burner - en to eo translation catalogue (176 entries)

en: Menu
eo: Menuo

en: Burning CD/DVD
eo: Skribi KD/DVD

en: Copying Disc
eo: Kopii diskon

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying disc"));
en: Copying disc
eo: Kopii diskon

en: _Import
eo: _Importi

en: _Continue
eo: _Daŭrigi

en: C_ontinue
eo: _Daŭrigi

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
eo: _Kopii

note: Translators: This is a verb, an action gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), _("Burn _Several Copies"), GTK_RESPONSE_ACCEPT);
en: _Burn
eo: _Skribi

en: Please add files.
eo: Bonvole aldonu dosierojn.

en: Please add songs.
eo: Bonvole aldonu kantojn.

en: Please add videos.
eo: Bonvole aldonu videojn.

en: Video Options
eo: Video-agordoj

en: Burn as _File
eo: Skribi kiel _dosiero

en: Copy CD/DVD
eo: Kopii KD/DVD

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in burner we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBuf
en: by %s
eo: de %s

en: "%s" cannot be read
eo: Ne eblas legi "%s"

note: Translators: the first %s is the path of the directory where burner * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
eo: %s: %s libere

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
eo: %.1f× (KD)

en: Maximum speed
eo: Maksimuma rapido

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Burning speed")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), burner_utils_pack_properties (string, priv->speed, NULL), FALSE, FALSE, 0);
en: Burning speed
eo: Skrib-rapido

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options")); title = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options"));
en: Options
eo: Agordoj

en: Hidden file
eo: Kasita dosiero

en: Unreadable file
eo: Nelegebla dosiero

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
eo: "%s": ŝaĝante

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Check _Again
eo: Kontroli _denove

en: _Check
eo: _Kontroli

en: The drive is empty
eo: La portilo estas malplene

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc"));
en: Select a disc
eo: Elekti diskon

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Progress"));
en: Progress
eo: Progreso

en: Empty
eo: Vaka

en: %d item | %d items
eo[0]: %d elemento
eo[1]: %d elementoj

en: New folder
eo: Nova dosierujo

en: New folder %i
eo: Nova doserujo %i

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
eo: "%s" ne troveblas.

en: Video format:
eo: Video-formato:

en: Format used mostly in Europe
eo: Formato kiu prefere estas uzata en Eŭropo

en: Native _format
eo: Indiĝena _formato

en: Aspect ratio:
eo: Proporcio:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
eo: VCD-tipo:

en: Create an SVCD
eo: Krei SVKD-on

en: Create a VCD
eo: Krei VKD-on

en: Writing
eo: Skribante

en: Success
eo: Sukceso

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
eo: Bilddosiero

en: Unnamed CD/DVD Drive
eo: Nenomita KD/DVD diskilo

en: File
eo: Dosiero

en: CD-ROM
eo: KD-ROM

en: CD-R
eo: KD-R

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
eo: %s: malplene

en: Searching for available discs
eo: Serĉado de disponeblaj diskoj

en: _Hide changes
eo: _Kaŝi ŝanĝojn

en: _Show changes
eo: _Montri ŝanĝojn

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
eo: Bildoj

en: _Color
eo: _Koloro

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
eo: _Bildo

en: Print
eo: Presi

en: Center
eo: Centre

en: Underline
eo: Substreki

en: Italic
eo: Kursive

en: Bold
eo: Dike

en: _Text Color
eo: _Tekstkoloro

en: Text color
eo: Tekstkoloro

en: SIDES
eo: FLANKOJ

en: Pick a Color
eo: Elekti koloron

en: Disc Name:
eo: Disknomo:

en: Copy Disc
eo: Kopii diskon

en: _Copy Disc…
eo: _Kopii diskon...

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
eo: Dosier-elŝutilo

en: _Project
eo: _Projekto

en: _View
eo: _Vido

en: _Edit
eo: R_edakti

en: _Tools
eo: _Iloj

en: _Help
eo: _Helpo

en: P_lugins
eo: _Kromprogramoj

en: E_ject
eo: _Elĵeti

en: Eject a disc
eo: Elĵeti diskon

en: Quit Burner
eo: Ĉesi Burnern

en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: About
eo: Pri

en: The project is empty
eo: La projekto estas malplena

en: Burner Homepage
eo: Retpaĝaro de Burner

en: Pause
eo: Paŭzo

en: Title
eo: Titolo

en: Artist
eo: Artisto

en: Length
eo: Longo

en: _Add File
eo: _Aldoni dosieron

en: Search _Directory
eo: Serĉ-dosierujo

en: Open the specified project
eo: Malfermi la specifitan projekton

en: PROJECT
eo: PROJEKTO

en: DEVICE PATH
eo: APARAT-VOJO

en: Copy a disc
eo: Kopii diskon

en: PATH TO DEVICE
eo: VOJO AL APARATO

en: Cover to use
eo: Uzenda kovrilo

en: PATH TO IMAGE
eo: VOJO AL BILDO

en: PATH
eo: VOJO

en: R_ename…
eo: _Alinomi...

en: Rename the selected file
eo: Alinomi la elektitan dosieron

note: {"NewFolder", "folder-new", N_("New _Folder"), NULL, N_("Create a new empty folder"),
en: New _Folder
eo: Nova _dosierujo

en: Create a new empty folder
eo: Krei novan malplenan dosierujon

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
eo: _Anstataŭigi

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
eo: Importi %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
eo: I_mporti %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
eo: I_mporti

en: I_mport Session
eo: I_mporti seancon

en: _Rename
eo: _Alinomi

en: Files
eo: Dosieroj

en: Size
eo: Grando

en: Description
eo: Priskribo

en: _Eject
eo: _Elĵeti

en: Eject Disc
eo: Elĵeti diskon

en: Audio files
eo: Son-dosieroj

en: Movies
eo: Filmoj

en: Type
eo: Tipo

en: _Restore
eo: _Restaŭri

en: _Options…
eo: _Agordoj...

en: Remove silences
eo: Forigi silenton

en: Song titles
eo: Kant-titolo

en: Artist:
eo: Artisto:

en: Playlists
eo: Ludlistoj

en: Genre
eo: Ĝenro

en: Plugin
eo: Kromprogramo

en: Enabled
eo: Ebligite

en: Copyright %s
eo: Kopirajto %s

en: _About
eo: _Pri

en: C_onfigure
eo: Ag_ordi

en: A_ctivate
eo: A_ktivigi

en: Ac_tivate All
eo: Ak_tivigi ĉiujn

en: _Deactivate All
eo: _Malaktivigi ĉiujn

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
eo: Agordoj de la kromprogramo %s

en: Burner Plugins
eo: Burner-kromprogramoj

en: Save current project
eo: Konservi la aktualan projekton

en: Save _As…
eo: Konservi _kiel…

en: _Add Files
eo: _Aldoni dosierojn

en: _Remove Files
eo: Fo_rigi dosierojn

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
eo: _Malplena projekto

en: _Burn…
eo: _Skribi...

en: Select Files
eo: Elekti dosierojn

en: _Save
eo: Kon_servi

en: _Add
eo: _Aldoni

en: _Remove
eo: Fo_rigi

en: Cl_ose Without Saving
eo: _Fermi sen konservado

en: Save Current Project
eo: Konservi aktualan projekton

en: _New Project
eo: _Nova projekto

en: Create a new project
eo: Krei novan projekton

en: _Empty Project
eo: _Malplena projekto

en: _Open…
eo: _Malfermi…

en: Open a project
eo: Malfermi projekton

en: No file selected
eo: Neniu dosiero estas elektite

en: Open Project
eo: Malfermi projekton

en: _New
eo: _Nova

en: _Open
eo: _Malfermi

en: The file is empty
eo: La dosiero estas malplene

en: Insert text
eo: Enigi tekston

en: Delete text
eo: Forigi tekston

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
eo: Enmeti

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
eo: ĉe la komenco

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
eo: ĉe la fino

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in burner * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
eo: kun

en: Rename to
eo: Alinomi al

en: {number}
eo: {numero}

en: Title:
eo: Titolo:

en: Re_move All
eo: _Forigi ĉiujn

en: M_ethod:
eo: M_etodo:

en: _Slice
eo: _Segmento

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
eo: sekundoj

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
eo: partoj

en: Start
eo: Komenco

en: End
eo: Fino

en: Mer_ge
eo: _Kunigi

en: Hours
eo: Horoj

en: Minutes
eo: Minutoj

en: Seconds
eo: Sekundoj

en: Open the selected video
eo: Malfermi la elektitan videon

en: _Search Directory
eo: _Serĉ-dosierujo
