burner master - en to id_ID translation catalogue (906 entries)

en: Burner is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
id_ID: Burner adalah aplikasi untuk membakar CD/DVD bagi Desktop GNOME. Ini dirancang agar sesederhana mungkin dan memiliki beberapa fitur unik yang memungkinkan pengguna membuat cakram mereka dengan mudah dan cepat.

en: Burner can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
id_ID: Burner dapat membuat, menyalin, dan membakar CD/DVD Data dan Audio. Ini mendukung ekstensi joliet, multi sesi, dan CD-TEXT sepenuhnya. Anda bisa sekedar menyeret dan menjatuhkan berkas dari aplikasi lokal lain atau dari kandar bersama jarak jauh untuk membakar mereka ke cakram dengan mudah.

en: Disc Burner and Copier
id_ID: Pembakar dan Penyalin Diska

en: Create and copy CDs and DVDs
id_ID: Membuat dan menyalin CD/DVD

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
id_ID: cakram;cdrom;dvd;bakar;audio;video;

en: Burner Disc Burner
id_ID: Burner Pembakar Diska

en: Open a New Window
id_ID: Buka Jendela Baru

en: Burn an Image File
id_ID: Bakar Berkas Image

en: Burner project file
id_ID: Berkas proyek Burner

en: Should Nautilus extension output debug statements
id_ID: Haruskah ekstensi Nautilus menampilkan laporan debug

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
id_ID: Haruskah ekstensi Nautilus menampilkan laporan debug. Nilai ini harus ditetapkan ke true jika itu harus.

en: The type of checksum used for images
id_ID: Jenis checksum yang dipakai untuk image

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
id_ID: Gunakan 0 untuk MD5, 1 untuk SHA1, dan 2 untuk SHA256

en: The type of checksum used for files
id_ID: Jenis checksum yang dipakai untuk berkas

en: Directory to use for temporary files
id_ID: Direktori untuk berkas temporer

en: Contains the path to the directory where burner should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
id_ID: Berisi lokasi menuju direktori yang digunakan burner untuk menyimpan berkas temporer. Apabila kosong, direktori baku pada glib akan dipakai.

en: Favourite burn engine
id_ID: Mesin pembakar favorit

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
id_ID: Berisi nama mesin pembakar diinstal. Ini akan digunakan jika mungkin.

en: White list of additional plugins to use
id_ID: Daftar resmi pengaya tambahan yang dapat dipakai

en: Contains the list of additional plugins Burner will use to burn discs. If set to NULL, Burner will load them all.
id_ID: Berisi daftar pengaya tambahan Burner akan digunakan untuk membakar cakram. Jika diatur ke NULL, Burner akan memuat mereka semua.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
id_ID: Aktifkan tanda "-immed" dengan cdrecord

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
id_ID: Apakah akan menggunakan flag "-immed" dengan cdrecord. Gunakan dengan hati-hati (diatur ke true) karena hanya solusi untuk beberapa kandar/setup.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
id_ID: Apakah akan menggunakan flag "-use-the-force-luke=dao" dengan growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, burner won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
id_ID: Apakah akan menggunakan flag "-use-the-force-luke=dao" dengan growisofs. Set ke false, burner tidak akan menggunakannya, ini mungkin merupakan solusi untuk beberapa kandar/setup.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
id_ID: Digunakan bersama dengan flag "-immed" dengan cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
id_ID: Digunakan bersama dengan flag "-immed" dengan cdrecord.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
id_ID: Apakah akan menggunakan flag "--driver generic-mmc-raw" dengan cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, burner will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
id_ID: Apakah akan menggunakan flag "--driver generic-mmc-raw" dengan cdrdao. Atur ke true, burner akan menggunakannya, ini mungkin merupakan solusi untuk beberapa drive/setup.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
id_ID: Folder terakhir yang diramban saat mencari gambar untuk dibakar

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
id_ID: Berisi lokasi absolut menuju direktori yang terakhir diramban untuk gambar yang akan dibakar

en: Enable file preview
id_ID: Aktifkan pratinjau berkas

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
id_ID: Apakah untuk menampilkan pratinjau berkas. Set ke true untuk menggunakannya.

en: Should burner filter hidden files
id_ID: Haruskah burner filter berkas tersembunyi

en: Should burner filter hidden files. Set to true, burner will filter hidden files.
id_ID: Haruskah burner filter berkas tersembunyi. Diatur ke true, burner akan menyaring berkas tersembunyi.

en: Replace symbolic links by their targets
id_ID: Ganti link simbolis oleh target mereka

en: Should burner replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, burner will replace symbolic links.
id_ID: Haruskah burner mengganti link simbolik oleh berkas target mereka dalam proyek tersebut. Diatur ke true, burner akan menggantikan link simbolik.

en: Should burner filter broken symbolic links
id_ID: Haruskah burner melakukan filter simbolik link yang rusak

en: Should burner filter broken symbolic links. Set to true, burner will filter broken symbolic links.
id_ID: Haruskah burner melakukan filter symbolic link yang rusak. Diatur ke true, burner akan menyaring simbolic link yang rusak.

en: The priority value for the plugin
id_ID: Nilai prioritas untuk pengaya

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
id_ID: Apabila sejumlah pengaya tersedia untuk tugas yang sama, maka nilai ini menentukan pengaya mana yang akan mendapat prioritas. Nilai positif akan menimpa pengaya dengan prioritas natif. Sementara nilai negatif akan menonaktifkan pengaya tersebut.

en: Burning flags to be used
id_ID: Flag pembakaran yang akan dipakai

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
id_ID: Nilai ini menunjukkan tanda pembakaran yang dipakai dalam konteks waktu terakhir kali.

en: The speed to be used
id_ID: Kecepatan yang dipakai

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
id_ID: Nilai ini menunjukkan kecepatan yang dipakai seperti dalam konteks waktu terakhir kali.

en: Error while blanking.
id_ID: Galat ketika dikosongkan.

en: Blank _Again
id_ID: Kosongkan L_agi

en: Unknown error.
id_ID: Kesalahan tidak dikenal.

en: The disc was successfully blanked.
id_ID: Diska berhasil dikosongkan.

en: The disc is ready for use.
id_ID: Diska siap digunakan.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
id_ID: _Kosongkan

en: _Fast blanking
id_ID: Pengosongan _cepat

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
id_ID: Aktifkan pengosongan cepat, sebagai lawan dari pengosongan seksama yang lebih lama

en: Disc Blanking
id_ID: Pengosongan Diska

en: Burning CD/DVD
id_ID: Membakar CD/DVD

en: The drive is busy
id_ID: Kandar sedang sibuk

en: Make sure another application is not using it
id_ID: Pastikan aplikasi lain sedang tidak menggunakannya

en: "%s" cannot be unlocked
id_ID: "%s" tidak dapat dibuka kuncinya

en: No burner specified
id_ID: Pembakar tidak ditentukan

en: No source drive specified
id_ID: Tak ada kandar sumber yang ditentukan

en: Ongoing copying process
id_ID: Sedang berlangsung proses penyalinan

en: The drive cannot be locked (%s)
id_ID: Kandar tidak dapat dikunci (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
id_ID: Kandar tidak memiliki kemampuan untuk menulis ulang

en: Ongoing blanking process
id_ID: Sedang berlangsung proses pengosongan

en: The drive cannot burn
id_ID: Kandar tidak dapat membakar

en: Ongoing burning process
id_ID: Proses pembakaran sedang berlangsung

en: Ongoing checksumming operation
id_ID: Operasi perhitungan checksum sedang berlangsung

en: Merging data is impossible with this disc
id_ID: Menggabungkan data dengan diska ini tidak mungkin

en: Not enough space available on the disc
id_ID: Tak cukup ruang tersedia pada diska

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
id_ID: %s (aplikasi)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
id_ID: %s (pustaka)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
id_ID: %s (pengaya GStreamer)

en: There is no track to burn
id_ID: Tak ada trek untuk dibakar

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
id_ID: Silakan instal aplikasi dan library yang diperlukan berikut secara manual dan coba lagi:

en: Only one track at a time can be checked
id_ID: Hanya satu trek pada suatu waktu dapat diperiksa

en: No format for the temporary image could be found
id_ID: Tak ada format untuk image sementara yang dapat ditemukan

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
id_ID: Terjadi kesalahan internal

en: Burner notification
id_ID: Notifikasi Burner

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
id_ID: %s (%i%% Selesai)

en: Creating Image
id_ID: Membuat Salinan

en: Burning DVD
id_ID: Membakar DVD

en: Copying DVD
id_ID: Menyalin DVD

en: Burning CD
id_ID: Membakar CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying CD"));
en: Copying CD
id_ID: Menyalin CD

en: Burning Disc
id_ID: Membakar Diska

en: Copying Disc
id_ID: Menyalin Diska

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Creating image"));
en: Creating image
id_ID: Membuat salinan

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video DVD burning"));
en: Simulation of video DVD burning
id_ID: Simulasi membakar DVD video

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video DVD"));
en: Burning video DVD
id_ID: Membakar DVD video

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD burning"));
en: Simulation of data DVD burning
id_ID: Simulasi membakar DVD data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data DVD"));
en: Burning data DVD
id_ID: Membakar DVD data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to DVD burning")); header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD copying"));
en: Simulation of data DVD copying
id_ID: Simulasi menyalin DVD data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to DVD"));
en: Burning image to DVD
id_ID: Membakar berkas salinan pada DVD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying data DVD"));
en: Copying data DVD
id_ID: Menyalin DVD data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of (S)VCD burning"));
en: Simulation of (S)VCD burning
id_ID: Simulasi membakar (S)VCD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning (S)VCD"));
en: Burning (S)VCD
id_ID: Membakar (S)VCD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of audio CD burning"));
en: Simulation of audio CD burning
id_ID: Simulasi membakar CD audio

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning audio CD"));
en: Burning audio CD
id_ID: Membakar CD audio

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data CD burning"));
en: Simulation of data CD burning
id_ID: Simulasi membakar CD data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data CD"));
en: Burning data CD
id_ID: Membakar CD data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of CD copying"));
en: Simulation of CD copying
id_ID: Simulasi menyalin CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to CD burning"));
en: Simulation of image to CD burning
id_ID: Simulasi membakar berkas salinan CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to CD"));
en: Burning image to CD
id_ID: Membakar berkas salinan pada CD

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video disc burning"));
en: Simulation of video disc burning
id_ID: Simulasi membakar diska video

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video disc"));
en: Burning video disc
id_ID: Membakar diska video

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data disc burning"));
en: Simulation of data disc burning
id_ID: Simulasi membakar diska data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data disc"));
en: Burning data disc
id_ID: Membakar diska data

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of disc copying"));
en: Simulation of disc copying
id_ID: Simulasi menyalin diska

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying disc"));
en: Copying disc
id_ID: Menyalin diska

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to disc burning"));
en: Simulation of image to disc burning
id_ID: Simulasi membakar berkas salinan diska

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to disc"));
en: Burning image to disc
id_ID: Membakar berkas salinan pada diska

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
id_ID: Harap mengganti diska rewritable yang memuat data.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
id_ID: Harap mengganti diska dengan suatu diska yang memuat data.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
id_ID: Harap masukkan diska rewritable yang memuat data.

en: Please insert a disc holding data.
id_ID: Harap memasukkan suatu diska yang memuat data.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
id_ID: Harap mengganti diska dengan CD writeable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please replace the disc with a writable CD.
id_ID: Harap mengganti diska dengan CD writeable.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
id_ID: Harap masukkan CD writeable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please insert a writable CD.
id_ID: Masukkanlah CD yang bisa ditulisi.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
id_ID: Harap mengganti diska dengan DVD writable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
id_ID: Harap mengganti diska dengan DVD writable.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
id_ID: Harap masukkan DVD writable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please insert a writable DVD.
id_ID: Harap masukkan DVD writable.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
id_ID: Harap mengganti diska dengan CD atau DVD writable dengan setidaknya %i MiB ruang kosong.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
id_ID: Harap mengganti diska dengan CD atau DVD writable.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
id_ID: Harap masukkan CD atau DVD writable dengan setidaknya% i MiB ruang kosong.

en: Please insert a writable CD or DVD.
id_ID: Harap masukkan CD atau DVD writable.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
id_ID: Image diska telah dibuat pada hard drive Anda.
    Pembakaran akan mulai segera setelah diska writable dimasukkan.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
id_ID: Tes integritas data akan mulai segera setelah diska dimasukkan.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
id_ID: Masukkanlah kembali diska pada pembakar CD/DVD.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
id_ID: "%s" sedang sibuk.

en: There is no disc in "%s".
id_ID: Tak ada diska di "%s".

en: The disc in "%s" is not supported.
id_ID: Diska dalam "%s" tidak didukung.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
id_ID: Diska dalam "%s" tidak dapat ditulisi ulang.

en: The disc in "%s" is empty.
id_ID: Diska dalam "%s" kosong.

en: The disc in "%s" is not writable.
id_ID: Diska dalam "%s" tidak dapat ditulisi.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
id_ID: Tak cukup ruang tersedia pada diska dalam "%s".

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
id_ID: Diska pada "%s" perlu dimuat ulang.

en: Please eject the disc and reload it.
id_ID: Harap keluarkan dan muat ulang diska.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
id_ID: Sebuah berkas tidak dapat dibuat di lokasi yang dinyatakan untuk berkas temporer

en: The image could not be created at the specified location
id_ID: Image tidak dapat dibuat di lokasi yang ditentukan

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
id_ID: Apakah Anda ingin menentukan lokasi lain untuk sesi ini atau coba lagi dengan lokasi saat ini?

en: You may want to free some space on the disc and retry
id_ID: Anda mungkin ingin untuk membebaskan sejumlah ruang pada diska dan coba lagi

en: _Keep Current Location
id_ID: Pertahan_kan Lokasi Saat Ini

en: _Change Location
id_ID: _Ubah Lokasi

en: Location for Image File
id_ID: Lokasi Berkas Salinan

en: Location for Temporary Files
id_ID: Lokasi Berkas Temporer

en: _Replace Disc
id_ID: _Ganti Diska

en: Do you really want to blank the current disc?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin mengosongkan diska saat ini?

en: The disc in the drive holds data.
id_ID: Disk dalam drive menyimpan data.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
id_ID: Kosongkan _Diska

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
id_ID: Jika Anda mengimpornya, Anda akan dapat melihat dan menggunakannya sekali  dari pilihan berkas yang dibakar.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
id_ID: Jika tidak, mereka akan terlihat (meskipun masih dibaca).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
id_ID: Ada berkas telah dibakar di CD ini. Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: _Import
id_ID: _Impor

en: Only _Append
id_ID: Hanya T_ambahkan

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
id_ID: CD-RW disc audio tidak dapat dimainkan dengan benar di CD player yang lebih tua dan CD-Teks tidak akan ditulis.

en: Do you want to continue anyway?
id_ID: Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
id_ID: Menambahkan trek audio ke CD tidak disarankan.

en: _Continue
id_ID: _Lanjut

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
id_ID: CD-RW disc audio tidak dapat bermain dengan benar di CD player yang lebih tua.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
id_ID: Merekam trek audio pada diska rewritable tidak disarankan.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
id_ID: Harap mengeluarkan diska dari "%s" secara manual.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
id_ID: Diska tidak dapat dikeluarkan meskipun perlu dihapus untuk operasi saat ini untuk melanjutkan.

en: Do you want to replace the disc and continue?
id_ID: Apakah Anda ingin mengganti diska dan melanjutkan?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
id_ID: Diska yang saat ini dimasukkan tidak dapat dibuat kosong.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
id_ID: Apakah Anda ingin melanjutkan tanpa kompatibilitas untuk Windows?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
id_ID: Beberapa berkas tidak punya nama yang cocok untuk kompatiblitas penuh dengan CD Windows.

en: C_ontinue
id_ID: _Lanjut

en: The simulation was successful.
id_ID: Simulasi berhasil.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
id_ID: Pembakaran diska sebenarnya akan berlangsung dalam waktu 10 detik.

en: Burn _Now
id_ID: Bakar Sekara_ng

en: Save Current Session
id_ID: Simpan Sesi Kini

en: An unknown error occurred.
id_ID: Terjadi galat yang tak dikenal.

en: Error while burning.
id_ID: Galat ketika membakar.

en: _Save Log
id_ID: _Simpan Log

en: Video DVD successfully burned
id_ID: DVD video berhasil dibakar

en: (S)VCD successfully burned
id_ID: (S)VCD berhasil dibakar

en: Audio CD successfully burned
id_ID: CD audio berhasil dibakar

en: Image successfully created
id_ID: Image berhasil dibuat

en: DVD successfully copied
id_ID: DVD berhasil disalin

en: CD successfully copied
id_ID: CD berhasil disalin

en: Image of DVD successfully created
id_ID: Image dari DVD berhasil diciptakan

en: Image of CD successfully created
id_ID: Image dari CD berhasil diciptakan

en: Image successfully burned to DVD
id_ID: Image berhasil dibakar ke DVD

en: Image successfully burned to CD
id_ID: Image berhasil dibakar ke CD

en: Data DVD successfully burned
id_ID: DVD data berhasil dibakar

en: Data CD successfully burned
id_ID: CD data berhasil dibakar

en: Copy #%i has been burned successfully.
id_ID: Salinan #%i telah berhasil dibakar.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
id_ID: Penyalinan lain akan mulai segera setelah Anda memasukkan diska writable baru. Jika Anda tidak ingin membakar salinan lain, tekan "Batal".

en: Create Co_ver
id_ID: _Buat Sampul

en: There are some files left to burn
id_ID: Ada beberapa berkas yang tersisa untuk dibakar

en: There are some more videos left to burn
id_ID: Ada beberapa video yang tersisa untuk membakar

en: There are some more songs left to burn
id_ID: Ada beberapa lagu yang tersisa untuk membakar

en: Do you really want to quit?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin berhenti?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
id_ID: Menginterupsi proses dapat membuat diska tidak dapat digunakan.

en: C_ontinue Burning
id_ID: _Lanjut Membakar

en: _Cancel Burning
id_ID: _Batalkan Membakar

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
id_ID: Masukkanlah CD/DVD yang bisa ditulis jika Anda tidak ingin membuat berkas salinan asli (image).

en: Create _Image
id_ID: Buat Sal_inan

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
id_ID: _Salin

en: Make _Several Copies
id_ID: Buat Beberapa _Salinan

note: Translators: This is a verb, an action gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), _("Burn _Several Copies"), GTK_RESPONSE_ACCEPT);
en: _Burn
id_ID: _Bakar

en: Burn _Several Copies
id_ID: Bakar Beberapa _Salinan

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
id_ID: Apakah Anda ingin membakar berkas yang telah dipilih ke beberapa media?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
id_ID: Ukuran data terlalu besar untuk disk bahkan dengan opsi overburn.

en: _Burn Several Discs
id_ID: _Bakar Beberapa Diska

en: Burn the selection of files across several media
id_ID: Bakar berkas yang telah dipilih ke beberapa media

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
id_ID: Harap pilih CD atau DVD lain atau masukkan yang baru.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
id_ID: Tak ada informasi trek (artis, judul, ...) akan ditulis ke diska.

en: This is not supported by the current active burning backend.
id_ID: Hal ini tidak didukung oleh backend pembakaran yang saat ini aktif.

en: Please add files.
id_ID: Harap tambahkan berkas.

en: There are no files to write to disc
id_ID: Tak ada berkas yang akan ditulis pada diska

en: Please add songs.
id_ID: Harap tambahkan lagu.

en: There are no songs to write to disc
id_ID: Tak ada lagu yang akan ditulis pada diska

en: Please add videos.
id_ID: Harap menambahkan video.

en: There are no videos to write to disc
id_ID: Tak ada video yang akan ditulis pada diska

en: There is no inserted disc to copy.
id_ID: Tak ada diska yang dimasukkan untuk disalin.

en: Please select a disc image.
id_ID: Silakan pilih berkas salinan diska.

en: There is no selected disc image.
id_ID: Tak ada image diska yang dipilih.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
id_ID: Silakan pilih berkas salinan diska yang lain.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
id_ID: Ini tidak muncul sebagai image diska atau cue berkas yang valid.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
id_ID: Silakan memasukkan diska yang tidak copy protected.

en: All required applications and libraries are not installed.
id_ID: Semua aplikasi yang diperlukan dan perpustakaan tidak diinstal.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
id_ID: Harap mengganti disc dengan didukung CD atau DVD.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
id_ID: Apakah Anda ingin membakar melebihi kapasitas diska yang dilaporkan?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
id_ID: Ukuran data terlalu besar untuk diska dan Anda harus menghapus berkas dari pilihan.
    Anda mungkin ingin menggunakan opsi ini jika Anda menggunakan 90 atau 100 min CD-R(W) yang tidak dapat dikenali dan karenanya memerlukan pilihan overburn pilihan.
    CATATAN: Opsi ini dapat menyebabkan kegagalan.

en: Burn beyond the disc's reported capacity
id_ID: Membakar melebihi kapasitas diska

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
id_ID: Kandar yang memuat diska sumber turut menjadi kandar untuk merekam.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
id_ID: Diperlukan diska baru yang bisa ditulis setelah diska ini selesai disalin.

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Image Burning Setup
id_ID: Penyiapan Pembakaran Image

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc to write to"));
en: Select a disc to write to
id_ID: Pilih diska yang akan ditulis

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Disc Burning Setup
id_ID: Penyiapan Pembakaran Disk

en: Video Options
id_ID: Opsi Video

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
id_ID: Apakah Anda ingin membuat diska dari isi image atau berkas salinan asli (image)?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
id_ID: Hanya ada satu berkas yang dipilih ("%s"). Ini adalah image dari diska dan isinya dapat dibakar.

en: Burn as _File
id_ID: Bakar sebagai _Berkas

en: Burn _Contents…
id_ID: Bakar _Isi...

note: pack everything string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc image to write"));
en: Select a disc image to write
id_ID: Pilih suatu image disk untuk ditulis

en: Copy CD/DVD
id_ID: Salin CD/DVD

en: Select disc to copy
id_ID: Pilih diska yang akan disalin

en: Please install the following manually and try again:
id_ID: Silakan instal berikut secara manual dan coba lagi:

en: Unknown song
id_ID: Lagu tidak dikenal

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in burner we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBuf
en: by %s
id_ID: oleh %s

en: "%s" cannot be read
id_ID: "%s" tidak dapat dibaca

en: SVCD image
id_ID: Berkas salinan SVCD

en: VCD image
id_ID: Berkas salinan VCD

en: Video DVD image
id_ID: Berkas salinan DVD video

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that burner will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
id_ID: Diska baru dalam pembakar memuat diska sumber

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
id_ID: %s: tidak cukup ruang bebas

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
id_ID: %s: %s dari ruang bebas

note: Translators: the first %s is the path of the directory where burner * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
id_ID: %s: %s bebas

en: Do you really want to choose this location?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin memilih lokasi ini?

en: You do not have the required permission to write at this location
id_ID: Anda tidak memiliki izin yang diperlukan untuk menulis di lokasi ini

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
id_ID: Sistem berkas pada volume ini tidak mendukung berkas besar (ukuran lebih dari 2 GiB).
    Ini dapat menjadi masalah ketika menulis DVD atau image besar.

en: Impossible to retrieve speeds
id_ID: Tak mungkin untuk mendapatkan kecepatan

en: Maximum speed
id_ID: Kecepatan maksimal

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Burning speed")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), burner_utils_pack_properties (string, priv->speed, NULL), FALSE, FALSE, 0);
en: Burning speed
id_ID: Kecepatan membakar

en: _Simulate before burning
id_ID: _Simulasi sebelum membakar

en: Burner will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
id_ID: Burner akan mensimulasikan pemkaran dan jika sudah berhasil, lanjutkan dengan pembakaran yang sebenarnya setelah 10 detik

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
id_ID: Gunakan burn_proof (mengurangi risiko kegagalan)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
id_ID: Bakar image langsung tanpa menyimpannya ke diska

en: Leave the disc _open to add other files later
id_ID: Biarkan diska terbuka untuk menambahkan berkas lainnya kemudian

en: Allow one to add more data to the disc later
id_ID: Memungkinkan untuk menambahkan lebih banyak data ke diska nanti

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options")); title = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options"));
en: Options
id_ID: Opsi

en: Location for _Temporary Files
id_ID: Lokasi Berkas _Temporer

en: Set the directory where to store temporary files
id_ID: Set direktori tempat penyimpanan berkas sementara

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Temporary files"));
en: Temporary files
id_ID: Berkas temporer

en: Hidden file
id_ID: Berkas tersembunyi

en: Unreadable file
id_ID: Berkas tidak dapat dibaca

en: Broken symbolic link
id_ID: Link simbolik rusak

en: Recursive symbolic link
id_ID: Link simbolik rekursif

en: Disc image type:
id_ID: Jenis salinan diska:

en: ISO9660 image
id_ID: Salinan ISO9660

en: Readcd/Readom image
id_ID: Salinan readcd/readom

en: Cue image
id_ID: Salinan cue

en: Cdrdao image
id_ID: Salinan cdrdao

en: Properties of %s
id_ID: Properti %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menyimpan ekstensi saat ini untuk nama image diska?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
id_ID: Jika Anda memilih untuk menyimpannya, program tidak dapat mengenali jenis berkas yang benar.

en: _Keep Current Extension
id_ID: Pertahankan Ekstensi _Kini

en: Change _Extension
id_ID: Ubah _Ekstensi

en: Configure recording options
id_ID: Konfigurasikan opsi perekaman

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
id_ID: Total waktu: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
id_ID: Kecepatan rata-rata kandar:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
id_ID: Perkiraan sisa waktu: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
id_ID: %i MiB dari %i MiB

en: Estimated drive speed:
id_ID: Perkiraan kecepatan kandar:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
id_ID: "%s": memuat

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
id_ID: "%s": jenis berkas salinan diska tidak dikenal

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
id_ID: Klik di sini untuk memilih _image diska

en: Select Disc Image
id_ID: Pilih Image Disk

en: All files
id_ID: Semua berkas

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
id_ID: Berkas salinan

en: Image type:
id_ID: Jenis salinan:

en: Estimated size: %s
id_ID: Estimasi ukuran: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menambahkan "%s" untuk pemilihan?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Burner can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
id_ID: Anakan direktori ini memiliki 7 indukan direktori.
    Burner dapat membuat berkas salinan asli (image) hirarki berkas tersebut dan membakarnya pada diska, namun mungkin tidak dapat dibaca oleh sistem operasi lain.
    Catatan: Hirarki berkas diketahui bekerja/didukung pada sistem Linux.

en: Ne_ver Add Such File
id_ID: _Jangan Tambah File tersebut

en: Al_ways Add Such File
id_ID: _Selalu Tambah Berkas Tersebut

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menambahkan "%s" untuk seleksi dan menggunakan versi ketiga dari standar ISO9660 untuk mendukung itu?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
id_ID: Ukuran berkas lebih dari 2 GiB. Berkas dengan ukuran tersebut tidak didukung oleh standar ISO9660 pada versi pertama maupun kedua (yang paling sering dipakai).
    Disarankan untuk memakai versi ketiga dari standar ISO9660, yang telah didukung oleh banyak sistem operasi, termasuk Linux dan semua versi Windows™.
    Namun, Mac OS X tidak dapat membaca berkas salinan asli (image) yang dibuat dengan versi 3 standar ISO9660 tersebut.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
id_ID: Haruskah berkas diganti nama menjadi sepenuhnya kompatibel Windows?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
id_ID: Nama-nama itu harus diubah dan dipotong menjadi 64 karakter.

en: _Disable Full Windows Compatibility
id_ID: _Nonaktifkan kompatibilitas penuh dengan Windows

en: _Rename for Full Windows Compatibility
id_ID: _Ubah nama untuk kompatibilitas penuh dengan Windows

en: Size Estimation
id_ID: Estimasi Ukuran

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
id_ID: Harap menunggu sampai estimasi ukuran selesai.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
id_ID: Semua berkas perlu dianalisis untuk menyelesaikan operasi ini.

en: Check _Again
id_ID: Periksa L_agi

en: The file integrity check could not be performed.
id_ID: Pemeriksaan integritas file tidak dapat dilakukan.

en: An unknown error occurred
id_ID: Terjadi galat yang tak dikenal

en: The file integrity check was performed successfully.
id_ID: Telah berhasil memeriksa integritas berkas.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
id_ID: Tampaknya ada ada berkas rusak pada diska

en: The following files appear to be corrupted:
id_ID: Berkas-berkas berikut sepertinya rusak:

en: Corrupted Files
id_ID: Berkas Rusak

en: Downloading MD5 file
id_ID: Mengunduh berkas MD5

en: "%s" is not a valid URI
id_ID: "%s" bukan merupakan URI valid

en: No MD5 file was given.
id_ID: Tak ada berkas MD5 diberikan.

en: Use an _MD5 file to check the disc
id_ID: Gunakan _MD5 berkas untuk memeriksa diska

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
id_ID: Gunakan eksternal .md5 berkas yang menyimpan checksum dari sebuah diska

en: Open an MD5 file
id_ID: Buka file MD5

en: _Check
id_ID: _Periksa

en: Disc Checking
id_ID: Memeriksa Diska

en: The operation cannot be performed.
id_ID: Operasi tidak dapat dilakukan.

en: The disc is not supported
id_ID: Diska tidak didukung

en: The drive is empty
id_ID: Kandar kosong

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc"));
en: Select a disc
id_ID: Pilih sebuah disk

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Progress"));
en: Progress
id_ID: Kemajuan

en: (loading…)
id_ID: (sedang memuat ...)

en: Empty
id_ID: Kosong

en: Disc file
id_ID: Berkas diska

en: %d item | %d items
id_ID[0]: %d butir

en: New folder
id_ID: Folder baru

en: New folder %i
id_ID: Folder baru %i

en: Analysing files
id_ID: Menganalisa berkas

en: "%s" is a recursive symbolic link.
id_ID: "%s" adalah link simbolik rekursif.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
id_ID: "%s" tidak ditemukan.

en: Retrieving image format and size
id_ID: Mengambil format gambar dan ukuran

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
id_ID: Format berkas salinan (image) diska tidak dapat ditentukan

en: Please set it manually
id_ID: Silakan set secara manual

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
id_ID: "%s" telah dihaspu dari sistem berkas.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
id_ID: Direktori tidak dapat ditambahkan ke diska video atau audio

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
id_ID: Playlist tidak dapat ditambahkan ke diska video atau audio

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
id_ID: "%s" tidak cocok untuk media audio atau video

en: Analysing video files
id_ID: Menganalisa berkas video

en: Video format:
id_ID: Format video:

en: Format used mostly on the North American continent
id_ID: Format yang digunakan terutama di Amerika Utara

en: Format used mostly in Europe
id_ID: Format yang digunakan terutama di Eropa

en: Native _format
id_ID: _Format natif

en: Aspect ratio:
id_ID: Rasio aspek:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
id_ID: Jenis VCD:

en: Create an SVCD
id_ID: Membuat SVCD

en: Create a VCD
id_ID: Membuat DVD

en: Directory could not be created (%s)
id_ID: Direktori tidak dapat dibuat (%s)

en: Getting size
id_ID: Mendapatkan ukuran

en: Writing
id_ID: Menulis

en: Blanking
id_ID: Mengosongkan

en: Creating checksum
id_ID: Membuat checksum

en: Copying file
id_ID: Menyalin berksa

en: Analysing audio files
id_ID: Menganalisa berkas audio

en: Transcoding song
id_ID: Mentranskode lagu

en: Preparing to write
id_ID: Bersiap untuk menulis

en: Writing leadin
id_ID: Menulis leadin

en: Writing CD-Text information
id_ID: Menulis informasi CD-Teks

en: Finalizing
id_ID: Menyelesaikan

en: Writing leadout
id_ID: Menulis leadout

en: Starting to record
id_ID: Mulai untuk merekam

en: Success
id_ID: Berhasil

en: Ejecting medium
id_ID: Mengeluarkan media

en: Display debug statements on stdout for Burner burn library
id_ID: Tampilkan laporan debug pada stdout untuk Burner burn library

en: Display options for Burner-burn library
id_ID: Tampilan pilihan untuk Burner-burn library

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
id_ID: "%s" tidak berperilaku baik

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
id_ID: Tak cukup ruang tersedia pada diska (%s tersedia untuk %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
id_ID: Sistem berkas yang Anda pilih untuk menyimpan image sementara tidak dapat menyimpan berkas dengan ukuran lebih dari 2 GiB

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
id_ID: Lokasi yang Anda memilih untuk menyimpan gambar sementara pada tidak memiliki cukup ruang bebas untuk gambar diska (% ld MiB diperlukan)

en: The size of the volume could not be retrieved
id_ID: Ukuran volume tidak dapat diambil

en: No path was specified for the image output
id_ID: Tak ada lokasi yang dinyatakan untuk keluaran image

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
id_ID: Terjadi kesalahan internal (%s)

en: The file is not stored locally
id_ID: Berkas tersebut tidak disimpan secara lokal

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
id_ID: VIDEO_TS direktori yang hilang atau tidak valid

en: "%s" could not be found in the path
id_ID: "%s" tidak ditemukan pada lokasi

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
id_ID: Pengaya GStreamer "%s" tidak ditemukan

en: The version of "%s" is too old
id_ID: Versi "%s" terlalu tua

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
id_ID: "%s" adalah link simbolik menunjuk ke program lain

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
id_ID: "%s" tidak ditemukan

note: Translators: %s is the name of the burner element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
id_ID: Proses "%s" berakhir dengan kode kesalahan (%i)

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
id_ID: Berkas Salinan

en: Unnamed CD/DVD Drive
id_ID: Kandar CD/DVD Tanpa Nama

en: Display debug statements on stdout for Burner media library
id_ID: Tampilan laporan debug pada stdout untuk pustaka media Burner

en: Burner optical media library
id_ID: Pustaka media optik Burner

en: Display options for Burner media library
id_ID: Tampilkan pilihan untuk pustaka media Burner

en: File
id_ID: Berkas

en: DVD+R dual layer
id_ID: DVD+R lapis ganda

en: DVD+RW dual layer
id_ID: DVD+RW lapis ganda

en: DVD-R dual layer
id_ID: DVD-R lapis ganda

en: Blu-ray disc
id_ID: Diska Blu-ray

en: Writable Blu-ray disc
id_ID: Disk Blu-ray dapat ditulis

en: Rewritable Blu-ray disc
id_ID: Disk Blu-ray rewritable

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
id_ID: %s kosong di %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
id_ID: %s audio dan data di %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
id_ID: %s audio di %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
id_ID: %s data di %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
id_ID: %s dalam %s

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
id_ID: %s: kosong

en: Searching for available discs
id_ID: Mencari diska

en: No disc available
id_ID: Diska tidak tersedia

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
id_ID: %s j %s mnt %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
id_ID: %s j %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
id_ID: %s j

note: Translators: %s is a duration expressed in minutes
en: %s min
id_ID: %s mnt

note: Translators: the first %s is the number of minutes * and the second one is the number of seconds. * The whole string expresses a duration
en: %s:%s min
id_ID: %s:%s mnt

en: The disc mount point could not be retrieved
id_ID: Titik mount disk tidak dapat diambil

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
id_ID: Diska kosong (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
id_ID: Diska audio dan data (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
id_ID: Diska audio (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
id_ID: Diska data (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
id_ID: Ini tidak muncul untuk menjadi citra ISO yang sah

en: Unknown error
id_ID: Kesalahan tidak dikenal

en: Size mismatch
id_ID: Ukuran tidak cocok

en: Type mismatch
id_ID: Jenis tidak cocok

en: Bad argument
id_ID: Argumen buruk

en: Outrange address
id_ID: Alamat diluar jangkauan

en: Invalid address
id_ID: Alamat tidak sah

en: Invalid command
id_ID: Perintah tidak sah

en: Invalid parameter in command
id_ID: Parameter tidak valid dalam perintah

en: Invalid field in command
id_ID: Field tidak valid dalam perintah

en: The device timed out
id_ID: Perangkat timeout

en: Key not established
id_ID: Kunci tidak didirikan

en: Invalid track mode
id_ID: Mode trek tidak valid

en: _Hide changes
id_ID: Sembunyikan peruba_han

en: _Show changes
id_ID: _Tampilkan perubahan

en: The file does not appear to be a playlist
id_ID: Berkas tidak muncul untuk menjadi playlist

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
id_ID: Gambar

en: _Color
id_ID: _Warna

en: Solid color
id_ID: Warna Solid

en: Horizontal gradient
id_ID: Gradien horisontal

en: Vertical gradient
id_ID: Gradien vertikal

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
id_ID: _Gambar

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
id_ID: Lokasi gambar:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
id_ID: Pilih sebuah gambar

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
id_ID: Gaya gambar:

en: Centered
id_ID: Tengah

en: Tiled
id_ID: Ubin

en: Scaled
id_ID: Skala

en: Background Properties
id_ID: Properti Latar Belakang

en: Print
id_ID: Cetak

en: Bac_kground Properties
id_ID: Properti Latar Bela_kang

en: Background properties
id_ID: Properti latar belakang

en: Align right
id_ID: Rata kanan

en: Center
id_ID: Rata tegah

en: Align left
id_ID: Rata kiri

en: Underline
id_ID: Garis bawah

en: Italic
id_ID: Miring

en: Bold
id_ID: Tebal

en: Font family and size
id_ID: Keluarga fonta dan ukuran

en: _Text Color
id_ID: Warna _Teks

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Cover Editor
id_ID: Penyunting Kover

en: Set Bac_kground Properties
id_ID: Atur properti Latar Bela_kang

en: SIDES
id_ID: SISI

en: BACK COVER
id_ID: SAMPUL BELAKANG

en: FRONT COVER
id_ID: SAMPUL DEPAN

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
id_ID: Gambar tidak dapat dimuat.

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
id_ID: "%s" tidak dapat ditangani oleh GStreamer.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
id_ID: Elemen %s tidak dapat dibuat

en: Display debug statements on stdout for Burner utilities library
id_ID: Tampilkan laporan debug pada stdout untuk pustaka utilitas Burner

en: Burner utilities library
id_ID: Pustaka utilitas Burner

en: Display options for Burner-utils library
id_ID: Tampilan pilihan untuk pustaka Burner-utils

en: Pick a Color
id_ID: Pilih Warna

en: CD/DVD Creator
id_ID: Pembuat CD/DVD

en: Create CDs and DVDs
id_ID: Membuat CD dan DVD

en: Medium Icon
id_ID: Ikon sedang

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
id_ID: Berkas gambar

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
id_ID: Folder Pembuat CD/DVD

en: Disc Name:
id_ID: Nama Diska:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
id_ID: Seret atau salin berkas di bawah ini untuk menuliskannya pada diska

en: Write to Disc
id_ID: Tulis ke Diska

en: Write contents to a CD or DVD
id_ID: Menulis data ke CD atau DVD

en: Copy Disc
id_ID: Salin Diska

en: _Write to Disc…
id_ID: _Tulis ke Diska...

en: Write disc image to a CD or DVD
id_ID: Menulis salinan diska pada CD atau DVD

en: _Copy Disc…
id_ID: _Salin Diska

en: Create a copy of this CD or DVD
id_ID: Membuat salinan CD atau DVD

en: _Blank Disc…
id_ID: Kosongkan _Diska...

en: Blank this CD or DVD
id_ID: Mengosongkan CD atau DVD

en: _Check Disc…
id_ID: _Periksa Diska...

en: Check the data integrity on this CD or DVD
id_ID: Memeriksa integritas data pada CD atau DVD

en: Data could not be read (%s)
id_ID: Data tidak dapat dibaca (%s)

en: Data could not be written (%s)
id_ID: Data tidak dapat ditulis (%s)

en: Generates .cue files from audio
id_ID: Menghasilkan berkas .cue dari audio

en: Copying audio track
id_ID: Menyalin trek audio

en: Copying data track
id_ID: Menyalin trek data

en: Analysing track %02i
id_ID: Menganalisa trek %02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
id_ID: Anda tidak memiliki izin yang diperlukan untuk menggunakan kandar ini

en: Converting toc file
id_ID: Mengkonversi file toc

en: Copies, burns and blanks CDs
id_ID: Salinan, bakar dan kosongkan CD

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
id_ID: Aktifkan flag "--driver generic-mmc-raw" (lihat manual cdrdao)

en: Last session import failed
id_ID: Impor sesi terakhir gagal

en: An image could not be created
id_ID: Sebuah image tidak dapat dibuat

en: This version of genisoimage is not supported
id_ID: Versi genisoimage ini tidak didukung

en: Some files have invalid filenames
id_ID: Beberapa berkas memiliki nama berkas tidak valid

en: Unknown character encoding
id_ID: Encoding karakter tidak dikenal

en: There is no space left on the device
id_ID: Tak ada ruang yang tersisa pada perangkat

en: Creates disc images from a file selection
id_ID: Membuat image diska dari seleksi berkas

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
id_ID: Lokasi yang Anda pilih untuk menyimpan image tidak memiliki cukup ruang bebas untuk image diska

en: Copies any disc to a disc image
id_ID: Salinan setiap diska ke image diska

en: An error occurred while writing to disc
id_ID: Sebuah kesalahan terjadi saat menulis ke diska

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
id_ID: Sistem ini terlalu lambat untuk menulis diska dengan kecepatan ini. Coba kecepatan lebih rendah

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
id_ID: Menulis trek %s

en: Formatting disc
id_ID: Memformat diska

en: Writing cue sheet
id_ID: Menulis cue sheet

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
id_ID: Diska perlu dimuat ulang sebelum direkam

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
id_ID: Bakar, kosongkan dan format CD dan DVD

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
id_ID: Aktifkan flag "-immed" (lihat manual wodim)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
id_ID: Minimum buffer kandar mengisi rasio (dalam %) (lihat manual wodim):

en: Copying audio track %02d
id_ID: Menyalin trek audio %02d

en: Preparing to copy audio disc
id_ID: Bersiap untuk menyalin diska audio

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
id_ID: Salin trek dari CD audio dengan semua informasi yang terkait

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
id_ID: Bakar, kosongkan dan format CD, DVD dan BDS

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
id_ID: Aktifkan flag "-immed" (lihat manual cdrecord)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
id_ID: Minimum buffer kandar mengisi rasio (dalam %%) (lihat manual cdrecord):

en: This version of mkisofs is not supported
id_ID: Versi mkisofs ini tidak didukung

en: File "%s" could not be opened (%s)
id_ID: Berkas "%s" tidak dapat dibuka (%s)

en: Creating checksum for image files
id_ID: Membuat checksum untuk berkas salinan asli (image)

en: No checksum file could be found on the disc
id_ID: Tak ada berkas checksum dapat ditemukan di CD

en: Checking file integrity
id_ID: Memeriksa integritas berkas

en: File "%s" could not be opened
id_ID: Berkas "%s" tidak dapat dibuka

en: Some files may be corrupted on the disc
id_ID: Beberapa berkas mungkin rusak pada diska

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
id_ID: Checksum Berkas

en: Checks file integrities on a disc
id_ID: Memeriksa integritas file pada disk

en: Hashing algorithm to be used:
id_ID: Algoritma hash yang akan digunakan:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
id_ID: "%s" tidak dapat dibuka (%s)

en: Creating image checksum
id_ID: Membuat checksum image

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
id_ID: Checksum Image

en: Checks disc integrity after it is burnt
id_ID: Cek integritas disk setelah dibakar

en: Creating file layout
id_ID: Membuat tata letak berkas

en: Creates disc images suitable for video DVDs
id_ID: Membuat image disc yang cocok untuk DVD video

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * burner --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session" command
id_ID: Galat ketika mengambil kunci untuk penyandian. Anda dapat memecahkan masalah itu dengan salah satu metoda berikut: dalam suatu terminal tata kode wilayag DVD bagi pemutar CD/DVD Anda dengan perintah "regionset %s" atau jalankan perintah  "DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session"

en: Retrieving DVD keys
id_ID: Mengambil kunci DVD

en: Video DVD could not be opened
id_ID: DVD video tidak dapat dibuka

en: Error while reading video DVD (%s)
id_ID: Galat ketika membaca DVD video (%s)

en: Copying video DVD
id_ID: Menyalin DVD video

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
id_ID: Salin video DVD terenkripsi CSS ke suatu image disk

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
id_ID: Kosongkan dan format DVD dan BDS rewritable

en: Burns and blanks DVDs and BDs
id_ID: Bakar dan kosongkan DVD dan BDS

en: Allow DAO use
id_ID: Izinkan pemakaian DAO

en: libburn track could not be created
id_ID: trek libburn tidak dapat dibuat

en: libburn library could not be initialized
id_ID: libburn library tidak bisa diinisialisasi

en: The drive address could not be retrieved
id_ID: Alamat drive tidak dapat diambil

en: Writing track %02i
id_ID: Menulis trek %02i

en: Volume could not be created
id_ID: Volume tidak dapat dibuat

en: libisofs could not be initialized.
id_ID: libisofs tidak bisa diinisialisasi.

en: Read options could not be created
id_ID: Opsi baca tidak dapat dibuat

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
id_ID: Tak ada induk yang dapat ditemukan dalam tree untuk lokasi "%s"

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
id_ID: libisofs melaporkan kesalahan saat membuat direktori "%s"

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
id_ID: libisofs melaporkan kesalahan ketika menambahkan isi ke direktori "%s" (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
id_ID: libisofs melaporkan kesalahan ketika menambahkan berkas pada lokasi "%s"

en: Copying checksum file
id_ID: Menyalin berkas checksum

en: Copying files locally
id_ID: Menyalin file lokal

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
id_ID: Pengunduh Berkas

en: Allows files not stored locally to be burned
id_ID: Memungkinkan berkas tidak disimpan secara lokal untuk dibakar

en: Impossible to retrieve local file path
id_ID: Tak mungkin untuk mengambil lokasi berkas lokal

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
id_ID: Memungkinkan berkas ditambahkan ke "CD/DVD Creator Folder" di Nautilus untuk dibakar

note: Translators: This message is sent * when burner could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
id_ID: Mustahil untuk menghubungkan pengaya pads

en: Normalizing tracks
id_ID: Normalisasi trek

en: Normalization
id_ID: Normalisasi

en: Sets consistent sound levels between tracks
id_ID: Mengatur tingkat suara yang konsisten antara trek

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
id_ID: Error ketika padding file (%s)

en: Error while getting duration
id_ID: Galat ketika memperoleh durasi

en: Analysing "%s"
id_ID: Menganalisa "%s"

en: Transcoding "%s"
id_ID: Mentranskode "%s"

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
id_ID: Mengkonversi berkas lagu ke format yang sesuai untuk CD audio

en: Converting video file to MPEG2
id_ID: Mengonversi berkas video menjadi MPEG2

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
id_ID: Mengkonversi berkas video ke format yang sesuai untuk DVD video

en: Creates disc images suitable for SVCDs
id_ID: Membuat gambar disc cocok untuk SVCDs

en: Create a data CD/DVD
id_ID: Membuat data CD/DVD

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
id_ID: Membuat CD/DVD yang berisi berbagai jenis data yang hanya dapat dibaca oleh komputer

note: {N_("Audi_o project"), N_("Create a traditional audio CD"), N_("Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos"), "media-optical-audio-new", BURNER_PROJECT_TYPE_AUDIO},
en: D_ata project
id_ID: Proyek d_ata

note: {N_("_Video project"), N_("Create a video DVD or an SVCD"), N_("Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers"), "media-optical-video-new", BURNER_PROJECT_TYPE_VIDEO}, {N_("Disc _copy"), N_("Create 1:1 copy of a CD/DVD"), N_("Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your h
en: Burn _image
id_ID: Bakar sal_inan

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
id_ID: Membakar salinan CD/DVD

en: _Project
id_ID: _Proyek

en: _View
id_ID: _Tampilan

en: _Edit
id_ID: _Sunting

en: _Tools
id_ID: _Perkakas

en: _Help
id_ID: Ba_ntuan

en: P_lugins
id_ID: _Pengaya

en: Choose plugins for Burner
id_ID: Pilih pengaya untuk Burner

en: E_ject
id_ID: _Keluarkan

en: Eject a disc
id_ID: Mengeluarkan diska

en: _Blank…
id_ID: _Kosongkan...

en: Blank a disc
id_ID: Mengosongkan diska

en: _Check Integrity…
id_ID: _Periksa Integritas...

en: Check data integrity of disc
id_ID: Memeriksa integritas data pada diska

en: Quit Burner
id_ID: Keluar dari Burner

en: _Contents
id_ID: _Isi

en: Display help
id_ID: Menampilkan bantuan

en: About
id_ID: Tentang

en: Disc Burner
id_ID: Pembakar Diska

en: Error while loading the project
id_ID: Galat sewaktu memuat proyek

en: Please add files to the project.
id_ID: Harap menambahkan file ke proyek.

en: The project is empty
id_ID: Proyek kosong

en: Burner is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id_ID: Burner adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat mendistribusikan ulang dan/atau mengubahnya di bawah ketentuan GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; Lisensi versi 2, atau (sesuai pilihan Anda) menggunakan versi selanjutnya.

en: Burner is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id_ID: Burner didistribusikan dengan harapan dapat berguna, tetapi TANPA ADANYA JAMINAN; termasuk tanpa jaminan DAYA JUAL atau KELAIKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Burner; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
id_ID: Anda harus menerima salinan Lisensi Publik Umum GNU bersama dengan Burner, jika tidak, tulis ke Free Software Foundation, Inc, 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
id_ID: Sebuah aplikasi sederhana untuk membakar CD/DVD untuk GNOME

en: Burner Homepage
id_ID: Laman Web Burner

en: The project "%s" does not exist
id_ID: Proyek "%s" tidak ada

en: _Recent Projects
id_ID: P_royek Baru-baru Ini

en: Display the projects recently opened
id_ID: Menampilkan proyek yang baru-baru ini dibuka

en: Open the selected files
id_ID: Membuka berkas yang dipilih

en: _Edit Information…
id_ID: _Edit Informasi...

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
id_ID: Edit informasi trek (awal, akhir, penulis, dll)

en: Remove the selected files from the project
id_ID: Menghapus berkas yang dipilih dari proyek

en: Paste files
id_ID: Paste file

en: Add the files stored in the clipboard
id_ID: Tambahkan file yang tersimpan dalam clipboard

en: I_nsert a Pause
id_ID: Sisipka_n Jeda

en: Add a 2 second pause after the track
id_ID: Tambahkan jeda 2 detik setelah trek

en: _Split Track…
id_ID: _Pecah Trek...

en: Split the selected track
id_ID: Pecah trek yang dipilih

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Split
id_ID: Pecah

en: Track
id_ID: Trek

en: Title
id_ID: Judul

en: Artist
id_ID: Artis

en: Length
id_ID: Panjang

en: The track will be padded at its end.
id_ID: Trek ini akan diganjal di ujungnya.

en: The track is shorter than 6 seconds
id_ID: Trek ini lebih pendek dari 6 detik

en: Make sure the appropriate codec is installed
id_ID: Pastikan codec yang sesuai dipasang

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
id_ID: Apakah Anda ingin menambahkan "%s", yang merupakan berkas video?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
id_ID: Berkas ini adalah video dan karena itu hanya bagian audio dapat ditulis ke diska.

en: _Discard File
id_ID: _Buang File

en: _Add File
id_ID: T_ambah Berkas

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
id_ID: Apakah Anda ingin mencari berkas audio di dalam direktori?

en: Search _Directory
id_ID: Cari _Direktori

en: "%s" could not be opened.
id_ID: "%s" tidak dapat dibuka.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
id_ID: Apakah Anda ingin membuat CD audio dengan DTS lagu?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
id_ID: Beberapa lagu yang dipilih akan cocok untuk membuat track DTS.
    Jenis lagu CD audio memberikan kualitas suara yang lebih tinggi, tetapi hanya dapat dimainkan oleh pemain digital tertentu.
    Catatan: jika Anda setuju, normalisasi tidak akan diterapkan ke trek ini.

en: Create _Regular Tracks
id_ID: Buat Trek _Reguler

en: Click here to burn all songs as regular tracks
id_ID: Klik di sini untuk membakar semua lagu sebagai trek biasa

en: Create _DTS Tracks
id_ID: Buat _DTS Tracks

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
id_ID: Klik di sini untuk membakar semua lagu yang cocok sebagai trek DTS

en: Select one song only please.
id_ID: Harap pilih salah satu lagu saja.

en: Impossible to split more than one song at a time
id_ID: Mustahil untuk memecah lebih dari satu lagu pada suatu waktu

en: Open the specified project
id_ID: Membuka proyek yang ditentukan

en: PROJECT
id_ID: PROYEK

en: Set the drive to be used for burning
id_ID: Menyetel perangkat untuk pembakaran

en: DEVICE PATH
id_ID: LOKASI PERANGKAT

en: Create an image file instead of burning
id_ID: Membuat berkas salinan asli (image), ketimbang membakar

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
id_ID: Buka data proyek menambahkan URI yang diberikan pada baris perintah

en: Copy a disc
id_ID: Menyalin diska

en: PATH TO DEVICE
id_ID: LOKASI KE PERANGKAT

en: Cover to use
id_ID: Kover yang akan dipakai

en: PATH TO COVER
id_ID: LOKASI KE SAMPUL

en: URI of an image file to burn (autodetected)
id_ID: URI dari berkas salinan asli untuk dibakar (otodeteksi)

en: PATH TO IMAGE
id_ID: LOKASI KE IMAGE

en: Force Burner to display the project selection page
id_ID: Memaksa burner untuk menampilkan halaman seleksi proyek

en: Open the blank disc dialog
id_ID: Membuka dialog diska kosong

en: Open the check disc dialog
id_ID: Membuka dialog pemeriksaan diska

en: Burn the contents of the burn:// URI
id_ID: Membakar isi URI burn://

en: Start burning immediately.
id_ID: Segera mulai membakar.

en: Don't connect to an already-running instance
id_ID: Jangan terhubung pada sesi yang sudah berjalan

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
id_ID: Bakar proyek tertentu dan menghapusnya.
    Pilihan ini terutama bermanfaat untuk integrasi dengan aplikasi lain.

en: PATH
id_ID: LOKASI

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * burner will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become burner * parent as if burner was 
en: The XID of the parent window
id_ID: XID dari jendela induk

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
id_ID: "%s" tidak dapat menulis.

en: Wrong command line option.
id_ID: Opsi baris perintah salah.

en: Incompatible command line options used.
id_ID: Opsi baris perintah yang digunakan tidak kompatibel.

en: Only one option can be given at a time
id_ID: Hanya satu pilihan yang dapat diberikan pada satu waktu

en: R_ename…
id_ID: _Ubah Nama...

en: Rename the selected file
id_ID: Mengubah nama berkas yang dipilih

note: {"NewFolder", "folder-new", N_("New _Folder"), NULL, N_("Create a new empty folder"),
en: New _Folder
id_ID: _Folder Baru

en: Create a new empty folder
id_ID: Membuat folder baru

en: The session could not be imported.
id_ID: Sesi ini tidak dapat diimpor.

en: The contents of the project changed since it was saved.
id_ID: Isi dari proyek berubah sejak disimpan.

en: Discard the current modified project ?
id_ID: Buang proyek yang diubah saat ini?

en: _Discard
id_ID: _Buang

en: Discard the current modified project
id_ID: Buang proyek yang diubah saat ini

en: Continue with the current modified project
id_ID: Lanjutkan dengan proyek yang diubah saat ini

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
id_ID: Hanya ada satu berkas yang dipilih ("%s"). Ini adalah image dari diska dan isinya dapat dibakar

en: Burn as _Data
id_ID: Bakar sebagai _Data

en: Burn as _Image
id_ID: Bakar sebagai _Image

en: "%s" cannot be added to the selection.
id_ID: "%s" tidak dapat ditambahkan ke pemilihan.

en: It is a recursive symlink
id_ID: Ini adalah sebuah symlink rekursif

en: It does not exist at the specified location
id_ID: Memang tidak ada di lokasi yang ditentukan

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
id_ID: Apakah Anda ingin mengganti "%s"?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
id_ID: Berkas dengan nama yang sama sudah ada. Menggantinya akan menimpa isi berkas tersebut yang akan dibakar.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
id_ID: Selalu _Pertahankan

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
id_ID: _Pertahankan

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
id_ID: _Ganti

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
id_ID: Selalu _Ganti

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
id_ID: Impor %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
id_ID: I_mpor %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
id_ID: I_mpor

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
id_ID: Apa Anda ingin mengimpor acara dari "%s"?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
id_ID: Dengan begitu, berkas lama dari sesi sebelumnya akan digunakan setelah pembakaran.

en: I_mport Session
id_ID: I_mpor Sesi

en: Click here to import its contents
id_ID: Klik di sini untuk mengimpor isinya

en: Please wait while the project is loading.
id_ID: Harap tunggu sementara proyek ini dimuat.

en: _Cancel Loading
id_ID: _Batal dimuat

en: Cancel loading current project
id_ID: Membatalkan proyek yang dimuat saat ini

en: File Renaming
id_ID: Mengganti Nama Berkas

en: _Rename
id_ID: _Ubah Nama

en: Renaming mode
id_ID: Mode pengggantian nama

en: Files
id_ID: Berkas

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Space
id_ID: Ruang

en: The disc in "%s" cannot be ejected
id_ID: Diska pada "%s" tidak dapat dikeluarkan

en: _Eject
id_ID: K_eluarkan

en: Eject Disc
id_ID: Mengeluaran Diska

en: Audio files
id_ID: Berkas audio

en: Movies
id_ID: Film

en: No file filtered
id_ID: Tak ada file disaring

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
id_ID[0]: Sembunyikan daftar _filter berkas (%d berkas)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
id_ID[0]: Tampilkan daftar _filter berkas (%d berkas)

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Filter Options
id_ID: Opsi Penyaring

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
id_ID: Pilih berkas yang ingin dikembalikan dan klik pada tombol "Restore"

en: Type
id_ID: Jenis

en: Restore the selected files
id_ID: Mengembalikan berkas yang dipilih

en: _Options…
id_ID: _Opsi...

en: Set the options for file filtering
id_ID: Tetapkan pilihan untuk berkas penyaringan

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
id_ID: Filter file yang _tersembunyi

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
id_ID: _Ganti link simbolik

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
id_ID: Filter simbolik link yang _rusak

en: P_review
id_ID: P_ratinjau

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
id_ID: Tampilan video, audio dan gambar preview

en: _Show Side Panel
id_ID: _Tampilkan Panel Samping

en: Show a side pane along the project
id_ID: Tampilkan sebuah jendela di panel samping

en: _Horizontal Layout
id_ID: Tata Letak _Horisontal

en: Set a horizontal layout
id_ID: Mengatur tata letak horizontal

en: _Vertical Layout
id_ID: Tata Letak _Vertikal

en: Set a vertical layout
id_ID: Mengatur tata letak vertikal

en: Click to close the side pane
id_ID: Klik untuk menutup panel samping

en: <Keep current values>
id_ID: <Pertahankan nilai kini>

en: Remove silences
id_ID: Hapus keheningan

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
id_ID: Informasi ini akan ditulis ke diska dengan menggunakan teknologi CD-Text. Ini dapat dibaca dan ditampilkan oleh beberapa pemutar CD audio.

en: Song titles
id_ID: Judul lagu

en: Additional song information
id_ID: Tambahan informasi lagu

en: Artist:
id_ID: Artis:

en: Composer:
id_ID: Komposer:

en: Pause length:
id_ID: Lama jeda:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
id_ID: Memberikan panjang jeda yang harus mengikuti trek

en: Song Information
id_ID: Informasi Lagu

en: %i × %i pixels
id_ID: %i × %i piksel

note: No Preview view
en: No preview
id_ID: Tak ada pratinjau

en: Error parsing playlist "%s".
id_ID: Kesalahan parsing playlist "%s".

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
id_ID[0]: %d lagu

en: Select Playlist
id_ID: Pilih Playlist

en: Playlists
id_ID: Playlist

en: Number of Songs
id_ID: Jumlah Lagu

en: Plugin
id_ID: Pengaya

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Copyright %s
id_ID: Hak Cipta %s

en: _About
id_ID: Tent_ang

en: C_onfigure
id_ID: K_onfigurasi

en: A_ctivate
id_ID: _Aktifkan

en: Ac_tivate All
id_ID: Ak_tifkan Semua

en: _Deactivate All
id_ID: _Nonaktifkan Semua

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
id_ID: Pilihan untuk pengaya %s

en: Burner Plugins
id_ID: Pengaya Burner

en: Save current project
id_ID: Menyimpan proyek ini

en: Save _As…
id_ID: Simp_an Sebagai...

en: Save current project to a different location
id_ID: Menyimpan proyek ini pada lokasi yang berbeda

en: _Add Files
id_ID: T_ambah Berkas

en: Add files to the project
id_ID: Menambahkan berkas ke dalam proyek

en: _Remove Files
id_ID: _Hapus Berkas

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
id_ID: _Kosongkan Proyek

en: Remove all files from the project
id_ID: Menghapus semua berkas dari proyek

en: _Burn…
id_ID: _Bakar...

en: Burn the disc
id_ID: Membakar diska

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
id_ID: Untuk menambahkan berkas ke dalam proyek ini, klik tombol "Tambah" atau seret berkasnya ke dalam jendela ini

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
id_ID: Untuk menghapus berkas, pilih berkas yang hendak dihapus kemudian klik tombol "Hapus" atau tekan tombol "Delete"

en: Estimated project size: %s
id_ID: Perkiraan ukuran proyek: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
id_ID: Proyek ini terlalu besar untuk diska, bahkan dengan opsi overburn.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
id_ID: Proyek ini terlalu besar untuk diska dan Anda harus menghapus berkas dari proyek.
    Anda mungkin ingin menggunakan opsi ini jika Anda menggunakan 90 atau 100 min CD-R (W) yang tidak dapat dikenali sehingga keperluan opsi overburn.
    Catatan: Pilihan ini akan menyebabkan kegagalan.

en: Start to burn the contents of the selection
id_ID: Mulai untuk membakar isi seleksi

en: Please add songs to the project.
id_ID: Harap menambahkan lagu ke proyek.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin membuat proyek baru dan membuang yang sekarang?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
id_ID: Jika Anda memilih untuk membuat sebuah proyek kosong baru, semua perubahan akan hilang.

en: _Discard Changes
id_ID: _Abaikan Perubahan

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
id_ID: Apakah Anda ingin membatalkan pilihan berkas atau menambahkannya ke proyek baru?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
id_ID: Jika Anda memilih untuk membuat sebuah proyek kosong baru, pemilihan berkas akan dibuang.

en: _Discard File Selection
id_ID: _Buang Berkas Pemilihan

en: _Keep File Selection
id_ID: Pertahan_kan Seleksi Berkas

en: _Discard Project
id_ID: _Abaikan Proyek

en: Select Files
id_ID: Pilih File

en: Do you really want to empty the current project?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin mengosongkan proyek ini?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
id_ID: Mengosongkan sebuah proyek akan menghapus semua berkas yang telah ditambahkan. Semua pekerjaan akan hilang. Perhatikan bahwa berkas tidak akan dihapus dari lokasi mereka sendiri, hanya tidak lagi tercantum di sini.

en: _Save
id_ID: _Simpan

en: _Add
id_ID: T_ambah

en: _Remove
id_ID: _Hapus

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Data Disc)
id_ID: Burner — %s (Diska Data)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Audio Disc)
id_ID: Burner — %s (Diska Audio)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Video Disc)
id_ID: Burner — %s (Diska Video)

en: Your project has not been saved.
id_ID: Proyek Anda belum disimpan.

en: Save the changes of current project before closing?
id_ID: Simpan perubahan proyek ini sebelum ditutup?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
id_ID: Jika Anda tidak menyimpan, perubahan akan hilang secara permanen.

en: Cl_ose Without Saving
id_ID: _Tutup Tanpa Menyimpan

en: Save Current Project
id_ID: Simpan Proyek Saat ini

en: Save project as a Burner audio project
id_ID: Simpan proyek sebagai proyek audio Burner

en: Save project as a plain text list
id_ID: Simpan proyek sebagai daftar teks biasa

en: Save project as a PLS playlist
id_ID: Simpan proyek sebagai playlist PLS

en: Save project as an M3U playlist
id_ID: Simpan proyek sebagai playlist M3U

en: Save project as an XSPF playlist
id_ID: Simpan proyek sebagai playlist XSPF

en: Save project as an iriver playlist
id_ID: Simpan proyek sebagai iRiver playlist

en: _Cover Editor
id_ID: Penyunting _Kover

en: Design and print covers for CDs
id_ID: Mendesain dan mencetak kover CD

en: _New Project
id_ID: Proyek _Baru

en: Create a new project
id_ID: Membuat proyek baru

en: _Empty Project
id_ID: Proy_ek Kosong

en: Let you choose your new project
id_ID: Memilih proyek baru

en: New _Audio Project
id_ID: Proyek Baru _Audio

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
id_ID: Membuat CD audio tradisional yang akan dimainkan pada komputer atau perangkat lain

en: New _Data Project
id_ID: Proyek Baru _Data

en: New _Video Project
id_ID: Proyek Baru _Video

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
id_ID: Membuat DVD video atau SVCD yang dapat dibaca oleh pembaca TV

en: Copy _Disc…
id_ID: Salin _Diska...

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
id_ID: Membuat salinan CD audio atau data CD/DVD dengan rasio 1:1 pada hard disk atau pada CD/DVD yang lain

en: _Burn Image…
id_ID: _Bakar Salinan...

en: _Open…
id_ID: _Buka...

en: Open a project
id_ID: Membuka proyek

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
id_ID[0]: %d berkas dipilih (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
id_ID[0]: %d file yang didukung (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
id_ID[0]: %d file dapat ditambah (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
id_ID[0]: Tak ada file yang dapat ditambah (%i file dipilih)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
id_ID[0]: Tak ada berkas yang didukung (%i berkas dipilih)

en: No file selected
id_ID: Tak ada berkas yang dipilih

en: Open Project
id_ID: Buka Proyek

en: _New
id_ID: _Baru

en: _Open
id_ID: _Buka

en: Browse the file system
id_ID: Menelusuri sistem berkas

en: Display playlists and their contents
id_ID: Tampilan playlist dan isinya

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
id_ID: Silakan pilih berkas salinan lain.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
id_ID: Diska video (%s)

en: Error while loading the project.
id_ID: Galat sewaktu memuat proyek.

en: The project could not be opened
id_ID: Proyek tidak dapat dibuka

en: The file is empty
id_ID: Berkas ini kosong

en: It does not seem to be a valid Burner project
id_ID: Ini tampaknya bukan proyek Burner yang valid

en: Last _Unsaved Project
id_ID: Proyek Tak Tersimpan _Terakhir

en: Load the last project that was not burned and not saved
id_ID: Muat proyek terakhir yang tidak dibakar dan tidak disimpan

en: No recently used project
id_ID: Tak ada proyek yang baru-baru ini digunakan

en: Recent projects:
id_ID: Proyek baru-baru Ini:

en: Insert text
id_ID: Sisipkan teks

en: Delete text
id_ID: Hapus teks

en: Substitute text
id_ID: Pengganti teks

en: Number files according to a pattern
id_ID: Nomor berkas sesuai dengan pola

en: Insert number sequence at beginning
id_ID: Masukkan nomor urut di awal

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
id_ID: Masukkan

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
id_ID: di awal

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
id_ID: di akhir

en: Delete every occurrence of
id_ID: Hapus setiap kejadian

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in burner * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
id_ID: dengan

en: Rename to
id_ID: Ubah nama ke

en: No file
id_ID: Tak ada berkas

en: Start and stop playing
id_ID: Mulai dan berhenti bermain

en: Title:
id_ID: Judul:

en: Song start:
id_ID: Awal lagu:

en: Song end:
id_ID: Akhir lagu:

en: Track length:
id_ID: Panjang trek:

en: Song information for track %02i
id_ID: Informasi lagu untuk trek %02i

en: Do you really want to split the track?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin membagi jalur?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
id_ID: Jika Anda memisahkan trek, ukuran trek baru akan lebih pendek dari 6 detik dan akan padded.

en: _Split
id_ID: _Pecah

en: The track wasn't split.
id_ID: Trek itu tidak terpecah.

en: No silence could be detected
id_ID: Tak ada yang bisa dideteksi

en: An error occurred while detecting silences.
id_ID: Kesalahan terjadi ketika mendeteksi.

en: This will remove all previous results.
id_ID: Ini akan menghapus semua hasil sebelumnya.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin melanjutkan dengan pemisahan otomatis?

en: _Don't split
id_ID: _Jangan split

en: Do you really want to empty the slices preview?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin mengosongkan pratinjau iris?

en: Re_move All
id_ID: _Hapus Semua

en: Split Track
id_ID: Pecah Trek

en: M_ethod:
id_ID: M_etode:

en: Method to be used to split the track
id_ID: Metode yang akan digunakan untuk memecah trek

en: Split track manually
id_ID: Pecah trek secara manual

en: Split track in parts with a fixed length
id_ID: Pecah trek per bagian dengan panjang tetap

en: Split track in a fixed number of parts
id_ID: Pecah trek di beberapa bagian tetap

en: Split track for each silence
id_ID: Pecah trek untuk setiap keheningan

en: _Slice
id_ID: _Iris

en: Add a splitting point
id_ID: Tambah titik pemisahan

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
id_ID: Pecah ini setiap trek

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
id_ID: detik

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
id_ID: Pecah lagu ini

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
id_ID: bagian

en: Slicing Method
id_ID: Metode Mengiris

en: Start
id_ID: Mulai

en: End
id_ID: Akhir

en: Mer_ge
id_ID: _Gabung

en: Merge a selected slice with the next selected one
id_ID: Menggabung slice yang dipilih dengan pilihan berikutnya

en: Remove the selected slices
id_ID: Hapus yang irisan yang dipilih

en: Clear the slices preview
id_ID: Bersihkan potongan preview

en: _List of slices that are to be created:
id_ID: _Daftar irisan yang akan dibuat:

en: Slices Preview
id_ID: Slice Preview

en: Hours
id_ID: Jam

en: Minutes
id_ID: Menit

en: Seconds
id_ID: Detik

en: Frames (1 second = 75 frames)
id_ID: Frame (1 detik = 75 frame)

en: Open the selected video
id_ID: Buka video yang dipilih

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
id_ID: Edit informasi video (awal, akhir, penulis, dll)

en: Remove the selected videos from the project
id_ID: Hapus video yang dipilih dari proyek

en: Do you want to search for video files inside the directory?
id_ID: Apakah Anda ingin mencari berkas video di dalam direktori?

en: _Search Directory
id_ID: _Cari Direktori

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
id_ID: "%s" tidak memiliki jenis yang cocok untuk proyek-proyek video.

en: Please only add files with video content
id_ID: Harap hanya menambah berkas dengan konten video

en: [URI] [URI] …
id_ID: [URI] [URI] ...

en: Please type "%s --help" to see all available options
id_ID: Silakan ketik "%s --help" untuk melihat semua pilihan yang tersedia
