattua projektia

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
fi: On vain yksi valittu tiedosto (”%s”). Se on levykuvatiedosto ja sen sisältö voidaan polttaa.

en: Burn as _Data
fi: Kirjoita _tiedostona

en: Burn as _Image
fi: K_irjoita levykuvana

en: "%s" cannot be added to the selection.
fi: ”%s” ei voi lisätä valintaan.

en: It is a recursive symlink
fi: Kohde on rekursiivinen symbolinen linkki

en: It does not exist at the specified location
fi: Kohdetta ei löydy annetusta sijainnista.

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
fi: Haluatko korvata kohteen ”%s”?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
fi: Kansiossa on jo tämän niminen tiedosto. Korvaaminen tulee vaihtamaan levylle kirjoitettavan sisällön.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
fi: Säilytä _aina

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
fi: _Säilytä

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
fi: Ko_rvaa

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
fi: K_orvaa aina

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
fi: Tuo %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
fi: _Tuo %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
fi: _Tuo

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
fi: Haluatko tuoda istunnon levyltä ”%s”?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
fi: Tällä tavoin vanhat tiedosto edellisistä istunnoista ovat käytettävissä kirjoituksen jälkeen.

en: I_mport Session
fi: _Tuo istunto

en: Click here to import its contents
fi: Tuo levyn sisältö napsauttamalla tästä

en: Please wait while the project is loading.
fi: Odota että projekti ladataan.

en: _Cancel Loading
fi: _Peru lataus

en: Cancel loading current project
fi: Peru nykyisen projektin lataus

en: File Renaming
fi: Tiedoston nimeäminen

en: _Rename
fi: _Nimeä

en: Renaming mode
fi: Nimeämistapa

en: Files
fi: Tiedostot

en: Size
fi: Koko

en: Description
fi: Kuvaus

en: Space
fi: Tila

en: The disc in "%s" cannot be ejected
fi: Levyä ”%s” ei voi poistaa asemasta

en: _Eject
fi: _Avaa asema

en: Eject Disc
fi: Poista media asemasta

en: Audio files
fi: Äänitiedostot

en: Movies
fi: Elokuvat

en: No file filtered
fi: Ei suodatettua tiedostoa

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
fi[0]: Piilota _suodatettu tiedostoluettelo (%d tiedosto)
fi[1]: Piilota _suodatettu tiedostoluettelo (%d tiedostoa)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
fi[0]: Näytä _suodatettu tiedostoluettelo (%d tiedosto)
fi[1]: Näytä _suodatettu tiedostoluettelo (%d tiedostoa)

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Filter Options
fi: Suodatusvalinnat

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
fi: Valitse tiedostot, jotka haluat palauttaa, ja paina ”Palauta”-nappia

en: Type
fi: Tyyppi

en: _Restore
fi: _Palauta

en: Restore the selected files
fi: Palauta valitut tiedostot

en: _Options…
fi: _Valinnat…

en: Set the options for file filtering
fi: Määrittele suodatusasetuksia

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
fi: Suodata _piilotiedostot

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
fi: Ko_rvaa symboliset linkit

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
fi: Suodata _rikkinäiset symboliset linkit

en: P_review
fi: Es_ikatselu

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
fi: Video-, ääni- ja kuvatiedostojen esikatselu

en: _Show Side Panel
fi: _Näytä sivupaneeli

en: Show a side pane along the project
fi: Näytä projektin kanssa sivupaneeli

en: _Horizontal Layout
fi: _Vaakasuuntainen asettelu

en: Set a horizontal layout
fi: Aseta vaakasuuntainen asettelu

en: _Vertical Layout
fi: _Pystysuuntainen asettelu

en: Set a vertical layout
fi: Aseta pystysuuntainen asettelu

en: Click to close the side pane
fi: Sulje sivupaneeli napsauttamalla

en: <Keep current values>
fi: <säilytä nykyiset arvot>

en: Remove silences
fi: Poista tauot

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
fi: Nämä tiedot kirjoitetaan levylle CD-Text-tekniikkaa käyttäen. Jotkin CD-soittimet osaavat lukea ja näyttää näitä tietoja.

en: Song titles
fi: Kappaleiden nimet

en: Additional song information
fi: Lisätietoja kappaleesta

en: Artist:
fi: Esittäjä:

en: Composer:
fi: Säveltäjä:

en: Pause length:
fi: Tauon pituus:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
fi: Määrittää kappaletta seuraavan tauon pituuden

en: Song Information
fi: Kappaletiedot

en: %i × %i pixels
fi: %i × %i kuvapistettä

note: No Preview view
en: No preview
fi: Ei esikatselua

en: Error parsing playlist "%s".
fi: Virhe tulkittaessa soittolistaa ”%s”.

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
fi[0]: %d kappale
fi[1]: %d kappaletta

en: Select Playlist
fi: Valitse soittolista

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Number of Songs
fi: Kappaleiden lukumäärä

en: Genre
fi: Tyyli

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Copyright %s
fi: Tekijänoikeudet %s

en: _About
fi: _Tietoja

en: C_onfigure
fi: _Asetukset

en: A_ctivate
fi: Ota _käyttöön

en: Ac_tivate All
fi: Ota k_aikki käyttöön

en: _Deactivate All
fi: _Poista kaikki käytöstä

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
fi: Liitännäisen %s valinnat

en: Burner Plugins
fi: Burner-liitännäiset

en: Save current project
fi: Tallenna nykyinen projekti

en: Save _As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: Save current project to a different location
fi: Tallenna nykyinen projekti toiseen paikkaan

en: _Add Files
fi: _Lisää tiedostoja

en: Add files to the project
fi: Lisää tiedostoja projektiin

en: _Remove Files
fi: _Poista tiedostoja

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
fi: T_yhjennä projekti

en: Remove all files from the project
fi: Poista kaikki tiedostot projektista

en: _Burn…
fi: _Kirjoita…

en: Burn the disc
fi: Kirjoita levy

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
fi: Napsauta ”Lisää”-painiketta tai raahaa tiedostoja tälle alueelle lisätäksesi projektiin tiedostoja

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
fi: Valitse tiedostoja ja napsauta ”Poista”-painiketta tai paina ”Delete”-näppäintä näppäimistöltä poistaaksesi tiedostoja

en: Estimated project size: %s
fi: Arvioitu projektin koko: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
fi: Projektin koko on liian suuri levylle, vaikka käytettäisiin ylipoltto-valitsinta.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
fi: Projektin koko on liian suuri levylle, joten sinun täytyisi tavallisesti poistaa projektista tiedostoja.
    Voit haluta silti jatkaa, jos käytät 90- tai 100 min pitkiä CD-R(W)-levyjä, joita ei voitu tunnistaa oikein ja jotka vaativat ylikirjoitusvalinnan.
    HUOMAUTUS: Tämä valinta saattaa aiheuttaa ongelmia.

en: Start to burn the contents of the selection
fi: Aloita valitun sisällön kirjoittaminen

en: Please add songs to the project.
fi: Lisää kappaleita projektiin.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
fi: Haluatko varmasti luoda uuden projektin ja hylätä nykyisen projektin?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
fi: Jos päätät luoda uuden tyhjän projektin, kaikki tehdyt muutokset hukataan.

en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
fi: Haluatko hylätä tiedostovalinnan vai lisätä sen uuteen projektiin?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
fi: Jos valitset uuden tyhjän projektin luonnin, tiedostovalinta unohdetaan.

en: _Discard File Selection
fi: _Hylkää tiedostovalinta

en: _Keep File Selection
fi: Säilytä _tiedostovalinta

en: _Discard Project
fi: _Hylkää projekti

en: Select Files
fi: Valitse tiedostoja

en: Do you really want to empty the current project?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää nykyisen projektin?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
fi: Projektin tyhjennys poistaa luettelosta kaikki lisätyt tiedostot, ja kaikki muutokset hukataan. Huomaa, että tiedostoja ei poisteta alkuperäisestä sijainnistaan, niitä ei vain näytetä enää tässä.

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Remove
fi: _Poista

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Data Disc)
fi: Burner – %s (datalevy)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Audio Disc)
fi: Burner – %s (äänilevy)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Video Disc)
fi: Burner – %s (videolevy)

en: Your project has not been saved.
fi: Projektia ei ole tallennettu.

en: Save the changes of current project before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset projektiin ennen sulkemista?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset hukataan pysyvästi.

en: Cl_ose Without Saving
fi: _Sulje tallentamatta

en: Save Current Project
fi: Tallenna nykyinen projekti

en: Save project as a Burner audio project
fi: Tallenna projekti Burnern äänilevyprojektina

en: Save project as a plain text list
fi: Tallenna projekti tavallisena tekstitiedostona

en: Save project as a PLS playlist
fi: Tallenna projekti PLS-soittolistana

en: Save project as an M3U playlist
fi: Tallenna projekti M3U-soittolistana

en: Save project as an XSPF playlist
fi: Tallenna projekti XSPF-soittolistana

en: Save project as an iriver playlist
fi: Tallenna projekti iriver-soittolistana

en: _Cover Editor
fi: _Kansieditori

en: Design and print covers for CDs
fi: Suunnittele ja tulosta kansia CD-levyille

en: _New Project
fi: _Uusi projekti

en: Create a new project
fi: Luo uusi projekti

en: _Empty Project
fi: T_yhjennä projekti

en: Let you choose your new project
fi: Antaa sinun valita uuden projektin

en: New _Audio Project
fi: Uusi _äänilevyprojekti

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
fi: Luo perinteinen ääni-CD, jota voi soittaa tietokoneella ja stereoissa

en: New _Data Project
fi: Uusi _dataprojekti

en: New _Video Project
fi: Uusi _videoprojekti

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
fi: Luo TV-laitteilla toistettava video-DVD tai SVCD

en: Copy _Disc…
fi: Kopioi _levy…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
fi: Luo yksi-yhteen kopio ääni-CD:stä tai datalevystä kiintolevylle tai toiselle levylle

en: _Burn Image…
fi: Kirjoita _levykuva…

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: Open a project
fi: Avaa projekti

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
fi[0]: %d tiedosto valittu (%s)
fi[1]: %d tiedostoa valittu (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
fi[0]: %d tiedosto on tuettu (%s)
fi[1]: %d tiedostoa on tuettu (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
fi[0]: %d tiedosto voidaan lisätä (%s)
fi[1]: %d tiedostoa voidaan lisätä (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
fi[0]: Tiedostoja ei voi lisätä (%i valittu tiedosto)
fi[1]: Tiedostoja ei voi lisätä (%i valittua tiedostoa)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
fi[0]: Yksikään tiedostoista ei ole tuettu (%i valittu tiedosto)
fi[1]: Yksikään tiedostoista ei ole tuettu (%i valittua tiedostoa)

en: No file selected
fi: Ei valittua tiedostoa

en: Open Project
fi: Avaa projekti

en: _New
fi: _Uusi

en: _Open
fi: _Avaa

en: Browse the file system
fi: Selaa tiedostojärjestelmää

en: Display playlists and their contents
fi: Näytä soittolistoja ja niiden sisältöjä

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
fi: Valitse toinen kuva.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
fi: Videolevy (%s)

en: Error while loading the project.
fi: Virhe ladattaessa projektia.

en: The project could not be opened
fi: Projektia ei voitu avata

en: The file is empty
fi: Tiedosto on tyhjä

en: It does not seem to be a valid Burner project
fi: Tiedosto ei näytä olevan kelvollinen burner-projekti

en: Last _Unsaved Project
fi: Viimeisin _tallentamaton projekti

en: Load the last project that was not burned and not saved
fi: Lataa viimeisin projekti, jota ei kirjoitettu eikä tallennettu

en: No recently used project
fi: Ei äskettäin avattuja projekteja

en: Recent projects:
fi: Viimeisimmät projektit:

en: Insert text
fi: Lisää teksti

en: Delete text
fi: Poista teksti

en: Substitute text
fi: Korvaa tekstiä

en: Number files according to a pattern
fi: Numeroi tiedostot mallin mukaan

en: Insert number sequence at beginning
fi: Lisää numerointi alkuun

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
fi: Lisää

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
fi: alkuun

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
fi: loppuun

en: Delete every occurrence of
fi: Poista jokainen ilmentymä kohteesta

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in burner * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
fi: arvolla

en: Rename to
fi: Nimeä muotoon

en: {number}
fi: {numero}

en: No file
fi: Ei tiedostoa

en: Start and stop playing
fi: Aloita ja lopeta toisto

en: Title:
fi: Nimi:

en: Song start:
fi: Kappaleen alku:

en: Song end:
fi: Kappaleen loppu:

en: Track length:
fi: Raidan pituus:

en: Song information for track %02i
fi: Kappaletiedot raidalle %02i

en: Do you really want to split the track?
fi: Haluatko todella jakaa raidan?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
fi: Jos jaat raidan, uuden kappaleen pituus on alle 6 sekuntia, ja siihen lisätään taukoa.

en: _Split
fi: _Jaa

en: The track wasn't split.
fi: Raitaa ei jaettu.

en: No silence could be detected
fi: Hiljaista kohtaa ei löytynyt

en: An error occurred while detecting silences.
fi: Tapahtui virhe etsittäessä hiljaisia kohtia.

en: This will remove all previous results.
fi: Tämä poistaa kaikki aikaisemmat tulokset.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
fi: Haluatko joka tapauksessa jatkaa automaattista jakoa?

en: _Don't split
fi: _Älä jaa

en: Do you really want to empty the slices preview?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää palojen esikatselun?

en: Re_move All
fi: Poista _kaikki

en: Split Track
fi: Jaa raita

en: M_ethod:
fi: M_enetelmä:

en: Method to be used to split the track
fi: Kappaleen jakamiseen käytetty menetelmä

en: Split track manually
fi: Jaa käsin

en: Split track in parts with a fixed length
fi: Jaa raita kiinteän mittaisiin osiin

en: Split track in a fixed number of parts
fi: Jaa raita tasakokoisiin osiin

en: Split track for each silence
fi: Jaa raita hiljaisuuden kohdalta

en: _Slice
fi: _Jaa

en: Add a splitting point
fi: Lisää jakokohta

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
fi: Jaa raita jokaisen

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
fi: sekunnin jälkeen

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
fi: Jaa raita

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
fi: osaan

en: Slicing Method
fi: Jakotapa

en: Start
fi: Alku

en: End
fi: Loppu

en: Mer_ge
fi: _Yhdistä

en: Merge a selected slice with the next selected one
fi: Yhdistä valittu pala seuraavan kanssa

en: Remove the selected slices
fi: Poista valitut palat

en: Clear the slices preview
fi: Tyhjennä palojen esikatselu

en: _List of slices that are to be created:
fi: Näytä _luettelo kaikista luotavista paloista:

en: Slices Preview
fi: Palojen esikatselu

en: Hours
fi: Tuntia

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Frames (1 second = 75 frames)
fi: Ruutuja (1 sekunti = 75 ruutua)

en: Open the selected video
fi: Avaa valittu video

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
fi: Muokkaa videotietoja (alku, loppu, tekijä jne.)

en: Remove the selected videos from the project
fi: Poista valitut videot projektista

en: Do you want to search for video files inside the directory?
fi: Haluatko etsiä videotiedostoja kansiosta?

en: _Search Directory
fi: Et_si kansiosta

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
fi: Kohde ”%s” ei ole videoprojekteille sopivaa tyyppiä.

en: Please only add files with video content
fi: Lisää vain videota sisältäviä tiedostoja

en: Please type "%s --help" to see all available options
fi: Kirjoita ”%s --help” nähdäksesi kaikki mahdolliset valitsimet
