burner master - en to de translation catalogue (907 entries)

en: Disc Burner and Copier
de: Platebrennar og -kopierar

en: Create and copy CDs and DVDs
de: Lag og kopier CD-ar og DVD-ar

en: Burner Disc Burner
de: Burner brenneprogram

en: Burner project file
de: Burner-prosjektfil

en: Should Nautilus extension output debug statements
de: Slå på feilsøkjingsinformasjon frå Nautilus-utvidingar

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
de: Om Nautilus-utvidingar skal gje ut feilsøkjingsinformasjon. Verdien skal vera true (sann) om dei skal.

en: The type of checksum used for images
de: Typen kontrollsum brukt av avtrykk

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
de: Set til 0 for MD5, 1 for SHA1 og 2 for SHA256

en: The type of checksum used for files
de: Typen kontrollsum brukt av filer

en: Directory to use for temporary files
de: Mappe å bruka for mellombelse filer

en: Contains the path to the directory where burner should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
de: Inneheld stigen til mappa der Burner skal lagra mellombelse filer. Om denne verdien er tom vil mappa GLib brukar verta brukt.

en: Favourite burn engine
de: Føretrekt brenningsmotor

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
de: Inneheld namnet på den favorittbrennmotorsamlinga som er installert. Ho vil verta brukt om mogleg.

en: White list of additional plugins to use
de: Kvitliste over ekstra tillegg å bruka

en: Contains the list of additional plugins Burner will use to burn discs. If set to NULL, Burner will load them all.
de: Inneheld lista over ekstra programtillegg Burner vil bruka for å brenna plata. Om set til NULL så vil Burner lasta inn alle.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
de: Bruk flagget «-immed» med cdrecord

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
de: Om «-immed»-flagget skal brukast med cdrecord. Bruk med måte (set til sann) fordi det er berre ein måte å snu seg om feil for nokre einingar/oppsett.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
de: Om «-use-the-force-luke=dao»-flagget skal brukast med growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, burner won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
de: Om «-use-the-force-luke=dao»-flagget skal brukast med growisofs. Set til falsk og Burner vil ikkje bruke det. Det kan vera ein måte å snu seg om feil for nokre einingar/oppsett

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
de: Brukt saman med «-immed»-flagget med cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
de: Brukt saman med «-immed»-flagget med cdrecord.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
de: Om «-driver generic-mmc-raw»-flagget skal brukast med cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, burner will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
de: Om «-driver generic-mmc-raw»-flagget skal brukast med cdrdao. Set til sann og Burner vil bruka det. Det kan vera ein måte å snu seg om feil for nokre einingar/oppsett.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
de: Den sist vitja mappa som vart leita i etter avtrykk å brenna

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
de: Inneheld den absolutte stigen til mappa som sist vart leita i etter avtrykk å brenna

en: Enable file preview
de: Slå på førehandsvisning av filer

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
de: Om førehandsvisningar av filer skal visast. Set til sann for å gjera det.

en: Should burner filter hidden files
de: Om Burner skal filtrera gøymde filer

en: Should burner filter hidden files. Set to true, burner will filter hidden files.
de: Om Burner skal filtrera gøymde filer. Set til true (sann) og Burner vil filtrera dei bort.

en: Replace symbolic links by their targets
de: Erstatt symbolske lenkjer med mål

en: Should burner replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, burner will replace symbolic links.
de: Om Burner skal erstatta symbolske lenkjer med målfilene i prosjektet. Set til true (sann) og Burner kjem til å erstatta dei.

en: Should burner filter broken symbolic links
de: Om Burner skal filtrera bort brotne symbolske lenkjer

en: Should burner filter broken symbolic links. Set to true, burner will filter broken symbolic links.
de: Om Burner skal filtrera bort brotne symbolske lenkjer. Set til true (sann) og Burner vil filtrera dei bort.

en: The priority value for the plugin
de: Prioritetsverdien til programtillegget

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
de: Når fleire programtillegg er tilgjengeleg for den same handlinga vil denne verdien fastsetja kva for programtillegg som får prioritet. 0 tyder at den ibuande prioriteten til programtillegget vert brukt. Positiv verdi overstyrer den ibuande prioriteten og negativ verdi slår tillegget av.

en: Burning flags to be used
de: Brenneval å bruka

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
de: Denne verdien representerer brenneval som vart brukte sist i ein slik samanheng.

en: The speed to be used
de: Snøggleik å bruka

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
de: Denne verdien representerer snøggleiken som vart brukt sist i ein slik samanheng.

en: Menu
de: Meny

en: Cancel ongoing burning
de: Avbryt pågåande brenning

en: Show _Dialog
de: Vis _dialogvindauge

en: Show dialog
de: Vis dialogvindauge

en: %s, %d%% done, %s remaining
de: %s, %d%% ferdig, %s gjenstår

en: %s, %d%% done
de: %s, %d%% ferdig

en: Error while blanking.
de: Feil ved tømming

en: Blank _Again
de: _Tøm igjen

en: Unknown error.
de: Ukjend feil

en: The disc was successfully blanked.
de: Tømming av plata er vellukka

en: The disc is ready for use.
de: Plata er klar til bruk

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
de: _Tøm

en: _Fast blanking
de: _Rask tømming

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
de: Aktiver rask tømming, til skilnad frå ein lengare og grundigare tømming

en: Disc Blanking
de: Tømming av plate

en: Burning CD/DVD
de: Brenn CD/DVD

en: The drive is busy
de: Eininga er oppteken

en: Make sure another application is not using it
de: Sjekk at ingen andre program brukar den.

en: "%s" cannot be unlocked
de: «%s» kan ikkje låsast opp

en: No burner specified
de: Ingen brennar oppgjeven

en: No source drive specified
de: Inga kjeldeeining oppgjeven

en: Ongoing copying process
de: Kopieringsprosess i gang

en: The drive cannot be locked (%s)
de: Eininga kan ikkje låsast (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
de: Eininga støttar ikkje omskriving

en: Ongoing blanking process
de: Sletteprosess er i gang

en: The drive cannot burn
de: Eininga kan ikkje brenna

en: Ongoing burning process
de: Brenningsprosess er i gang

en: Ongoing checksumming operation
de: Kontrollsumprosess er i gang

en: Merging data is impossible with this disc
de: Samanslåing av data er umogleg med denne plata

en: Not enough space available on the disc
de: Ikkje nok plass tilgjengeleg på plata

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
de: %s (program)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
de: %s (bibliotek)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
de: %s (GStreamer-tillegg)

en: There is no track to burn
de: Ingen spor å skriva

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
de: Installer følgjande påkravte program og bibliotek manuelt og prøv på nytt:

en: Only one track at a time can be checked
de: Du kan kun kryssa av for eitt spor om gongen

en: No format for the temporary image could be found
de: Formatet på det mellombelse avtrykket vart ikkje funne

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
de: Intern feil oppstod

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
de: %s (%i%% ferdig)

en: Creating Image
de: Lagar avtrykk

en: Burning DVD
de: Brenn DVD

en: Copying DVD
de: Kopierer DVD

en: Burning CD
de: Brenn CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying CD"));
en: Copying CD
de: Kopierer CD

en: Burning Disc
de: Brenn plate

en: Copying Disc
de: Kopierer plate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Creating image"));
en: Creating image
de: Lagar avtrykk

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video DVD burning"));
en: Simulation of video DVD burning
de: Simulerer brenning av video-DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video DVD"));
en: Burning video DVD
de: Brenn video-DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD burning"));
en: Simulation of data DVD burning
de: Simulerer brenning av data-DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data DVD"));
en: Burning data DVD
de: Brenn data-DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to DVD burning")); header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD copying"));
en: Simulation of data DVD copying
de: Simulerer kopiering av data-DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to DVD"));
en: Burning image to DVD
de: Brenn avtrykk til DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying data DVD"));
en: Copying data DVD
de: Kopierer data-DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of (S)VCD burning"));
en: Simulation of (S)VCD burning
de: Simulerer brenning av (S)VCD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning (S)VCD"));
en: Burning (S)VCD
de: Brenn (S)VCD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of audio CD burning"));
en: Simulation of audio CD burning
de: Simulerer brenning av lyd-CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning audio CD"));
en: Burning audio CD
de: Brenn lyd-CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data CD burning"));
en: Simulation of data CD burning
de: Simulerer brenning av data-CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data CD"));
en: Burning data CD
de: Brenn data-CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of CD copying"));
en: Simulation of CD copying
de: Simulerer kopiering av CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to CD burning"));
en: Simulation of image to CD burning
de: Simulerer brenning av avtrykk til CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to CD"));
en: Burning image to CD
de: Brenn avtrykk til CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video disc burning"));
en: Simulation of video disc burning
de: Simulerer brenning av videoplate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video disc"));
en: Burning video disc
de: Brenn videoplate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data disc burning"));
en: Simulation of data disc burning
de: Simulerer brenning av dataplate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data disc"));
en: Burning data disc
de: Brenn dataplate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of disc copying"));
en: Simulation of disc copying
de: Simulerer kopiering av plate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying disc"));
en: Copying disc
de: Kopierer plate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to disc burning"));
en: Simulation of image to disc burning
de: Simulerer brenning av avtrykk til plate

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to disc"));
en: Burning image to disc
de: Brenn avtrykk til plate

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
de: Erstatt plata med ei omskrivbar plate som har data.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
de: Erstatt plata med ei plate som har data.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
de: Set inn ei omskrivbar plate som har data.

en: Please insert a disc holding data.
de: Set inn ei plate med data.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
de: Erstatt plata med ein skrivbar CD med minst %i MiB ledig plass.

en: Please replace the disc with a writable CD.
de: Erstatt plata med ein skrivbar CD.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
de: Set inn ei skrivbar CD-plate med minst %i MiB ledig plass.

en: Please insert a writable CD.
de: Set inn ein skrivbar CD.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
de: Erstatt plata med ein skrivbar DVD med minst %i MiB ledig plass.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
de: Erstatt plata med ein skrivbar DVD.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
de: Set inn ein skrivbar DVD med minst %i MiB ledig plass.

en: Please insert a writable DVD.
de: Set inn ein skrivbar DVD.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
de: Erstatt plata med ein skrivbar CD eller DVD med minst %i MiB ledig plass.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
de: Erstatt plata med ein skrivbar CD eller DVD.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
de: Set inn ein skrivbar CD eller DVD med minst %i MiB ledig plass.

en: Please insert a writable CD or DVD.
de: Set inn ein skrivbar CD eller DVD.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
de: Eit avtrykk av plata har vorte laga på harddisken din.
    Brenning vil byrja så snart ei skrivbar plate er seten inn.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
de: Ein dataintegritetstest vil byrja så snart plata er seten inn.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
de: Set inn plata på nytt i CD/DVD-brennaren.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
de: «%s» er oppteken.

en: There is no disc in "%s".
de: Ingen plate i «%s».

en: The disc in "%s" is not supported.
de: Plata i «%s» er ikkje støtta.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
de: Plata i «%s» er ikkje omskrivbar.

en: The disc in "%s" is empty.
de: Plata i «%s» er tom.

en: The disc in "%s" is not writable.
de: Plata i «%s» er ikkje skrivbar.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
de: Ikkje nok ledig plass på plata i «%s».

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
de: Plata i «%s» må lastast på nytt.

en: Please eject the disc and reload it.
de: Løys ut plata og last henne på nytt.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
de: Ei fil kunne ikkje lagast på staden vald for mellombelse filer

en: The image could not be created at the specified location
de: Klarte ikkje laga avtrykk på den oppgjevne staden

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
de: Vil du oppgje ein annan stad for denne økta eller prøva på nytt med den same staden?

en: You may want to free some space on the disc and retry
de: Du vil kanskje frigjera meir plass på plata og prøva på nytt

en: _Keep Current Location
de: _Hald fast med noverande stad

en: _Change Location
de: _Byt stad

en: Location for Image File
de: Stad for avtrykksfil

en: Location for Temporary Files
de: Stad for mellombelse filer

en: _Replace Disc
de: _Byt ut plate

en: Do you really want to blank the current disc?
de: Vil du tømma denne plata?

en: The disc in the drive holds data.
de: Plata i eininga inneheld data.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
de: Tø_m plate

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
de: Om du importerer dei så vil du kunna sjå og bruka dei så snart aktivt utval av filer vert brunne.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
de: Viss ikkje vil dei vera usynlege (men framleis lesbare).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
de: Det er alt brunne filer på plata. Vil du importera dei?

en: _Import
de: _Importer

en: Only _Append
de: Kun _legg til

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
de: CD-RW-lydplater kan kanskje ikkje spelast rett i eldre CD-spelarar og CD-tekst vil ikkje verta skrive.

en: Do you want to continue anyway?
de: Vil du fortsetja likevel?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
de: Å leggja til lydspor til ein CD tilrådast ikkje.Det anbefales ikke å legge til lydspor på en CD.

en: _Continue
de: _Fortset

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
de: Det kan henda at CD-RW-lydplater ikkje vert spelte rett på eldre CD-spelarar.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
de: Spela inn lydspor på ei omskrivbar plate er ikkje tilrådd.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
de: Løys ut plata frå «%s» manuelt.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
de: Klarte ikkje å løysa ut plata, men for å kunna fortsetja må ho fjernast.

en: Do you want to replace the disc and continue?
de: Vil du erstatta disken og fortsetja?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
de: Plata som er seten inn no kunne ikkje tømmast.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
de: Vil du fortsetja med full Windows-kompatibilitet slått av?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
de: Nokre av filene har ikke eit passande namn for ein Windows-kompatibel CD.

en: C_ontinue
de: _Fortset

en: The simulation was successful.
de: Simulering fullførd.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
de: Fysisk brenning vil finna stad om 10 sekund.

en: Burn _Now
de: Brenn _no

en: Save Current Session
de: Lagra denne økta

en: An unknown error occurred.
de: Ein ukjend feil oppstod.

en: Error while burning.
de: Feil under brenning.

en: _Save Log
de: _Lagra logg

en: Video DVD successfully burned
de: Brenning av video-DVD fullførd

en: (S)VCD successfully burned
de: Brenning av (S)VCD fullførd

en: Audio CD successfully burned
de: Brenning av lyd-CD fullførd

en: Image successfully created
de: Laging av avtrykk fullførd

en: DVD successfully copied
de: Kopiering av DVD fullførd

en: CD successfully copied
de: Kopiering av CD fullførd

en: Image of DVD successfully created
de: Laging av DVD-avtrykk fullført

en: Image of CD successfully created
de: Laging av CD-avtrykk fullført

en: Image successfully burned to DVD
de: Brenning av avtrykk til DVD fullførd

en: Image successfully burned to CD
de: Brenning av avtrykk til CD fullførd

en: Data DVD successfully burned
de: Brenning av data-DVD fullførd

en: Data CD successfully burned
de: Brenning av data-CD fullførd

en: Copy #%i has been burned successfully.
de: Brenning av kopi nr. %i er fullførd.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
de: Ei ny kopiering vil starta så snart du set inn ei ny skrivbar plate. Om du ikkje vil brenna ein ny kopi, trykk «Avbryt».

en: There are some files left to burn
de: Det er nokre filer att som ikkje er brent.

en: There are some more videos left to burn
de: Det er nokre filmar att som ikkje er brent

en: There are some more songs left to burn
de: Det er nokre songar att som ikkje er brent

en: Do you really want to quit?
de: Vil du avslutta?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
de: Å avbryta prosessen kan gjera plata ubrukeleg.

en: C_ontinue Burning
de: F_ortset brenning

en: _Cancel Burning
de: _Avbryt brenning

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
de: Set inn ei skrivbar CD- eller DVD-plate om ikkje vil skriva til ei avtrykksfil.

en: Create _Image
de: Lag _avtrykk

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
de: _Kopier

en: Make _Several Copies
de: Lag _fleire kopiar

note: Translators: This is a verb, an action gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), _("Burn _Several Copies"), GTK_RESPONSE_ACCEPT);
en: _Burn
de: _Brenn

en: Burn _Several Copies
de: Brenn _fleire kopiar

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
de: Vil du brenna filutvalet over fleire media?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
de: Datastorleiken er for stor for plata, jamvel om overbrenning er på.

en: _Burn Several Discs
de: _Brenn fleire plater

en: Burn the selection of files across several media
de: Brenn filutvalet over fleire media

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
de: Vel ei anna CD- eller DVD-plate, eller set inn ei ny.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
de: Ingen sporinformasjon (artist, tittel. osv.) vil verta skrive til plata.

en: This is not supported by the current active burning backend.
de: Dette er ikkje støtta av det gjeldande brenningsbakstykket-

en: Please add files.
de: Legg til filer.

en: There are no files to write to disc
de: Ingen filer å skriva til plata

en: Please add songs.
de: Legg til songar.

en: There are no songs to write to disc
de: Ingen songar å skrive til plata

en: Please add videos.
de: Legg til videoar.

en: There are no videos to write to disc
de: Ingen filmar å skriva til plata

en: There is no inserted disc to copy.
de: Det er ikkje sete inn ei plate som kan kopierast.

en: Please select a disc image.
de: Vel eit plateavtrykk

en: There is no selected disc image.
de: Inkje plateavtrykk valt.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
de: Vel eit anna avtrykk.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
de: Ser ikkje ut til å vera eit gyldig avtrykk eller CUE-fil.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
de: Set inn ei plate som ikkje er kopiverna.

en: All required applications and libraries are not installed.
de: Alle nødvendige program og bibliotek er ikkje installert.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
de: Erstatt plata med ei CD- eller DVD-plate som er støtta.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
de: Vil du skriva utover den oppgjevne kapasiteten til plata?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
de: Datastorleiken er for stor for plata og du må fjerna filer frå filutvalet.
    Du kan bruka dette valet om du brukar 90 eller 100 min. CD-R(W)-plater som ikkje vert gjenkjente og difor treng overbrenningsalternativet.
    NB: Dette alternativet kan valda feil.

en: _Overburn
de: _Overbrenning

en: Burn beyond the disc's reported capacity
de: Brenn utover den oppgjevne kapasiteten til plata

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
de: Eininga som inneheld kjeldeplata kjem òg til å brukast til å ta opp.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
de: Ei ny, skrivbar plate vil krevjast når den som er i no er ferdig kopiert.

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Image Burning Setup
de: Oppsett av avtrykksbrenning

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc to write to"));
en: Select a disc to write to
de: Vel ei plate å skriva til

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Disc Burning Setup
de: Oppsett av platebrenning

en: Video Options
de: Filmalternativ

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
de: Vil du laga ei plate av innhaldet i avtrykket, eller ei plate med avtrykket i som ei eige fil?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
de: Berre ei fil er vald («%s»). Ho er eit avtrykk av ei plate og innhaldet hennar kan verta brunne.

en: Burn as _File
de: Brenn som _fil

en: Burn _Contents…
de: Brenn _innhald …

note: pack everything string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc image to write"));
en: Select a disc image to write
de: Vel eit plateavtrykk som skal skrivast

en: Copy CD/DVD
de: Kopier CD/DVD

en: Select disc to copy
de: Vel plate som skal kopierast

en: Please install the following manually and try again:
de: Installer følgjande manuelt og prøv på nytt:

en: Unknown song
de: Ukjend song

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in burner we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBuf
en: by %s
de: av %s

en: "%s" cannot be read
de: «%s» kan ikkje lesast

en: SVCD image
de: SVCD-avtrykk

en: VCD image
de: VCD-avtrykk

en: Video DVD image
de: Video-DVD-avtrykk

note: NOTE for translators: the first %s is medium_name ("File * Image") and the second the path for the image file
en: %s: "%s"
de: %s: «%s»

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that burner will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
de: Ny plate i eininga inneheld kjeldeplata

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
de: %s: ikkje nok ledig plass

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
de: %s: %s ledig plass

note: Translators: the first %s is the path of the directory where burner * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
de: %s: %s ledig

en: Do you really want to choose this location?
de: Vil du velja denne staden?

en: You do not have the required permission to write at this location
de: Du har ikkje dei nødvendige løyva for å skriva til denne staden

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
de: Filsystemet på denne eininga støttar ikkje store filer (større enn 2 GiB).
    Dette kan vera eit problem når DVD eller større avtrykk skal skrivast.

en: Impossible to retrieve speeds
de: Klarte ikkje henta snøggleikar

en: Maximum speed
de: Maksimal snøggleik

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Burning speed")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), burner_utils_pack_properties (string, priv->speed, NULL), FALSE, FALSE, 0);
en: Burning speed
de: Brennesnøggleik

en: _Simulate before burning
de: _Simuler før brenning

en: Burner will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
de: Burner vil simulera brenninga og vil, om simuleringa er vellukka, faktisk brenna etter 10 sekund

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
de: Bruk brann_sirking (minskar risken for problem)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
de: Brenn avtrykket direkte _utan å lagra det først

en: Leave the disc _open to add other files later
de: La plata vera _open for å leggja til fleire filer seinare

en: Allow one to add more data to the disc later
de: Tillat å leggja til meire data til plata seinare

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options")); title = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options"));
en: Options
de: Val

en: Location for _Temporary Files
de: Stad for mellom_belse filer

en: Set the directory where to store temporary files
de: Oppgje mappe der mellombelse filer skal lagrast

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Temporary files"));
en: Temporary files
de: Mellombelse filer

en: Hidden file
de: Gøymd fil

en: Unreadable file
de: Uleselig fil

en: Broken symbolic link
de: Brutt symbolsk lenkje

en: Recursive symbolic link
de: Rekursiv symbolsk lenkje

en: Disc image type:
de: Type plateavtrykk:

en: Autodetect
de: Gjenkjenn automatisk

en: ISO9660 image
de: ISO9660-avtrykk

en: Readcd/Readom image
de: Readcd/Readom-avtrykk

en: Cue image
de: CUE-avtrykk

en: Cdrdao image
de: Cdrdao-avtrykk

en: Properties of %s
de: Eigenskapar for %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
de: Vil du behalda denne utvidinga til namnet på avtrykket av plata?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
de: Om du vel behalda henne vil nokre program ha problem med å gjenkjenna fila.

en: _Keep Current Extension
de: _Behald aktuell filutviding

en: Change _Extension
de: Byt fil_utviding

en: Configure recording options
de: Set opp opptaksinnstillingar

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
de: Total tid: %02i.%02i.%02i

en: Average drive speed:
de: Gjennomsnittleg einingssnøggleik:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
de: Estimert attverande tid: %02i.%02i.%02i

en: %i MiB of %i MiB
de: %i MiB av %i MiB

en: Estimated drive speed:
de: Estimert einingssnøggleik:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
de: «%s»: lastar

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
de: «%s»: ukjend type plateavtrykk

note: NOTE to translators, the first %s is the path of the image * file and the second its size.
en: "%s": %s
de: «%s»: %s

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
de: Trykk her for å velja eit plate_avtrykk

en: Select Disc Image
de: Vel plateavtrykk

en: All files
de: Alle filer

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
de: Avtrykksfiler

en: Image type:
de: Type avtrykk:

en: Estimated size: %s
de: Estimert storleik: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
de: Vil du verkeleg leggja «%s» til utvalet?

en: Ne_ver Add Such File
de: Legg al_dri til slike filer

en: Al_ways Add Such File
de: Legg all_tid slike filer

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
de: Vil du verkeleg leggja til «%s» til utvalet og bruka den tredje versjonen av ISO9660-standarden?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
de: Storleiken på fila er over 2 GiB. Filer større enn 2 GiB er ikkje støtta av ISO9660-standarden i hans første og andre versjon (dei mest brukte).
    Det er tilrått å bruka den tredje versjonen av ISO9600-standarden, som er støtta av dei fleste operativsystem, inkludert Linux og alle versjonar av Windows™.
    Diverre kan ikkje Mac OS X lesa avtrykk laga med versjon 3 av ISO9660-standarden.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
de: Skal filer få nye namn for å verta fullstendig kompatible med Windows?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
de: Desse namn bør verta endra og kappa ned til maksimalt 64 teikn

en: _Disable Full Windows Compatibility
de: _Slå av full Windowskompabilitet

en: _Rename for Full Windows Compatibility
de: _Byt namn for fullstendig Windows-kompabilitet

en: Size Estimation
de: Estimert storleik

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
de: Vent til estimeringa av storleik er fullførd.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
de: Alle filer må analyserast for å fullføra denne operasjonen.

en: Check _Again
de: Sjekk _igjen

en: The file integrity check could not be performed.
de: Sjekk av filintegritet kunne ikkje utførast

en: An unknown error occurred
de: Ein ukjend feil oppstod

en: The file integrity check was performed successfully.
de: Sjekk av filintegritet vart fullførd.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
de: Ser ikkje ut til å vera nokre skadde filer på plata

en: The following files appear to be corrupted:
de: Følgjande filer ser ut til å vera skada:

en: Corrupted Files
de: Skada filer

en: Downloading MD5 file
de: Lastar ned MD5-fil

en: "%s" is not a valid URI
de: «%s» er ikkje ei gyldig adresse

en: No MD5 file was given.
de: Inga MD5-fil oppgjeven

en: Use an _MD5 file to check the disc
de: Bruk _MD5-fil for å sjekka plata

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
de: Bruk ei ekstern .md5-fil som inneheld kontrollsummen til ei plate

en: Open an MD5 file
de: Opna MD5-fil

en: _Check
de: _Sjekk

en: Disc Checking
de: Sjekk av plate

en: The operation cannot be performed.
de: Operasjonen kan ikkje utførast

en: The disc is not supported
de: Denne plata er ikkje støtta

en: The drive is empty
de: Eininga er tom

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc"));
en: Select a disc
de: Vel ei plate

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Progress"));
en: Progress
de: Framdrift

en: (loading…)
de: (lastar …)

en: Empty
de: Tom

en: Disc file
de: Diskfil

en: %d item | %d items
de[0]: %d oppføring
de[1]: %d oppføringar

en: New folder
de: Ny mappe

en: New folder %i
de: Ny mappe %i

en: Analysing files
de: Analyserer filer

en: "%s" is a recursive symbolic link.
de: «%s» er ei rekursiv symbolsk lenkje.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
de: Finn ikkje «%s».

en: Retrieving image format and size
de: Hentar format og storleik på avtrykk

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
de: Klarte ikkje identifisera formatet på avtrykket

en: Please set it manually
de: Oppgje det manuelt

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
de: «%s» var fjerna frå filsystemet

en: Directories cannot be added to video or audio discs
de: Mapper kan ikkje leggjast til video- eller lydplater

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
de: Spelelister kan ikkje leggjast til video- eller lydplater

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
de: «%s» passar ikkje for lyd- eller videomedia

en: Analysing video files
de: Analyserer videofiler

en: Video format:
de: Videoformat:

en: Format used mostly on the North American continent
de: Format som for det meste vert brukt på det nord-amerikanske kontinentet

en: Format used mostly in Europe
de: Format som for det meste vert brukt i Europa

en: Native _format
de: Moder_format

en: Aspect ratio:
de: Storleiksforhald:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
de: Type VCD:

en: Create an SVCD
de: Lag ein SVCD

en: Create a VCD
de: Lag ein VCD

en: Directory could not be created (%s)
de: Klarte ikkje oppretta mappe (%s)

en: Getting size
de: Får storleik

en: Writing
de: Skriv

en: Blanking
de: Tømmer

en: Creating checksum
de: Lagar kontrollsum

en: Copying file
de: Kopierer fil

en: Analysing audio files
de: Analyserer lydfiler

en: Transcoding song
de: Kodar om song

en: Preparing to write
de: Førebur skriving

en: Writing leadin
de: Skriv innleiing

en: Writing CD-Text information
de: Skriv CD-tekst-informasjon

en: Finalizing
de: Sluttfører

en: Writing leadout
de: Skriv avslutning

en: Starting to record
de: Startar opptak

en: Success
de: Vellukka

en: Ejecting medium
de: Løyser ut medium

en: Display debug statements on stdout for Burner burn library
de: Vis feilsøkjingsinformasjon på standard ut til Burner sitt brennebibliotek.

en: Burner media burning library
de: Burner-bibliotek for brenning av media

en: Display options for Burner-burn library
de: Vis val til brennebiblioteket til Burner

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
de: «%s» oppførte seg ikkje som han skal

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
de: Ikkje nok ledig plass på plata (%s tilgjengeleg for %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
de: Filsystemet du valde til å lagra det mellombelse avtrykket på kan ikkje ha filer større enn 2 GiB

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
de: Den valde staden for å lagra det mellombelse avtrykket på har ikkje nok ledig plass (%ld MiB krevst)

en: The size of the volume could not be retrieved
de: Storleiken på lagringseininga kunne ikkje hentast

en: No path was specified for the image output
de: Ingen stig var oppgjeven for avtrykkutdataen

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
de: En intern feil oppstod (%s)

en: The file is not stored locally
de: Fila er ikkje lagra lokalt

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
de: VIDEO_TS-mappa manglar eller er ugyldig

en: "%s" could not be found in the path
de: Fann ikkje «%s» i stigen

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
de: Fann ikkje GStreamer-tillegget «%s»

en: The version of "%s" is too old
de: Versjonen av «%s» er for gammal.

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
de: «%s» er ei symbolsk lenkje som peikar til eit anna program

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
de: «%s» vart ikkje funne

note: Translators: %s is the name of the burner element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
de: Prosessen «%s» avslutta med ein feilkode (%i)

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
de: Avtrykksfil

en: Unnamed CD/DVD Drive
de: Namnlaus CD/DVD-eining

en: Display debug statements on stdout for Burner media library
de: Vis feilsøkjingsinformasjon på standard ut for Burners mediabibliotek

en: Burner optical media library
de: Burners bibliotek for optiske media

en: Display options for Burner media library
de: Vis alternativ for Burners mediabibliotek

en: File
de: Fil

en: DVD+R dual layer
de: DVD+R to lag

en: DVD+RW dual layer
de: DVD+RW to lag

en: DVD-R dual layer
de: DVD-R to lag

en: Blu-ray disc
de: Blu-ray-plate

en: Writable Blu-ray disc
de: Skrivbar Blu-ray-plate

en: Rewritable Blu-ray disc
de: Omskrivbar Blu-ray-plate

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
de: Tom %s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
de: Lyd og data %s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
de: Lyd-%s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
de: Data-%s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
de: %s i %s

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
de: %s: tom

en: Searching for available discs
de: Søkjer etter tilgjengelege plater

en: No disc available
de: Inga plate tilgjengeleg

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
de: %s t %s min %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
de: %s t %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
de: %s t

note: Translators: this is 'hour:minute:second' like '2:14:25'
en: %s:%s:%s
de: %s.%s.%s

note: Translators: this is 'hour:minute' or 'minute:second'
en: %s:%s
de: %s.%s

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
de: %s.%s min

en: The disc mount point could not be retrieved
de: Fann ikkje monteringspunktet til plata

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
de: Tom plate (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
de: Lyd- og dataplate %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
de: Lydplate (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
de: Dataplate (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
de: Han ser ikkje ut til å vera eit gyldig ISO-avtrykk

en: Unknown error
de: Ukjend feil

en: Size mismatch
de: Feil storleik

en: Type mismatch
de: Feil type

en: Bad argument
de: Ugyldig argument

en: Outrange address
de: Adresse utanfor gyldig område

en: Invalid address
de: Ugyldig adresse

en: Invalid command
de: Ugyldig kommando

en: Invalid parameter in command
de: Ugyldig parameter i kommando

en: Invalid field in command
de: Ugyldig felt i kommando

en: The device timed out
de: Tidsavbrot for eining

en: Key not established
de: Nøkkel ikkje etablert

en: Invalid track mode
de: Ugyldig spormodus

en: _Hide changes
de: Sk_jul endringar

en: _Show changes
de: Vi_s endringar

en: The file does not appear to be a playlist
de: Ser ikkje ut som fila er ei speleliste

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
de: Bilete

en: _Color
de: _Farge

en: Solid color
de: Heilfylt farge

en: Horizontal gradient
de: Horisontal gradient

en: Vertical gradient
de: Vertikal gradient

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
de: B_ilete

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
de: Stig til bilete:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
de: Vel eit bilete

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
de: Biletstil:

en: Centered
de: Sentrert

en: Tiled
de: Flislagt

en: Scaled
de: Skalert

en: Background Properties
de: Eigenskapar for bakgrunn

en: Print
de: Skriv ut

en: Bac_kground Properties
de: Eigens_kapar for bakgrunn

en: Background properties
de: Eigenskapar for bakgrunn

en: Align right
de: Juster til høgre

en: Center
de: Midtstill

en: Align left
de: Juster til venstre

en: Underline
de: Understreka

en: Italic
de: Kursiv

en: Bold
de: Feit

en: Font family and size
de: Skriftfamilie og storleik

en: _Text Color
de: _Tekstfarge

en: Text color
de: Tekstfarge

en: Cover Editor
de: Redigering av omslag

en: Set Bac_kground Properties
de: Set eigenskapar for ba_kgrunn

en: SIDES
de: SIDER

en: BACK COVER
de: BAKSIDE

en: FRONT COVER
de: FORSIDE

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
de: Biletet kunne ikkje lastast

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
de: «%s» kunne ikkje handterast av GStreamer.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
de: Element %s kunne ikkje lagast

en: Pick a Color
de: Vel ein farge

en: CD/DVD Creator
de: CD/DVD-skriving

en: Create CDs and DVDs
de: Lag CD-ar og DVD-ar

en: Medium Icon
de: Mediumikon

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
de: Avtrykksfiler

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
de: Mappe for CD/DVD-skriving

en: Disc Name:
de: Platenamn:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
de: Drag eller kopier filer hit for å skriva dei til plata

en: Write to Disc
de: Skriv til plate

en: Write contents to a CD or DVD
de: Skriv innhaldet til ein CD eller DVD

en: Copy Disc
de: Kopier plate

en: _Write to Disc…
de: _Skriv til plate …

en: Write disc image to a CD or DVD
de: Skriv avtrykk av plata til ein CD eller DVD

en: _Copy Disc…
de: _Kopier plate …

en: Create a copy of this CD or DVD
de: Lag ein kopi av denne CD-en eller DVD-en

en: _Blank Disc…
de: Tø_m plate …

en: Blank this CD or DVD
de: Tøm denne CD-en eller DVD-en

en: _Check Disc…
de: _Sjekk plate …

en: Check the data integrity on this CD or DVD
de: Sjekk dataintegritet for denne CD-en eller DVD-en

en: Data could not be read (%s)
de: Klarte ikkje lesa data (%s)

en: Data could not be written (%s)
de: Klarte ikkje skriva data (%s)

en: Generates .cue files from audio
de: Lagar .cue-filer frå lyd

en: cdrdao burning suite
de: Brennesuiten cdrdao

en: Copying audio track
de: Kopierer lydspor

en: Copying data track
de: Kopierer dataspor

en: Analysing track %02i
de: Analyserer spor %02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
de: Du har ikkje nødvendige løyve til å bruka denne eininga

en: Converting toc file
de: Konverterer toc-fil

en: Copies, burns and blanks CDs
de: Kopierer, brenn og tømmer CD-er

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
de: Slå på «--driver generic-mmc-raw»-flagget (sjå i manualen til cdrdao)

en: cdrkit burning suite
de: Brennesuiten cdrkit

en: Last session import failed
de: Import av seinaste økt feila

en: An image could not be created
de: Klarte ikkje laga avtrykk

en: This version of genisoimage is not supported
de: Denne versjonen av genisoimage er ikkje støtta

en: Some files have invalid filenames
de: Nokre filer har ugyldige filnamn

en: Unknown character encoding
de: Ukjend teiknkoding

en: There is no space left on the device
de: Ingen plass ledig på eininga

en: Creates disc images from a file selection
de: Lagar plateavtrykk frå eit filutval

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
de: Den valde staden du valde for å lagra avtrykket har ikkje nok ledig plass

en: Copies any disc to a disc image
de: Kopierer ein kvar plate til eit avtrykk

en: An error occurred while writing to disc
de: Ein feil oppstod under skriving til plata

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
de: Systemet er for tregt til å skriva plata med denne snøggleiken. Prøv ein lågare snøggleik

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
de: Skriv spor %s

en: Formatting disc
de: Formaterer plata

en: Writing cue sheet
de: Skriv innhaldsforteikning

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
de: Plata må lastast på nytt før ho kan spela inn.

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
de: Brenn, tømmer og kopierer CD-ar og DVD-ar

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
de: Aktiver flagget «-immed» (sjå i manualen til wodim)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
de: Minimal fyllingsforhald i einingsbuffer (i %) (sjå manualen til wodim)

en: Copying audio track %02d
de: Kopierer lydspor %02d

en: Preparing to copy audio disc
de: Førbur å kopiera lydplate

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
de: Kopier spor frå ei lydplate med all tilknytta informasjon

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
de: Brenn, tømmer og formaterer CD-, DVD- og BD-plater

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
de: Slå på «-immed»-flagget (sjå manualen til cdrecord)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
de: Minimal fyllingsrate til einingsbuffer (i %%) (sjå manualen til cdrecord)

en: cdrtools burning suite
de: Brennesuiten cdrtools

en: This version of mkisofs is not supported
de: Denne versjonen av mkisofs er ikkje støtta

en: File "%s" could not be opened (%s)
de: Fila «%s» kunne ikkje opnast (%s)

en: Creating checksum for image files
de: Lagar kontrollsum for avtrykkfiler

en: No checksum file could be found on the disc
de: Fann inga kontrollsumfil på plata

en: Checking file integrity
de: Sjekkar integriteten til fil

en: File "%s" could not be opened
de: Fila «%s» kunne ikkje opnast

en: Some files may be corrupted on the disc
de: Nokre filer på plata kan vera skadde

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
de: Kontrollsum til fil

en: Checks file integrities on a disc
de: Sjekkar integriteten til filene på ei plate

en: Hashing algorithm to be used:
de: Nøkkelalgoritme som skal brukast:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
de: «%s» kunne ikkje opnast (%s)

en: Creating image checksum
de: Lagar kontrollsum til avtrykket

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
de: Kontrollsum til avtrykket

en: Checks disc integrity after it is burnt
de: Sjekk dataintegriteten på plata etter ho er brunnen

en: Creating file layout
de: Lagar filutforming

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * burner --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session" command
de: Feil under henting av nøkkel brukt til kryptering. Du kan kanskje retta opp dette ved å utføra éit av dei følgjande metodane: i terminalen set riktig DVD-regionkode for CD/DVD-spelaren din med kommandoen «regionset %s», eller køyr kommandoen «DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session»

en: Retrieving DVD keys
de: Hentar DVD-nøklar

en: Video DVD could not be opened
de: Film-DVD-en kunne ikkje opnast

en: Error while reading video DVD (%s)
de: Feil under lesing av film-DVD (%s)

en: Copying video DVD
de: Kopierer film-DVD

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
de: Kopierer CSS-krypterte film-DVD-ar til plateavtrykk

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
de: Tømmer og formaterer omskrivbare DVD-ar og BD-ar

en: Burns and blanks DVDs and BDs
de: Brenn og tømmer DVD-ar og BD-ar

en: Allow DAO use
de: Tillat bruk av DAO

en: growisofs burning suite
de: Brennesuiten growisofs

en: libburn track could not be created
de: libburn-spor kunne ikkje lagast

en: libburn library could not be initialized
de: libburn-biblioteket kunne ikkje startast opp

en: The drive address could not be retrieved
de: Einingsadressa kunne ikkje verta hentast

en: Writing track %02i
de: Skriv spor %02i

en: libburnia burning suite
de: Brennesuiten libburnia

en: Volume could not be created
de: Klarte ikkje laga lagringseining

en: libisofs could not be initialized.
de: libisofs kunne ikkje startast opp.

en: Read options could not be created
de: Lesalternativ kunne ikkje lagast

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
de: Klarte ikkje finna nokon forelder i treet for stigen «%s»

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
de: libisofs rapporterte ein feil medan han laga mappa «%s»

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
de: libisofs rapporterte ein feil medan han la til innhaldet til mappa «%s» (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
de: libisofs rapporterte ein feil medan han la til fil med stigen «%s»

en: Copying checksum file
de: Kopierer kontrollsumfil

en: Copying files locally
de: Kopierer filene lokalt

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
de: Nedlasting av fil

en: Allows files not stored locally to be burned
de: Lèt filer som ikkje er lagra lokalt til å verta brunne

en: Impossible to retrieve local file path
de: Kan ikkje henta lokal stig til fil

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
de: Lèt filer lagt til CD/DVD-lagingsmappa i Nautilus å verta brunne

note: Translators: This message is sent * when burner could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
de: Umogleg å lenkja saman programtillegg

en: Normalizing tracks
de: Normaliserer spor

en: Normalization
de: Normalisering

en: Sets consistent sound levels between tracks
de: Set eit konsistent lydnivå mellom spor

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
de: Feil ved utfylling av fil (%s)

en: Error while getting duration
de: Feil ved henting av lengd

en: Analysing "%s"
de: Analyserer «%s»

en: Transcoding "%s"
de: Kodar om «%s»

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
de: Konverterer ein kvar lydfil til eit format som passar til lyd-CD-ar

en: Converting video file to MPEG2
de: Konverterer filmfila til MPEG2

en: Creates disc images suitable for SVCDs
de: Lagar plateavtrykk som passar til SVCD-ar

en: Create a data CD/DVD
de: Lag ein data-CD/-DVD

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
de: Lag ein CD eller DVD som inneheld all slags type data. Kan berre lesast av datamaskiner

note: {N_("Audi_o project"), N_("Create a traditional audio CD"), N_("Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos"), "media-optical-audio-new", BURNER_PROJECT_TYPE_AUDIO},
en: D_ata project
de: D_ataprosjekt

note: {N_("_Video project"), N_("Create a video DVD or an SVCD"), N_("Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers"), "media-optical-video-new", BURNER_PROJECT_TYPE_VIDEO}, {N_("Disc _copy"), N_("Create 1:1 copy of a CD/DVD"), N_("Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your h
en: Burn _image
de: Brenn _avtrykk

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
de: Brenn eit eksisterande CD-/DVD-avtrykk til plate

en: _Project
de: _Prosjekt

en: _View
de: _Vis

en: _Edit
de: R_ediger

en: _Tools
de: _Verktøy

en: _Help
de: _Hjelp

en: P_lugins
de: Ti_llegg

en: Choose plugins for Burner
de: Velg tillegg for Burner

en: E_ject
de: _Løys ut

en: Eject a disc
de: Løys ut ei plate

en: _Blank…
de: _Tøm …

en: Blank a disc
de: Tøm ei plate

en: _Check Integrity…
de: _Sjekk integritet …

en: Check data integrity of disc
de: Sjekk dataintegriteten til plata

en: Quit Burner
de: Avslutt Burner

en: _Contents
de: _Innhald

en: Display help
de: Vis hjelp

en: About
de: Om

en: Disc Burner
de: Brenneprogram

en: Error while loading the project
de: Feil under lasting av prosjektet

en: Please add files to the project.
de: Legg til filer til prosjektet

en: The project is empty
de: Prosjektet er tomt

en: Burner is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
de: Burner er fri programvare. Du kan vidareformidla det og/eller endra det under vilkåra i GNU General Public License frå Free Software Foundation, anten versjon 2 av lisensen, eller (om du ønskjer) ein nyare versjon.

en: Burner is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
de: Burner er gjort tilgjengeleg med håp om at det vil vera til nytte, men UTAN NOKON GARANTI, og heller ikkje med nokon indirekte garanti om at det vil vera OMSETJELEG eller EIGNA TIL NOKO SPESIELT FORMÅL. Sjå GNU General Public License for meir informasjon.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Burner; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
de: Du skal ha fått eit eksemplar av GNU General Public License saman med Burner. Viss ikkje så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
de: Eit GNOME-program som er lett å bruka for å brenna CD-ar og DVD-ar

en: Burner Homepage
de: Burners nettstad

en: The project "%s" does not exist
de: Prosjektet «%s» finst ikkje

en: _Recent Projects
de: _Siste prosjekt

en: Display the projects recently opened
de: Vis sist opna prosjekt

en: Open the selected files
de: Opna dei valde filer

en: _Edit Information…
de: R_ediger informasjon …

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
de: Rediger informasjon om spor (start, slutt, forfatter, osv.)

en: Remove the selected files from the project
de: Fjern valde filer frå prosjektet

en: Paste files
de: Lim inn filer

en: Add the files stored in the clipboard
de: Legg til filer frå utklippstavla

en: I_nsert a Pause
de: Set i_nn ein pause

en: Add a 2 second pause after the track
de: Legg til ein tosekunders pause etter sporet

en: _Split Track…
de: _Del spor …

en: Split the selected track
de: Del vald spor

en: Split
de: Del

en: Track
de: Spor

en: Title
de: Tittel

en: Length
de: Lengd

en: The track will be padded at its end.
de: Sporet kjem til å verta fylt ut på slutten

en: The track is shorter than 6 seconds
de: Sporet er kortare enn 6 sekund

en: Make sure the appropriate codec is installed
de: Sjekk at relevant kodek er installert

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
de: Vil du leggja til «%s», som er ei filmfil?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
de: Denne fila er ein film og derfor kan berre lyddelen skrivast til plata.

en: _Discard File
de: _Forkast fil

en: _Add File
de: _Legg til fil

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
de: Vil du søkje etter lydfiler i denne mappa?

en: Search _Directory
de: Søk i _mappe

en: "%s" could not be opened.
de: Kunne ikkje opna «%s».

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
de: Vil du laga ein lydplate med DTS-spor?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
de: Nokre av dei valde songane passar til å verta DTS-spor.
    Denne typen lydplate gjev ein høgare lydkvalitet, men kan berre spelast av spesifikke digitale spelarar.
    NB: Om du godtek så vil ikkje desse spora verta normalisert.

en: Create _Regular Tracks
de: Lag _vanlege spor

en: Click here to burn all songs as regular tracks
de: Trykk her for å brenna alle songane som vanlege spor

en: Create _DTS Tracks
de: Lag _DTS-spor

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
de: Trykk her for brenna alle passande songar som DTS-spor

en: Select one song only please.
de: Vel kun éin song.

en: Impossible to split more than one song at a time
de: Kan ikkje dela meir enn éin song om gongen

en: Open the specified project
de: Opna oppgjeve prosjekt

en: PROJECT
de: PROSJEKT

en: Set the drive to be used for burning
de: Oppgje eining som skal brukast til brenning

en: DEVICE PATH
de: EININGSSTIG

en: Create an image file instead of burning
de: Lag eit avtrykk i staden for å brenna

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
de: Opna eit dataprosjekt og legg til dei adressene som gjevne på kommandolinja

en: Copy a disc
de: Kopier ei plate

en: PATH TO DEVICE
de: STIG TIL EINING

en: Cover to use
de: Omslag som skal brukast

en: PATH TO COVER
de: STIG TIL OMSLAG

en: URI of an image file to burn (autodetected)
de: Adresse til eit avtrykk som skal brennast (automatisk oppdaga)

en: PATH TO IMAGE
de: STIG TIL AVTRYKK

en: Force Burner to display the project selection page
de: Tving Burner til å visa sida for val av prosjekt

en: Open the blank disc dialog
de: Opna dialogvindauge for å tømma plater

en: Open the check disc dialog
de: Opna dialogvindauge for å sjekka plater

en: Burn the contents of the burn:// URI
de: Brenn innhaldet i burn://-adressa

en: Start burning immediately.
de: Start brenning beinveges.

en: Don't connect to an already-running instance
de: Kopla ikkje til ein alt køyrande instans

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
de: Brenn det valde prosjektet og fjern det.
    Dette valet er for det meste brukbart for integrasjon med andre program.

en: PATH
de: STIG

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * burner will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become burner * parent as if burner was 
en: The XID of the parent window
de: XID for opphavsvindauget

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
de: «%s» kan ikkje skriva.

en: Wrong command line option.
de: Feil kommandolinjeflagg.

en: Incompatible command line options used.
de: Inkompatible kommandoradsflagg brukast.

en: Only one option can be given at a time
de: Berre eit flagg kan gjevast om gangen

en: R_ename…
de: _Endra namn …

en: Rename the selected file
de: Endra namn på vald fil

note: {"NewFolder", "folder-new", N_("New _Folder"), NULL, N_("Create a new empty folder"),
en: New _Folder
de: Ny _mappe

en: Create a new empty folder
de: Lag ei ny tom mappe

en: The session could not be imported.
de: Økta kunne ikkje importerast.

en: The contents of the project changed since it was saved.
de: Innhaldet i prosjektet er endra sidan det sist vart lagra.

en: _Discard
de: _Forkast

en: Discard the current modified project
de: Forkast endra prosjekt

en: Continue with the current modified project
de: Fortset med endra prosjekt

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
de: Berre ei fil er vald («%s»). Ho er eit avtrykk av ei plate og innhaldet hennar kan verta brunne

en: Burn as _Data
de: Brenn som _data

en: Burn as _Image
de: Brenn som _avtrykk

en: "%s" cannot be added to the selection.
de: «%s» kan ikkje leggjast til utvalet.

en: It is a recursive symlink
de: Ho er ei symbolsk lenkje

en: It does not exist at the specified location
de: Det finst ikkje i den oppgjevne staden

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
de: Vil du erstatta «%s»?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
de: Fil med dette namnet finst alt i mappa. Å erstatta henne vil overskriva innhaldet hennar på plata som skal brennast.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
de: Alltid b_ehald

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
de: _Behald

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
de: _Byt ut

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
de: Alltid _erstatt

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
de: Importer %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
de: I_mporter %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
de: I_mporter

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
de: Vil du importera økta frå «%s»?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
de: Då vil gamle filer frå tidlegare økter vera brukbare etter brenning.

en: I_mport Session
de: I_mporter økt

en: Click here to import its contents
de: Trykk her for å importera innhaldet

en: Please wait while the project is loading.
de: Vent medan prosjektet vert lasta.

en: _Cancel Loading
de: A_vbryt lasting

en: Cancel loading current project
de: Avbryt lasting av dette prosjektet

en: File Renaming
de: Endra namn på fil

en: _Rename
de: _Gje nytt namn

en: Renaming mode
de: Namnbytingsmodus

en: Files
de: Filer

en: Size
de: Storleik

en: Description
de: Skildring

en: Space
de: Plass

en: The disc in "%s" cannot be ejected
de: Plata i «%s» kan ikkje løysast ut

en: _Eject
de: Løys _ut

en: Eject Disc
de: Løys ut plate

en: Audio files
de: Lydfiler

en: Movies
de: Filmar

en: No file filtered
de: Ingen filer er filtrert

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
de[0]: Skjul lista over _filtrerte filer (%d fil)
de[1]: Skjul lista over _filtrerte filer (%d filer)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
de[0]: Vis lista over _filtrerte filer (%d fil)
de[1]: Vis lista over _filtrerte filer (%d fil)

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Filter Options
de: Filterval

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
de: Vel filene du vil gjenoppretta og trykk på «Gjenopprett»-knappen.

en: _Restore
de: _Gjenopprett

en: Restore the selected files
de: Gjenopprett valde filer

en: _Options…
de: _Alternativ …

en: Set the options for file filtering
de: Set alternativ for filtrering av filer

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
de: Filtrer bort _gøymde filer

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
de: Erstatt sym_bolske lenkjer

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
de: Filtrer bort _brotne symbolske lenkjer

en: P_review
de: Fø_rehandsvis

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
de: Førehandsvis filmar, lyd og bilete

en: _Show Side Panel
de: _Vis sidepanel

en: Show a side pane along the project
de: Vis ei sidelinje ved sidan av prosjektet

en: _Horizontal Layout
de: _Vatnrett utforming

en: Set a horizontal layout
de: Set ei vatnrett utforming

en: _Vertical Layout
de: _Loddrett utforming

en: Set a vertical layout
de: Set ei loddrett utforming

en: Click to close the side pane
de: Trykk for å lukka sidelinja

en: <Keep current values>
de: <Behald noverande verdiar>

en: Remove silences
de: Fjern tystnad

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
de: Denne informasjonen vil verta skriven til plata ved bruk av CD-tekstteknologi. Han kan verta lesen og vist av nokre lyd-CD-spelarar.

en: Song titles
de: Songtitlar

en: Additional song information
de: Ytterlegare songinformasjon

en: Composer:
de: Komponist:

en: Pause length:
de: Lengd på pause:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
de: Oppgjev lengda på pausen som skal koma etter sporet

en: Song Information
de: Informasjon om song

en: %i × %i pixels
de: %i × %i pikslar

note: No Preview view
en: No preview
de: Ingen førehandsvising

en: Error parsing playlist "%s".
de: Feil ved tolking av speleliste «%s».

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
de[0]: %d song
de[1]: %d songar

en: Select Playlist
de: Vel speleliste

en: Playlists
de: Spelelister

en: Number of Songs
de: Talet på songar

en: Genre
de: Sjanger

en: Plugin
de: Tillegg

en: Enabled
de: På

en: Copyright %s
de: Opphavsrett %s

en: _About
de: _Om

en: C_onfigure
de: _Still inn

en: A_ctivate
de: Sl_å på

en: Ac_tivate All
de: Slå _på alle

en: _Deactivate All
de: _Slå av alle

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
de: Alternativ for tillegg %s

en: Burner Plugins
de: Burner-tillegg

en: Save current project
de: Lagra aktivt prosjekt

en: Save _As…
de: L_agra som …

en: Save current project to a different location
de: Lagra aktivt prosjekt til ein annan stad

en: _Add Files
de: _Legg til filer

en: Add files to the project
de: Legg til filer til prosjektet

en: _Remove Files
de: Fje_rn filer

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
de: Tø_m prosjekt

en: Remove all files from the project
de: Fjern alle filer frå prosjektet

en: _Burn…
de: _Brenn …

en: Burn the disc
de: Brenn plata

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
de: For å leggja til filer til prosjektet, trykk på «Legg til»-knappen eller drag filer til dette området.

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
de: For å fjerna filer, vel dei og trykk på «Fjern»-knappen, eller trykk på «Delete»-tasten

en: Estimated project size: %s
de: Estimert prosjektstorleik: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
de: Prosjektet er for stort for plata, jamvel om overbrenning er på.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
de: Prosjektet er for stort for plata og du må fjerna filer frå det.
    Du vil kanskje bruka dette valet om du brukar 90 eller 100 minutters CD-R(W)-plater som ikkje vert gjenkjende ordentleg og difor treng overbrenningsvalet.
    NB: Dette valet kan forårsaka feil.

en: Start to burn the contents of the selection
de: Påbyrja brenninga av innhaldet

en: Please add songs to the project.
de: Legg til songar til prosjektet

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
de: Vil du verkeleg laga eit nytt prosjekt og forkasta det aktive?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
de: Om du vel å laga eit nytt, tomt prosjekt så vil alle endringane gå tapt.

en: _Discard Changes
de: _Forkast endringar

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
de: Vil du forkasta filutvalet eller leggja det til det nye prosjektet?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
de: Om du vel å laga eit nytt prosjekt vil filutvalet forkastast.

en: _Discard File Selection
de: _Forkast filutval

en: _Keep File Selection
de: _Behald filutval

en: _Discard Project
de: _Forkast prosjekt

en: Select Files
de: Vel filer

en: Do you really want to empty the current project?
de: Vil du tømma noverande prosjekt?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
de: Tømming av eit prosjekt vil fjerna alle filer som er lagt til. All arbeidet vil gå tapt. Legg merke til at filer vert ikkje sletta, dei takast berre bort frå lista.

en: _Save
de: _Lagra

en: _Add
de: _Legg til

en: _Remove
de: Fje__rn

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Data Disc)
de: Burner — %s (dataplate)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Audio Disc)
de: Burner — %s (lydplate)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Video Disc)
de: Burner — %s (filmplate)

en: Your project has not been saved.
de: Prosjektet ditt er ikkje lagra.

en: Save the changes of current project before closing?
de: Lagra endringane til det aktive prosjektet før det vert lukka?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
de: Om du ikkje lagrar vil endringane gå tapt.

en: Cl_ose Without Saving
de: L_ukk utan å lagra

en: Save Current Project
de: Lagra aktivt prosjekt

en: Save project as a Burner audio project
de: Lagra prosjekt som eit Burner-lydprosjekt

en: Save project as a plain text list
de: Lagra prosjekt som ei vanleg tekstliste

en: Save project as a PLS playlist
de: Lagra prosjekt som ei PLS-speleliste

en: Save project as an M3U playlist
de: Lagra prosjekt som ei M3U-speleliste

en: Save project as an XSPF playlist
de: Lagra prosjekt som ei XSPF-speleliste

en: Save project as an iriver playlist
de: Lagra prosjekt som ei iriver-speleliste

en: _Cover Editor
de: Redigering av _omslag

en: Design and print covers for CDs
de: Utform og skriv ut omslag for CD-ar

en: _New Project
de: _Nytt prosjekt

en: Create a new project
de: Lag nytt prosjekt

en: _Empty Project
de: _Tøm prosjekt

en: Let you choose your new project
de: Lèt deg velja eit nytt prosjekt

en: New _Audio Project
de: Nytt _lydprosjekt

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
de: Lag ein tradisjonell lyd-CD som kan spelast på datamaskiner og stereoapparat

en: New _Data Project
de: Nytt _dataprosjekt

en: New _Video Project
de: Nytt _filmprosjekt

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
de: Lag film-DVD eller SVCD som er lesbar på TV-lesarar

en: Copy _Disc…
de: Ko_pier plate …

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
de: Lag ein 1:1-kopi av lyd-CD, eller data-CD/-DVD på harddisken din eller på ein annan CD/DVD

en: _Burn Image…
de: _Brenn avtrykk …

en: _Open…
de: _Opna …

en: Open a project
de: Opna eit prosjekt

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
de[0]: %d fil vald (%s)
de[1]: %d filer valde (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
de[0]: %d fil er støtta (%s)
de[1]: %d filer er støtta (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
de[0]: %d fil kan leggjast til (%s)
de[1]: %d filer kan leggjast til (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
de[0]: Inga fil kan leggjast til (%i vald fil)
de[1]: Inga fil kan leggjast til (%i valde filer)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
de[0]: Inga fil er støtta (%i vald fil)
de[1]: Inga fil er støtta (%i valde filer)

en: No file selected
de: Inga fil vald

en: Open Project
de: Opna prosjekt

en: _New
de: _Nytt

en: _Open
de: _Opna

en: Browse the file system
de: Bla gjennom filsystemet

en: Display playlists and their contents
de: Vis speleister og innhaldet deira

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
de: Vel eit anna bilete.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
de: Videoplate (%s)

en: Error while loading the project.
de: Feil under lasting av prosjekt.

en: The project could not be opened
de: Prosjektet kunne ikkje opnast

en: The file is empty
de: Fila er tom

en: It does not seem to be a valid Burner project
de: Ser ikkje ut til å vera eit gyldig Burner-prosjekt

en: Last _Unsaved Project
de: Sist ikkje-_lagra prosjekt

en: Load the last project that was not burned and not saved
de: Last siste prosjekt som ikkje vart brunnen eller lagra

en: No recently used project
de: Ingen nyleg brukte prosjekt

en: Recent projects:
de: Siste prosjekt:

en: Insert text
de: Set inn tekst

en: Delete text
de: Slett tekst

en: Substitute text
de: Erstatt tekst

en: Number files according to a pattern
de: Talet på filer som følger eit mønster

en: Insert number sequence at beginning
de: Set inn talsekvens på byrjinga

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
de: Set inn

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
de: ved byrjinga

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
de: ved slutten

en: Delete every occurrence of
de: Slett alle oppføringar av

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in burner * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
de: med

en: Rename to
de: Endra namn til

en: {number}
de: {nummer}

en: No file
de: Inga fil

en: Start and stop playing
de: Start og stopp avspeling

en: Title:
de: Tittel:

en: Song start:
de: Start på sang:

en: Song end:
de: Slutt på sang:

en: Track length:
de: Lengde på spor:

en: Song information for track %02i
de: Songinformasjon for spor %02i

en: Do you really want to split the track?
de: Vil du verkeleg dela sporet?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
de: Om du delar sporet vil storleiken på det nye sporet vera mindre enn 6 sekund og kjem til å verta fylt ut.

en: _Split
de: _Del

en: The track wasn't split.
de: Sporet blei ikkje delt.

en: No silence could be detected
de: Ingen tystnad vart oppdaga

en: An error occurred while detecting silences.
de: Ein feil oppstod under tystnadoppdaginga

en: This will remove all previous results.
de: Dette vil fjerna alle tidlegare resultat

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
de: Vil du verkeleg forsetja med automatisk deling?

en: _Don't split
de: Ikkje _del

en: Do you really want to empty the slices preview?
de: Vil du verkeleg tømma førehandsvisninga av oppdelingar?

en: Re_move All
de: Fjer_n alle

en: Split Track
de: Del spor

en: M_ethod:
de: M_etode:

en: Method to be used to split the track
de: Metode som skal brukast for å dela opp spor

en: Split track manually
de: Del spor opp manuelt

en: Split track in parts with a fixed length
de: Del spor opp i delar med fast lengd

en: Split track in a fixed number of parts
de: Del spor opp i eit fast tal av delar

en: Split track for each silence
de: Del spor for kvar tystnad

en: _Slice
de: _Del

en: Add a splitting point
de: Legg til delingspunkt

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
de: Del opp dette sporet kvar

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
de: sekund

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
de: Del dette sporet i

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
de: delar

en: Slicing Method
de: Oppdelingsmetode

en: End
de: Slutt

en: Mer_ge
de: _Flett

en: Merge a selected slice with the next selected one
de: Flett saman ein merka del med den andre merka delen

en: Remove the selected slices
de: Fjern valde delar

en: Clear the slices preview
de: Tøm førehandsvisning av deling

en: _List of slices that are to be created:
de: _Liste over delar som vert laga:

en: Slices Preview
de: Førehandsvisning av deling

en: Hours
de: Timar

note: Translators: separating hours and minutes Translators: separating minutes and seconds Translators: separating seconds and frames
en: :
de: .

en: Minutes
de: Minutt

en: Seconds
de: Sekund

en: Frames (1 second = 75 frames)
de: Bilete (1 sekund = 75 bilete)

en: Open the selected video
de: Opna vald film

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
de: Endra filminformasjonen (start, slutt, forfattar, osv.)

en: Remove the selected videos from the project
de: Fjern valde filmar frå prosjektet

en: Do you want to search for video files inside the directory?
de: Vil du søkja etter filmfiler inne i mappa?

en: _Search Directory
de: _Søk i mappe

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
de: «%s» er ikkje av riktig type for filmprosjekt

en: Please only add files with video content
de: Legg berre til filer med filminnhald

en: Please type "%s --help" to see all available options
de: Køyr «%s --help» for å få ei fullstendig liste over tilgjengelege kommandolinjeval
