burner - en to da translation catalogue (927 entries)

en: Burner is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
da: Burner er et program til GNOME-skrivebordet til at brænde cd'er og dvd'er med. Det er designet til at være så simpelt som muligt og har nogle unikke funktioner, som gør brugeren i stand til at lave deres diske nemt og hurtigt.

en: Burner can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
da: Burner kan oprette, kopiere og brænde data- og lyd-cd'er. Det understøtter fuldt ud udvidelserne CD-TEXT, multisession og joliet. Du kan blot trække og slippe filer fra andre programmer eller fra fjerne delte mapper for nemt at brænde dem til en disk.

en: Disc Burner and Copier
da: Diskbrænding og -kopiering

en: Create and copy CDs and DVDs
da: Opret og kopiér cd/dvd'er

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
da: disk;cd-rom;cd;dvd;brænd;brænde;lyd;video;

en: Burner Disc Burner
da: Burner diskbrænder

en: Open a New Window
da: Åbn et nyt vindue

en: Burn an Image File
da: Brænd en aftryksfil

en: Burner project file
da: Burner projektfil

en: Should Nautilus extension output debug statements
da: Skal Nautilus-udvidelsen udskrive fejlsøgningsbeskeder

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
da: Skal Nautilus-udvidelsen udskrive fejlsøgningsbeskeder. Værdien skal sættes til sand, hvis den skal.

en: The type of checksum used for images
da: Typen af tjeksum, som bruges for aftrykkene

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
da: Sæt til 0 for MD5, 1 for SHA1 og 2 for SHA256

en: The type of checksum used for files
da: Typen af tjeksum, som bruges for filerne

en: Directory to use for temporary files
da: Mappen som bruges til midlertidige filer

en: Contains the path to the directory where burner should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
da: Indeholder stien til mappen, hvor Burner skal gemme midlertidige filer. Hvis værdien er tom, vil standardmappen, som er angivet for glib blive brugt.

en: Favourite burn engine
da: Foretrukken brændingsmotor

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
da: Indeholder navnet på den foretrukne brændingsmotor, som er installeret. Den vil om muligt blive benyttet.

en: White list of additional plugins to use
da: Hvidliste med yderligere udvidelsesmoduler, som skal bruges

en: Contains the list of additional plugins Burner will use to burn discs. If set to NULL, Burner will load them all.
da: Indeholder listen over ekstra udvidelsesmoduler, som Burner vil bruge til at brænde diske. Hvis sat til NULL, vil Burner indlæse dem alle.

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
da: Aktivér "-immed"-flaget med cdrecord

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
da: Hvorvidt "-immed"-flaget med cdrecord skal bruges. Brug med forsigtighed (sat til sand), da det kun er en alternativ løsning for visse drev/opsætninger.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
da: Hvorvidt "-use-the-force-luke=dao"-flaget skal bruges med growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, burner won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
da: Hvorvidt "-use-the-force-luke=dao"-flaget skal bruges med growisofs. Hvis sat til falsk, så vil Burner ikke bruge det; det kan være en alternativ løsning for visse drev/opsætninger.

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
da: Bruges sammen med "-immed"-flaget med cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
da: Bruges sammen med "-immed"-flaget med cdrecord.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
da: Hvorvidt "--driver generic-mmc-raw"-flaget skal bruges med cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, burner will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
da: Hvorvidt "--driver generic-mmc-raw"-flaget skal bruges med cdrdao. Hvis sat til sand, så vil Burner bruge det; det kan være en alternativ løsning for visse drev/opsætninger.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
da: Den sidst gennemsete mappe, mens der blev kigget efter billeder til at brænde

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
da: Indeholder den absolutte sti til mappen, som sidst blev gennemset for billeder til at brænde

en: Enable file preview
da: Aktivér forhåndsvisning af filer

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
da: Hvorvidt filer skal forhåndsvises. Sæt til sand for at forhåndsvise.

en: Should burner filter hidden files
da: Skal Burner filtrere skjulte filer

en: Should burner filter hidden files. Set to true, burner will filter hidden files.
da: Skal Burner filtrere skjulte filer? Hvis sat til sand, så vil Burner filtrere skjulte filer.

en: Replace symbolic links by their targets
da: Erstat symbolske links med deres målfiler

en: Should burner replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, burner will replace symbolic links.
da: Skal Burner erstatte symbolske links med deres målfiler i projektet? Hvis sat til sand, så vil Burner erstatte symbolske links.

en: Should burner filter broken symbolic links
da: Skal Burner filtrere ugyldige symbolske links

en: Should burner filter broken symbolic links. Set to true, burner will filter broken symbolic links.
da: Skal Burner filtrere ugyldige symbolske links. Hvis sat til sand, så vil Burner filtrere ugyldige symbolske links.

en: The priority value for the plugin
da: Prioriteringsværdien for udvidelsesmodulet

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
da: Når flere udvidelsesmoduler er tilgængelige til samme opgave, bruges denne værdi til at bedømme hvilket udvidelsesmodul, som skal gives prioritering. 0 betyder at udvidelsesmodulets native prioritet er brugt. En positiv værdi overskriver udvidelsesmodulets native prioritet. En negativ værdi deaktiverer udvidelsesmodulet.

en: Burning flags to be used
da: Brændingsflag som skal bruges

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
da: Denne værdi repræsenterer brændingsflagene, som blev brugt i en lignende sammenhæng sidste gang.

en: The speed to be used
da: Hastigheden, som skal bruges

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
da: Denne værdi repræsenterer hastigheden, som blev brugt i en lignende sammenhæng sidste gang.

en: Cancel ongoing burning
da: Afbryd igangværende brænding

en: Show _Dialog
da: Vis _dialogvindue

en: Show dialog
da: Vis dialog

en: %s, %d%% done, %s remaining
da: %s, %d%% færdig, %s mangler

en: %s, %d%% done
da: %s, %d%% færdig

en: Error while blanking.
da: Der opstod en fejl under sletning.

en: Blank _Again
da: Slet _igen

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: The disc was successfully blanked.
da: Disken blev slettet problemfrit.

en: The disc is ready for use.
da: Disken er klar til brug.

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Blank
da: _Slet

en: _Fast blanking
da: _Hurtig sletning

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
da: Aktivér hurtig sletning i modsætning til en længerevarende grundigere sletning

en: Disc Blanking
da: Disksletning

en: Burning CD/DVD
da: Brænder cd/dvd

en: The drive is busy
da: Drevet er optaget

en: Make sure another application is not using it
da: Kontrollér at et andet program ikke bruger det

en: "%s" cannot be unlocked
da: "%s" kan ikke låses op

en: No burner specified
da: Ingen brænder angivet

en: No source drive specified
da: Intet kildedrev angivet

en: Ongoing copying process
da: Igangværende kopieringsproces

en: The drive cannot be locked (%s)
da: Drevet kan ikke låses (%s)

en: The drive has no rewriting capabilities
da: Drevet er ikke i stand til at genskrive

en: Ongoing blanking process
da: Igangværende sletningsproces

en: The drive cannot burn
da: Drevet kan ikke brænde

en: Ongoing burning process
da: Igangværende brændingsproces

en: Ongoing checksumming operation
da: Igangværende tjeksumshandling

en: Merging data is impossible with this disc
da: Sammenføjning af data er umuligt med denne disk

en: Not enough space available on the disc
da: Ikke tilstrækkelig tilgængelig plads på disken

note: Translators: %s is the name of a missing application
en: %s (application)
da: %s (program)

note: Translators: %s is the name of a missing library
en: %s (library)
da: %s (bibliotek)

note: Translators: %s is the name of a missing GStreamer plugin
en: %s (GStreamer plugin)
da: %s (GStreamer-udvidelsesmodul)

en: There is no track to burn
da: Der er intet spor at brænde

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
da: Installér følgende nødvendige programmer og biblioteker manuelt og prøv igen:

en: Only one track at a time can be checked
da: Der kan kun tjekkes et spor ad gangen

en: No format for the temporary image could be found
da: Der kunne ikke findes et format for det midlertidige aftryk

note: Translators: Error message saying no graft point * is specified. A graft point is the path (on the * disc) where a file from any source will be added * ("grafted")
en: An internal error occurred
da: Der opstod en intern fejl

en: Burner notification
da: Burner-påmindelse

note: Translators: This string is used in the title bar %s is the action currently performed
en: %s (%i%% Done)
da: %s (%i%% færdig)

en: Creating Image
da: Opretter aftryk

en: Burning DVD
da: Brænder dvd

en: Copying DVD
da: Kopierer dvd

en: Burning CD
da: Brænder cd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying CD"));
en: Copying CD
da: Kopierer cd

en: Burning Disc
da: Brænder disk

en: Copying Disc
da: Kopierer disk

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Creating image"));
en: Creating image
da: Opretter aftryk

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video DVD burning"));
en: Simulation of video DVD burning
da: Simulering af video-dvd-brænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video DVD"));
en: Burning video DVD
da: Brænder video-dvd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD burning"));
en: Simulation of data DVD burning
da: Simulering af data-dvd-brænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data DVD"));
en: Burning data DVD
da: Brænder data-dvd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to DVD burning")); header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data DVD copying"));
en: Simulation of data DVD copying
da: Simulering af data-dvd kopiering

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to DVD"));
en: Burning image to DVD
da: Brænder aftryk til dvd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying data DVD"));
en: Copying data DVD
da: Kopierer data-dvd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of (S)VCD burning"));
en: Simulation of (S)VCD burning
da: Simulering af (s)vcd-brænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning (S)VCD"));
en: Burning (S)VCD
da: Brænder (s)vcd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of audio CD burning"));
en: Simulation of audio CD burning
da: Simulering af lyd-cd-brænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning audio CD"));
en: Burning audio CD
da: Brænder lyd-cd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data CD burning"));
en: Simulation of data CD burning
da: Simulering af data-cd-brænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data CD"));
en: Burning data CD
da: Brænder data-cd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of CD copying"));
en: Simulation of CD copying
da: Simulering af cd-kopiering

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to CD burning"));
en: Simulation of image to CD burning
da: Simulering af aftryk til cd-brænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to CD"));
en: Burning image to CD
da: Brænder aftryk til cd

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of video disc burning"));
en: Simulation of video disc burning
da: Simulering af aftryk til diskbrænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning video disc"));
en: Burning video disc
da: Brænder videodisk

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of data disc burning"));
en: Simulation of data disc burning
da: Simulering af datadiskbrænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning data disc"));
en: Burning data disc
da: Brænder data-disk

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of disc copying"));
en: Simulation of disc copying
da: Simulering af diskkopiering

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Copying disc"));
en: Copying disc
da: Kopierer disk

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Simulation of image to disc burning"));
en: Simulation of image to disc burning
da: Simulering af aftryk til diskbrænding

note: header = g_strdup_printf ("<big><b>%s</b></big>", _("Burning image to disc"));
en: Burning image to disc
da: Brænder aftryk til disk

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
da: Udskift disken med en genskrivbar disk, som indeholder data.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
da: Udskift disken med en disk som indeholder data.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
da: Indsæt en genskrivbar disk som indeholder data.

en: Please insert a disc holding data.
da: Indsæt en disk som indeholder data.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
da: Udskift disken med en skrivbar cd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please replace the disc with a writable CD.
da: Udskift disken med en skrivbar cd.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
da: Indsæt en skrivbar cd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please insert a writable CD.
da: Indsæt en skrivbar cd.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
da: Udskift disken med en skrivbar dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
da: Udskift disken med en skrivbar dvd.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
da: Indsæt en skrivbar dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please insert a writable DVD.
da: Indsæt en skrivbar dvd.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
da: Udskift disken med en skrivbar cd eller dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
da: Udskift disken med en skrivbar cd eller dvd.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
da: Indsæt en skrivbar cd eller dvd med mindst %i MiB fri plads.

en: Please insert a writable CD or DVD.
da: Indsæt en skrivbar cd eller dvd.

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
da: Et aftryk af disken er oprettet på din harddisk.
    Brændingen vil begynde så snart en skrivbar disk indsættes.

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
da: En test af dataintegritet vil begynde, så snart disken indsættes.

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
da: Genindsæt disken i cd/dvd-brænderen.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: "%s" is busy.
da: "%s" er optaget.

en: There is no disc in "%s".
da: Der er ingen disk i "%s".

en: The disc in "%s" is not supported.
da: Disken i "%s" er ikke understøttet.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
da: Disken i "%s" er ikke genskrivbar.

en: The disc in "%s" is empty.
da: Disken i "%s" er tom.

en: The disc in "%s" is not writable.
da: Disken i "%s" er ikke skrivbar.

en: Not enough space available on the disc in "%s".
da: Ikke tilstrækkelig plads tilgængelig på disken i "%s".

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
da: Disken i "%s" har behov for at blive genindlæst.

en: Please eject the disc and reload it.
da: Skub disken ud og genindlæs den.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
da: En fil kunne ikke oprettes på den placering, der er angivet for midlertidige filer

en: The image could not be created at the specified location
da: Aftrykket kunne ikke oprettes på den angivne placering

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
da: Ønsker du at angive en anden placering for denne session eller forsøge igen med den nuværende placering?

en: You may want to free some space on the disc and retry
da: Du kan eventuelt frigøre noget plads på disken og forsøge igen

en: _Keep Current Location
da: _Behold nuværende placering

en: _Change Location
da: _Ændr placering

en: Location for Image File
da: Placering for aftryksfil

en: Location for Temporary Files
da: Placering for midlertidige filer

en: _Replace Disc
da: _Udskift disk

en: Do you really want to blank the current disc?
da: Er du sikker på, at du vil slette den nuværende disk?

en: The disc in the drive holds data.
da: Disken i drevet indeholder data.

note: Translators: Blank is a verb here
en: _Blank Disc
da: _Slet disk

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
da: Hvis du importerer dem vil du være i stand til at se og bruge dem, så snart den valgte markering af filer er brændt.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
da: Hvis du ikke gør det, vil de være usynlige (dog stadig læsbare).

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
da: Der er filer som allerede er brændt til denne disk. Vil du importere dem?

en: _Import
da: _Importér

en: Only _Append
da: Læg kun _til

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
da: Cd-rw-lyddiske kan i visse tilfælde ikke blive afspillet korrekt i ældre cd-afspillere, og cd-tekst vil ikke blive skrevet.

en: Do you want to continue anyway?
da: Vil du fortsætte alligevel?

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
da: Tilføjelse af lydspor til en cd kan ikke tilrådes.

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
da: Cd-rw-lyddiske kan i visse tilfælde ikke blive afspillet korrekt i ældre cd-afspillere.

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
da: Brænding af lydspor på en genskrivbar disk kan ikke tilrådes.

note: Translators: %s is the name of a drive
en: Please eject the disc from "%s" manually.
da: Skub disken ud fra "%s" manuelt.

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
da: Disken kunne ikke skubbes ud, selvom det er nødvendigt, for at den nuværende handling kan fortsætte.

en: Do you want to replace the disc and continue?
da: Ønsker du at erstatte disken og fortsætte?

en: The currently inserted disc could not be blanked.
da: Den indsatte disk kunne ikke slettes.

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
da: Vil du fortsætte med fuld Windows-kompatibilitet deaktiveret?

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
da: Nogle filer har ikke et passende navn for en fuldt ud Windows-kompatibel cd.

en: C_ontinue
da: _Fortsæt

en: The simulation was successful.
da: Simulationen blev gennemført.

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
da: Diskbrænding starter om 10 sekunder.

en: Burn _Now
da: Brænd _nu

en: Save Current Session
da: Gem nuværende session

en: An unknown error occurred.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: Error while burning.
da: Fejl under brænding.

en: _Save Log
da: _Gem log

en: Video DVD successfully burned
da: Video-dvd brændt uden fejl

en: (S)VCD successfully burned
da: (S)VCD brændt uden fejl

en: Audio CD successfully burned
da: Lyd-cd brændt uden fejl

en: Image successfully created
da: Aftryk korrekt oprettet

en: DVD successfully copied
da: Dvd-kopiering gennemført

en: CD successfully copied
da: Cd-kopiering gennemført

en: Image of DVD successfully created
da: Aftryk af dvd oprettet uden fejl

en: Image of CD successfully created
da: Aftryk af cd oprettet uden fejl

en: Image successfully burned to DVD
da: Aftryk brændt til dvd uden fejl

en: Image successfully burned to CD
da: Aftryk brændt til cd uden fejl

en: Data DVD successfully burned
da: Data-dvd brændt uden fejl

en: Data CD successfully burned
da: Data-cd brændt uden fejl

en: Copy #%i has been burned successfully.
da: Kopi #%i er blevet brændt uden fejl.

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
da: En anden kopi vil blive påbegyndt, så snart du har indsat en ny skrivbar disk. Hvis du ikke vil påbegynde en ny kopi, så tryk "Annullér".

en: Create Co_ver
da: Opret _omslag

en: There are some files left to burn
da: Der er nogle filer tilbage at brænde

en: There are some more videos left to burn
da: Der er nogle flere videoer tilbage at brænde

en: There are some more songs left to burn
da: Der er nogle flere sange tilbage at brænde

en: Do you really want to quit?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: Interrupting the process may make disc unusable.
da: Afbrydelse af processen kan gøre disk ubrugelig.

en: C_ontinue Burning
da: F_ortsæt brænding

en: _Cancel Burning
da: _Annullér brænding

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
da: Indsæt en skrivbar cd eller dvd, hvis du ikke ønsker at skrive til en aftryksfil.

en: Create _Image
da: _Opret aftryk

note: Translators: This is a verb, an action
en: _Copy
da: _Kopiér

en: Make _Several Copies
da: Lav _adskillige kopier

note: Translators: This is a verb, an action gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), _("Burn _Several Copies"), GTK_RESPONSE_ACCEPT);
en: _Burn
da: _Brænd

en: Burn _Several Copies
da: Brænd _adskillige kopier

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
da: Ønsker du at brænde de udvalgte filer fordelt på flere medier?

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
da: Projektets datastørrelse er for stor til disken selv med overbrændingsvalgmuligheden.

en: _Burn Several Discs
da: _Brænd flere diske

en: Burn the selection of files across several media
da: Brænd de udvalgte filer fordelt på flere medier

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
da: Vælg en anden cd eller dvd eller indsæt en ny.

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
da: Ingen sporinformation (kunstner, titel, ...) vil blive skrevet til disken.

en: This is not supported by the current active burning backend.
da: Dette understøttes ikke af den nuværende aktive brændingsmotor (backend).

en: Please add files.
da: Tilføj filer.

en: There are no files to write to disc
da: Der er ingen filer at skrive til disken

en: Please add songs.
da: Tilføj sange.

en: There are no songs to write to disc
da: Der er ingen sange at brænde til disken

en: Please add videos.
da: Tilføj videoer.

en: There are no videos to write to disc
da: Der er ingen videoer at brænde til disken

en: There is no inserted disc to copy.
da: Der er ikke indlæst en disk til kopiering.

en: Please select a disc image.
da: Vælg et diskaftryk.

en: There is no selected disc image.
da: Der er ikke valgt et diskaftryk.

[ctx: disc]
note: Translators: this is a disc image not a picture Translators: this is a disc image, not a picture
en: Please select another image.
da: Vælg et andet aftryk.

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt diskaftryk eller en gyldig cue-fil.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
da: Indsæt en disk som ikke er kopibeskyttet.

en: All required applications and libraries are not installed.
da: Ikke alle nødvendige programmer og biblioteker er installeret.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
da: Udskift disken med en understøttet cd eller dvd.

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
da: Vil du at brænde ud over diskens angivne kapacitet?

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
da: Projektets datastørrelse er for stor til disken, så du bliver nødt til at fjerne filer fra projektet.
    Du kan overveje at anvende denne valgmulighed, hvis du bruger en 90 eller 100 minutters cd-r(w), som ikke genkendes korrekt og derfor kræver overbrændingsmuligheden.
    BEMÆRK: Denne valgmulighed kan forårsage fejl.

en: _Overburn
da: _Overbrænding

en: Burn beyond the disc's reported capacity
da: Brænd disken ud over den angivne kapacitet

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
da: Drevet, der indeholder kildedisken, vil også blive brugt til brænding.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
da: En ny skrivbar disk vil være nødvendig, når den nuværende indlæste disk er blevet kopieret.

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Image Burning Setup
da: Opsætning for brænding af aftryk

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc to write to"));
en: Select a disc to write to
da: Vælg et drev at skrive til

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Disc Burning Setup
da: Opsætning af diskbrænding

en: Video Options
da: Videoindstillinger

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
da: Ønsker du at oprette en disk ud fra aftrykkets indhold eller en disk med aftryksfilen indeni?

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
da: Der er kun valgt én fil("%s"). Denne fil er et aftryk af en disk, og dens indhold kan brændes.

en: Burn as _File
da: Brænd som _fil

en: Burn _Contents…
da: Brænd i_ndhold…

note: pack everything string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc image to write"));
en: Select a disc image to write
da: Vælg et diskaftryk at skrive

en: Copy CD/DVD
da: Kopiér cd/dvd

en: Select disc to copy
da: Vælg disk til kopiering

en: Please install the following manually and try again:
da: Installér følgende manuelt og prøv igen:

en: Unknown song
da: Ukendt sang

note: Reminder: if this string happens to be used * somewhere else in burner we'll need a * context with C_() macro Translators: %s is the name of the artist. * This text is the one written on the cover of a disc. * Before it there is the name of the song. * I had to break it because it is in a GtkTextBuf
en: by %s
da: af %s

en: "%s" cannot be read
da: "%s" kan ikke læses

en: SVCD image
da: SVCD-aftryk

en: VCD image
da: VCD-aftryk

en: Video DVD image
da: Video-dvd-aftryk

note: Translators: this string is only used when the user * wants to copy a disc using the same destination and * source drive. It tells him that burner will use as * destination disc a new one (once the source has been * copied) which is to be inserted in the drive currently * holding the source disc
en: New disc in the burner holding the source disc
da: Ny disk i brænderen som indeholder kildedisken

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: not enough free space
da: %s: ikke tilstrækkelig fri plads

note: NOTE for translators: the first %s is the medium name, the second %s * is its available free space. "Free" here is the free space available.
en: %s: %s of free space
da: %s: %s fri plads

note: Translators: the first %s is the path of the directory where burner * will store its temporary files; the second one is the size available
en: %s: %s free
da: %s: %s fri plads

en: Do you really want to choose this location?
da: Er du sikker på at du vil vælge denne placering?

en: You do not have the required permission to write at this location
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at skrive til denne placering

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
da: Filsystemet på denne volumen understøtter ikke store filer (størrelse over 2 GiB).
    Dette kan være et problem ved skrivning af dvd'er eller store diskaftryk.

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (DVD)
da: %.1f× (dvd)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn
en: %.1f× (CD)
da: %.1f× (cd)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD)
da: %.1f× (bd)

note: Translators %s.1f is the speed used to burn for every medium * type. BD = Blu Ray
en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
da: %.1f× (bd) %.1f× (dvd) %.1f× (cd)

en: Impossible to retrieve speeds
da: Ikke muligt at hente hastigheder

en: Maximum speed
da: Maksimum hastighed

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Burning speed")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), burner_utils_pack_properties (string, priv->speed, NULL), FALSE, FALSE, 0);
en: Burning speed
da: Brændingshastighed

en: _Simulate before burning
da: _Simulér før brænding

en: Burner will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
da: Burner vil simulere brændingen og, hvis dette lykkedes, fortsætte med den egentlige brænding efter 10 sekunder

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
da: Brug burn_proof (mindsker risikoen for fejl)

en: Burn the image directly _without saving it to disc
da: Brænd aftrykket direkte _uden at gemme det til disken

en: Leave the disc _open to add other files later
da: Efterlad disken _åben, så der senere kan tilføjes andre filer

en: Allow one to add more data to the disc later
da: Tillader tilføjelse af mere data til disken senere

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options")); title = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Options"));
en: Options
da: Indstillinger

en: Location for _Temporary Files
da: Placering for midler_tidige filer

en: Set the directory where to store temporary files
da: Angiv mappen, hvor midlertidige filer bliver lagret

note: string = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Temporary files"));
en: Temporary files
da: Midlertidige filer

en: Hidden file
da: Skjult fil

en: Unreadable file
da: Ikke-læsbar fil

en: Broken symbolic link
da: Ugyldigt symbolsk link

en: Recursive symbolic link
da: Rekursivt symbolsk link

en: Disc image type:
da: Diskaftrykstype:

en: Autodetect
da: Autogenkend

en: ISO9660 image
da: ISO9660-aftryk

en: Readcd/Readom image
da: Readcd/Readom-aftryk

en: Cue image
da: Cue-aftryk

en: Cdrdao image
da: Cdrdao-aftryk

en: Properties of %s
da: Egenskaber for %s

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
da: Er du sikker på, at du vil beholde den nuværende filendelse til diskaftrykkets navn?

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
da: Hvis du vælger at beholde den, vil programmer måske ikke være i stand til at genkende filtypen korrekt.

en: _Keep Current Extension
da: _Behold nuværende filendelse

en: Change _Extension
da: Ændr _filendelse

en: Configure recording options
da: Konfigurér brændingsindstillinger

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes and the * third one is seconds.
en: Total time: %02i:%02i:%02i
da: Samlet tid: %02i:%02i:%02i

en: Average drive speed:
da: Gennemsnitlig drevhastighed:

note: Translators: first %02i is hours, the second one is minutes * and the third one is seconds.
en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
da: Anslået tilbageværende tid: %02i:%02i:%02i

en: %i MiB of %i MiB
da: %i MiB af %i MiB

en: Estimated drive speed:
da: Anslået drevhastighed:

note: Translators: %s is a path
en: "%s": loading
da: "%s": indlæser

note: Translators: %s is a path and image refers to a disc image
en: "%s": unknown disc image type
da: "%s": ukendt type diskaftryk

note: This is hackish and meant to avoid ellipsization to make the * label too small. Translators: this is a disc image
en: Click here to select a disc _image
da: Klik her for at vælge et disk_aftryk

en: Select Disc Image
da: Vælg diskaftryk

en: All files
da: Alle filer

[ctx: disc]
note: Translators: this a disc image here
en: Image files
da: Aftryksfiler

en: Image type:
da: Aftrykstype:

en: Estimated size: %s
da: Anslået størrelse: %s

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
da: Er du sikker på at du vil tilføje ""%s" til udvalget?

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Burner can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
da: Undermapper af denne mappe vil have 7 overmapper.
    Burner kan oprette et aftryk af et sådant filhieraki og brænde det, men disken kan måske ikke læses i alle operativsystemer.
    Bemærk: Et sådant filhieraki er kendt for at virke i Linux.

en: Ne_ver Add Such File
da: _Tilføj aldrig denne slags fil

en: Al_ways Add Such File
da: Til_føj altid denne slags fil

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
da: Er du sikker på, at du vil tilføje "%s" til udvalget og bruge den tredje version af ISO9660-standarden til at understøtte den?

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
da: Størrelsen på filen er over 2 GiB. Filer større end 2 GiB er ikke understøttet af ISO9660-standarden i dens første og anden udgave (de mest udbredte).
    Det anbefales at bruge den tredje version af ISO9660-standarden, som er understøttet af de fleste operativsystemer, herunder Linux og alle udgaver af Windows™.
    Dog kan MacOS X ikke læse aftryk oprettet med version 3 af ISO9660-standarden.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
da: Skal filerne omdøbes, så de bliver fuldt ud Windows-kompatible?

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
da: Disse navne skal ændres og beskæres til 64 tegn.

en: _Disable Full Windows Compatibility
da: _Deaktivér fuld Windows-kompatibilitet

en: _Rename for Full Windows Compatibility
da: _Omdøb for fuld Windows-kompatibilitet

en: Size Estimation
da: Anslået størrelse

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
da: Vent venligst indtil vurderingen af projektets størrelse er fuldført.

en: All files need to be analysed to complete this operation.
da: Alle filer i dette projekt skal analyseres for at færdiggøre denne operation.

en: Check _Again
da: Kontrollér _igen

en: The file integrity check could not be performed.
da: Tjek af filintegritet kan ikke udføres.

en: An unknown error occurred
da: Der opstod en ukendt fejl

en: The file integrity check was performed successfully.
da: Filintegritetskontrollen blev udført med succes.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
da: Det ser ikke ud til, at der er beskadigede filer på disken

en: The following files appear to be corrupted:
da: Følgende filer ser ud til at være beskadigede:

en: Corrupted Files
da: Beskadigede filer

en: Downloading MD5 file
da: Henter MD5-fil

en: "%s" is not a valid URI
da: "%s" er ikke en gyldig URI

en: No MD5 file was given.
da: Ingen MD5-fil blev angivet.

en: Use an _MD5 file to check the disc
da: Brug en _MD5-fil til at kontrollere disken

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
da: Brug en ekstern .md5-fil, der gemmer tjeksummen af en disk

en: Open an MD5 file
da: Åbn en MD5-fil

en: _Check
da: _Kontrollér

en: Disc Checking
da: Disktjek

en: The operation cannot be performed.
da: Operationen kan ikke udføres.

en: The disc is not supported
da: Disken ikke understøttet

en: The drive is empty
da: Drevet er tomt

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Select a disc"));
en: Select a disc
da: Vælg en disk

note: title_str = g_strdup_printf ("<b>%s</b>", _("Progress"));
en: Progress
da: Fremskridt

en: (loading…)
da: (indlæser…)

en: Empty
da: Tom

en: Disc file
da: Diskfil

en: %d item | %d items
da[0]: %d element
da[1]: %d elementer

en: New folder
da: Ny mappe

en: New folder %i
da: Ny mappe %i

en: Analysing files
da: Analyserer filer

en: "%s" is a recursive symbolic link.
da: "%s" er et rekursivt symbolsk link.

note: Translators: %s is the path of a drive
en: "%s" cannot be found.
da: "%s" kan ikke findes.

en: Retrieving image format and size
da: Henter aftryksformat og -størrelse

note: Translators: This is a disc image
en: The format of the disc image could not be identified
da: Diskaftrykkets format kunne ikke identificeres

en: Please set it manually
da: Angiv det manuelt

note: Translators: %s is the name of the file that has just been deleted
en: "%s" was removed from the file system.
da: "%s" blev fjernet fra filsystemet.

en: Directories cannot be added to video or audio discs
da: Mapper kan ikke tilføjes til video- eller lyddiske

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
da: Spillelister kan ikke tilføjes til video- eller lyddiske

note: Translators: %s is the name of the file
en: "%s" is not suitable for audio or video media
da: "%s" er ikke egnet til lyd- eller videomedie

en: Analysing video files
da: Analyserer videofiler

en: Video format:
da: Videoformat:

en: Format used mostly on the North American continent
da: Format som er anvendt mest på det nordamerikanske kontinent

en: Format used mostly in Europe
da: Format som er anvendt mest i Europa

en: Native _format
da: Lokalt _format

en: Aspect ratio:
da: Højde-bredde-forhold:

note: Video options for (S)VCD
en: VCD type:
da: Vcd-type:

en: Create an SVCD
da: Opret en SVCD

en: Create a VCD
da: Opret en vcd

en: Directory could not be created (%s)
da: Mappe kunne ikke oprettes (%s)

en: Getting size
da: Henter størrelse

en: Writing
da: Skriver

en: Blanking
da: Sletter

en: Creating checksum
da: Opretter tjeksum

en: Copying file
da: Kopierer fil

en: Analysing audio files
da: Analyserer lydfiler

en: Transcoding song
da: Omkoder sang

en: Preparing to write
da: Forbereder skrivning

en: Writing leadin
da: Skriver leadin

en: Writing CD-Text information
da: Skriver cd-tekst-information

en: Finalizing
da: Afslutter

en: Writing leadout
da: Skriver leadout

en: Starting to record
da: Starter brænding

en: Success
da: Fuldført

en: Ejecting medium
da: Skubber medie ud

en: Display debug statements on stdout for Burner burn library
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser ved stdout for Burner brændingsbibliotek

en: Burner media burning library
da: Burner mediebrændingsbibliotek

en: Display options for Burner-burn library
da: Vis indstillinger for Burner-brændingsbibliotek

note: Translators: %s is the plugin name
en: "%s" did not behave properly
da: "%s" fungerede ikke korrekt

note: Translators: the first %s is the size of the free space on the medium * and the second %s is the size of the space required by the data to be * burnt.
en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
da: Ikke tilstrækkelig plads tilgængelig på disken (%s tilgængelig til %s)

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
da: Det filsystem, du valgte at lagre det midlertidige diskaftryk på, kan ikke lagre filer med en størrelse over 2 GiB

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
da: Den placering, du valgte til at gemme det midlertidige aftryk, har ikke tilstrækkelig fri plads til at lagre diskaftrykket (%ld MiB kræves)

en: The size of the volume could not be retrieved
da: Volumens størrelse kunne ikke hentes

en: No path was specified for the image output
da: Der er ikke angivet en sti for aftryks-uddata

note: Translators: %s is the error returned by libburn Translators: the %s is the error message from errno
en: An internal error occurred (%s)
da: Der opstod en intern fejl (%s)

en: The file is not stored locally
da: Filen er ikke lagret lokalt

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
da: VIDEO_TS-mappe mangler eller er ugyldig

en: "%s" could not be found in the path
da: "%s" kunne ikke findes i stien

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
da: Udvidelsesmodulet til GStreamer "%s" kunne ikke findes

en: The version of "%s" is too old
da: Denne version af "%s" er for gammel

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
da: "%s" er et symbolsk link, der henviser til et andet program

note: Translators: %s is a filename
en: "%s" could not be found
da: "%s" kan ikke findes

note: Translators: %s is the name of the burner element
en: Process "%s" ended with an error code (%i)
da: Proces "%s" afsluttede med en fejlkode (%i)

note: Translators: This is a fake drive, a file, and means that * when we're writing, we're writing to a file and create an * image on the hard drive.
en: Image File
da: Aftryksfil

en: Unnamed CD/DVD Drive
da: Unavngivet cd/dvd-drev

en: Display debug statements on stdout for Burner media library
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser ved stdout for Burner mediebibliotek

en: Burner optical media library
da: Burner optisk mediebibliotek

en: Display options for Burner media library
da: Vis indstillinger for Burner-mediebibliotek

en: File
da: Fil

en: CD-ROM
da: cd-rom

en: CD-R
da: cd-r

en: CD-RW
da: cd-rw

en: DVD-ROM
da: dvd-rom

en: DVD-R
da: dvd-r

en: DVD-RW
da: dvd-rw

en: DVD+R
da: dvd+r

en: DVD+RW
da: dvd+rw

en: DVD+R dual layer
da: Dobbeltlags dvd+r

en: DVD+RW dual layer
da: Dobbeltlags dvd+rw

en: DVD-R dual layer
da: Dobbeltlags dvd-r

en: DVD-RAM
da: dvd-ram

en: Blu-ray disc
da: Blu-ray-disk

en: Writable Blu-ray disc
da: Skrivbar blu-ray-disk

en: Rewritable Blu-ray disc
da: Genskrivbar blu-ray-disk

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Blank %s in %s
da: Tom %s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio and data %s in %s
da: Lyd- og data-%s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Audio %s in %s
da: Lyd-%s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: Data %s in %s
da: Data-%s i %s

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and the * second %s the name of the drive this disc is in.
en: %s in %s
da: %s i %s

note: NOTE for translators, the first %s is the medium name
en: %s: empty
da: %s: tom

en: Searching for available discs
da: Søger efter tilgængelige diske

en: No disc available
da: Ingen tilgængelig disk

note: Translators: this is hour minute second like '2 h 14 min 25'
en: %s h %s min %s
da: %s t %s min %s

note: Translators: this is hour minute like '2 h 14'
en: %s h %s
da: %s t %s

note: Translators: this is hour like '2 h'
en: %s h
da: %s t

en: The disc mount point could not be retrieved
da: Diskens monteringspunkt kunne ikke hentes

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type and Blank is an adjective.
en: Blank disc (%s)
da: Tom disk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type.
en: Audio and data disc (%s)
da: Lyd- og datadisk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ . * The %s is the date
en: Audio disc (%s)
da: Lyddisk (%s)

note: NOTE for translators: the first %s is the disc type. NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_ otherwise it gets truncated. * The %s is the date
en: Data disc (%s)
da: Datadisk (%s)

en: It does not appear to be a valid ISO image
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt ISO-aftryk

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Size mismatch
da: Størrelse stemmer ikke overens

en: Type mismatch
da: Type stemmer ikke overens

en: Bad argument
da: Forkert argument

en: Outrange address
da: Adresse uden for rækkevidde

en: Invalid address
da: Ugyldig adresse

en: Invalid command
da: Ugyldig kommando

en: Invalid parameter in command
da: Ugyldig parameter i kommando

en: Invalid field in command
da: Ugyldigt felt i kommando

en: The device timed out
da: Enheden tidsudløb

en: Key not established
da: Nøgle ikke dannet

en: Invalid track mode
da: Ugyldig sportilstand

en: _Hide changes
da: _Skjul ændringer

en: _Show changes
da: _Vis ændringer

en: The file does not appear to be a playlist
da: Filen ser ikke ud til at være en spilleliste

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Images
da: Billeder

en: _Color
da: _Farve

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Horizontal gradient
da: Horisontal gradient

en: Vertical gradient
da: Vertikal gradient

note: second part Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: _Image
da: _Billede

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image path:
da: Billedsti:

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Choose an image
da: Vælg et billede

note: Translators: This is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image style:
da: Billedstil:

en: Centered
da: Centreret

en: Tiled
da: Flisemønster

en: Scaled
da: Skaleret

en: Background Properties
da: Egenskaber for baggrund

en: Print
da: Udskriv

en: Bac_kground Properties
da: Egenskaber for bag_grund

en: Background properties
da: Egenskaber for baggrund

en: Align right
da: Justér til højre

en: Center
da: Centrér

en: Align left
da: Justér til venstre

en: Underline
da: Understreget

en: Italic
da: Kursiv

en: Bold
da: Fed

en: Font family and size
da: Skrifttypefamilie og størrelse

en: _Text Color
da: _Tekstfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Cover Editor
da: Omslagsredigering

en: Set Bac_kground Properties
da: Angiv egenskaber for bag_grund

en: SIDES
da: SIDER

en: BACK COVER
da: OMSLAGSBAGSIDE

en: FRONT COVER
da: OMSLAGSFORSIDE

note: Translators: This is an image, * a picture, not a "Disc Image"
en: The image could not be loaded.
da: Billedet kunne ikke indlæses.

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
da: "%s" kunne ikke håndteres af GStreamer.

note: Translators: %s is the name of the object (as in * GObject) from the Gstreamer library that could * not be created
en: %s element could not be created
da: %s element kunne ikke oprettes

en: Display debug statements on stdout for Burner utilities library
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser ved stdout for Burners værktøjsbibliotek

en: Burner utilities library
da: Burners værktøjsbibliotek

en: Display options for Burner-utils library
da: Vis indstillinger for Burners værktøjsbibliotek

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: CD/DVD Creator
da: Cd/dvd-brænder

en: Create CDs and DVDs
da: Opret cd'er og dvd'er

en: Medium Icon
da: Medieikon

[ctx: picture]
note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Image files
da: Billedfiler

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: CD/DVD Creator Folder
da: Cd/dvd-brændingsmappe

en: Disc Name:
da: Disknavn:

note: Translators: be careful, anything longer than the English will likely * not fit on small Nautilus windows
en: Drag or copy files below to write them to disc
da: Træk eller kopiér filer nedenfor for at skrive dem til disk

en: Write to Disc
da: Skriv til disk

en: Write contents to a CD or DVD
da: Skriv indhold til en cd eller dvd

en: Copy Disc
da: Kopiér disk

en: _Write to Disc…
da: _Skriv til disk…

en: Write disc image to a CD or DVD
da: Skriv diskaftryk til en cd eller dvd

en: _Copy Disc…
da: _Kopiér disk…

en: Create a copy of this CD or DVD
da: Opret en kopi af denne cd eller dvd

en: _Blank Disc…
da: _Slet disk…

en: Blank this CD or DVD
da: Slet denne cd eller dvd

en: _Check Disc…
da: _Kontrollér disk…

en: Check the data integrity on this CD or DVD
da: Kontrollér dataingriteten på denne cd eller dvd

en: Data could not be read (%s)
da: Data kunne ikke læses (%s)

en: Data could not be written (%s)
da: Data kunne ikke skrives (%s)

en: Generates .cue files from audio
da: Genererer .cue-filer fra lyd

en: cdrdao burning suite
da: cdrdao-brændingssuite

en: Copying audio track
da: Kopierer lydspor

en: Copying data track
da: Kopierer dataspor

en: Analysing track %02i
da: Analyserer spor %02i

en: You do not have the required permissions to use this drive
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at bruge dette drev

en: Converting toc file
da: Konverterer toc-fil

en: Copies, burns and blanks CDs
da: Kopierer, brænder og sletter cd'er

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
da: Aktivér "--driver generic-mmc-raw"-flaget (se cdrdao manual)

en: cdrkit burning suite
da: cdrkit-brændingssuite

en: Last session import failed
da: Sidste sessionsimport mislykkedes

en: An image could not be created
da: Et aftryk kunne ikke oprettes

en: This version of genisoimage is not supported
da: Denne version af genisoimage er ikke understøttet

en: Some files have invalid filenames
da: Nogle filer har ugyldige filnavne

en: Unknown character encoding
da: Ukendt tegnkodning

en: There is no space left on the device
da: Der er ikke mere plads tilbage på enheden

en: Creates disc images from a file selection
da: Opretter diskaftryk ud fra en filmarkering

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
da: Den placering, du valgte til at gemme aftrykket, har ikke tilstrækkelig fri plads til diskaftrykket

en: Copies any disc to a disc image
da: Kopierer enhver disk til et diskaftryk

en: An error occurred while writing to disc
da: En fejl opstod under skrivning til disk

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
da: Systemet er for langsomt til at skrive disken ved denne hastighed. Prøv en lavere hastighed

note: Translators: %s is the number of the track
en: Writing track %s
da: Skriver spor %s

en: Formatting disc
da: Formaterer disk

en: Writing cue sheet
da: Skriver cue-ark

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
da: Disken skal genindlæses, før den kan brændes

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
da: Brænder, sletter og formaterer cd'er og dvd'er

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
da: Aktiver "-immed"-flaget (se wodims manual)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
da: Minimum fyldningsrate for drevbuffer (i %) (se wodims manual):

en: Copying audio track %02d
da: Kopierer lydspor %02d

en: Preparing to copy audio disc
da: Forbereder at kopiere lyddisk

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
da: Kopier spor fra en lyd-cd med alt associeret information

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
da: Brænder, sletter og formaterer cd'er, dvd'er og bd'er

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
da: Aktivér "-immed"-flaget (se cdrecords manual)

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
da: Minimum fyldningsrate for drevbuffer (i %%) (se cdrecord manual):

en: cdrtools burning suite
da: cdrtools-brændingssuite

en: This version of mkisofs is not supported
da: Denne version af mkisofs er ikke understøttet

en: File "%s" could not be opened (%s)
da: Filen "%s" kunne ikke åbnes (%s)

en: Creating checksum for image files
da: Opretter tjeksum for aftryksfiler

en: No checksum file could be found on the disc
da: Ingen tjeksumfil kunne findes på disken

en: Checking file integrity
da: Kontrollérer filintegritet

en: File "%s" could not be opened
da: Filen "%s" kunne ikke åbnes

en: Some files may be corrupted on the disc
da: Nogle filer kan være ødelagt på disken

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Checksum
da: Tjeksum for fil

en: Checks file integrities on a disc
da: Kontrollér filintegriteter på en disk

en: Hashing algorithm to be used:
da: Hash-algoritme som bruges:

note: Translators: first %s is the filename, second %s * is the error generated from errno Translators: first %s is the filename, second %s is the error * generated from errno
en: "%s" could not be opened (%s)
da: "%s" kunne ikke åbnes (%s)

en: Creating image checksum
da: Opretter tjeksum for aftryk

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: Image Checksum
da: Tjeksum for aftryk

en: Checks disc integrity after it is burnt
da: Kontrollér diskens integritet efter den er brændt

en: Creating file layout
da: Opretter fillayout

en: Creates disc images suitable for video DVDs
da: Opretter diskaftryk, som passer til video-dvd'er

note: Translators: %s is the path to a drive. "regionset %s" * should be left as is just like "DVDCSS_METHOD=title * burner --no-existing-session"
en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session" command
da: Fejl under hentning af krypteringsnøgle. Du kan muligvis løse et sådant problem med én af følgende metoder: I en terminal kan du enten angive den rette dvd-regionskode for din cd-/dvd-afspiller med kommandoen "regionset %s" eller køre kommandoen "DVDCSS_METHOD=title burner --no-existing-session"

en: Retrieving DVD keys
da: Henter dvd-nøgler

en: Video DVD could not be opened
da: Video-dvd kunne ikke åbnes

en: Error while reading video DVD (%s)
da: Fejl ved læsning af video-dvd (%s)

en: Copying video DVD
da: Kopierer video-dvd

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
da: Kopierer css-krypterede video-dvd'er til et diskaftryk

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
da: Sletter og formaterer genskrivbare dvd'er og bd'er

en: Burns and blanks DVDs and BDs
da: Brænder og slettet dvd'er og bd'er

en: Allow DAO use
da: Tillad at bruge DAO

en: growisofs burning suite
da: growisofs-brændingssuite

en: libburn track could not be created
da: libburn-spor kunne ikke oprettes

en: libburn library could not be initialized
da: libburn-biblioteket kunne ikke initialiseres

en: The drive address could not be retrieved
da: Drevets adresse kunne ikke hentes

en: Writing track %02i
da: Skriver spor %02i

en: libburnia burning suite
da: libburnia-brændingssuite

en: Volume could not be created
da: Volumen kunne ikke oprettes

en: libisofs could not be initialized.
da: libisofs kan ikke initialiseres.

en: Read options could not be created
da: Læsningsindstillinger kunne ikke oprettes

note: Translators: %s is the path
en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
da: Ingen overmappe kunne findes i træet for stien "%s"

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
da: libisofs rapporterede en fejl under oprettelse af mappe "%s"

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
da: libisofs rapporterede en fejl under tilføjelse af indhold til mappe  "%s" (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
da: libisofs rapporterede en fejl under tilføjelse af fil med stien "%s"

en: Copying checksum file
da: Kopierer tjeksumfil

en: Copying files locally
da: Kopierer filer lokalt

note: Translators: this is the name of the plugin * which will be translated only when it needs * displaying.
en: File Downloader
da: Filhenter

en: Allows files not stored locally to be burned
da: Tillader brænding af filer, som ikke er lagret lokalt

en: Impossible to retrieve local file path
da: Ikke muligt at hente lokal filsti

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
da: Tillader brænding af filer, som er tilføjet til "cd/dvd-brændingsmappen" i Nautilus

note: Translators: This message is sent * when burner could not link together * two gstreamer plugins so that one * sends its data to the second for further * processing. This data transmission is * done through a pad. Maybe this is a bit * too technical and should be removed?
en: Impossible to link plugin pads
da: Ikke muligt at sammenkæde udvidelsesmodulblokke (plugin pads)

en: Normalizing tracks
da: Normaliserer spor

en: Normalization
da: Normalisering

en: Sets consistent sound levels between tracks
da: Angiver et konsistent lydniveau mellem spor

note: Translators: %s is the string error from errno
en: Error while padding file (%s)
da: Fejl under udfyldning af fil (%s)

en: Error while getting duration
da: Fejl under indhentning af varighed

en: Analysing "%s"
da: Analyserer "%s"

en: Transcoding "%s"
da: Omkoder "%s"

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
da: Konverterer enhver sangfil til et format som passer til lyd-cd'er

en: Converting video file to MPEG2
da: Konverterer videofil til mpeg2

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
da: Konverterer alle videofiler til et format, som passer til video-dvd'er

en: Creates disc images suitable for SVCDs
da: Opretter diskaftryk som passer til SVCD'er

en: Create a data CD/DVD
da: Opret en data-cd/dvd

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
da: Opret en cd/dvd, som indeholder enhver type af data, som kun kan læses af en computer

note: {N_("Audi_o project"), N_("Create a traditional audio CD"), N_("Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos"), "media-optical-audio-new", BURNER_PROJECT_TYPE_AUDIO},
en: D_ata project
da: _Dataprojekt

note: {N_("_Video project"), N_("Create a video DVD or an SVCD"), N_("Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers"), "media-optical-video-new", BURNER_PROJECT_TYPE_VIDEO}, {N_("Disc _copy"), N_("Create 1:1 copy of a CD/DVD"), N_("Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your h
en: Burn _image
da: Brænd _aftryk

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
da: Brænd et eksisterende cd/dvd-aftryk til disk

en: _Project
da: _Projekt

en: _View
da: _Vis

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Help
da: _Hjælp

en: P_lugins
da: _Udvidelsesmoduler

en: Choose plugins for Burner
da: Vælg udvidelsesmoduler til Burner

en: E_ject
da: _Skub ud

en: Eject a disc
da: Skub disk ud

en: _Blank…
da: _Slet…

en: Blank a disc
da: Slet en disk

en: _Check Integrity…
da: _Kontrollér integritet…

en: Check data integrity of disc
da: Kontrollér diskens dataintegritet

en: Quit Burner
da: Afslut Burner

en: _Contents
da: _Indhold

en: Display help
da: Vis hjælp

en: About
da: Om

en: Disc Burner
da: Diskbrænder

en: Error while loading the project
da: Fejl under indlæsning af projektet

en: Please add files to the project.
da: Tilføj filer til projektet.

en: The project is empty
da: Projektet er tomt

en: Burner is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Burner er frit programmel; du kan redistribuere og/eller ændre det iht. GNU General Public License som er udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (efter eget valg) en hvilken som helst efterfølgende version.

en: Burner is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Burner bliver distribueret med det formål, at det skal være til nytte, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, heller ingen implicit garanti for SALGBARHED eller EGNETHED TIL NOGEN SPECIEL OPGAVE. Se GNU General Public License for nærmere detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Burner; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
da: Du burde have modtaget en kopi af licensen GNU General Public License sammen med Burner; hvis ikke så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
da: Et let anvendeligt cd/dvd-brænderprogram til GNOME

en: Burner Homepage
da: Burners hjemmeside

en: The project "%s" does not exist
da: Projektet "%s" eksisterer ikke

en: _Recent Projects
da: N_ylige projekter

en: Display the projects recently opened
da: Vis de nyligt åbnede projekter

en: Open the selected files
da: Åbn de valgte filer

en: _Edit Information…
da: _Redigér information…

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
da: Rediger sporinformationen (start, slut, ophavsmand osv.)

en: Remove the selected files from the project
da: Fjern de valgte filer fra projektet

en: Paste files
da: Indsæt filer

en: Add the files stored in the clipboard
da: Tilføj filerne der er lagret i udklipsholderen

en: I_nsert a Pause
da: I_ndsæt en pause

en: Add a 2 second pause after the track
da: Tilføj en 2 sekunders pause efter sporet

en: _Split Track…
da: _Del spor…

en: Split the selected track
da: Del det valgte spor

en: Split
da: Del

en: Track
da: Spor

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Length
da: Længde

en: The track will be padded at its end.
da: Sporet vil blive forlænget i dets slutning.

en: The track is shorter than 6 seconds
da: Sporet er kortere end 6 sekunder

en: Make sure the appropriate codec is installed
da: Kontrollér om det dertil egnede kodningsmodul er installeret

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
da: Vil du tilføje "%s", som er en videofil?

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
da: Denne fil er en video, og derfor kan kun lyddelen skrives til disken.

en: _Discard File
da: _Kassér fil

en: _Add File
da: _Tilføj fil

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
da: Vil du søge efter lydfiler inden i mappen?

en: Search _Directory
da: Søg i _mappe

en: "%s" could not be opened.
da: "%s" kunne ikke åbnes.

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
da: Vil du oprette en lyd-cd med DTS-spor?

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
da: Nogen af de valgte sange er brugbare til at oprette DTS-spor.
    Denne type lyd-cd-spor giver en højere lydkvalitet, men kan kun blive afspillet af specifikke digitale afspillere.
    Bemærk: hvis du godkender vil normalisering ikke blive anvendt på disse spor.

en: Create _Regular Tracks
da: Opret _almindelige spor

en: Click here to burn all songs as regular tracks
da: Klik her for at brænde alle sange som almindelige spor

en: Create _DTS Tracks
da: Opret _DTS-spor

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
da: Klik her for at brænde alle brugbare sange som DTS-spor

en: Select one song only please.
da: Vælg kun én sang.

en: Impossible to split more than one song at a time
da: Ikke muligt at dele mere end én sang ad gangen

en: Open the specified project
da: Åbn det angivne projekt

en: PROJECT
da: PROJEKT

en: Set the drive to be used for burning
da: Angiv drevet der vil blive brugt til brænding

en: DEVICE PATH
da: ENHEDSSTI

en: Create an image file instead of burning
da: Opret en aftryksfil istedet for brænding

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
da: Åbn et dataprojekt med tilføjelse af URI's angivet i kommandolinjen

en: Copy a disc
da: Kopiér en disk

en: PATH TO DEVICE
da: STI TIL ENHED

en: Cover to use
da: Omslag der skal bruges

en: PATH TO COVER
da: STI TIL OMSLAG

en: URI of an image file to burn (autodetected)
da: URI for en aftryksfil, som skal brændes (auto-genkendt)

en: PATH TO IMAGE
da: STI TIL AFTRYK

en: Force Burner to display the project selection page
da: Tving Burner til at vise siden for projektets udvalg

en: Open the blank disc dialog
da: Åbn et tomt diskvindue

en: Open the check disc dialog
da: Åbn disktjek-vinduet

en: Burn the contents of the burn:// URI
da: Brænd indhold af burn:// URI

en: Start burning immediately.
da: Start brænding med det samme.

en: Don't connect to an already-running instance
da: Forbind ikke til en allerede kørende instans

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
da: Brænd det angivne projekt og slet det.
    Denne valgmulighed er fortrinsvis nyttig til brug for integration med andre programmer.

en: PATH
da: STI

note: Translators: the xid is a number identifying each window in the X11 * world (not Windows, MacOS X). The following sentence says that * burner will be set to be always on top of the window identified by * xid. In other words, the window with the given xid will become burner * parent as if burner was 
en: The XID of the parent window
da: XID'et for det overliggende vindue

note: Translators: %s is the path of drive
en: "%s" cannot write.
da: "%s" kan ikke skrive.

en: Wrong command line option.
da: Forkert kommandolinjetilvalg.

en: Incompatible command line options used.
da: Ikke-kompatible kommandolinjetilvalg brugt.

en: Only one option can be given at a time
da: Kun ét tilvalg kan angives ad gangen

en: R_ename…
da: _Omdøb…

en: Rename the selected file
da: Omdøb den valgte fil

note: {"NewFolder", "folder-new", N_("New _Folder"), NULL, N_("Create a new empty folder"),
en: New _Folder
da: Ny _mappe

en: Create a new empty folder
da: Opret en ny tom mappe

en: The session could not be imported.
da: Sessionen kunne ikke importeres.

en: The contents of the project changed since it was saved.
da: Projektets indhold er ændret, siden det blev gemt.

en: Discard the current modified project ?
da: Kassér det nuværende ændrede projekt?

en: _Discard
da: _Kassér

en: Discard the current modified project
da: Kassér det nuværende ændrede projekt

en: Continue with the current modified project
da: Fortsæt med det nuværende ændrede projekt

note: Translators: %s is the name of the image
en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
da: Der er kun valgt én fil("%s"). Denne fil er et aftryk af en disk, og dens indhold kan brændes

en: Burn as _Data
da: Brænd som _data

en: Burn as _Image
da: Brænd som _aftryk

en: "%s" cannot be added to the selection.
da: "%s" kan ikke tilføjes til udvalget.

en: It is a recursive symlink
da: Det er et rekursivt symbolsk link

en: It does not exist at the specified location
da: Den findes ikke på den angivne placering

note: Translators: %s is the name of the file
en: Do you want to replace "%s"?
da: Ønsker du at erstatte "%s"?

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
da: Der eksisterer allerede en fil med dette navn i mappen.  Hvis du erstatter den, vil dens indhold på disken blive overskrevet.

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: Always K_eep
da: _Behold altid

note: Translators: Keep means we're keeping the files that already existed * in the project. * Keep is a verb
en: _Keep
da: _Behold

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb Translators: this is a verb
en: _Replace
da: Er_stat

note: Translators: Replace means we're replacing the file that already * existed in the project with a new one with the same name. * Replace is a verb
en: Al_ways Replace
da: Er_stat altid

note: Translators: %s is a string describing the type of medium and the * drive it is in. It's a tooltip.
en: Import %s
da: Importér %s

note: Translators: %s is the name of the volume to import. It's a menu * entry and toolbar button (text added later).
en: I_mport %s
da: I_mportér %s

note: Translators: This is a verb. It's a toolbar button.
en: I_mport
da: I_mportér

note: Translators: %s is the name of the volume to import
en: Do you want to import the session from "%s"?
da: Vil du importere sessionen fra "%s"?

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
da: På den måde vil gamle filer fra tidligere sessioner være brugbare efter brænding.

en: I_mport Session
da: I_mportér session

en: Click here to import its contents
da: Klik her for at importere indholdet

en: Please wait while the project is loading.
da: Vent venligst mens projektet indlæses.

en: _Cancel Loading
da: _Afbryd indlæsning

en: Cancel loading current project
da: Annullér indlæsning af nuværende projekt

en: File Renaming
da: Omdøbning af fil

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Renaming mode
da: Omdøbningstilstand

en: Files
da: Filer

en: Size
da: Størrelse

en: Description
da: Beskrivelse

en: Space
da: Plads

en: The disc in "%s" cannot be ejected
da: Disken i %s kan ikke skubbes ud

en: _Eject
da: _Åbn

en: Eject Disc
da: Skub medie ud

en: Audio files
da: Lydfiler

en: Movies
da: Film

en: No file filtered
da: Ingen fil filtreret

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
da[0]: Skjul liste over _filtrerede filer (%d fil)
da[1]: Skjul liste over _filtrerede filer (%d filer)

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
da[0]: Vis den _filterede filliste (%d fil)
da[1]: Vis den _filterede filliste (%d filer)

note: gtk_widget_add_events(priv->mainwin, GDK_BUTTON_PRESS_MASK); g_signal_connect(G_OBJECT(priv->mainwin), "button-press-event", G_CALLBACK (drag_handle), NULL);
en: Filter Options
da: Filterindstillinger

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
da: Markér de filer du ønsker at gendanne og klik på "Gendan"-knappen

en: _Restore
da: _Gendan

en: Restore the selected files
da: Gendan de markede filer

en: _Options…
da: _Indstillinger…

en: Set the options for file filtering
da: Angiv indstillinger for filtrering af filer

note: filter hidden files
en: Filter _hidden files
da: Filtrer _skjulte filer

note: replace symlink
en: Re_place symbolic links
da: Er_stat symbolske links

note: filter broken symlink button
en: Filter _broken symbolic links
da: Filtrér _ugyldige symbolske links

en: P_review
da: _Forhåndsvisning

note: Translators: this is an image, a picture, not a "Disc Image"
en: Display video, audio and image preview
da: Vis video-, lyd- og billedforhåndsvisning

en: _Show Side Panel
da: _Vis sidepanel

en: Show a side pane along the project
da: Vis et sidepanel sammen med projektet

en: _Horizontal Layout
da: _Horisontalt layout

en: Set a horizontal layout
da: Angiv et horisontalt layout

en: _Vertical Layout
da: _Vertikalt layout

en: Set a vertical layout
da: Angiv et vertikalt layout

en: Click to close the side pane
da: Klik for at lukke sideruden

en: <Keep current values>
da: <Behold nuværende værdier>

en: Remove silences
da: Fjern stilhed

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
da: Denne information vil blive skrevet til disken ved brug af cd-text-teknologi. Den kan læses og vises af nogle lyd-cd-afspillere.

en: Song titles
da: Sangtitler

en: Additional song information
da: Yderligere sanginformation

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Composer:
da: Komponist:

en: Pause length:
da: Pauselængde:

en: Gives the length of the pause that should follow the track
da: Angiver længden på pausen, som følger efter sporet

en: Song Information
da: Sanginformation

en: %i × %i pixels
da: %i × %i billedpunkter

note: No Preview view
en: No preview
da: Ingen forhåndsvisning

en: Error parsing playlist "%s".
da: Fejl ved fortolkning af spilleliste "%s".

note: Translators: %d is the number of songs
en: %d song | %d songs
da[0]: %d sang
da[1]: %d sange

en: Select Playlist
da: Vælg spilleliste

en: Playlists
da: Spillelister

en: Number of Songs
da: Antal sange

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Enabled
da: Aktivéret

en: Copyright %s
da: Ophavsret %s

en: _About
da: _Om

en: C_onfigure
da: K_onfigurér

en: A_ctivate
da: A_ktivér

en: Ac_tivate All
da: Ak_tivér alle

en: _Deactivate All
da: _Deaktivér alle

note: Use the translated name for the plugin.
en: Options for plugin %s
da: Valgmuligheder for udvidelsesmodul %s

en: Burner Plugins
da: Burner udvidelsesmoduler

en: Save current project
da: Gem nuværende projekt

en: Save _As…
da: Gem _som…

en: Save current project to a different location
da: Gem nuværende projekt et andet sted

en: _Add Files
da: _Tilføj filer

en: Add files to the project
da: Tilføj filer til projektet

en: _Remove Files
da: _Fjern filer

note: Translators: "empty" is a verb here
en: E_mpty Project
da: Tø_m projekt

en: Remove all files from the project
da: Slet alle filer fra projektet

en: _Burn…
da: _Brænd…

en: Burn the disc
da: Brænd disken

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
da: For at tilføje filer til dette projekt skal du klikke på "Tilføj"-knappen eller trække filer til dette område

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
da: For at fjerne filer skal du markere dem og klikke på "Fjern"-knappen eller trykke på "Delete"-tasten

en: Estimated project size: %s
da: Anslået projektstørrelse: %s

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
da: Projektet er for stort til disken selv med overbrændingsvalgmuligheden.

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
da: Projektet er for stort til disken, og du skal fjerne filer fra projektet.
    Du kan overveje at bruge denne valgmulighed, hvis du bruger en 90 eller 100 minutters cd-r(w), som ikke genkendes korrekt og derfor kræver overbrændingsmuligheden.
    Bemærk: Denne valgmulighed kan forårsage fejl.

en: Start to burn the contents of the selection
da: Start brænding af udvalgets indhold

en: Please add songs to the project.
da: Tilføj sange til projektet.

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
da: Er du sikker på, at du vil oprette et nyt projekt og kassere det nuværende?

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
da: Hvis du vælger at oprette et nyt tomt projekt, vil alle ændringer gå tabt.

en: _Discard Changes
da: _Kassér ændringer

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
da: Vil du kassere filmarkeringen eller tilføje den til et nyt projekt?

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
da: Hvis du vælger at oprette et nyt tomt projekt, vil filmarkeringen blive kasseret.

en: _Discard File Selection
da: _Kassér filmarkering

en: _Keep File Selection
da: _Behold filmarkering

en: _Discard Project
da: _Kassér projekt

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Do you really want to empty the current project?
da: Er du sikker, på at du vil tømme det nuværende projekt?

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
da: Tømning af et projekt vil fjerne alle filer, der allerede er tilføjet. Alt arbejde vil være tabt. Bemærk, at filer ikke vil blive slettet fra deres egen placering, men blot ikke vil blive listet her mere.

en: _Save
da: _Gem

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Data Disc)
da: Burner — %s (datadisk)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Audio Disc)
da: Burner — %s (lyddisk)

note: Translators: %s is the name of the project
en: Burner — %s (Video Disc)
da: Burner — %s (videodisk)

en: Your project has not been saved.
da: Dit projekt er ikke blevet gemt.

en: Save the changes of current project before closing?
da: Gem ændringer i nuværende projekt før lukning?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer være permanent tabt.

en: Cl_ose Without Saving
da: L_uk uden at gemme

en: Save Current Project
da: Gem nuværende projekt

en: Save project as a Burner audio project
da: Gem projekt som et Burner lydprojekt

en: Save project as a plain text list
da: Gem projekt som en almindelig tekstliste

en: Save project as a PLS playlist
da: Gem projekt som en PLS-spilleliste

en: Save project as an M3U playlist
da: Gem projekt som en M3U-spilleliste

en: Save project as an XSPF playlist
da: Gem projekt som en XSPF-spilleliste

en: Save project as an iriver playlist
da: Gem projekt som en iriver-spilleliste

en: _Cover Editor
da: _Omslagsredigering

en: Design and print covers for CDs
da: Design og udskriv cd-omslag

en: _New Project
da: _Nyt projekt

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: _Empty Project
da: _Tøm projekt

en: Let you choose your new project
da: Lader dig vælge dit nye projekt

en: New _Audio Project
da: Nyt _lydprojekt

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
da: Opret en traditionel lyd-cd som kan afspilles på computere og stereoanlæg

en: New _Data Project
da: Nyt _dataprojekt

en: New _Video Project
da: Nyt _videoprojekt

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
da: Opret en video-dvd eller svcd, der kan afspilles på alle tv-spillere

en: Copy _Disc…
da: Kopiér _disk…

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
da: Opret en 1:1-kopi af en lyd-cd eller en data-cd/dvd på din harddisk eller på en anden cd/dvd

en: _Burn Image…
da: _Brænd aftryk…

en: _Open…
da: _Åbn…

en: Open a project
da: Åbn et projekt

note: Translators: the %s is a string representing the total size * of the file selection
en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
da[0]: %d fil valgt (%s)
da[1]: %d filer valgt (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
da[0]: %d fil understøttet (%s)
da[1]: %d filer understøttet (%s)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
da[0]: %d fil kan tilføjes (%s)
da[1]: %d filer kan tilføjes (%s)

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
da[0]: Ingen fil kan tilføjes (%i valgt fil)
da[1]: Ingen filer kan tilføjes (%i valgte filer)

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
da[0]: Ingen fil er understøttet (%i valgt fil)
da[1]: Ingen filer er understøttede (%i valgte filer)

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: _New
da: _Ny

en: _Open
da: _Åbn

en: Browse the file system
da: Gennemse filsystemet

en: Display playlists and their contents
da: Vis spillelister og deres indhold

[ctx: picture]
note: Translators: this is a picture not * a disc image
en: Please select another image.
da: Vælg et andet billede.

note: NOTE to translators: the final string must not be over * 32 _bytes_. * The %s is the date
en: Video disc (%s)
da: Videodisk (%s)

en: Error while loading the project.
da: Fejl under indlæsning af projektet.

en: The project could not be opened
da: Projektet kunne ikke åbnes

en: The file is empty
da: Filen er tom

en: It does not seem to be a valid Burner project
da: Det ser ikke ud til at være et gyldigt Burnerprojekt

en: Last _Unsaved Project
da: Sidste _ugemte projekt

en: Load the last project that was not burned and not saved
da: Indlæs det sidste projekt, der ikke blev brændt og ikke gemt

en: No recently used project
da: Intet nyligt brugt projekt

en: Recent projects:
da: Nylige projekter:

en: Insert text
da: Indsæt tekst

en: Delete text
da: Slet tekst

en: Substitute text
da: Erstat tekst

en: Number files according to a pattern
da: Nummerér filer efter et mønster

en: Insert number sequence at beginning
da: Indsæt nummersekvens i begyndelsen

note: Translators: This is a verb. This is completed later
en: Insert
da: Indsæt

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the beginning".
en: at the beginning
da: i begyndelsen

note: Translators: This finishes previous action "Insert". It goes like * this: "Insert" [Entry] "at the end".
en: at the end
da: i slutningen

en: Delete every occurrence of
da: Slet alle forekomster af

note: Reminder: if this string happens to be used somewhere else in burner * we'll need a context with C_() macro Translators: this goes with above verb to say "_Replace" [Entry] * "with" [Entry].
en: with
da: med

en: Rename to
da: Omdøb til

en: No file
da: Ingen fil

en: Start and stop playing
da: Start og stop afspilning

en: Title:
da: Titel:

en: Song start:
da: Sangens start:

en: Song end:
da: Sangens slutning:

en: Track length:
da: Sporlængde:

en: Song information for track %02i
da: Sanginformation for spor %02i

en: Do you really want to split the track?
da: Er du sikker på at du vil dele sporet?

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
da: Hvis du deler sporet, vil størrelsen af det nye spor være kortere end 6 sekunder, og det vil blive udfyldt.

en: _Split
da: _Del

en: The track wasn't split.
da: Sporet blev ikke delt.

en: No silence could be detected
da: Ingen stilhed kunne spores

en: An error occurred while detecting silences.
da: Der opstod en fejl under detektering af stilhed.

en: This will remove all previous results.
da: Dette vil fjerne alle tidligere resultater.

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
da: Er du sikker på, at du vil fortsætte med automatisk deling?

en: _Don't split
da: Del _ikke

en: Do you really want to empty the slices preview?
da: Er du sikker, på at du vil tømme forhåndsvisning af opdelingen?

en: Re_move All
da: Fj_ern alle

en: Split Track
da: Del spor

en: M_ethod:
da: M_etode:

en: Method to be used to split the track
da: Metode som vil blive anvent til at dele spor

en: Split track manually
da: Del spor manuelt

en: Split track in parts with a fixed length
da: Del sporet i dele med en fastlagt længde

en: Split track in a fixed number of parts
da: Del sporet i et fast antal dele

en: Split track for each silence
da: Del sporet ved hver stilhed

en: _Slice
da: _Opdel

en: Add a splitting point
da: Tilføj et delingspunkt

note: Translators: this goes with the next (= "seconds")
en: Split this track every
da: Del dette spor hvert

note: Translators: this goes with the previous (= "Split track every")
en: seconds
da: sekund

note: Translators: this goes with the next (= "parts")
en: Split this track in
da: Del dette spor i

note: Translators: this goes with the previous (= "Split this track in")
en: parts
da: dele

en: Slicing Method
da: Delingsmetode

en: End
da: Slut

en: Mer_ge
da: S_ammenføj

en: Merge a selected slice with the next selected one
da: Sammenføj den valgte del med den næste valgte

en: Remove the selected slices
da: Fjern de valgte dele

en: Clear the slices preview
da: Ryd forhåndsvisning af dele

en: _List of slices that are to be created:
da: _Liste over dele som vil blive oprettet:

en: Slices Preview
da: Forhåndsvisning af dele

en: Hours
da: Timer

en: Minutes
da: Minutter

en: Seconds
da: Sekunder

en: Frames (1 second = 75 frames)
da: Rammer (1 sekund = 75 rammer)

en: Open the selected video
da: Åbn den valgte video

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
da: Rediger videoinformationen (start, slut, ophavsmand osv.)

en: Remove the selected videos from the project
da: Fjern de valgte videoer fra projektet

en: Do you want to search for video files inside the directory?
da: Vil du søge efter videofiler inden i mappen?

en: _Search Directory
da: _Søg i mappe

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
da: "%s" har ikke en egnet type for videoprojekter.

en: Please only add files with video content
da: Tilføj kun filer med videoindhold

en: Please type "%s --help" to see all available options
da: Tast "%s --help" for at se alle tilgængelige valgmuligheder
